Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recalculare cuantum pensie alimentara

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postalthea, on 02 iunie 2018 - 05:29, said:

Mama care cere 1/4 din 8000 net trebuie să justifice suma, nu e bătut în cuie că pensia se va stabili la 2000 de lei, dar dacă minorul mama a avut un standard de viață ridicat înainte de divorț e foarte probabil să o obțină.

Te-am corectat un pic. Mama e cea care cere cuantumul, nu minorul...

View PostAlexEn, on 02 iunie 2018 - 08:51, said:

Eroare de logica. Daca omul nu are de unde sa plateasca acei x lei care ar fi stabiliti conform necesitatilor (cum stabilesti valaorea necesitatilor? vezi ce a comentat si _Smiley_ mai sus), ii iei boii de la caruta?
Daca ai pretentia asta de la niste oameni divortati, atunci de ce nu ai pretentia asta si de la cei casatoriti? Sa aiba copii doar daca isi permit sa le asigure acele necesitati de la care ai pretentia de la cei divortati, nu?

P.S: nu sunt barbat
Total de acord cu tine. Si asta e la fel de adevarat. Poate tatal isi pierde serviciul poate din cauze medicale de exemplu si atunci clar ceva trebuie sa il protejeze si pe tata ( mama dupa caz ).
Legat de numarul de copii la fel de acord cu tine doar ca asta incalca drepturile omului. Eu as merge pe alta idee si anume ca daca esti asitat social, atunci sa nu poti avea mai mult de un copil iar daca ai mai multi, sa nu primesti pensie alimentara pentru acei copii iar in cazul in care nu ii poti creste, protectia copilului sa isi faca datoria.
Bine, astea-s ceva ipotetice, realitatea bate orice caz social sau caz de divort :)

Edited by tehnics, 02 June 2018 - 09:03.


#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Strict la tema mi-amintesc replica unei doamne judecator intr-o instanta unui tata care  nu avea venituri, ca fusese concediat de curand !
-Aveti, nu aveti, nu e treaba instantei, si trebuie sa platiti aceasta pensie .Cresteti o closca cu pui, vindeti puii si platiti minorului suma ! Absolut reala si personal auzita de la tatal proaspat divortat ! Posted Image

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
M-ai corectat degeaba doar ca să duci iar discuția înspre banii mâncați de mama și minorul crescut cu aer.
Mama cere pentru și în numele minorului, e reprezentantul legal al acestuia.

View Posttehnics, on 02 iunie 2018 - 08:59, said:

Te-am corectat un pic. Mama e cea care cere cuantumul, nu minorul...


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttehnics, on 02 iunie 2018 - 08:59, said:


Legat de numarul de copii la fel de acord cu tine doar ca asta incalca drepturile omului. Eu as merge pe alta idee si anume ca daca esti asitat social, atunci sa nu poti avea mai mult de un copil iar daca ai mai multi, sa nu primesti pensie alimentara pentru acei copii iar in cazul in care nu ii poti creste, protectia copilului sa isi faca datoria.


Cam tot pe acolo si o dam in niste discutii foarte sensibile.
Tu ce ai alege intre a trai cu parintii, chiar daca nu iti pot oferi aboslut tot ce e nevoie pentru confort, si a trai intr-o casa de copii/cu parinti adoptivi? Primeaza confortul material sau cel psihic?
Nenorociri se pot intampla oricand, chiar daca ai toate mijloacele materiale la nasterea copilului nu garanteaza nimeni si nimic ca le vei mentine macar pana face 18 ani. Nu ai cum sa generalizezi.
Am incheiat cu offtopicul.

#23
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View Postadisz, on 01 iunie 2018 - 21:23, said:

Legal,da.
Moral?Ala nu-i tata,parinte,cum vrei sa-i zici,care se caca pe el pentru 1,10,100,1000 de lei cand vine vorba despre progenitura lui.Ti-a placut p---a,atunci plateste frate.
Intrebarea-i foarte simpla,intr-adevar.
Intrebare de marlan.
Las-o balta si incearca sa fii barbat macar in ultimul ceas.Nu cauta subterfugii,nu te fofila.
Omuletu' n-are nici o vina,decat una singura:are parinti iresponsabili,de rahat.

Daca esti tu in situatie (sau altcineva,aiurea) raspunsul este acelasi.


nu esti in masura sa judeci pe cineva, si nimeni din rasa umana. Toti vom plati pentru ce facem, si tu pentru vorbele tale,schimbati va oameni buni, ca ne distrugem altfel.  Pentru initiator, lasa amiabilul, si deschide actiune, merge extrem de repede ,eviti pe viitor discutii si stres , trebuie in sistemul care l am creeat acte sa justifici orice asa zisa dreptate sau nedreptate.

Edited by plete, 02 June 2018 - 10:22.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttehnics, on 02 iunie 2018 - 08:59, said:

Te-am corectat un pic. Mama e cea care cere cuantumul, nu minorul...

tu esti fixat pe ideea ca mama traieste din banii copilului. sunt si astfel de cazuri, dar nici pe departe nu sunt majoritare.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postalthea, on 02 iunie 2018 - 09:04, said:

M-ai corectat degeaba doar ca să duci iar discuția înspre banii mâncați de mama și minorul crescut cu aer.
Mama cere pentru și în numele minorului, e reprezentantul legal al acestuia.
In cazul asta as prefera sa fac minorului in card bancar si sa depun banii acolo. Atunci stiu clar unde se duc banii.

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2018 - 11:26, said:

tu esti fixat pe ideea ca mama traieste din banii copilului. sunt si astfel de cazuri, dar nici pe departe nu sunt majoritare.
Serios ? Eu cred ca sunt mai multe cazuri decat crezi tu. Eu stiu personal 2 cazuri....guess where: in Norvegia, guess what: romance. Personal am stat de vb cu amandoua...niciuna nu mi-a confirmat in fata dar din discutii am priceput ca le place sa ii jumuleasca de bani pe norvegieni....pentru ca se poate.
Si la ce oae de bani este acum in Roamania nu ma mai mira nimic...

Edited by tehnics, 02 June 2018 - 14:14.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca stii tu personal 2 cazuri, atunci e klar Posted Image

in primul rand, cele 2 cazuri ale tale sunt fix zero in contextul discutiei. in Romania sunt 27.000 de divorturi pe an ( https://stirileprotv...e-desparta.html ) si tu consideri ca 2 exemple sunt reprezentative?
in al doilea rand, n-am nici cea mai mica idee care-i legislatia privitoare la divorturi in Norvegia. trebuia sa spui si tu de la inceput despre ce vorbim, sa nu se chinuie degeaba althea sa-ti caute articole de prin legislatia romana Posted Image
in al treilea rand, esantionul selectat de tine (2 romance in Norvegia, maritate cu norvegieni) este foarte prost ales (nu neaparat prin prisma numarului, cat a celorlalte caracteristici)

Edited by _Smiley_, 02 June 2018 - 15:10.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttehnics, on 02 iunie 2018 - 14:11, said:

In cazul asta as prefera sa fac minorului in card bancar si sa depun banii acolo. Atunci stiu clar unde se duc banii.
Banii sunt pentru întreținerea curentă a minorului, dacă vrei să-i faci depozit e fix treaba ta și nu au nicio legătură cu pensia de întreținere. Adică nu se pune.

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2018 - 15:03, said:

in al doilea rand, n-am nici cea mai mica idee care-i legislatia privitoare la divorturi in Norvegia. trebuia sa spui si tu de la inceput despre ce vorbim
El n-are nicio treabă cu subiectul, e din grupul care în astfel de topicuri îi căinează pe tătici.

Edited by althea, 02 June 2018 - 15:31.


#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Post_Smiley_, on 02 iunie 2018 - 11:26, said:

tu esti fixat pe ideea ca mama traieste din banii copilului. sunt si astfel de cazuri, dar nici pe departe nu sunt majoritare.
  Nu traieste. Atat ca 70% din mamele divortate considera ca toate cheltuielile cu copilul trebuie suportate de tata de parca tatal a facut singur copilul. De curand am avut discutia cu o cunostinta  (mama). Sustinea ca ei nu ii ajung banii primiti de la tata pentru copil.
Intreb si eu. Ok, dar cheltui mai mult de dublu cu copilul? Ca doar  normal e sa contribuiti 50-50.  Pai asa imi ajung  daca mai pun si eu. Adica mama considera ca nu are obligatii finaciare fata de copil.  Ea doar trebuie sa il pupe de noapte buna si gata. In rest orice banut cheltui cu ala mic e strict datoria tatalui.

Edited by PoeOvidiu, 02 June 2018 - 20:27.


#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
un link pentru procentul de 70%, te rog?
sau e scos din burta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate