Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acord vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Va salut,

As avea nevoie de o parere la o problema:
Presupunem ca am cumparat un teren patrat, deci are patru laturi. Cu primele trei laturi ma invecinez cu trei vecini, iar latura patru este la strada.
Pe acest teren vreau sa fac un magazin si am nevoie de acordul celor trei vecini. Presupunem ca vecinii nu vor sa-si dea acordul.
Eu, ca sa scap de problema vecinilor, m-am gandit sa vand un metru de teren imprejurul terenului meu unei rude, deci terenul rudei va avea o forma de U.
Din acest moment, eu ma invecinez cu ruda mea ! Ruda care, bineinteles, imi va da acordul, iar eu voi putea construi magazinul.

Intrebare: tine smecheria asta? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Mentiune: E doar un magazin, nu vreo fabrica, deci nu face zgomot, nu polueaza, etc.

Merci.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Romanul este inventiv. Posted Image Eu cred ca merge.

Edited by MembruAnonim, 01 June 2018 - 20:58.


#3
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Nu ai nevoie de binecuvantarea vreunui vecin ca sa faci ceva pe terenul tau. Chestia asta e valabila daca locuiesti la bloc.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pe hartie tine, daca te da careva in judecata nu mai tine, ca va demonstra ca ai vandut intentionat bucata aia ca sa ocolesti legea.

Edited by fqx, 01 June 2018 - 21:05.


#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postfqx, on 01 iunie 2018 - 21:01, said:

Pe hartie tine, daca te da careva in judecata nu mai tine, ca va demonstra ca ai vandut intentionat pucata aia ca sa ocolesti legea.
Abureala.

.Merge clar,da-i inainte,sa pui pe usa magazinului pancarta cu "Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii".

Edited by daniMMM, 01 June 2018 - 21:04.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostOnan_Barbaru, on 01 iunie 2018 - 21:01, said:

Nu ai nevoie de binecuvantarea vreunui vecin ca sa faci ceva pe terenul tau. Chestia asta e valabila daca locuiesti la bloc.
asta ma gandesc ca vine din partea cuiva care nu are o afacere, ca unul care are stie ca e mai complicat de atat.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postfqx, on 01 iunie 2018 - 21:01, said:

Pe hartie tine, daca te da careva in judecata nu mai tine, ca va demonstra ca ai vandut intentionat pucata aia ca sa ocolesti legea.
şi cărei legi se opune vînzarea?
acu' sincer, nu arzi cauciucuri să scoţi sîrma ca ţîganii pe malul Ozanei..de zici că-i un vulcan în călduri!!! faci un magazin! cel mai probabil vor locui la etaj...intrarea prin şosea... nu deranjează pe nimeni. faci garduri de 4 metri antifonate şi le dai mumu.
la aşa popor fraier avem aşa legi tîmpite?
ce mă mir? pe pămîntul tău plăteşti impozit... de parcă nu-i al tău... sau chiar nu e?

Edited by sarac.lipit, 01 June 2018 - 21:16.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostIsaak, on 01 iunie 2018 - 20:53, said:

Pe acest teren vreau sa fac un magazin si am nevoie de acordul celor trei vecini.
De ce ai nevoie de acordul lor?

#9
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Traficul auto si zgomotul crezi ca-i va incanta pe vecinii reali ? Vei fi dat in judecata de 2 ori pe zi iar daca parcheaza cumparatorii sau furnizorii tai in fata portilor/gardurilor lor vor fi luati la suturi !

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 21:04, said:

Abureala.

.Merge clar,da-i inainte,sa pui pe usa magazinului pancarta cu "Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii".

View Postsarac.lipit, on 01 iunie 2018 - 21:06, said:

şi cărei legi se opune vînzarea?
acu' sincer, nu arzi cauciucuri să scoţi sîrma ca ţîganii pe malul Ozanei... faci un magazin! cel mai probabil vor locui la etaj...
la aşa popor fraier avem aşa legi tîmpite?
Pai faci un magazin, da stii tu cum e cu vecinu ala invidios...In plus, eu stau la casa, dar langa un magazin.Sa vezi ce crize fac cand desi am un afis mare cat jumate poarta cu "NU bloca intrarea" , de cate ori vreau sa ies, tre sa intru si eu pe la magazin sa vad care e dobitocul.

Edited by fqx, 01 June 2018 - 21:09.


#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postfqx, on 01 iunie 2018 - 21:07, said:

Sa vezi ce crize fac cand desi am un afis mare cat jumate poarta cu "NU bloca intrarea" , de cate ori vreau sa ies, tre sa intru si eu pe la magazin sa vad care e dobitocul.
Pentru asta suni la politie,nu inchide nici o lege magazinul.

#12
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostIsaak, on 01 iunie 2018 - 20:53, said:

Va salut,

As avea nevoie de o parere la o problema:
Presupunem ca am cumparat un teren patrat, deci are patru laturi. Cu primele trei laturi ma invecinez cu trei vecini, iar latura patru este la strada.
Pe acest teren vreau sa fac un magazin si am nevoie de acordul celor trei vecini. Presupunem ca vecinii nu vor sa-si dea acordul.
Eu, ca sa scap de problema vecinilor, m-am gandit sa vand un metru de teren imprejurul terenului meu unei rude, deci terenul rudei va avea o forma de U.
Din acest moment, eu ma invecinez cu ruda mea ! Ruda care, bineinteles, imi va da acordul, iar eu voi putea construi magazinul.

Intrebare: tine smecheria asta? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Mentiune: E doar un magazin, nu vreo fabrica, deci nu face zgomot, nu polueaza, etc.

Merci.
Tine, am facut asa la constructii de benzinarii :) Nu exista nicio lege/normativ/etc sa impiedice asta.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 21:13, said:

Pentru asta suni la politie,nu inchide nici o lege magazinul.

View PostAmon, on 01 iunie 2018 - 21:18, said:

Tine, am facut asa la constructii de benzinarii Posted Image Nu exista nicio lege/normativ/etc sa impiedice asta.
Luati si cititi:
https://debanat.ro/2...bru_117768.html

Cu siguranta merge ce vrea el sa faca, daca are vecini de treaba, nu va avea probleme, daca are un fraier va avea.

#14
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Merci tuturor de raspunsuri!

@dorin_2k:  nu am inca certificatul de urbanism, dar stiu ca la orice constructie comerciala e nevoie de acord.
@Supermax: terenurile vecinilor nu au constructii pe ele, dar pun raul inainte. O ruda a dat bani la vecini ca sa-i dea acordul, desi terenurile vecinilor erau agricole. Rautate tipic romaneasca.
@fqx: nu exista nici o problema in privinta blocarilor de access. N-am treaba cu nimeni.
@adisz: sint ortodox.
@Amon: Faina informatie, merci!

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. In Romania depinzi de vecini, e o mare aberatie, mai ales la partea de calcan.
2. DPDV urbanistic totul e in aer si lax.
Terenul in ce zona este? Cere un certificat de urbanism, in care detaliezi ce vrei sa construiesti.
O sa ai o mare si urata surpriza, adica o sa vezi ca nu iti dau voie sa te lipeste pe 3 calcane, cu de obicei pe unul singur.
Daca vrei sa te lipesti pe 3 calcane, o sa ai nevoie de PUD.
De fapt o sa vezi ca PUD va fi obligatoriul, altfel o sa ai niste retrageri si CUT/POT imposibil de respectat.

Pentru orice chestie ai nevoie de acordul vecinilor la notar!

Daca esti in zona mixta sau L1 (a-d), atunci poti avea si comert/microproductie pana in 250mp arie desfasurata din cladire; nu e nevoie de acord pt magazin la cladire noua, ci doar pt schimbare de functiune!
Vezi ce permite intai zona!
Problema este ca pana acolo, vei avea nevoie de acordul macar al unui vecin pentru alipirea la calcan.

Vezi asta:
https://forum.softpe...ru-constructie/

Iti zice cum iti identifici in ce zona este terenul si ce iti permite ca functiune.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu daca tine ce vrea initiatorul.

Ca sa se invecineze [doar] cu ruda nu e suficient sa ii vanda o cota indiviza de teren ci trebuie sa dezmembreze terenul in doua, partea mare pe care construieste plus o fasie in forma de U lata de 1m. De vazut daca se poate asa ceva, ca ar trebui sa existe niste limite minime de suprafata/ dimensiuni dat fiind ca o fasie de 1m nu poate fi utilizata la nimic.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
posibil cum spui tu sags, dar asta nu ar aduce atingere dreptului de proprietate? adica, e vreo lege ce imi interzice cat sa vand?
sa se spele pe cap cumparatorul cu restrictiile de constructie, ca el poate nu reuseste sa construiasca (nu e cazul in speta data).

din cate stiu, cand se face iesirea din indiviziune si iese cu tambalau, un judecator poate atrui intreaga suprafata unei persoane cu plata unei sulte catre celalata, tocmai pt motivul sa nu rezulte doua suprafete total inutile.
dar in cazul in care avem doua parti, ce convin asupra vanzarii si asta e dorinta lor... nu stiu cum poate legea sa se opuna.
daca cineva are cunostinta, sa ne spuna, sa ne lumineze.

apoi, sunt destule trerenuri ce au suprafete mici, sau dseschideri mici, ce totusi sunt vandute, chiar daca nu se poate construi o casa pe ele si sunt folosite in alte scopuri (sau se fac constructii ce nu necesita toate aprobarile)

#18
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View Postsags, on 01 iunie 2018 - 23:23, said:

ca ar trebui sa existe niste limite minime de suprafata/ dimensiuni dat fiind ca o fasie de 1m nu poate fi utilizata la nimic.

Poate am exagerat cu 1m, dar bineinteles putem vorbi inclusiv de 3-5-7m, nu e problema. Oricum, si ala va fi tot terenul meu, deci pot depozita ceva pe el la nevoie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate