Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cornul cel Mic

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1607 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:20, said:

asadar, Imperiul numit Cornul cel Mic, se naste din genetica europeana  colonialista ramasita a Imperiului Roman. Simbolizata prin "cele 10 coarne" prin care Fiara avea sa colonizeze tot pamantul:"va sfasia tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi. (Dan.7:23)"
Ei bine, dupa ce aceste "zece coarne" colonialiste inrobesc tot pamantul , se ridica din genetica lor - "din mijlocul lor"(Dan.7:8) - un Corn Mic. Adica un Imperiu care initial era mic, o mica si neinsemnata colonie, dar care va ajunge sa le dominepe celelalte "coarne" dinaintea ei.Zdrobind , aservindu-si in ridicarea ei autoritatea a, "3 din cele dintai coarne". Cum ar fi cele mai mari si intinse imperii la acea vreme,  dintre cele 10 colonialiste urmase ale Imperiului Roman: Imperiul Britanic, Imperiu Francez si Imperiu Spaniol care insumat aveau autoritate undeva la 2/3 din intreaga lume locuita..."si dinaintea acestui corn au fost smulse trei din cele dintai coarne." Dan.7:8 Restul de 1/3 impartita intre restul "coarnelor" colonialiste mascarice: Olanda, Belgia, Italia, Germania, Portugalia, Danemarca, etc.


Un Imperiu. Posted Image

Scuzata-mi fie necunoasterea.
Nu-mi e clara exprimarea :....coarnelor colonialiste mascarice:Olanda, Belgia, Italia, Germania, Portugalia, Danemarca, etc.
Ce cauta cuvantul mascarice aici si ce semnificatie are?Ai enumerat niste state europene,cu filiatii diferite din punct de vedere religios.Au legatura cu "coarnele" sau cu ce altceva?

#20
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postadisz, on 01 iunie 2018 - 20:42, said:

Scuzata-mi fie necunoasterea.
Nu-mi e clara exprimarea :....coarnelor colonialiste mascarice:Olanda, Belgia, Italia, Germania, Portugalia, Danemarca, etc.
Ce cauta cuvantul mascarice aici si ce semnificatie are?Ai enumerat niste state europene,cu filiatii diferite din punct de vedere religios.Au legatura cu "coarnele" sau cu ce altceva?
scuzata-mi fie exprimarea nefericita inaintea necunoscatorilor.Posted Image
mascarice in context insemnand doar atat: mai neimportante.

Spre exemplu: intr-o Haita[= adunatura celor 10 coarne/imperii], exista tot soiul de exemplare: unele puternice, de baza, altele mascarice, de umplutura. Ei bine, Cornu cel Mic = Masculu Alfa al Haitei. Posted ImageDar n-a fost dintotdeauna asa: la inceputuri, era un exemplar jerpelit, cu frica de celelalte coarne si in special de Dumnezeu. A ajuns mare Sef printr-o conjunctura cel putin interesanta

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 21:06.


#21
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:20, said:

Un Imperiu. Posted Image
Cum se slaveste un  imperiu pe sine?
Imperiile nu au "sine"!

View PostSILIKA, on 01 iunie 2018 - 20:34, said:


Imperiu omenesc fara un conducator? Posted Image

Cam pe unde prin istorie ai vazut asa ceva?
Si eu i-am pus aceasi intrebare dar nu a raspuns.
Cine conduce "sistemul" cornul cel mic?

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:44, said:

Spre exemplu: intr-o Haita[= adunatura celor 10 coarne/imperii], exista tot soiul de exemplare: unele puternice, de baza, altele mascarice, de umplutura. Ei bine, Cornu cel Mic = Masculu Alfa al Haitei. Posted Image
Hai sa nu bagam si haite prin apocalipsa.

#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 20:48, said:

Cum se slaveste un  imperiu pe sine?
Imperiile nu au "sine"!
cand un Imperiu se vede "Binele", "suportul care da stabilitate Pamantului",  fara de care nu se poate concepe viata pe pamant, voila: "se slaveste pe sine". Posted Image
""Oare nu este acesta Babilonul cel mare pe care mi l-am zidit eu ca loc de sedere imparateasca, prin puterea bogatiei mele si spre slava maretiei mele?" (Dan.4:30)"

Iar cand faptele sunt in completa opozitie cu pretentiile, asta inseamna in fapt o hula.

iar cand oamenii/tarile pamantului zic: nu se poate concepe o lume fara cutare Imperiu care sa ne conduca, asta inseamna inchinare inaintea lui. Posted Image Inchinarea asta se face ori prin forta [= semnul de rob pe mana]   , ori de buna voie, din convingere[ = semnul de rob pe frunte].

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 21:21.


#23
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:53, said:

cand un Imperiu se vede "Binele", "suportul care da stabilitate Pamantului",  fara de care nu se poate concepe viata pe pamant, voila: "se slaveste pe sine". Posted Image
""Oare nu este acesta Babilonul cel mare pe care mi l-am zidit eu ca loc de sedere imparateasca, prin puterea bogatiei mele si spre slava maretiei mele?" (Dan.4:30)"

Iar cand faptele sunt in completa opozitie cu pretentiile, asta inseamna in fapt o hula.
30. Imparatul a luat cuvantul si a zis: "Oare nu este acesta Babilonul cel mare pe care mi l-am zidit eu ca loc de sedere imparateasca, prin puterea bogatiei mele si spre slava maretiei mele?"
cine se slavea, imperiul sau imparatul?

Edited by Signed_on_ice, 01 June 2018 - 20:56.


#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 20:55, said:

30. Imparatul a luat cuvantul si a zis: "Oare nu este acesta Babilonul cel mare pe care mi l-am zidit eu ca loc de sedere imparateasca, prin puterea bogatiei mele si spre slava maretiei mele?"
cine se slavea, imperiul sau imparatul?
Imparatul. Care este arhetipul profetic al Imperiului neobabilonian numit Cornul cel Mic.

vezi ce i-am scris lui SILIKA,  care se lauda ca Trump/Imparatul face si drege. Posted Image
Sistemul/Imperiul, l-a tras la semn, la pus in fază. Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 20:51, said:

Hai sa nu bagam si haite prin apocalipsa.
in Profetie, pentru o mai buna intelegere sunt permise astfel de exprimari. Posted Image

spre exemplu, ca un om simplu sa inteleaga mai bine, limbajul profetic foloseste sxpresia de Fiara in loc de Imperiu. De ce Fiara? Pentru ca trasaturile unui Imperiu sunt asemanatoare cu ale unei Fiare carnivore: isi consuma vecinii, rivalii, colocatarii Junglei, la fel cum fac Imperiile: subjuga, colonizeaza prin violenta toate celelalte natiuni/tari colocatare al acestui Pamant lasat de Dumnezeu omului ca si Casa. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 21:11.


#25
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:40, said:

hehehe...SILIKA, naivule care esti tu smecher. Posted Image

ai vazut cat de hotarat era spre egzemplu Trump sa disrumpa din radacini Sistemul care conduce Imperiul, intru sperantele oamenilor care-l aplaudau? Cat timp i-a trebuit acestuia sa-l "traga la semne"?Posted Image SILIKA?Posted Image
deci NU Conducatorul[=un om] conduce, ci Sistemul.

Bun, nu intotdeauna conduce un om, dar un asemenea imperiu sa aiba un om de paie in frunte... ma cam foarte indoiesc.

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 01 iunie 2018 - 21:14, said:


Bun, nu intotdeauna conduce un om, dar un asemenea imperiu sa aiba un om de paie in frunte... ma cam foarte indoiesc.
Belsatar.
Un Mascarici, in fruntea celui mai mare Imperiu omenesc = Capul de aur. :)

Odata venit la putere, nu se ocupa decat de mascari. Atunci cand ajunge la "vasele Domnului"[Dan.5:2], adica exact ce face Cornu cel Mic cu sfintii - "cornul acesta a facut razboi sfintilor si i-a biruit, (Dan.7:21)"- se pune in balanta si vine judecata neintarziat. Acela este sfarsitul, dar Imparatului astazi nu-i pasa: el e Dumnezeu printre muritori, un Elefant printre Furnici. :)

#27
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 21:02, said:

Imparatul. Care este arhetipul profetic al Imperiului neobabilonian numit Cornul cel Mic.
Se slavea nabuco` nu imperiul.
Cum faci legatura de cauzalitate intre imperiul babilonian si Cornul cel mic?

#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 21:30, said:

Cum faci legatura de cauzalitate intre imperiul babilonian si Cornul cel mic?
de baza, cred ca e asta:
"I s-a dat o gura care rostea vorbe mari si hule. Si i s-a dat putere sa lucreze patruzeci si doua de luni. (Apoc.13:5)...I s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruie" = Imparatul neo-Babilonului

"asupra cornului acestuia care avea ochi, o gura care vorbea cu trufie ... (Dan.7:20)si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme. (Dan.7:25)" = Cornu cel Mic. Personaju e acelasi.
31/2 vremuri = 1260 de zile = 42 de luni = perioada de "lucrare" a Fiarei/Cornului.

si mai sunt o sumedenie, o sa le discutam pe rand, n-au intrat zilele-n sac.

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 21:30, said:

Se slavea nabuco` nu imperiul.
Atunci cand Daniel ii talmaceste profetia cu chipul de aur [Dan.2]- echivalentul celor 4 fiare[Dan.7], Daniel asociaza capul cu Nabuco. Dar avem dreptul sa asociem acel cap cu Imperiul condus de el, caci tot Daniel explica: "Dupa tine se va ridica o alta imparatie, mai neinsemnata decat a ta; apoi o a treia imparatie, care va fi de arama si care va stapani peste tot pamantul. (Dan.2:39)...Va fi o a patra imparatie, tare ca fierul; dupa cum fierul sfarama si rupe totul, si ea va sfarama si va rupe totul, ca fierul care face totul bucati."

thank you very much! You like that? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 21:42.


#29
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 21:18, said:

Belsatar.
Un Mascarici, in fruntea celui mai mare Imperiu omenesc = Capul de aur. Posted Image

Odata venit la putere, nu se ocupa decat de mascari. Atunci cand ajunge la "vasele Domnului"[Dan.5:2], adica exact ce face Cornu cel Mic cu sfintii - "cornul acesta a facut razboi sfintilor si i-a biruit, (Dan.7:21)"- se pune in balanta si vine judecata neintarziat. Acela este sfarsitul, dar Imparatului astazi nu-i pasa: el e Dumnezeu printre muritori, un Elefant printre Furnici. Posted Image

Bun exemplul dar mascariciul ala a fost curatat de imperiu, repede si fara regrete.

#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 01 iunie 2018 - 21:45, said:

Bun exemplul dar mascariciul ala a fost curatat de imperiu, repede si fara regrete.
nu.
de o alta Fiara.

"Si a pus mana pe imparatie Darius, medul, care era in varsta de saizeci si doi de ani."

Dupa cum scria:"Ei pun masa, straja vegheaza, si ei mananca, beau… Dar deodata se aude strigand: "In picioare, voievozi! Ungeti scutul!"..Apoi a luat iarasi cuvantul si a zis: "A cazut, a cazut Babilonul, si toate icoanele dumnezeilor lui sunt sfaramate la pamant!" Isa.21.

in cazul nostru Apocaliptic, nu va mai fi o alta Fiara, ca in vechime. Imparatia lui Dumnezeu se va instaura in locul Fiarelor, dupa cum scrie:"Tu te uitai la el, si s-a dezlipit o piatra fara ajutorul vreunei maini, a izbit picioarele de fier si de lut ale chipului si le-a facut bucati. (Dan.2:34)"...Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic.Aceasta inseamna piatra pe care ai vazut-o dezlipindu-se din munte fara ajutorul vreunei maini si care a sfaramat fierul, arama, lutul, argintul si aurul. Dumnezeul cel mare a facut deci cunoscut imparatului ce are sa se intample dupa aceasta. Visul este adevarat, si talcuirea lui este temeinica."

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 21:51.


#31
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 21:41, said:

de baza, cred ca e asta:
"I s-a dat o gura care rostea vorbe mari si hule. Si i s-a dat putere sa lucreze patruzeci si doua de luni. (Apoc.13:5)...I s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruie" = Imparatul neo-Babilonului
Cui? imparatului de paie, imparatiei?

----
La sfârşitul stăpânirii lor, când păcătoşii vor fi umplut măsura nelegiuirilor, se va ridica un împărat fără ruşine şi viclean. El va fi tare, dar nu prin puterea lui însuşi; el va face pustiiri de necrezut, va izbuti în tot ce va începe, va nimici pe cei puternici şi chiar pe poporul sfinţilor. Din pricina propăşirii lui şi izbândirii vicleniilor lui, inima i se va îngâmfa, va pierde pe mulţi oameni care trăiau liniştiţi şi se va ridica împotriva Domnului domnilor, dar va fi zdrobit fără ajutorul vreunei mâini omeneşti. Iar vedenia cu serile şi dimineţile, de care a fost vorba, este adevărată. Tu, pecetluieşte vedenia aceasta, căci este cu privire la nişte vremuri îndepărtate.” (Daniel 8:23-26)

Despre cine vorbeste Daniel, despre sistem sau despre imparat?

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 19:56, said:

Cornu NU este o persoana, ci un Imperiu omenesc perfect organizat in asigurarea suveranitatii omului fata de Creatorul Sau. Posted Image
Un imperiu daca e recunoscut din cele existente atnci nu poate fi decat Vaticanul .

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:00, said:

Deci nu e nici Nero, nici Papa Posted Image . nici Hitler si nici Darwin. Posted Image
Nu Papa ci organizatia ce o reprezinta.

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:04, said:

omul fara Dumnezeu. omul suveran care aduce la perfectiune Imparatia omeneasca in care "un om stapaneste peste alt om, ca sa-l faca nenorocit. (Ecl.8:9)"
Sunt convins ca e vorba de capul bisericii catolice, si nu e vorba de o singura persoana ci toata structura de conducere formata din iezuiti si alte grupari puternice financiar si administrativ.

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 iunie 2018 - 23:19, said:

Cui? imparatului de paie, imparatiei?

----
La sfârşitul stăpânirii lor, când păcătoşii vor fi umplut măsura nelegiuirilor, se va ridica un împărat fără ruşine şi viclean. El va fi tare, dar nu prin puterea lui însuşi; el va face pustiiri de necrezut, va izbuti în tot ce va începe, va nimici pe cei puternici şi chiar pe poporul sfinţilor. Din pricina propăşirii lui şi izbândirii vicleniilor lui, inima i se va îngâmfa, va pierde pe mulţi oameni care trăiau liniştiţi şi se va ridica împotriva Domnului domnilor, dar va fi zdrobit fără ajutorul vreunei mâini omeneşti. Iar vedenia cu serile şi dimineţile, de care a fost vorba, este adevărată. Tu, pecetluieşte vedenia aceasta, căci este cu privire la nişte vremuri îndepărtate.” (Daniel 8:23-26)

Despre cine vorbeste Daniel, despre sistem sau despre imparat?
evident, despre Sistem.
In lumea globalizata in care traim, individual, o persoana, un Cezar mascarici NU poate face aceste lucruri despre care scrie ca le va face "Imparatul".

View Postpacopaco1967, on 02 iunie 2018 - 05:56, said:

Un imperiu daca e recunoscut din cele existente atnci nu poate fi decat Vaticanul .
Paco, tu ai nevoie de cineva, un erudit cu autoritate precum eprietenul Logic, care sa-ti scopata din cap aberatiunea asta care ti-a intrat in cap din diverse Brosuri: adventiste, ale martorilor, ale branhamistilor, si ale altor secte exegete erudite. Posted Image

Papalitatea NU indeplineste conditia cheie, aia prezentata de mine la inceput.Posted Image Deci nu poate fi.Posted Image Doar la adventisti care se hranesc cu speranta desarta ca odata si odata, intr-un final, ii va prigoni si pe ei cineva , ca sa se poata si ei potrivi cu sablonul sfintilor persecutati de Fiara. Dar dupa cum am mai aratat, la cat de lumesti au devenit, cine si de ce i-ar mai prigoni?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 June 2018 - 06:49.


#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 02 iunie 2018 - 06:47, said:

evident, despre Sistem.
In lumea globalizata in care traim, individual, o persoana, un Cezar mascarici NU poate face aceste lucruri despre care scrie ca le va face "Imparatul".


Paco, tu ai nevoie de cineva, un erudit cu autoritate precum eprietenul Logic, care sa-ti scopata din cap aberatiunea asta care ti-a intrat in cap din diverse Brosuri: adventiste, ale martorilor, ale branhamistilor, si ale altor secte exegete erudite. Posted Image

Papalitatea NU indeplineste conditia cheie, aia prezentata de mine la inceput.Posted Image Deci nu poate fi.Posted Image Doar la adventisti care se hranesc cu speranta desarta ca odata si odata, intr-un final, ii va prigoni si pe ei cineva , ca sa se poata si ei potrivi cu sablonul sfintilor persecutati de Fiara. Dar dupa cum am mai aratat, la cat de lumesti au devenit, cine si de ce i-ar mai prigoni?Posted Image
Toate interpretarile dovedite in cele din urma a fi doar speculatii primitive, ele neimplinind una dintre cheile profetice cele mai importante: "i s-a dat stapanire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam. (Apoc.13:7)"
cu alte cuvinte, autoritatea lui trebuia sa nu fie limitata la o tara, la un imperiu care se intindea pe unul, doua sau trei continente. Ci trebuia sa fie un Imperiu ce avea sa aiba autoritate asupra intregii lumi, nici un colt din aceasta neputand sa se sustraga autoritatii acestuia.


De ce spui ca nu indeplineste ? Si nu e vorba de Papa ci Vaticanul ca si stat/imperiu. Findca prin preotii ce ii "unge" stapaneste intreaga lume.Banuiesc ca nu ai idee cam care e sfera de influenta a Vaticanului. Deocamdata influenta ei nu e vizibila pentru cei ca mine si ca tine. Puterea financiara de care dispune e coplesitoare, findca orice transfer de finante face sa se intoarca la sursa pe laga bani si ceva putere . Plus ca e singura ce poate fi recunoscuta pe o perioada extrem de lunga , si inca mai "traieste" .

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"se va incumeta sa schimbe vremurile si legea." Dan.7:25

De cand e lumea si acest pamant cazut in pacat, Imparatiile, Imperiile, au cautat sa-si subjuge alte imparatii/imperii pentru simplul si primitivul motiv de a-si insusi fraudulos resursele pe care acestea le detineau. Exact cum o fiara din jungla nu are un alt scop decat cel primar: sa-si ucida colocatarii, sa-i manance, pentru a se hrani. Totusi, Profetia ne spune ca in final, cand Cornul cel Mic se va ridica din mijlocul fratilor sai, acesta va avea ca scop schimbarea legilor dupa care omenirea cucerita de acesta se va conduce. Cine nu a auzit despre vestita sintagma: "democratizarea" cutarei tari invadate, sau care e necesar a fi invadata?Posted Image Ei bine, "democratizarea" exact asta presupune: schimbarea legilor de organizare a tuturor tarilor inghitite in sfera de influenta al Imperiului.

View Postpacopaco1967, on 02 iunie 2018 - 06:56, said:

De ce spui ca nu indeplineste ? Si nu e vorba de Papa ci Vaticanul ca si stat/imperiu. Findca prin preotii ce ii "unge" stapaneste intreaga lume.Banuiesc ca nu ai idee cam care e sfera de influenta a Vaticanului.
ai mai spus , si sunt de acord: nu Papa ca persoana trebuie urmarita/judecata, ci Imperiul/Entitatea religioasa pe care o conduce. Dar degeaba, nu se potriveste cu cheia profetica:
"i s-a dat stapanire[autoritate - n.r.] peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam. (Apoc.13:7)"
Unde vezi tu ca Papa sa indeplineasca acest rol?Posted Image Nici macar in perioada de glorie a Imperiului Papal, influenta si autoritatea acestuia NU era peste intreaga lume, cum e al Cornului cel Mic prin Instrumentele create in acest scop: petrodolaru, BM, IMF, OTAN, UN/ONU, Rating Agencies, etc.

spui ca "stapaneste intreaga lume". Cum asa?cum ai ajuns la concluzia asta eronata?Posted Image in ce lume brosurista traiesti?Posted Image

Mai departe: Papa, ca Corn mic, ar fi trebuit ca la ridicarea lui din mijlocul fratilor sai, sa distruga e din cele dintai coarne? Care sunt acestea? Cand s-a intamplat atrocitatea neconsemnata de Istorie?Posted Image

"va nimici pe cei puternici" . Cum face Papalitatea acest lucru?Posted Image Ca Papa este un Imperiu mai degraba religios decat unul bazat pe arme/armate.

View Postpacopaco1967, on 02 iunie 2018 - 06:56, said:

Puterea financiara de care dispune e coplesitoare
Posted Image mdea...cunosc placa ruginita rulata de adventisti ca argument. Cu movilele de aur pe care le poseda Papa, cu creditul pe care Papa il acorda tarilor lumii, si nu in final, prostia glorioasa cum ca SUA sunt datoare vandute Papalitatii...Posted Image blablabla
Papa e falit , stii bine. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 June 2018 - 07:20.


#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 02 iunie 2018 - 07:09, said:

"se va incumeta sa schimbe vremurile si legea." Dan.7:25



ai mai spus , si sunt de acord: nu Papa ca persoana trebuie urmarita/judecata, ci Imperiul/Entitatea religioasa pe care o conduce. Dar degeaba, nu se potriveste cu cheia profetica:
"i s-a dat stapanire[autoritate - n.r.] peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam. (Apoc.13:7)"
Unde vezi tu ca Papa sa indeplineasca acest rol?Posted Image Nici macar in perioada de glorie a Imperiului Papal, influenta si autoritatea acestuia NU era peste intreaga lume, cum e al Cornului cel Mic prin Instrumentele create in acest scop: petrodolaru, BM, IMF, OTAN, UN/ONU, Rating Agencies, etc.

spui ca "stapaneste intreaga lume". Cum asa?cum ai ajuns la concluzia asta eronata?Posted Image in ce lume brosurista traiesti?Posted Image

Mai departe: Papa, ca Corn mic, ar fi trebuit ca la ridicarea lui din mijlocul fratilor sai, sa distruga e din cele dintai coarne? Care sunt acestea? Cand s-a intamplat atrocitatea neconsemnata de Istorie?Posted Image

"va nimici pe cei puternici" . Cum face Papalitatea acest lucru?Posted Image Ca Papa este un Imperiu mai degraba religios decat unul bazat pe arme/armate.


Posted Image mdea...cunosc placa ruginita rulata de adventisti ca argument. Cu movilele de aur pe care le poseda Papa, cu creditul pe care Papa il acorda tarilor lumii, si nu in final, prostia glorioasa cum ca SUA sunt datoare vandute Papalitatii...Posted Image blablabla
Papa e falit , stii bine. Posted Image
Sfera de influenta a Vaticanului e extrem de larga si puternica. A fost si mai puternica in trecut insa banuiesc ca isi va consolida in urmatorul deceniu puterea avuta . Acum ce vezi sunt doar expresii ale dorintei de a convinge ca vor binele omenirii astfel ca orice semintie, chiar si nereligioasa(ateii, minoritatile sexuale) vad in lucrarea papalitatii un trend bun.Numai ca e de fatada pentru a castiga incredere . Ratzingher a demisionat, cel de acum si el a murmurat acelasi lucru, semn ca in interior chestiunile sunt serioase. Unii lideri nu vor sa ia parte la "necuratii" .

Daca tu demonstrezi ca exista o entitate organizata ce a existat perioada extrem de lunga si a influentat puternic omenirea, eu sunt gata sa renunt la a crede despre Vatican .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate