Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

PFA care are separat venituri din arendă - plată CASS

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010
Am venituri de PFA și separat am un teren pe care-l arendez.
La veniturile din arendă arendașul reținea la sursă impozit și CASS. Fiind cu reținere la sursă, nici nu mai puneam veniturile astea în declarația 200.
Cu noile reglementări am înțeles că dacă plătesc CASS la veniturile de PFA, nu datorez mai mult de 190 lei/lună (10% salar minim).
Dar ce fac cu veniturile din arendă - trebuie plătesc CASS și acolo deși am plătit deja 190 lei/lună CASS pentru venituri de PFA?
Cum fac să nu plătesc - îi dau arendașului o adeverință că am plătit deja CASS și el nu mai trebuie să rețină?
Sau ce trebuie făcut pentru ca arendașul să nu mai rețină și să plătească CASS în numele meu?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Contribuabilul este cel care hotaraste cum plateste la CASS in cazul depasirii plafonului din venituri cumulate (PFA+arenda)...

Deci.. daca venitul din arenda depaseste plafonul, atunci, prin act aditional la contractul de arenda, vei desemna platitorul de venituri din arenda sa-ti achite CASS 190x12 luni
Daca estimezi ca PFA+arenda vei depasi plafonul atunci declari CASS in declaratia unica si transmiti o copie platitorului de arenda sa nu-ti mai retina CASS.

Sau achiti partial pe PFA (declaratia unica) partial pe arenda pana la concurenta sumei maxime de plata - va aparea in 2019 in evidentele ANAF cat ai platit.

#3
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010
Eu am venituri care numai din PFA depășesc plafonul de 12 salarii minime.
Înțeleg că datorez CASS 190 lei x 12 luni.
Și întrebarea era ce să fac ca arendașul să nu mai rețină și să plătească și el CASS la veniturile din arendă, că deja am plătit ca PFA.
Trebuie neapărat să-i dau arendașului copie după declarația mea de venituri? Poate n-am chef să raportez și arendașului ce alte venituri am.
O simplă adeverință pe care o emit în numele meu că voi plăti CASS ca PFA nu e destul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate