Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

PFA norma de venit - completare declaratie unica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salutare,

Poate gasesc pe aici putin ajutor, ca am tot cautat informatii despre completarea declaratiei unice...
Am inregistrat acum 2 saptamani un PFA cu cod CAEN care se incadreaza la norma de venit, nu mi-e clar ce suma sa trec in campul cu suma datorata. E norma de venit raportata la perioada din an ramasa de cand am inregistrat PFA-ul? Daca da, pana unde calculez? 31 decembrie 2018?
Alta intrebare e daca bifez "Date privind contribuția de asigurări sociale estimată" si "Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată" si completez cu procentele din salariul minim brut?

Multumesc anticipat!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMadMax, on 01 iunie 2018 - 12:11, said:

Salutare,

Poate gasesc pe aici putin ajutor, ca am tot cautat informatii despre completarea declaratiei unice...
Am inregistrat acum 2 saptamani un PFA cu cod CAEN care se incadreaza la norma de venit, nu mi-e clar ce suma sa trec in campul cu suma datorata. E norma de venit raportata la perioada din an ramasa de cand am inregistrat PFA-ul? Daca da, pana unde calculez? 31 decembrie 2018?
Alta intrebare e daca bifez "Date privind contribuția de asigurări sociale estimată" si "Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată" si completez cu procentele din salariul minim brut?
Multumesc anticipat!

Ai o rubrica acolo unde scrie data de inceput a activitatii... data de final a activitatii si o sa treci perioada exacta din 2018 pentru care faci estimatul.. La suma estimata iti calculezi singur fractia de norma (norma anuala x numarul de luni de functionare) si impozitul se calculeaza automat in formular.   Este doar un estimat, declaratia finala pentru 2018 se depune pana la 15 martie 2019, deci, daca are ANAF ceva de ajustat.. va ajusta pana la acest termen.

La CASS estimat treci in functie de cum estimezi... Daca norma depaseste plafonul recalculat, proportional cu perioada ta de activitate, vei plati CASS daca nu ... nu treci nimic acolo decat daca vrei asigurare voluntara si atunci treci 6 luni.

Edited by rosix, 01 June 2018 - 12:55.


#3
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Multumesc pentru raspuns!
La CASS si CAS a mers ok, dar la "Norma de venit" am pus norma intreaga si la "Norma ajustata potrivit Codului Fiscal" am pus valoarea corespunzatoare lunilor ramase din anul acesta. Totusi la "C.1.1.Total impozit pe venit datorat" imi ramane 0, nu imi calculeaza automat...Mai jos, la "C.2.Obligații privind CAS estimată" si "C.3.Obligații privind CASS estimată" mi-a calculat automat.
Am facut ceva gresit?

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Cand trebuie platite contributiile la sumele estimate in declaratie?

#5
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Parca pana la 15.12 pentru a primi bonificatie. Altfel 15.03.2019...dar nu sunt 100% sigur

#6
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
completeaza si 2.1.2.B.3, vezi indicatii la : https://static.anaf....AF_888_2018.pdf

#7
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
A mers, multumesc!

#8
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
In cazul unui PFA cu norma de venit, care a platit toate contributiile rezultate din Decizia de impunere 260, emisa pe 2017, mai este nevoie sa bifez si sa declar la CAPITOLUL 1. DATE PRIVIND VENITURILE REALIZATE ÎN ANUL 2017 ?

#9
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
daca norma de venit rezultata este mai mica decat 12 salarii minime pe economie, adica 22800 lei, mai avem obligatia de a completa si sectiunile 2.2.1. Date privind contribuția de asigurări sociale estimată si 2.2.2. Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată, in conditiile in care mai realizam si venituri din salarii pentru care platim deja cass si cas.

LE: din ce am citit nu mai trebuie bifat si nici platit, chiar daca declaratia prezinta erori la validare

Edited by Eagle Raider, 21 June 2018 - 21:00.


#10
lomlaus

lomlaus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.07.2017
Foarte folositor, completarea declaratie unice pas cu pas : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RGl4z-wl6mY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lomlaus, 28 June 2018 - 14:35.


#11
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.02.2005
Am si eu o intrebare. La numar document de autorizare ce se trece? (pfa, prestari servicii)
Trec codul unic de inregistrare?

Anaf-ul spune

Quote

4.6. Rd. 6 Documentul de autorizare/Contractul de asociere/închiriere - se înscriu numărul
documentului care atestă dreptul contribuabilului de a desfășura activitate independentă, potrivit legii, și data
emiterii acestuia.
Multumesc.

#12
spidione700

spidione700

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.04.2018
Dacă se înființează pfa la începutul lui august , pragul pentru tva ramane 100k eur sau se modifica proporțional cu perioada rămasă până la sf. de an?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
(5) Pentru persoana impozabilă nou-înființată care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire este plafonul prevăzut la alin. (1).
https://static.anaf....062018.htm#A310

#14
spidione700

spidione700

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.04.2018
Super. Merci. E specificat clar la alin. 5

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate