Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Automatizarea: pierderea de locuri de munca sau relaxare?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
sa spun repede, pana nu apar basistii fanatici pe aici.
pentru ca banii obtinuti de robot se duc in buzunarele largi ale capitalistilor, omul de rand nu beneficiaza de automatizare.


doar taxarea lor ne rezolva, dar atunci cica ajungem iar la salam cu soia (asa spun basistii)

#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Hai terminati cu tampeniile

Nu vor inlocui roboti niciodata munca omului total

In anumite joburi se folosesc roboti pt a se scoate  produse mai bune nu ca robotul este ieftin, robotul ala costa lunar o caruta de bani numai curentul consumat, iar robotul este supravegheat de niste oameni

Am vazut o emisiune cu avioane si aeroporturi si s-a sticat roboru de la sortarea bagajelor, imediat au venit oameni la sortat bagaje


In domeniul auto, roboti sudeaza vopsesc si cam atata restul operatiilor se face de oameni

In medicina, nu exista nici un robot care opereaza singur, absolut nici unul, tot ce exista e comandat de doctor el de fapt opereaza


La constructia de butuci putem spune ca robotii construiesc butuci?

Nu, robotul programat de un programator (un gen de strungar) taie la perfectie in aluminiu piesele de butuci si atata

Vopistorul, nu mai da cu pistolul cu vopsea, cum se foloseste anonizare sau cum se numeste, vopseaua este aplicata in strat foarte subtire si este foarte rezistenta.

Dar e unu care se ocupa de asa ceva.


NICIODATA OMUL NU VA FI INLOCUIT DE ROBOT IN NICI O MESERIE.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlexis1, on 01 iunie 2018 - 11:00, said:

Bogatul devine mai bogat, muncitorul va deveni sarac lipit... pana cand saracii din disperare se vor revolta si vor rasturna regimul totalitar reinstituit in mod pervers.
S-a mai intamplat asta de ceva ori in istorie. Cand foamea ajunge la cote maxime cad capetele din palate ce au generat foamea

Exact !  "Banul trage la ban si paduchele la golan"...  De aceea omenirea n-are nicio sansa sa se scoata durabil de pe urma capitalistilor, cu toti robotii care au fost si vor fi...
Cunosc multinationale, in Romania, care folosesc oamenii pe post de roboti ca ies mai ieftin decat daca ar baga niste bani in sisteme care sa automatizeze munca, de aceea va spun:  in tarile cu iobagi kakalau la dispozitie.. pana si robotii asteapta la usa.

Acolo unde robotul va inlocui mana omului, capitalistul va baga inca un ban in buzunar... Desigur, va puteti alege si voi cu firmiturile...
Capitalismul este singura organizare socio-economica in care ai garantia ca poti muri de foame cu diploma in mana.

Edited by rosix, 01 June 2018 - 12:05.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsoricelucut, on 01 iunie 2018 - 10:30, said:

Un robot nu arunca un om in saracie, ci un robot produce ce producea omul, venitul revenind in continuare omului, astfel robotul oferind omului relaxare.
Eu sunt unul din progresiștii care acceptă să fie înlocuit de un robot așa că te rog să-mi trimiți un robot care să muncească în locul meu și eu să am doar grija de a mă duce să încasez leafa. Că modalități de relaxare am deja.

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postrosix, on 01 iunie 2018 - 10:55, said:

Venitul nu revine omului ci intra in buzunarele largi ale capitalistilor, care au finantat implementarea robotilor, se stie.  Oamenii ajung fix pe drumuri... cam asta e optica la ora actuala. Corporatia sa castige cat se poate, omul este capital de inlocuire, dupa 45 de ani, nu mai da nici drku doi bani pe el.

Salariatii si-au dat seama de multa vreme ca au si altceva mai bun de facut in viata decat sa munceasca, dar au de plata facturi, rate si taxe...
aperent trebuie folositi termeni pe care ii intelegeti
CARE VENITURI ?

View Postgumball3000, on 01 iunie 2018 - 10:41, said:

"pe banii" de reparatii si intretinere a robotului
hai sa spunem si paza, cica sunt unii care vin cu topoare

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Producţia robotizată va avea nevoie de piaţă de desfacere, iar dacă oamenii nu -şi vor permite să cumpere roboţii se vor opri, până la urmă se va ajunge probabil la un compromis.
Oricum implementarea lor se face acolo unde munca repetitivă duce în cazul muncii umane la multe rebuturi sau viteza oamenilor e prea mică. Restul joburilor, la creaţie, întreţinere, etc. rămân apanajul "shaormarilor".

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postzzhunt, on 01 iunie 2018 - 11:53, said:

Hai terminati cu tampeniile

Nu vor inlocui roboti niciodata munca omului total

In anumite joburi se folosesc roboti pt a se scoate  produse mai bune nu ca robotul este ieftin, robotul ala costa lunar o caruta de bani numai curentul consumat, iar robotul este supravegheat de niste oameni

Am vazut o emisiune cu avioane si aeroporturi si s-a sticat roboru de la sortarea bagajelor, imediat au venit oameni la sortat bagaje


In domeniul auto, roboti sudeaza vopsesc si cam atata restul operatiilor se face de oameni

In medicina, nu exista nici un robot care opereaza singur, absolut nici unul, tot ce exista e comandat de doctor el de fapt opereaza


La constructia de butuci putem spune ca robotii construiesc butuci?

Nu, robotul programat de un programator (un gen de strungar) taie la perfectie in aluminiu piesele de butuci si atata

Vopistorul, nu mai da cu pistolul cu vopsea, cum se foloseste anonizare sau cum se numeste, vopseaua este aplicata in strat foarte subtire si este foarte rezistenta.

Dar e unu care se ocupa de asa ceva.


NICIODATA OMUL NU VA FI INLOCUIT DE ROBOT IN NICI O MESERIE.
asa suntem noi oameni, pana acum nu aveam loc de noi, acum nu avem loc de "roboti"
dar ne plangem cand stam la rand ca cineva se misca greu la casa de marcat

#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSKi8HfcxEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plan in 3 pasi:

1) introduci automatizare pe scara larga (sa zicem in urmatorii 25 de ani)
2) introduci venitul universal unic (suficient de mare cat sa previna revolta oamenilor, suficient de mic cat sa descurajeze impuierea excesiva)
3) creezi conflicte in zonele subdezvoltate/suprapopulate, pt ca nimic nu diminueaza populatia ca un razboi sanatosi.

Finalmente, Terra ajunge la o populatie umana sustenabila (sub un miliard de gigei si gigele) si se ajunge la un echilibru in care nu vei evolua foarte mult dar nimeni nu va suferi (o pseudo-utopie).

#27
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ma intreb cum visezi tu ca poate ajunge Terra intr-o perioda atat de scurta la sub 1 miliard de gigei si gigele. Ai prevazut pe acolo si cateva razboaie nucleare? Ca altfel e imposibil.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Automatizarea creeaza o gramada de locuri de munca dar nu pt puturosi sau pt cei fara prea multa scoala.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
a fost acu cateva luni stire pe la televizor ca in intr-una din tarile nordice (imi pare rau dar nu mai retin care) se pusese in discutie o lege prin care celor care nu vor sa munceasca sa li se asigure un venit minim de subzistenta, dar ei sa nu trebuiasca sa fenteze asigurarile sociale pt asta si sa se poata ocupa de ce le place. faptul ca s-a luat asa ceva in discutie mie mi se pare ca se trece un prag psihologic.

cum vad eu viitorul mediu: normal ca nu o sa ajunga toata lumea sa stea cu burta in sus, robotii aia trebuie proiectati, programati, construiti, montati, reparati, intretinuti. asa ca cei care se pricep sa lucreze cu ei vor avea tot timpul cautare si vor fi bine platiti. pe de alta parte sunt meseriile care presupun interactiune umana vor avea cautare si aici cel mai bun exemplu e meseria de psiholog, nu cred ca cineva ar simti nevoia sa vorbeasca cu Siri. o alta categorie de joburi care nu cred ca vor fi afectate major sunt cele de mare responsabilitate, de exemplu meseria de medic, nu  cred ca prea devreme lumea va accepta sa fie diagnosticata in baza unor algoritmi, chiar daca sunt bine scrisi si rata lor de succes e foarte buna.

apare problema celor cu iq odihnit, care nu prea se pricep sa faca decat lucruri repetitive si voteaza psd. astia isi vor gasi din ce in ce mai greu de lucru si ca sa nu puna mana pe furci si topoare va trebui sa li se asigure un oarecare venit si sa stea acasa, ca daca vin la servici numai incurca lucrurile. probabil ca va fi o diferenta mare de nivel de trai intre cei care muncesc si cei care freaca buha toata ziua, dar asta este.

Edited by Fane, 01 June 2018 - 13:47.


#30
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostFane, on 01 iunie 2018 - 13:44, said:

faptul ca s-a luat asa ceva in discutie mi se pare ca se trece un prag psihologic.

Sunt multe astfel de experimente. De exemplu, acum s-a inceput cel mai mare de pana acum, 21000 de oameni vor primi timp de 12 ani venit garantat:

https://www.nature.c...ontent=20180530

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
merci de exemplificare.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFriskey, on 01 iunie 2018 - 10:47, said:

Se plang cretinii care nu inteleg lumea in care traiesc.
Exact ca aia din timpul revolutiei industriale de au distrus cu ciocanele masinariile de frica sa nu ramana someri.
Aia a fost o era in care scolitii erau minoritari, iar analfabetii erau majoritari. Ca sa sapi  pe camp nu trebuie sa stii sa citesti.  Astazi suntem atat de multi incat  nu s-ar putea supravietui daca agricultura ar fi facuta cu sapa, manual pe campuri. Depindem de masinariile agricole.  Pe vremuri o mare parte din populatie era implicata in sectorul agricol. Azi in majoritatea tarilor dezvoltate, sectorul agricol se compune din sub 10% din masa locurilor de munca.
In viitor, multimea va trebui sa fie educata, si inca bine.   Omenirea va ajunge un loc din ce in ce mai greu de supravietuit in conditia de analfabet.
E suficient sa va uitati la tygani: pana si ei au fost fortati sa se descurce cu cititul, daca vor sa faca macar un apel telefonic.
Omenirea evolueaza continuu, iar cantitatea de cunostinte acumulate de fiecare individ in parte creste de la o generatie la alta ipn mod spectaculos.


#33
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgumball3000, on 01 iunie 2018 - 10:41, said:


"pe banii" de reparatii si intretinere a robotului
Doar unii. Restul care nu cunosc meserie ce fac?


#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAllahu, on 01 iunie 2018 - 11:52, said:

sa spun repede, pana nu apar basistii fanatici pe aici.
pentru ca banii obtinuti de robot se duc in buzunarele largi ale capitalistilor, omul de rand nu beneficiaza de automatizare.


doar taxarea lor ne rezolva, dar atunci cica ajungem iar la salam cu soia (asa spun basistii)

Nu am inventat eu vorba aia " la omul sarac, nici boii nu trag" .  Omul de rand va deveni redundant. Ori se va ambitiona cu tenacitate sa razbeasca intr-o lume in care are o concurenta acerba, ori se lasa pagubas si isi accepta soarta. Si se pune pe facit multi copii sa stea pe alocatie si ajutor social. Am auzit de cazuri de trantori la 45 de ani cu 10 copii, zicand ca se strang niste bani din ce primeste degeaba.

View Postdan1980_25, on 01 iunie 2018 - 14:38, said:


Doar unii. Restul care nu cunosc meserie ce fac?
Eu cred ca se va legaliza eutanasia in toate tarile,  asa cum astazi este in doar cateva Olanda, Elvetia.

#35
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Mai e si varianta 3, va face o revolutie si va pune in teapa capetele ce i-au adus in situatia de a muri de foame.
Instinctul de supravietuire nu poate fi omorat asa usor de bogatii lumii.

Cat despre aia cu ambitia si tenacitate sa razbeasca... din ce sa razbeasca, ca daca nu are capital nici sa isi asigure supravietuirea din ce sa mai faca altceva?

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlexis1, on 01 iunie 2018 - 15:20, said:

Mai e si varianta 3, va face o revolutie si va pune in teapa capetele ce i-au adus in situatia de a muri de foame.
Instinctul de supravietuire nu poate fi omorat asa usor de bogatii lumii.

Cat despre aia cu ambitia si tenacitate sa razbeasca... din ce sa razbeasca, ca daca nu are capital nici sa isi asigure supravietuirea din ce sa mai faca altceva?
Pai nu stiu, vezi la bangladesh, pakistan, india: saracie, se inmultesc ca parazitii. Cine i-a adus in situatia aia?  Toti ne nastem prosti si in curu gol. Indiferent de situatia parintilor.  Nimeni nu e vinovat complet de saracia altora. Doar ca unii devin mai bogati pe seama altora.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate