Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Smart Forfour sau Mercedes clasa A

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Foarte riscant sa iei o masina premium in banii aia.
Smartul are garda la sol cam prea joasa pentru Ro.
Ambele sunt facute de Mercedes.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
Tinichigeria e scumpa. Si rugina nu apare doar pe un element, si restul masinii tipla. Azi repari o aripa, luna viitoare pragul, peste 4 nu mai merg lonjeroanele, si tot asa o tii. Cand incepi, faci abonament la tinichigiu.

Clasa a nu a avut probleme majore cu rugina, gasesti destule in stare buna. Daca nu are probleme cu rugina, ia masina, pana apar si se agraveaza, o mai duci mult. 5 ani, sa zicem. Ca banuiesc ca nu ti-ai propus sa te mai tina o viata o masina de 2000 de euro.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hai ca nu e chiar asa cu rugina asta ca nu sunt Dacia 1310 sau Oltcit sa le cumperi ruginite inca din curtea fabricii.
Sunt masini premium si au protectie anticoroziva destul de buna.

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cand a trebuit sa cumpar masina pentru nevasta-mea am intrebat un prieten mecanic. Mi-a spus ca clasa A de la MB sa nu o vada la el in curte. Mi-a mai spus ca atunci cand pica un injector...schimbi toate injectoarele cu tot cu chiuloasa pentru ca sunt atat de intepenite incat se rup in chiuloasa. Plus ca tot de la el am inteles ca MAF-ul este corp comun cu ECU...si cand pica MAF_ul...schimbi cu tot cu ECU. Asa o fi sau nu, nu stiu, eu spun ce mi-a zis.
La fel si de Smart. Sunt foarte inghesuite si prefera sa repare 3 golfuri decat un smart. Multi mecanici le evita.

Totusi daca tot vrei masina buna, mica, compacta, iti recomand din experienta Audi A2. Sasiu complet din aluminiu -defapt asta a fost criteriul pentru care am cumparat-o - si scapi de rugina. Motoare fiabile care au fost puse si pe Polo, Seat iar piese de schimb gasesti relativ usor si ieftin.

Edited by tehnics, 01 June 2018 - 07:49.


#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Mai  sa stii ca Audi A2 am uitat,o sa ma uit si la alea,dar bag seama ca depaseste bugetul.Nu investesc prea mult,nu din lipsa de bani,ci ca e posibil sa plec definitiv din tara.

#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostEvergreen, on 01 iunie 2018 - 06:35, said:

Ca si posesor de A (W169) iti spun ca sint baliverne de la aia care nu vor sa munceasca sau repara masini pe genunchi in curtea casei.

Nu sunt baliverne. Pur și simplu habar nu au sa lucreze la ele. Pentru că, deși pentru ei pare ciudat, mașina aia are și ea o organizare acolo, sub capota.

#25
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
@daniMMM: Colt'ul este surata Fourfour'ului , Fiat Panda, Mazda 2, Sandero, Tripleta ?
Sunt atatea alte optiuni cu mai putina bataie de cap!
Taman pe cele mai paguboase ti-ai gasit!

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostFriskey, on 01 iunie 2018 - 07:33, said:

Foarte riscant sa iei o masina premium in banii aia.
Smartul are garda la sol cam prea joasa pentru Ro.
Ambele sunt facute de Mercedes.
De fapt Smartul 44 a fost facut de Mitsubishi pt Mercedes. A fost produs intr-o fabrica Mitsubishi alaturi de frate lui, Colt.

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 08:08, said:

Mai  sa stii ca Audi A2 am uitat,o sa ma uit si la alea,dar bag seama ca depaseste bugetul.Nu investesc prea mult,nu din lipsa de bani,ci ca e posibil sa plec definitiv din tara.
Dintre  Smart Forfour si Mercedes clasa A, recomand Audi A2 sau A3 !

Daca nu vrei sa pastrezi mult masina ca pleci definitiv din tara, atunci alege dupa criteriul confortabilitatii.
Cat timp mai stai in Romania sa te simti confortabil in masina :)

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Deci adaugam sau Audi A2.Nu vreau sh japoneze,italiene,frantuzesti,cu toate ca nu sunt fan VW.Sa ma uit oare si dupa vreun Opelaș?Agila sau care-s alea mici?nu Corsa.

View Postsuper8, on 01 iunie 2018 - 08:18, said:

Daca nu vrei sa pastrezi mult masina ca pleci definitiv din tara, atunci alege dupa criteriul confortabilitatii.
Cat timp mai stai in Romania sa te simti confortabil in masina Posted Image
N-o iau pentru mine,am scris,eu am,pentru maică-mea si nevastă-mea.Eu am primit doar ordinul sa le iau o masina cat de cat buna,sa nu ramana-n drum cu ea,daca nu vreau sa mananc pufuleti o luna.

Edited by daniMMM, 01 June 2018 - 08:39.


#29
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 08:38, said:

Nu vreau sh japoneze,italiene,frantuzesti,cu toate ca nu sunt fan VW.Sa ma uit oare si dupa vreun Opelaș?Agila sau care-s alea mici?nu Corsa.
Realizezi absurdul situatie ?
Forfour este facut in aceiasi fabrica, cu aleasi suruburi ca si Coltul, insa una e japoneza, cealalta ?
Opel este detinut de GM, Nu mai bine un Ford Focus? Tot in jermania sunt facute ?

Agila sunt o struto-camila care deja a disparut de pe drumurile din "occident".

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 08:38, said:

Agila sau care-s alea mici?nu Corsa.

Tare asta " nu Corsa ca Agila " ... Agila e oribila si e mai mare ca si Corsa ( ca un dulapior ) .

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Plus ca e japoneza, la fel ca si Smartul 44 Posted Image)
De Agila vb care e de fapt un Susuki nu un Opel.

Sau poate vrei un Ford K mk2 care e de fapt un Fiat produs intr-o fabrica Fiat.


Realizezi absurdul alegerii dupa originea marcii nu dupa originea modelului, mai ales la clasa mica/mini unde badge engineeringul e la ordinea zilei.
Asta daca chiar tii la originea reala a masinii desi si asta e discutabila.

Edited by underb, 01 June 2018 - 09:09.


#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostdaniMMM, on 01 iunie 2018 - 08:38, said:

Deci adaugam sau Audi A2.Nu vreau sh japoneze,italiene,frantuzesti,cu toate ca nu sunt fan VW.Sa ma uit oare si dupa vreun Opelaș?Agila sau care-s alea mici?nu Corsa.


N-o iau pentru mine,am scris,eu am,pentru maică-mea si nevastă-mea.Eu am primit doar ordinul sa le iau o masina cat de cat buna,sa nu ramana-n drum cu ea,daca nu vreau sa mananc pufuleti o luna.
In cazul asta da-mi voie sa reformulez:
daca sotia si soacra nu vor sa pastreze mult masina ca plecati definitiv din tara, atunci alege o masina confortabila.
Cat timp mai circula in Romania sa se simta confortabil in masina.

Sincer, iti recomand sa alegi intre Audi A2 si A3 ! ca aspect interiorul acestora mi se par mai confortabile decat Smart Forfour si (poate) Mercedes class A.

Edited by super8, 01 June 2018 - 09:04.


#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 01 June 2018 - 09:04.


#34
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBaxon, on 01 iunie 2018 - 08:57, said:

Tare asta " nu Corsa ca Agila " ... Agila e oribila si e mai mare ca si Corsa ( ca un dulapior ) .
Da,Corsa,nu Agila.Intreb si eu ,dupa masini mici nu m-am uitat niciodata,asa ca nu m-a interesat subiectul.
Ma uit dupa A2 totusi.

Edited by daniMMM, 01 June 2018 - 09:10.


#35
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Frate, cum le știu unii pe toate! ForFour NU a fost făcut de Mitsubishi pentru Mercedes, ci în COLABORARE cu Mitsubishi. Motoarele pe benzina și transmisiile manuale sunt de la Mitsubishi,  motoarele diesel și cutia automata sunt de la Mercedes, iar platforma tehnica a fost făcută de amândoi. Deci intre a colabora cu cineva și a face ceva pentru el, e o MARE diferență.
Cert e că ForFour și Colt au fost și încă sunt unele dintre cele mai fiabile mașini de clasa mica. Pentru restul lumii există mașinile "de vita nobilă" și folclor. Sfat: renunță la Colt și 44. Nu îți bate capul. Vrei sa ajungi fraierul acestui forum? ;)

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, stiu f bine despre colaborarile din domeniul auto. Mercedes a venit cu motoarele diesel, Mitsubishi cu masina peste care Merc a pus niste panouri din plastic Posted Image
Si Pejo 4007 a fost facut in colaborare cu Mitsu. Pejo a venit cu 2.2ul iar Mitsu cu masina.

Dpdv tehnic, un 44 este 100% Mitsu.
Daca tu crezi ca conduci jumatate de Merc cand esti la volanul Coltului e treaba ta. Coltul tau pe benzina nu are nimic de la Mercedes in el. Nici macar 1 ora de proiectare.

Edited by underb, 01 June 2018 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate