Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transfer cash Ro-Ro, orase diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Fa o plângere la OPC.

#20
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Daca Joi ma amana din nou, dau telefon la politie. Nu te joci cu asa sume de bani.

Un alt amanunt funny ce l-am uitat. Vazand cucoana ca incep sa ma agit, nu crezi ca merge la tipa de la EMAG, au un ghiseu din acela in posta unde poti ridica coletele: "Nu ai 8000 de lei?". Inca 5 centimetri cazuta falca. Aia nu era suma completa, dar banuiesc ca de atat mai avea nevoie si putea completa restul din incasari etc. Normal ca respectiva de la EMAG s-a eschivat imediat si a facut o fata "esti proasta, fa? Nu-ti dau 8000 de lei, esti nebuna?".

Prin urmare, cand trimiti bani, Posta ii considera ai lor. Taxa pe care o dai special ca sa se ocupe de transfer? Pff. Nobody cares. Le-ai dat banii pe mana, ai lor sunt pand cand decid ca nu mai au nevoie si ti-i poti lua inapoi. Naiv din partea mea sa cred ca banii trimisi sunt sfinti si nimeni nu se atinge de ei pana cand ii iau.

#21
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Practic tu ai împrumutat Posta Romana. Se folosesc de banii tai și ii livrează destinatarului când au ei chef.

#22
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Au ajuns azi, la 8 zile dupa trimitere. Nici nu au avut aparat de numarat banii, asa ca a trebuit sa stau sa numar la hartii de 100 si 50 de m-ia venit acru cu rand de 5 persone in spatele meu la rand holbandu-se la bani.

Totul e bine cand se termina cu bine. Data viitoare trec pe cont/transfer bancar direct si o sa ma ocup eu, din timp, de toate amanuntele ca sa nu pun pe nimeni pe drumuri. Cu ocazia asta poate reusesc sa bifez si ultima casuta de la Paypal unde spun sa-mi conectez un cont bancar pentru a putea retrage bani.

Are cineva un sfat apropo de asta? Am auzit ca trebuie cont "business" pentru Romania?

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De "business" la paypal n-amauzit, dar când ai trimis cu posta banii (mandatul), cred ca sigur te-au întrebat dacă oficiul postal are disponibili banii respectivi. Daca nu-i are, amana pana ii strânge (si durează daca e oficiu mic, cu tranzactii reduse).

#24
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Nu i-am trimis eu, iar cel ce trimite PLATESTE posta pentru un serviciu. Banii respectivi nu erau ai Postei sa faca ce vrea cu ei, au fost incredintati in vederea transferului catre mine, din nou, un serviciu pentru care s-a platit taxa.

Mi se pare ridicol ca banii sa dispara in cuferele postei iar persona care primeste sa fie la cheremul incasarilor oficiului X ce poate dura teoretic la nesfarsit. Asta nu-i un depozit bancar sau fond de investitii unde lasi pe mana bancii banii iar ei se joaca cu ei cum le convine. Seviciul asta ar trebui sa fie ca o cutie de valori: platesti pentru utilizare, ce-i in cutie e al tau si nu se atinge nimeni de continut.

Data viitoare folosesc transfer bancar direct, dar inainte am dorit sa avertizez eventualii clienti ce se va intampla cu banii lor in caz ca apeleaza la posta.

Edited by chanyi, 21 June 2018 - 05:17.


#25
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPololica, on 21 iunie 2018 - 04:38, said:

De "business" la paypal n-amauzit, dar când ai trimis cu posta banii (mandatul), cred ca sigur te-au întrebat dacă oficiul postal are disponibili banii respectivi. Daca nu-i are, amana pana ii strânge (si durează daca e oficiu mic, cu tranzactii reduse).
Da, exista conturi business.
Nu, nu ai nevoie de as aceva pentru Romania.
In functie de ce vrei sa faci cu contul respectiv (vinzi pe ebay/prin alta parte - adica vinzi in mod serios, nu 3 kg de cartofi pe an, limitele de sume/retrageri) iti faci cont corespunzator si ala e.
Exista un topic imens de paypal pe aici pe undeva.
Contul business cred ca este diferit doar la comisioane, nu cred s aceara ceva acte firma....

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 June 2018 - 19:21.


#26
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Am patit ceva asemanator la o posta de cartier in Brasov prin 2000. Eram cu mama, care a inceput sa urle la ei ca sunt niste hoti si ca vrea sa vorbeasca cu seful pentru a face reclamatie. S-a rezolvat dupa ce functionara a intrebat-o cu o voce pierita daca accepta sa ridice banii de la sucursala din centru. Partea amunzanta: in centru cand sa ridice banii functionara a intrebat-o: " Dvs sunteti doaman cu reclamatia"

Dupa cum se vede in cca 20 de ani Posta Romana nu a  facut nici in progress, nu a invatat nimic. Se considera in pozitie de monopol, si nu mai e demult. Are cele mai proaste si mai scumpe servicii, daca statul nu I-at mai da contracte - distribuirea pensiilor - at fi murit de mult.

#27
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Pai chiar are poziție de monopol din păcate când e vorba de a trimite sau primi ceva de la instituții..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate