Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transfer cash Ro-Ro, orase diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Buna,

As avea si eu o intrebare. Care e cea mai buna modalitate sa trimiti bani intern? Se pot trimite prin curier, gen Fancurier? Stiu ca daca vinzi ceva si transporti prin ei, iti aduc banii acasa si ii numara in fata ta - ar fi excelent daca e posibil.

Intreb pentru ca in curand ar trebui sa primesc o suma de bani din celalalt colt al tarii. Fiind o persoana in varsta si bolnava care trimite, e important sa nu o pun pe drumuri. Prioripay pare a fi o optiune buna, altele precum Western Union costa triplu.

Multumesc.

#2
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Are banii pe card?

https://www.posta-ro...ata-online.html

#3
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Nu, cash/numerar, vezi titlu.

Edited by Dany_Darke, 01 June 2018 - 07:24.
nu cita fara rost


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Teoretic, se pot trimite prin curier. Cheama curierul prin telefon, vine, ridica coletul sau plicul, a doua sau a treia zi e la tine la usa. In rest, depinde de suma, daca merita sau nu, se mai poate plati si asigurare, pt cazul in care plicul "dispare" pe traseu. Cum nu ai zis nimic concret, nici despre ce localitati e vorba, nici despre suma, nimeni nu-ti poate da un sfat concret, pt ca nu toti curierii au sedii in toate orasele, nu toti transporta din si in sate, unii cer tarife suplimentare/km. Ia la rand firmele de curierat care opereaza in ambele localitati, apoi vezi cu care merita.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@rumegus, Prin curier nu poti trimite bani!

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce inseamna tarif de 3 ori mai mare la western union ?
Adica, ce suma vrei sa primesti si cit este comisionul.

Posta romana - e-mandat (face de acasa, pe calculator, are banii pe card) = comision 35 de lei
Pe pagina de comanda e-mandat zice maxim 1500 de lei/tranzactie
Pe pagina de calculat tarife accepta orice suma - cred ca este maxim 1500 de lei, totusi.
Posta romana - mandat postal clasic (la ghiseu) - 5000 de lei (am ales o suma la intimplare) = comision 65 de lei
Posta romana - mandat postal clasic (la ghiseu) - 5000 de lei (am ales o suma la intimplare) = comision 65 de lei

Fan curier sau orice alt curier - 10-15 lei/plic (bineinteles ca nu spui ce este in plic), dar e la risc sa dispara plicul.
Cit de mare e riscul, asta nu cred ca ar putea nimeni sa-ti precizeze.
Si depinde tariful daca cele 2 localitati sint in reteaua curierului.

Poate sa mearga si la banca, la orice banca (habar am, se pot depune bani intr-un cont la ghiseul altei banci?)

Dar, repet, care este suma si ce comisioane ai descoperit tu pina acum ?

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
mai simplu îi faci cont BT, nu costă nimic şi depui de oriunde din ţară fără să vă coste absolut nimic şi depunerea şi extragerea.
ce te complici în curierat? vrea neapărat banii caş? şi popii au POS şi case de marcat wireless...sau ar trebui...că pe tarla există...

pentru caş neapărat,
se pot depune la unele benzinării şi ridicat cu un comision mai mic în localitatea lui

Edited by sarac.lipit, 01 June 2018 - 09:46.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Prin plic nu ai voie sa trimitic bani si/ sau valori.
Daca doamna in cauza nu are card, cont, nimic electronic si nu se poate deplasa atunci solutia e:

Ii trimiti un pachetel micut la care ceri ramburs suma pe care ati stabilit-o (de ex, ii trimiti o carte si pui ramburs 200 de lei).
Ea va primi cartea si va plati curierului.
Tu apoi ai posibilitatea sa primesti banii cash (vine curierul la tine cu un mandat de plata) sau in cont.

E singura varianta in lipsa unei soltii electronice.

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 easy90rider, on 01 iunie 2018 - 08:38, said:

@rumegus, Prin curier nu poti trimite bani!
Poti trimite, daca stii cum.
Dar dureaza cam mult.

Daca vrei ceva cat mai aproape de instant trebuie sa apelezi la institutii financiare bancare sau nebancare ce se ocupa cu transferuri.

Edited by lexis1, 01 June 2018 - 11:02.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe siteurile curierilor nu am vazut sa scrie ca nu transporta bani, doar arme, produse explozive sau inflamabile, etc. Oricum ar fi indicat sa scrie pe plic ca contine acte, nu bani, ca e mai tentant sa fie pierdut plicul. Cum expeditorul e persoana invarsta, bolnava, care se deplaseaza greu, asta sau rambursul ar fi cele mai la indemana solutii pt el.

#11
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 Lex404, on 01 iunie 2018 - 10:25, said:

Ii trimiti un pachetel micut la care ceri ramburs suma pe care ati stabilit-o (de ex, ii trimiti o carte si pui ramburs 200 de lei).
Ea va primi cartea si va plati curierului.
Super idee. O sa ma interesez sa vad daca e posibil pentru sume ceva mai mari.

Pentru cei care au intrebat diferenta intre Western Union si Prioripay:
126EU vs 34EU

Multumesc pentru toate raspunsurile.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Suma pare sa fie foarte mare dacă WU cere atâta....

Deci cel mai sigur ar fi totuși un transfer bancar. Un mic efort pana la banca, cumva.

#13
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Daca ar fi dupa mine, da, din pacate nu e, mai ales ca sunt "parte pasiva" in toata treaba asta. Can ai de a face cu cineva la o varsta venerabila de 80+ ani, cu zero cunostinte de Internet, trebuie sa fii maleabil.

Cand am mai vandut electronice dupa un PC upgrade pe Okazii, mi-aduc aminte ca a venit curierul cu un plic dupa cateva zile, numarat banii in fata mea si totul a fost in regula. De data asta, e adevarat, e o suma mai mare.

Intentia mea e sa sun la Fancurier luni sa intreb daca e posibil plata ramburs pentru sume ceva mai mari. Daca nu, cred ca Prioripay ramane, datorita pretului si faptului ca e vorba de Posta Romana, o institutie care de bine de rau, cel putin e un punct comun pentru ambele parti.

Edited by chanyi, 01 June 2018 - 23:42.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce vad la Prioripay platitorul trebuie sa isi deschida un cont online, deci nu te ajuta. Cred ca un mandat postal e ceea ce cauti - doar ca platitorul va trebui sa se deplaseze (cu banii) pana la un oficiu postal. Conform simulatorului de tarife, ca exemplu, pentru 5000LEI trimisi costa 65LEI (plus inca 2LEI daca vrea confirmare de primire prin posta).

La un ramburs mare pentru un colet de valoare simbolica nu m-as baga, e suspect si cine stie ce mai iese…

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
La colet cu ramburs mare poți trimite ce vrei.
De aia am zis ca ar fi cam singura opțiune.

Trimisul banilor in plic nu e o varianta. Din n motive.

#16
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Ai dreptate cu Prioripay. Mandat postal suna bine - in plus, are optiunea de predat direct in mana, ceea ce e excelent. Va costa aprox. 160 lei, e OK din punctul meu de vedere, desi e clar ca Fancurier/ramburs iese mai ieftin, plus ca nu se deplaseaza nimeni. O sa sun sa vad luni, si la Fancurier si la Posta.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 chanyi, on 01 iunie 2018 - 17:35, said:

Pentru cei care au intrebat diferenta intre Western Union si Prioripay:
126EU vs 34EU
Hmmm...... what is this ?!
126 euro comision Western Union inseamna suma peste 5000 de euro, adica peste 23.200 de lei.
Nu pot sa calculez exact comisionul/suma, merge prost site-ul acum.

Prioripay de la posta romana ?
Comision 34 euro, adica vreo 150 de lei, este la suma de 13.000 de lei.
Deci, de unde apare diferenta asta!?
Trimiti lei sau euro ?

Oricum, la aceste comisioane poti sa platesti cineva cu masina sa-i ridice personal.

Pe de alta parte, la aceste sume, platesti pe cineva sa-ti faca un comision.
Tu sau persoana respectiva, cineva in care aveti incredere, sa insoteasca / sfatuiasca / consilieze persoana pentru a folosi cea mai ieftina modalitate (ceva gen ghiseu la banca, posta....)
Cred ca te complici inutil incercind sa rezolvati totul personal, fiecare in dreptul lui.

#18
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
M-am gandit sa revin cu ceva "noutati", si un avertisment pentru cei ce vor sa foloseasca Posta/mandatul pentru sume ceva mai mari.

- bani trimisi acum o saptamana
- nici acum nu au ajuns "vai ce multi bani!!!" (la posta...)
- vin pe "ziua x", asta a fost Vineri sapatamana trecuta, acum e Joi saptamana asta...
- "vai ce nenorocire se suprapune cu pensiile!!!" (la posta) - why the fuck do I care?!?
- "nu sunt bani" - "Ati luat-o razna? Aia-s banii mei, nu ca sa va jucati voi Monopoly cu ei si sa-i folositi la pensii" (tacere)
- "ne pare rau", raspuns la "banii au fost trimisi de o saptamana, hello?"

Deci si prin urmare, nu va bazati pe posta pentru asa ceva. M-am gandit ca daca tot sunt cobai, macar sa dau mai departe informatia si la altii, sa stie la ce sa se astepte.

Nu cred ca fiu tras in piept. Doar nenumarate intarzieri pentru un serviciu ce ar trebui sa fie 2 zile, dar pare ca dureaza 10-14 zile in realitate, iar la Posta mai au si cutezanta sa-ti explice desprea soarta banilor tai, care in loc sa ajunga neatinsi la tine, se pare ca-s folositi in scopuri interne, apoi cand Posta mai prinde vreun fraier sau ceva si scoate bani, hai sa-mi dea si mie ce-i al meu.

Am ramas cu gura cascata can mi s-a explicat nonsalant ca "nu sunt bani" (dar ce drac au fost miile de lei trimisi? apa chioara?) si ca "pensiile sunt importante" (ok ok, dar ce naiba are aia de a face cu banii MEI?"

Apparently, a lot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate