Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Xiaomi Redmi 5 - Problema frustranta telefon in timpul convorbirii

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2018
Salut. Am o problema cu un telefon si nadajduiesc ca ma puteti ajuta sa o solutionez.
Am achizitionat de curand un Xiaomi Redmi 5 de pe un site de la noi. Telefonul se comporta bine, cu exceptia unui singur lucru: cand vorbesc la el, interlocutorul imi spune ca nu ma aude - sau ba ca ma aude, ba ca nu ma aude, de parca telefonul in momentul ala ar trece singur pe mute. Cand schimb pozitia telefonului la ureche, isi mai revine, dar pentru scurta vreme, ca sa mi se zica apoi ca de ce nu vorbesc, cand eu de fapt vorbesc, dar persoana respectiva nu ma aude. Eu aud perfect persoana aia. Am sunat mai multa lume, acelasi lucru mi se spune: ca nu se aude nimic in timpul apelului sau se aude un vajait vag. Trebuie sa il dau pe difuzor ca sa ma auda. M-am inregistrat in timp ce vorbesc si se aude clar, so, nu cred ca e de la microfon. Banuiesc ca ar fi defect senzorul de proximitate, habar n-am, sincer, ce naiba o avea. Mi-e ciuda ca e un telefon asa dragut si se "misca" chiar ok in rest.
E o chestie foarte frustranta. Ma gandesc serios sa-i dau retur. Am schimbat cartela cu una noua, gandindu-ma ca ar putea fi de la ea problema, fiind mai veche, deteriorata, eu stiu. Problema insa persista. Mentionez ca inainte am avut un P10 Lite la care intampinam o problema aproximativ asemanatoare si anume erau momente cand interlocutorul imi spunea ca ma aude slab sau foarte slab, dar nu ca nu ma aude DELOC ca in situatia de fata. N-am apucat sa-l duc in service, l-am curatat cat s-a putut in zona difuzorului ca se mai aduna praf acolo, dar tot slab cica ma auzeam, desi semnal aveam destul. (La fostul P10 Lite ma refer). Inainte de tot am avut Samsung si nu-mi aduc aminte sa fi patit din astea.
Nu cred ca defectiunea, sa zic, - in ambele cazuri - este de la operatorul de telefonie mobila, pur si simplu cred ca telefoanele-s proaste. Incepe sa mi se cam ia de chinezariile astea, sincer.
Scuze daca vi se pare ca am scris prea mult. Daca ati avut rabdare sa cititi ce am scris mai sus si daca ma puteti ajuta cu un sfat, ceva, as aprecia mult. Mersi.

Edited by TeoN26, 31 May 2018 - 19:11.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Dezactiveaza proximitatea.

#3
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Semnalul prost.
Ai cumva setat telefonul sa stea numai intr-un G mai mare de 2G? (3G sau 4G)
Eu patesc asa ceva pe Orange in 3G.

Ce operator e?

#4
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2018
Sta in 3G telefonul. Sa-l setez sa stea permanent numai in 2G?

Vodafone.

#5
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Lasa pe auto, mai ales daca folosesti netul.
Daca e folosit doar pentru voce il poti lasa doar in 2G.

Oricum nu e de la telefon, e de la semnal. Poti verifica asta punand un alt telefon cu cartela de aceeasi retea setat tot in 3G langa al tau si sa verificati dBm de la semnal din setari *cu cat e mai mic cu atat e semnalul mai bun).

#6
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2018
Vad ca era setat pe auto. Sa caut acum sa vad cum pot dezactiva senzorul de proximitate.

Attached Files



#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
e posibil sa fie de la semnal, ca face cam greu trecerea intre G-uri. Adica se duce semnalul in jos, dar nu suficient cat sa considere necesar o cadere in 2G.
am patit si asta, mai ales cand ma apela lumea si primeau "ocupat" ca si cum telefonul era inchis.
ramane cumva agatat in 3G.

Edited by lexis1, 31 May 2018 - 19:47.


#8
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2018
@andreic Am dezactivat proximitatea, din pacate,nicio schimbare... Tot la fel, parca telefonul trece pe mute când sun pe cineva. O perioadă mă aude, apoi brusc, absolut deloc.

@lexis Am incercat acum cu cartela mea in telefonul altcuiva și am pus pe cineva să mă sune și ma auzea perfect... Am incercat asta de mai multe ori. Nu cred că e de la semnal... Telefonul masii. :(


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Garantie.

#10
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
daca ai volte sau vowifi,dezactiveaza le

#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Vodafone nu are VoLTE sau VoWiFi, deci ori activate ori dezactivate e tot una.
Oricum daca telefonul e in 4G si primeste apel face trecere automata in 3G sau 2G, oricare e disponibila.

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 lexis1, on 31 mai 2018 - 19:23, said:

Daca e folosit doar pentru voce il poti lasa doar in 2G.
Cu mentiunea ca se va auzi ca telefonul lui Bell.
2G e mai bun decat nimic, adica in padure, pe camp,etc. Sau pentru masochisti care nu vor sa auda clar convorbirea.

#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu stiu ce telefon ai tu, dar la mine 2G se aude perfect.
Tu ce vrei sa auzi in convorbire, musca din incaperea celuilalt sau miscarile intestinale ale acestuia?

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
@TeoN26

telefoanele mai noi au si un al 2-lea microfon, pentru reducerea zgomotului de fond. la telefonul meu (samsung a3, stiu ca nu e modelul tau, dar ma refer la functia respectiva) am constatat ca daca tin telefonul intre umar si ureche (fara mînă, adica) si practic telefonul nu sta chiar in pozitia clasica, cel cu care vorbesc NU MA AUDE bine, imi cere sa repet, etc. daca elimin functia de atenuare a zgomotului de fond - si implicit a celui de-al 2-lea microfon, nu mai sint probleme.

ma gindesc ca asta ar putea fi si problema ta...

Attached File  Screenshot_2018-05-31-23-48-19.jpg   52.31K   53 downloads

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Instaleaza cpuz si mergi la tab-ul sensors. La proximity nu arata nimic de obicei daca telefonul e tinut in fata ta. Pune usor degetul pe zona de sus a telefonului (sau unde presupui tu ca ar fi acesta) si vezi daca apare la senzor 0,0 si 5 cm (la indepartare).

#16
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2018
@teo Nu exista funcția asta la Xiaomi. Adică eu n-am gasit-o și nu cred c-ar fi de la asta. Contacte imperfecte, microfon sau senzor de proximitate defect/e, ceva are.

Anyway,o sa ii dau retur zilele astea. Îmi displace ideea de a duce un telefon nou-nouț în service. Și chiar de l-ar repara, n-ai de unde să știi cât ține o "cârpeală" din asta. Mulțumesc celor care au încercat să mă ajute. Topicul se poate închide.

Edited by Ciubex, 01 June 2018 - 13:59.


#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Abtineti-va va rog de la discutii si replici ce nu-si au rostul.

#18
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Încearcă sa vorbești în microfonul secundar. Dacă asa te aud bine ceilalți, s-ar putea sa fie de la vechea problema cu activarea microfonului de sus cand filmezi în landscape. Se rezolva cu restart dacă e asa.

Edited by gatarba, 03 June 2018 - 07:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate