Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Program preferential culte religioase

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Bună ziua!

Exista un temei legal pentru acordarea altor zile libere decât cele perevăzute de lege pentru cultele religioase? În cazul de față, e vorba în special de cultul adventist. Înțeleg că ei nu pot lucra sîmbăta, care la ei e socotită ca și zi de duminică. Dar vineri? Există un temei religios sau legal care să îi împiedice să muncească în zilele de vineri?

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da! Se numeste lene.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
cauta un serviciu care sa permita chestia asta. daca nu da-ti demisia de la acea secta.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSebiko, on 31 mai 2018 - 18:11, said:

Bună ziua!

Exista un temei legal pentru acordarea altor zile libere decât cele perevăzute de lege pentru cultele religioase? În cazul de față, e vorba în special de cultul adventist. Înțeleg că ei nu pot lucra sîmbăta, care la ei e socotită ca și zi de duminică. Dar vineri? Există un temei religios sau legal care să îi împiedice să muncească în zilele de vineri?
cat timp nu vinzi carti religioase "la colt" nu vad ce de ar fi relevante convingerile religioase , fie sa sunt ale patronilor sau ale angajatilor
contractul de munca specifica un program de lucru

preferential adica discriminatoriu ?

Edited by MarianG, 31 May 2018 - 19:43.


#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSebiko, on 31 mai 2018 - 18:11, said:

Înțeleg că ei nu pot lucra sîmbăta, care la ei e socotită ca și zi de duminică. Dar vineri? Există un temei religios sau legal care să îi împiedice să muncească în zilele de vineri?
Problema la adventisti este ca ei nu pot lucra vinerea dupa apusul soarelui. Este pacat sa lucrezi de vinerea de la apusul soarelui pana sambata la apusul soarelui. Si pentru asta sunt in stare sa moara dar nu vor lucra in acest interval de timp.
Bine, mai sunt unii care mai calca pe langa, dar crede-ma, am crescut printre ei si stiu: prefera sa faca foamea dar nu vor merge vinerea dupa apusul soareului sau sambata la lucru.

Dupa cum vezi, nici Mihai Gadea nu lucreaza vinerea seara si sambata tocmai din motive religioase. Dar cand a fost intalnirea dintre Trump si Iohannis a reusit sa pacaleasca sistemul pentru ca a calatorit in SUA si a transmis live de acolo: acolo era  inainte de apus si in Romania era dupa apus.

Edited by PlatonX, 31 May 2018 - 19:48.


#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Din cate stiu eu, afara de zilele nelucratoare stabilite prin lege,
legea minoritatilor prevede de 3 ori cate 2 zile nelucratoare pentru minoritatle religioasei.
adica 3 sarbatori pe care reprezentantii lor oficiali le declara ca atare.


Constitutia si ordonanta 137/2000 reglementeaza asta

Aparent pare ca legea se refera la musulmani si evrei fata de crestini.
ei bine, articolul 139 din codul muncii confera cele 6 zile lucratoarelor si celorlate culte crestine recunoscute de lege......
Sigur, apartenenta la un cult trebuie dovedita.
De asemeni, din cate stiu eu, daca dupa angajare treci la un alt cult nu se considera.

Mai nasol este cu ateii.....care trebuie sa se multumeasca numai cu cele mentionate in alineatul 1 al art. 139 din Legea nr. 53/2003

Edited by vio69a, 31 May 2018 - 20:55.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postvio69a, on 31 mai 2018 - 20:53, said:

legea minoritatilor prevede de 3 ori cate 2 zile nelucratoare pentru minoritatle religioasei.
adica 3 sarbatori pe care reprezentantii lor oficiali le declara ca atare.
Din cate inteleg eu esti evreica, deci stii cum e treaba cu Sabatul care incepe la apusul soarelui. Pentru ca problema adeventistilor si a evreilor nu este ca sunt chemati la lucru sambata (asta se rezolva), sunt chemati vineri seara dupa apus. Si atunci, din punct de vedere legal nu sunt protejati de lege pentru ca este zi de vineri chiar daca pentru ei a inceput Sabatul. Oficial, ziua incepe la ora 0:00, pe cand religios incepe la apusul soarelui, aici e problema.
Statul roman nu va recunoaste ca a inceput Sabatul vineri la apusul soarelui. Statul roman va recunoaste ca a inceput Sabatul vineri la ora 0:00.

Edited by PlatonX, 31 May 2018 - 22:31.


#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu statul roman aprinde lumanri la intrarea shabatului...."primirea shabatului"
ci familia de evrei care in orice vineri seara va fi acasa in familie daca este o familie traditionala care respecta thora.

In rest are putina importanta.
In Israel sunt decshise sambata restaurante, cafenele, locuri de distractie pentru mari si mici,  mallurile mari, cinematografele, circula masinile in draci si se manaca de porc la Haifa sau Askelon
Cine vrea sa pastreze pastreaza, cine nu, nu pastreaza.
Tu ai generalizat

======

Dar subiectul este "culte religioase" si asa cum am spus
in Romania sunt 18 culte recunoscute, iar ca exemplu concret:
-Un angajat catolic va beneficia de zile libere platite atat in prima si a doua zi a Rusaliilor catolice, cat si in prima si a doua zi a Rusaliilor ortodoxe
Si nu asi numi acest lucru "preferential ' ci "legal"

Edited by vio69a, 01 June 2018 - 01:46.


#9
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostFane, on 31 mai 2018 - 19:00, said:

cauta un serviciu care sa permita chestia asta. daca nu da-ti demisia de la acea secta.
Nu e vorba de mine.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Daca retin bine codul munci nu prevede obligatoriu liber sambata si duminica. Prevede obligativitatea acordarii a doua zile libere consecutive/saptamana.   Deci poti discuta cu angajatorul si poate ajungeti la o intelegere sa iti iei liber  vineri-sambata. Bineinteles daca permite domeniul de activitate.  Ca nu orice activitate permite asta.



SECTIUNEA 2 - Repausul săptămânal
Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Edited by PoeOvidiu, 01 June 2018 - 07:51.


#11
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostPlatonX, on 31 mai 2018 - 19:45, said:

Problema la adventisti este ca ei nu pot lucra vinerea dupa apusul soarelui. Este pacat sa lucrezi de vinerea de la apusul soarelui pana sambata la apusul soarelui. Si pentru asta sunt in stare sa moara dar nu vor lucra in acest interval de timp.
Bine, mai sunt unii care mai calca pe langa, dar crede-ma, am crescut printre ei si stiu: prefera sa faca foamea dar nu vor merge vinerea dupa apusul soareului sau sambata la lucru.

Interesant e modul în care stabilesc ei dacă sau nu a apus soarele. Eu socot că, dacă încă soarele mai e pe cer, fie el și aproape de linia orizontului, e încă zi deși e ora 19 - 19.30. De ce interpretează  ei tendențios și discriminator faptul că la ei ziua se termină la ora 15, nu pot să pricep. Cum nu pot înțelege de ce o majoritate trebuie să se supună minorității, devreme ce nu toată lumea împărtășește convingerile altei religii, iar acestea nu sunt stipulate clar în codul muncii, legiuitorul de referință în stabilirea programului de muncă legal. În condițiile în care cel ce realizează pontajul/programul lunar trebuie să "jongleze" cu angajații celorlalte culte pentru a le face pe plac celor minoritari, mi se pare sincer un abuz. De ce trebuie ca eu să vin la serviciu în locul tău? Pentru că ale tale convingeri religioase, care nici măcar nu sunt ale tale, ci ale cultului religios la care ai aderat, nu te lasă să muncești în acele zile? Codul muncii permite așa modificări, așa încît să nu se respecte ritmicitatea zilelor de muncă?Că, mai la urma toată, oboseala se acumulează....

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postvio69a, on 01 iunie 2018 - 01:34, said:

Dar subiectul este "culte religioase" si asa cum am spus
in Romania sunt 18 culte recunoscute, iar ca exemplu concret:
-Un angajat catolic va beneficia de zile libere platite atat in prima si a doua zi a Rusaliilor catolice, cat si in prima si a doua zi a Rusaliilor ortodoxe
Si nu asi numi acest lucru "preferential ' ci "legal"
Mergand pe aceeasi logica, un adventist va trebui sa primeasa liber vineri seara la apusul soarelui pentru ca atunciincepe ziua lui de sarbatoare.

View PostSebiko, on 01 iunie 2018 - 07:52, said:

Interesant e modul în care stabilesc ei dacă sau nu a apus soarele. Eu socot că, dacă încă soarele mai e pe cer, fie el și aproape de linia orizontului, e încă zi deși e ora 19 - 19.30. De ce interpretează  ei tendențios și discriminator faptul că la ei ziua se termină la ora 15, nu pot să pricep. Cum nu pot înțelege de ce o majoritate trebuie să se supună minorității, devreme ce nu toată lumea împărtășește convingerile altei religii, iar acestea nu sunt stipulate clar în codul muncii, legiuitorul de referință în stabilirea programului de muncă legal. În condițiile în care cel ce realizează pontajul/programul lunar trebuie să "jongleze" cu angajații celorlalte culte pentru a le face pe plac celor minoritari, mi se pare sincer un abuz. De ce trebuie ca eu să vin la serviciu în locul tău? Pentru că ale tale convingeri religioase, care nici măcar nu sunt ale tale, ci ale cultului religios la care ai aderat, nu te lasă să muncești în acele zile? Codul muncii permite așa modificări, așa încît să nu se respecte ritmicitatea zilelor de muncă?Că, mai la urma toată, oboseala se acumulează....
Adventistii sarbatoresc asa pentru ca in Geneza scrie ca "a fost o seara si a fost o dimineata - aceasta a fost ziua a saptea". Si prin urmare, si evreii sarbatoresc la fel - de la apusul soarelui la apusul soarelui.
Cat despre zile libere, ce sa zic, adventistul este prins la mijloc, si eu am fost in aceasta situatie. Pe de o parte, religia nu ii permite sa mearga la lucru vinerea seara dupa apus si sambata, pe de alta parte, ar vrea si el sa lucreze undeva. E greu de inteles pentru unul care nu este dventist - dar pentru ei este o chestiune de viata si de moarte.
Asa cum am mai spus - uitat-e la Mihai Gadea: nu vine la lucru vinerea seara si sambata sub nici o forma.

Edited by PlatonX, 01 June 2018 - 09:10.


#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
ma tot tragi spre cazuri particulare , adventist sau altceva ziua libera este dupa calendarul si orarul oficial al tarii
.Vrea vineri seara liber ?
sa nu se angajeze in loc unde se munceste vineri seara

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
mda, asa poate un adventist de ziua a saptea sa se angajeze la pompieri sau la salvare si el sa vrea ca mort-copt sa inchida taraba de vineri seara pana sambata seara.

din ce am observat eu, foarte multi sectanti de genul asta lucreaza ca mici meseriasi sau sunt angajati la firme ale cuiva din aceiasi secta. asa ca nu prea au problema asta. pe de alta parte sunt si firme unde e posibil sa le convina trocul ca tu vrei liber sambata dar n-ai probleme sa lucrezi duminica. lucratul dupa apusul soarelui nu prea e o regula. nu poti sa pretinzi ca oriunde si oricum sa se faca regulile dupa tine. si ca ideie, daca vrei sa ajungi in rai probabil o sa trebuiasca sa mergi pe o carare mai ingusta decat autostrada pe care merge toata lumea.

Edited by Fane, 01 June 2018 - 13:18.


#15
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Deci, pînă la urmă: la adventiști cînd apune soarele? Nu pot lucra pînă la ora 19? Că eu afară văd și soarele și e lumină de citești o carte.....

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
In Romania este garantata prin lege duminica libera pt ortodocsi? Tot asa, de sambata la apus, ca si la noi tot asa se tine duminica daca esti mai habotnic.

Edited by Fane, 01 June 2018 - 22:37.


#17
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Pînă la urmă, nu am primit răspuns la o întrebare.  Există temei legal pentru care de-a pururea, de-a lungul unui an calendaristic, un salariat adventist va refuza să lucreze în zilele de sîmbătă?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
Nope. Iti cauti si tu un servici care sa permita asta. Cum si eu ca ortodox daca vreu sa ajung cu sufletul in rai imi caut un servici care sa-mi permita sa nu lucrez de sambata seara pana luni dimineata. Nu ma angajez la pompieri si cand iti ia foc tie casa duminica nu-ti raspund la telefon. In plus, tu ca minoritate, ceri mai multe drepturi decat are majoritatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate