Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Telefon maxim 3 000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Vad ca z2 force este 2450,op6 tot pe acolo,din ce unghi este mai bun z2?

#38
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 02 iunie 2018 - 00:41, said:

Vad ca z2 force este 2450,op6 tot pe acolo,din ce unghi este mai bun z2?

Z2 Force este 2100 si un pic.
https://www.evomag.r...ru-3615475.html

Ca avantaje are:
- un ecran care nu se sparge (de departe cel mai important aspect)
- design metalic (OP6 e din sticla si nu are wireless charging). Ramane totusi o alegere subiectiva.
- MotoModuri (avantaj foarte mare fata de ORICE telefon. Recomand macar un MotoMod de tip baterie de 2200 de mAh, cu inca 2730 in stoc ajungi astfel la aproape 5000 si te tine 2 zile fara probleme. Te costa 200 de lei pe emag.)
- slot de card microSD.
- fingerprint scanner in opinia mea mai bine plasat si cu mai multe dotari (de exemplu poti inchide ecranul in timp ce e aprins punand degetul pe el)

Din pacate nu are mufa de jack, cum nu are nici Huawei Mate 10 Pro. Mate 10 Pro are mult mai multe avantaje, dar sunt mai mici (in afara de camera). Eu personal tot pe Z2 Force as merge. MotoMod-urile si ecranul extrem de rezistent > toate chichitele pe care le ofera Mate 10 Pro. Si e mai ieftin.

Edited by TrafalgarLaw, 02 June 2018 - 01:34.


#39
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Fa o lista si cu minusurile :)
Fiecare cu opinia lui,ti o respect dar nu sunt de acord cu tine.

#40
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Mie personal nu îmi place designul lui Motorola.

#41
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 02 iunie 2018 - 01:39, said:

Fa o lista si cu minusurile :)
Fiecare cu opinia lui,ti o respect dar nu sunt de acord cu tine.

Pai care? Că vine cu Nougat și nu cu Oreo, că nu are opțiuni de 8GB de RAM, că are camere ceva mai slabe... Sunt factori atât de importanți pentru tine?

Am mai zis și de Mate 10 Pro. Ia-l pe ăla daca nu vrei Moto, și el e deal mai bun, cu camerele alea, cu Oreo din start si baterie excelenta. Poți să te uiți și la Honor View 10 că are același procesor, dar camere mai slabe și design diferit.

#42
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai si cu screen-to-body ratio ce facem?are niste margini sus si jos imense,6.3 vs 5.5 in acelasi corp.
Snapdragon 845 vs 835.
Adreno 630 vs 540.
Bluetooth 5 vs 4.2
Bateria 3300 vs 2700
Plus suportul pe care il ai la op,plus garantia,plus revanzarea.


#43
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 02 iunie 2018 - 11:23, said:

Pai si cu screen-to-body ratio ce facem?are niste margini sus si jos imense,6.3 vs 5.5 in acelasi corp.
Snapdragon 845 vs 835.
Adreno 630 vs 540.
Bluetooth 5 vs 4.2
Bateria 3300 vs 2700
Plus suportul pe care il ai la op,plus garantia,plus revanzarea.

Stiu si eu? Screen-to-body ratio e important in 2018, dar ecranul de la OP6 se sparge, ala de la Z2 Force nu. Eu cred ca e o chestie subiectiva. Si eu o sa imi iau telefon 18:9 anul asta.

Diferenta dintre Snap 835 si 845 nu e foarte mare. La fel si la placa grafica. Poate doar daca esti fan inrait PUBG Mobile sau ceva gen merita, daca te joci mult. Bluetooth 5? Folosesti 2 sisteme prin Bluetooth in acelasi timp? Iar problema bateriei se rezolva cu un MotoMod de 2200 mAh care e 200 de lei, si tot nu ajungi la pretul lui OP6.

Sincer ceea ce ma deranjeaza mai tare ca vine doar cu Nougat si nu cu Oreo din fabrica. Iar cu suportul... sigur nu trimiti OnePlus-ul prin Strainezia? Ca pe Z2 nu. Preturile la revanzare sunt cam aceleasi. Am vazut Moto Z-ul original la 900 si 3T-ul la 1000, in conditiile in care in Romania erau cam la acelasi pret.

Eu incep tot mai mult sa cred ca Moto Z2 Force e cel mai bun telefon al anului 2017. MotoMod-urile alea sunt bestiale.

Edited by TrafalgarLaw, 02 June 2018 - 11:54.


#44
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Esti foarte subiectiv,inchei discutia aici pentru ca nu are rost.


#45
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Daca lui ii place Moto Z2....trebuie sa ne placa si noua ;) Ma retrag si eu.

#46
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostTrafalgarLaw, on 02 iunie 2018 - 11:49, said:

Stiu si eu? Screen-to-body ratio e important in 2018, dar ecranul de la OP6 se sparge, ala de la Z2 Force nu. Eu cred ca e o chestie subiectiva. Si eu o sa imi iau telefon 18:9 anul asta.

Diferenta dintre Snap 835 si 845 nu e foarte mare. La fel si la placa grafica. Poate doar daca esti fan inrait PUBG Mobile sau ceva gen merita, daca te joci mult. Bluetooth 5? Folosesti 2 sisteme prin Bluetooth in acelasi timp? Iar problema bateriei se rezolva cu un MotoMod de 2200 mAh care e 200 de lei, si tot nu ajungi la pretul lui OP6.

Sincer ceea ce ma deranjeaza mai tare ca vine doar cu Nougat si nu cu Oreo din fabrica. Iar cu suportul... sigur nu trimiti OnePlus-ul prin Strainezia? Ca pe Z2 nu. Preturile la revanzare sunt cam aceleasi. Am vazut Moto Z-ul original la 900 si 3T-ul la 1000, in conditiile in care in Romania erau cam la acelasi pret.

Eu incep tot mai mult sa cred ca Moto Z2 Force e cel mai bun telefon al anului 2017. MotoMod-urile alea sunt bestiale.
Da, ecranul de pe Z2 nu se sparge, dar se zgarie cu orice e mai dur ca plasticul. Chei, monede, orice. Pe cand ecranul de la OP6 nu. :)
In plus, Lenovo sunt varza la update-uri. Dar da, si Z2 Force e un telefon tare fain, mie mereu mi-au placut Motorola-urile. Mai putin de cand au fost cumparati de Lenovo, dar asta e.

Oricum, OP6 e un telefon superior. Pe Moto Z is faine doar mod-urile, dar si alea costa de te usuca.

#47
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAstroNut98, on 02 iunie 2018 - 15:11, said:

...............
In plus, Lenovo sunt varza la update-uri. Dar da, si Z2 Force e un telefon tare fain, mie mereu mi-au placut Motorola-urile. Mai putin de cand au fost cumparati de Lenovo, dar asta e.


Adica de chinezi (care inainte cumparasera marca Lenovo (si cateva vechituri) de la IBM).

#48
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Da, stiu ca Lenovo sunt chinezi, dar nu aia ma deranjeaza.
Si oricum, din cate stiu Lenovo a cumparat IBM, nu chinezii au cumparat Lenovo de la IBM. Le-ai amestecat putin, cred.

#49
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Lenovo nu a cumparat IBM (doamne fereste!).
Lenovo a cumparat Motorola Mobility de la google si a cumparat divizia de PC-ul personale de la IBM, ThinkPad https://en.wikipedia.org/wiki/ThinkPad
IBM este un colos global, Lenovo nu prea.

#50
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 27.02.2018
OnePlus 6, hardware și software superior la pret avantajos, dar și faptul că are o comunitate mare in spate care aduce noutăți si te ajută la greu. Un Nexus al anilor recenți.

#51
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Am primit telefonul astazi si SUPRIZA....
Imi instalez aplicatiile, setez ce am de setat si la urma intru si in Home Bank de la ING. Mi-au luat de pe card 2 881 lei si nu 2 788 cat mi-au zis ca ma costa in ziua in care am dat comanda.
Ce era de facut ? Sa platesc cu paypal ? revolutt ? Daca foloseam una din astea 2 in clipa in care am dat comanda imi lua exact 2788 lei ?


In rest....superb telefonul mai putin speaker-ul de jos care este panarama (parere sincera).

#52
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Inca n-ai aflat ca cei mai hoti patroni sunt statul  (oricare si oriunde) si bancile?
Prin PrePay mai adaugi un comision.
Cu Revolut probabil te costa apropiat daca aveai cont si bani in el, altfel...
Probabil te cost mai putin prin card bancar (cred 10€), transferurile bancare sunt cele mai scumpe tranzactii.

Edited by breitner, 04 June 2018 - 14:06.


#53
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
In fine...
Am montat sticla de la ei pe telefon si nu pot scoate o bula afara, a ramas chiar in centru. Oricat de mult as apasa, acolo sta.

Edited by IrishRiver, 04 June 2018 - 14:15.


#54
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nimic nu e perfect (chiar daca ai reusi sa combini S9+ cu OP 6 si cu 950XL). Poate trebuia sa astepti Xiaomi Mi8.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate