Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pecenegii, Cumanii si Mongolii pe teritoriul romanesc in anii 980-1360

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrosix, on 31 mai 2018 - 16:11, said:

Nu am de unde sa stiu, trebuie facute studii genetice. Eu iti spun doar ca arata cu totul altfel iar in localitatile de unde provin se stie descendenta pe care o au.  Acu, nu stiu daca sunt de la anul 900 sau s-au stabilit ulterior, asta n-am de unde sa stiu. Dar originea etnica e clara si sunt si istorici care au scris pe tema asta.

E un lucru bun ca iti dai seama ca n-ai de unde sa stii ai cui urmasi sunt, si cand au aterizat in Dobrogea, baietii aia. Stiind ca Imperiul Otoman a stapanit in Dobrogea 500 de ani, timp in care a mutat populatii din Asia in Europa si din Europa in Asia, iti zic ca e mai probabil ca colegii tai de scoala sunt veniti acu 2-300 de ani in Dobrogea, si n-au nici in clin nici in maneca cu Pecenegii si Cumanii si Mongolii si Hunii si tot.

View Postdiegodanny, on 31 mai 2018 - 16:15, said:

Erau un fel de mongoli, citeste aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Attila

Deci dovada ta pt cum aratau hunii, e ce scriu niste baieti pe wikipedia. Si baietii care au scris pe wikipedia, ei de unde stiu? Au poze, inregistrari video, sau ei de unde stiu?

Edited by criztu, 31 May 2018 - 16:21.


#38
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcriztu, on 31 mai 2018 - 16:17, said:

Deci dovada ta pt cum aratau hunii, e ce scriu niste baieti pe wikipedia. Si baietii care au scris pe wikipedia, ei de unde stiu? Au poze, inregistrari video, sau ei de unde stiu?
Erau din zona caucazilor, uitate la vecinii din zona sa vezi ca majoritatea sunt asiatici ca de exemplu Kazahstan.

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostOPEDI, on 31 mai 2018 - 14:01, said:

Nu, ei se imulteau pe cale mestesugareasca
Ziceau:
Fa, vreau un urmas.
Si ea facea o papusa din paie, o imbraca, o spala si o alapta.
Dupa 14 ani, cand crestea , venea la el si zicea:
Bre, ai grija de fecioru ista, ca tare a fost greu sa-l cresc.

foarte posibil. si italienii au procedat asa si dupa cum italienii sunt inruditi cu romanii, exista o foarte mare posibilitatea ca sa fie undeva o radacina comuna. ptiu, ca iar ajungem la dacii si piramide.

#40
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postargentum, on 31 mai 2018 - 16:41, said:


foarte posibil. si italienii au procedat asa si dupa cum italienii sunt inruditi cu romanii, exista o foarte mare posibilitatea ca sa fie undeva o radacina comuna. ptiu, ca iar ajungem la dacii si piramide.
Dacii, grecii si romanii erau oarecum inruditi ca neam.

#41
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postrosix, on 31 mai 2018 - 16:11, said:


Nu am de unde sa stiu, trebuie facute studii genetice. Eu iti spun doar ca arata cu totul altfel iar in localitatile de unde provin se stie descendenta pe care o au.  Acu, nu stiu daca sunt de la anul 900 sau s-au stabilit ulterior, asta n-am de unde sa stiu. Dar originea etnica e clara si sunt si istorici care au scris pe tema asta.


Si la ce iti sunt bune studiile genetice?!

Etnia ineamna limba si  cultura
Ia sa vedem cum stau altii .. SI mai precis aia care zbierau dupa puritate rasiala .....

Adolf  Hitler ........ Schicklgruber !!! Curat urmas  de nibelungi!
Docktor Goebels . Asta se pare ca era german :"curat" insa din aia .. camm tarati.  PAtca i se zicea Piticania sau Strapituea si era burnet!
Reinhard Tristan Eugen Heydrich .. rata a nordic.  Sef al Sicherheitsdienst (SD), SS ist , nasizt intre nazisti  zis Diavolul din Praga. Halbjudau.

Otto Skorzeny .. SS , figura carismatica, samd. Mda.Sange amestcat numa serviciile exceptionale i[-au adus permisiunea de a se casatori!

Amiral Günther Lütjens. comandatul cuirastului Bismark, mort nibelungic . Avea si aspect nordic! Dar nici asta arian 100% ca avea cebva stramosi evrei!!!

Deci dragul meu .. ce importanata au genele? Duopa exmeplele de mai msus un regim care jura pe pruitatea rasiala , care dadea legi de protectie rasiala .. ei bine le cam inclaca!
hai inca un exemplu : Willy Messerschmit. Evreu. Evreu evreu dar .. nazist! Carnet de partid cu numar mic, insigna de aur a partidului si farda pesoanal formata din SS isti !

Ce importanta au gebele in fata cuturii ?

Turcii otomani erau mai intelugenti. Ienicerii erau copii de crestini. Pasalelelor erua poreclite Evreul, Grecul dupa neamu in care s enasusera, Insa ei erau din tit sufletelul lor turci, ca sa fusesera crescuti!

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ai si nu prea ai dreptate.
era un extremist ungur, cu zvastica la piept si se batea in piept pt puritatea rasei pana a aflat ca de fapt bunica'sa era everica si supravietuitore sin lagarele naziste, ca e din familie de evrei cu multi pierduti prin lagare. si ca bunica'sa ca ultima supravietuitoare nu a vrut sa vorbeasca de trecutul ei. si uite asa a crescut asta fara sa stie ca e evreu.
dupa ce a aflat a avut o alta viziune. ba chiar a plecat si in israel sa faca mazel tov
caz recent. e glasul sangelui

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGhita_Bizonu, on 31 mai 2018 - 19:07, said:




Si la ce iti sunt bune studiile genetice?!

Etnia ineamna limba si  cultura
Ia sa vedem cum stau altii .. SI mai precis aia care zbierau dupa puritate rasiala .....

Deci dragul meu .. ce importanata au genele?

Discutia asta nu era una principiala, rasiala, o fi bine vs o fi rau, discutam de studii genetice care se fac pt a determna ascendenta etnica unei anume comunitati. Intrucat in istoria poporului roman lipsesc vreo 1000 de ani de continuitate, timp in care s-au perindat diversi, astfel de studii pot determina daca locuitorii actuali au legatura genetica cu uni sau altii din trecut.

#44
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De ce cred românii în teoriile dacopate: „Neavând performanţe majore în istorie, dacii sunt un bun cal de bătaie pentru că despre ei se pot broda multe legende”
http://adevarul.ro/l...17ab/index.html

Incet dar sigur oamenii nu se mai lasa prostiti :-)

Edited by WestPoint, 31 May 2018 - 23:45.


#45
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
westpoint cred ca te-ai ratacit. Aici e vorba despre altceva. Mergi usor si vezi sa nu te impiedici.

#46
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ba de loc.
Am uitat doar sa dau un quote la #23

Quote

Daca nomazii lasau urme adanci in cultura noastra nu mai supravietuiau toate traditiile dace.


#47
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 05.08.2015
critza, pe o scara de la 1 la 10, asta e african sau ce e?

Attached Files


Edited by Mount_Yerrmom, 01 June 2018 - 14:00.


#48
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postargentum, on 31 mai 2018 - 20:13, said:

ai si nu prea ai dreptate.
era un extremist ungur, cu zvastica la piept si se batea in piept pt puritatea rasei pana a aflat ca de fapt bunica'sa era everica si supravietuitore sin lagarele naziste, ca e din familie de evrei cu multi pierduti prin lagare. si ca bunica'sa ca ultima supravietuitoare nu a vrut sa vorbeasca de trecutul ei. si uite asa a crescut asta fara sa stie ca e evreu.
dupa ce a aflat a avut o alta viziune. ba chiar a plecat si in israel sa faca mazel tov
caz recent. e glasul sangelui
Te exprimi poetic: "glasul sîngelui".  Tu singur scrii că tipul a aflat că este evreu. Desigur el nu a controlat dacă aşa este. Informaţia poate a fost falsă. Bunica aia a lui a fost la cimitirul evreiesc îngropată? El a cunoscut ceva rude evreieşti?
Am mai văzut din ăştia pe care i-a pocnit cîte  dragoste de străini: unii de evrei, alţii de ţigani, de ruşi, de nemţi, de unguri.
Dacă zici că el s-a dus in israel după ce a aflat că se trage din evrei, cum să fie "glasul sîngelui"?  S-a dus după ce a aflat! Deci e o chestie de gîndire.
Concluzia mea: gîndeşti greşit.

View PostMount_Yerrmom, on 01 iunie 2018 - 13:59, said:

critza, pe o scara de la 1 la 10, asta e african sau ce e?
Eşti chior? Nu vezi că e un mulatru?

View PostWestPoint, on 31 mai 2018 - 23:45, said:

De ce cred românii în teoriile dacopate: „Neavând performanţe majore în istorie, dacii sunt un bun cal de bătaie pentru că despre ei se pot broda multe legende”
http://adevarul.ro/l...17ab/index.html

Incet dar sigur oamenii nu se mai lasa prostiti :-)
De ce cred ungurii în taoriile maghiaropate? Pierzînd tare o jumătate din ţară în urma WW1 ei caută să se atisfacă cu poveşti din trecut. Aşa brodează ei o groază de legende.Posted Image

#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Normal, se putea altfel, sa nu incerci tu sa bagi un sambure de indoiala?
Asta scrie la manual ca fiind prima chestie ce se face
http://m.spiegel.de/...s-a-962156.html

#50
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostFrankPrice, on 31 mai 2018 - 14:02, said:

Ma refeream daca au lasat urme genetice semnificative, adica in asa fel incat gena lor sa se regaseasca in ADN-ul  majoritatii populatiei din Romania de azi!

Suntem turci vechi in proportie de 90%, insa acesti turci vechi erau un amalgam de populatii de rasa alba din Asia Centrala, vechi populatii tokaro-iraniene si populatii slavizate.

#51
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostGhita_Bizonu, on 31 mai 2018 - 19:07, said:

Si la ce iti sunt bune studiile genetice?!
cva să ştii cu cine te înrudeşti genetic!Posted Image şi să nu mai demonstrezi cu limba vorbită din cine te tragi.

View PostInfinitty, on 03 iunie 2018 - 17:50, said:

Suntem turci vechi in proportie de 90%, insa acesti turci vechi erau un amalgam de populatii de rasa alba din Asia Centrala, vechi populatii tokaro-iraniene si populatii slavizate.
Turci vechi!!
Tu eşti turc, că nu pricepi nimic!
Te-ai lăsat de latinomanie şi te-ai apucat de turcomanie. Eşti maniac!Posted Image

View Postargentum, on 03 iunie 2018 - 17:28, said:

Normal, se putea altfel, sa nu incerci tu sa bagi un sambure de indoiala?
Asta scrie la manual ca fiind prima chestie ce se face
http://m.spiegel.de/...s-a-962156.html
Adică ce scrie? Tu ai dat link către un articol de ziar nu către un manual!
Vrei să docvedeşti ceva cu un articol de ziar scris in engleză pe care nu il putem verifica.
De ce nu te apuci de ceva util?

Eşti turc in proporţie de 90%?Posted Image

#52
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Ce treaba are genotipul cu limba vorbita?

#53
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcriztu, on 31 mai 2018 - 16:17, said:

Deci dovada ta pt cum aratau hunii, e ce scriu niste baieti pe wikipedia. Si baietii care au scris pe wikipedia, ei de unde stiu? Au poze, inregistrari video, sau ei de unde stiu?
Lol, tu nu intelegi ce spune Rosix. Faza e ca multi români seamana mai degraba cu indivizi din populatiile asiatice, decat cu indivizi din populatiile vest si nord europene. Românii sunt o combinatie de gene albe/europene, cu gene *galbene* si/sau *maro*.

Si cum o imagine face cat o suta si ceva de cuvinte, voi pune cateva poze cu nord/vest europeni, si vreo cateva cu *hibrizi*.
Majoritatea românilor arata mai degraba ca indivizii din pozele 6-10, decat ca indivizii din pozele 1-5. Primii 5 fiind din vestul si nordul Europei. Ceilalti sunt toti din Asia; si daca nu ti-as fi zis, ai fi crezut ca sunt români. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   63.1K   4 downloads
  • Attached File  2.jpg   25.16K   4 downloads
  • Attached File  3.jpg   137.24K   3 downloads
  • Attached File  4.jpg   42.02K   3 downloads
  • Attached File  5.jpg   31.75K   3 downloads
  • Attached File  6.jpg   7.01K   4 downloads
  • Attached File  7.jpg   26.74K   4 downloads
  • Attached File  8.jpeg   6.63K   3 downloads
  • Attached File  9.jpg   17.94K   4 downloads
  • Attached File  10.jpg   22.04K   2 downloads


#54
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Da, vesticii au fete excesiv de lungi, mari cu frunti inalte si barbii proeminente. De asemenea mare parte dintre italieni sunt deosebit de urati, cel putin asa ne par noua esticilor, iar spaniolii si portughezii ne par excesiv de anosi si neexpresivi, adica neatragatori dar nu prin uratenie neaparat, la acest capitol intra probabil si mare parte dintre vest-europeni.

Dupa mine tot ce se afla la rasarit de Viena e ok pana prin Iran si Kirghistan si Egipt?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate