Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Pecenegii, Cumanii si Mongolii pe teritoriul romanesc in anii 980-1360

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 FrankPrice, on 31 mai 2018 - 14:32, said:

De asta caut sa ma informez despre  ocupatia pecenega, cumana si mongola din secolele X-XIV, sa aflu de unde avem atatia romani cu trasaturi mongoloide.
Nu-i obligatoriu sa fie de la mongoli sau asa, poate fi de la amestecul scitilor cu proto-asiaticii pe vreme cand stepele erau mult mai europene...
Ochi oblici au si multi scandinavi.
Pielea mai galbuie e destul de frecventa intre dinarici.

Edited by grrrrr, 31 May 2018 - 15:08.


#20
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 FrankPrice, on 31 mai 2018 - 13:53, said:

Intrebarea principala ar fi asta:  oare pecenegii ,  cumanii si mongolii  au lasat ceva urme genetice si materiale  in urma lor?

Ai si tu macar o poza cu pecenegii cumanii si mongolii aia? Sau vorbim pe o imaginatie bogata?

Edited by criztu, 31 May 2018 - 15:08.


#21
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 exceswater, on 31 mai 2018 - 14:51, said:


Zi te rog că glumești. Oricum ti-am dat report. Nu e ok ce zici dumneata... tu aici

Jignești anapoda și aiurea-n tramvai niște oameni.
Cam 16% din populatia Valahiei are sange tzyiganesc in vine, se vede pe figuri.
Deci cam un locuitor din 6 are mai mult sau mai putin o fizionomie vizibil veddoida.
Unii mai mult altii mai putin.
Unii se considera romani, altii tzyganyi.
Dar orice s-ar considera, fizionomia ramane.
A nu se confunda cu fizionomia mediteraneana care e altceva.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 FrankPrice, on 31 mai 2018 - 14:32, said:

De asta caut sa ma informez despre  ocupatia pecenega, cumana si mongola din secolele X-XIV, sa aflu de unde avem atatia romani cu trasaturi mongoloide.

Ca sa-ti faci o idee... Am avut, printre altele si un coleg de liceu de etnie tatara. Un tip foarte hotarat si competitiv, tenace, cand se apuca de o treaba murea cu ea de gat... decat sa-i spuna cineva ca n-a fost in stare s-o duca pana la capat.  Dupa ce a terminat facultatea, dandu-si seama ca nu se poate imbogati din comert cinstit, s-a apucat de tot felul de afaceri la limita legii.

In privinta cazacilor ucraineni de prin Dobrogea stiu ca sunt neam numeros in comunitate (cam o jumatate de sat descendenta din 1-2 familii de baza, amestecati ulterior cu romani) si ca tin unele traditii (ex: isi urca copii pe cal, de mici 4-5 ani, sa-i invete). Tin sarbatorile in familie si sunt educati sa se ajute intre ei, eventual sa munceasca campul la comun...

#23
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Uite aici istoria noastra:
https://thraxusares....-dacia-felix-2/
https://thraxusares....ag/daci/page/3/
http://www.harta-veche.ro/arhiva
https://cersipamantr...dentii-dacilor/
http://www.cunoastel...ta-de-un-roman/
http://adevarul.ro/l...4c09/index.html
Daca nomazii lasau urme adanci in cultura noastra nu mai supravietuiau toate traditiile dace.
Dacii erau de neam tracic, cel mai numeros din zona.
Tinta nomazilor a fost imperiul roman, daca erau in numar asa mare deja vorbeam alta limba.
Limba noastra nu difera cu mult de cea a dacilor, dovada fiind aromanii (dacii care au migrat in timpul razboaielor daco romane).
Nu mai putineti botul la toti care incearca sa ne minta in legatura cu istoria.
In realitate noi suntem imprastiati peste tot inca din timpul romanilor Posted Image  exemplu cohortele formate din daci in Britania pazind zidul lui Hadrian.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yVPD5tvGMRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K0GK6-gtEFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 31 May 2018 - 15:41.


#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 criztu, on 31 mai 2018 - 15:08, said:

Ai si tu macar o poza cu pecenegii cumanii si mongolii aia? Sau vorbim pe o imaginatie bogata?

Am eu poze cu colegii mei de scoala si copiii lor dar, nu le pot pune aici...  Iti pot confirma ca au aspect mongoloid... si daca vrei sa dai o tura prin Dobrogea, iti spun ce sate sa vizitezi... Un test genetic, n-ar face decat sa confirme, ceea ce se stie deja desper rasa respectiva.   Nu sunt tzyg... sunt mai mici de statura, au un aspect creol, ochii usor alungiti si par batuti de soare (ca EBA).

Edited by rosix, 31 May 2018 - 15:15.


#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 rosix, on 31 mai 2018 - 15:14, said:

Am eu poze cu colegii mei de scoala si copiii lor dar, nu le pot pune aici...  Iti pot confirma ca au aspect mongoloid... si daca vrei sa dai o tura prin Dobrogea, iti spun ce sate sa vizitezi...

Pai ce treaba au colegii tai de scoala, cu pecenegii de la 900ad? Vrei sa-ti pun io poze cu Michelle si Barack Obama, ca dovada ca normanzii de la 900ad erau negri?

Edited by criztu, 31 May 2018 - 15:16.


#26
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 FrankPrice, on 31 mai 2018 - 14:58, said:

Cu ce a jignit mai exact?
De cand e denumirea unei etnii ca fiind un apelativ jignitor?


Ai fost in Oltenia?
Am vazut destui olteni si albi, dar si de culoare, iar cei de culoare nu au cum sa se traga din spatiul romanesc, decat daca nu cumva au fost adusi de otomani din taramuri orientale.

E cunoscuta sclavia cu rromi practicata de otomani pe teritoriul Tarilor Romane in perioada fanariota.
Da de sclavia cu rromi practicata de BOR?

#27
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 ioana1973, on 31 mai 2018 - 15:19, said:

Da de sclavia cu rromi practicata de BOR?
Astia i-au adus in tara si acum se inmultesc ca iepurii.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 criztu, on 31 mai 2018 - 15:16, said:

Pai ce treaba au colegii tai de scoala, cu pecenegii de la 900ad? Vrei sa-ti pun io poze cu Michelle si Barack Obama, ca dovada ca normanzii de la 900ad erau negri?

Pentru ca sunt urmasi de astfel de etnii... e simplu... Sunt diferiti decat urmasii de daci si romani.  Discutia era despre urme genetice, amprenta genetica e vizibila pe infatisare, de neconfundat.  Tu, daca o vezi pe EBA pe strada, nu te sperii?

Edited by rosix, 31 May 2018 - 15:27.


#29
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Parerea mea-i ca daca nu ar fi existat Marea Invazie Mongola, batalia de la Mohi care a fost un cataclism pt regatul Ungariei, ungurii ar fi ajuns pana la Bizant, romanii nu ar fi reusit sa se organizeze in formatiuni statale, ar fi fost in cazul fericit o minoritate intr-un alt soi de stat sau mai rau absorbiti de alte popoare. Supozitii de novice.

#30
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 rosix, on 31 mai 2018 - 15:26, said:

Pentru ca sunt urmasi de astfel de etnii... e simplu... Sunt diferiti decat urmasii de daci si romani.  Discutia era despre urme genetice, amprenta genetica e vizibila pe infatisare, de neconfundat.  Tu, daca o vezi pe EBA pe strada, nu te sperii?
Aia poate aveau bunici de alta etnie.

Edited by diegodanny, 31 May 2018 - 15:30.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  when-i-saw-that-us-congressional-republicans-have-created-a-reddit-account-in-hope-of-open-rpolitics-8631.gif   1.57MB   4 downloads

Bravo băbăeț.
Ați mai murdărit un topic.

Edited by exceswater, 31 May 2018 - 15:47.


#32
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 rosix, on 31 mai 2018 - 15:26, said:

Pentru ca sunt urmasi de astfel de etnii... e simplu... Sunt diferiti decat urmasii de daci si romani.  Discutia era despre urme genetice, amprenta genetica e vizibila pe infatisare, de neconfundat.  Tu, daca o vezi pe EBA pe strada, nu te sperii?

Pai cum stii tu ca colegii tai de scoala sunt urmasii pecenegilor de la 900ad? Ai fost tu acolo, ai tinut tu evidenta la catastif, i-ai urmarit tu care pe un' se duce si cu cine face urmasi, sau cum?
Ai vazut tu cum aratau dacii? Ai poze cu ei, inregistrari video? Sau pe ce te bazezi? Pe desene eroice si sclupturi artistice?
Tu poate strastrastrastrabunicu tau o fi fost vreun grecotei venit de la Stanbul, in expeditie de jaf si prada, cu fanariotii. Cum stii ca tu nu esti urmas de grec, pus pe capatuit?

Edited by criztu, 31 May 2018 - 15:59.


#33
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 criztu, on 31 mai 2018 - 15:54, said:

Pai cum stii tu ca colegii tai de scoala sunt urmasii pecenegilor de la 900ad? Ai fost tu acolo, ai tinut tu evidenta la catastif, i-ai urmarit tu care pe un' se duce si cu cine face copii, sau cum?
Ai vazut tu cum aratau dacii? Ai poze cu ei, inregistrari video? Sau pe ce te bazezi cand zici "sunt diferiti decat urmasii de daci"? Pe desene eroice si sclupturi artistice?
Tu poate strastrastrastrabunicu tau o fi fost vreun grecotei venit de la Stanbul, in expeditie de jaf si prada, cu fanariotii. Cum stii ca tu nu esti urmas de grec, pus pe capatuit?
Lasa-l ca nu intelege...
Hunii au fost asiatici, ei au fost puternici ca au stapanit zonele de conflict intre romani, celti, daci, iar populatiile din zona s-au amestecat cu ei, iar de la din huni ramanand doar o parte din limba si ceva traditii.
Toate popoarele migratoare s-au dus spre centrul europei mai ales granita imperiului roman amestecanduse cu popoarele existente.
Cati unguri au la origine sange roman, celtic si dac ?  ti se pare ca ungurii seamana cu vechii huni ? : https://ro.wikipedia.org/wiki/Attila
https://ro.wikipedia...tila_Museum.JPG

Edited by diegodanny, 31 May 2018 - 16:12.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 criztu, on 31 mai 2018 - 15:54, said:

Pai cum stii tu ca colegii tai de scoala sunt urmasii pecenegilor de la 900ad? Ai fost tu acolo, ai tinut tu evidenta la catastif, i-ai urmarit tu care pe un' se duce si cu cine face urmasi, sau cum?

Nu am de unde sa stiu, trebuie facute studii genetice. Eu iti spun doar ca arata cu totul altfel iar in localitatile de unde provin se stie descendenta pe care o au.  Acu, nu stiu daca sunt de la anul 900 sau s-au stabilit ulterior, asta n-am de unde sa stiu. Dar originea etnica e clara si sunt si istorici care au scris pe tema asta.

#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 diegodanny, on 31 mai 2018 - 16:08, said:

Hunii au fost asiatici

Cum ai ajuns la concluzia ca Hunii au fost asiatici? Ai poze cu ei, inregistrari video? Sau repeti ce ti-au spus niste baieti care ti-au zis ca ei stiu mai bine, si ei sunt calea si adevarul si viata?
Ce-nseamna "asiatic"? sunt acesti afgani, asiatici, sau africanici sau americanici sau ce sunt?

Edited by criztu, 31 May 2018 - 16:43.


#36
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 rosix, on 31 mai 2018 - 16:11, said:

Nu am de unde sa stiu, trebuie facute studii genetice. Eu iti spun doar ca arata cu totul altfel iar in localitatile de unde provin se stie descendenta pe care o au.  Acu, nu stiu daca sunt de la anul 900 sau s-au stabilit ulterior, asta n-am de unde sa stiu. Dar originea etnica e clara si sunt si istorici care au scris pe tema asta.
Aia poate au bunici veniti din Rusia sau Turcia, nici decum sa fie de la anul 900, aia din anul 900 au avut ca tinta centrul europei si capitala imperiului roman.

 criztu, on 31 mai 2018 - 16:13, said:

cum ai ajuns la concluzia ca Hunii au fost asiatici? Ai poze cu ei, inregistrari video? Sau repeti ce ti-au spus niste baieti care ti-au zis ca ei stiu mai bine, si ei sunt calea si adevarul si viata?
Erau un fel de mongoli, citeste aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Attila
https://ro.wikipedia...tila_Museum.JPG
Toti nomazii au avut ca tinta roma, dupa care s-au stabilit la marginea imperiului roman.

Edited by diegodanny, 31 May 2018 - 16:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate