Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Credit score in the United States

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Sa presupunem ca ai cistigat la DV-2018 si ai ajuns in state.
Am citi din experienta unei familii germane ajunse in NY ca au intimpinet mari probleme in lipsa
de Credist Score. Nu au putut face nici macar un contract de telefon mobil, daramite sa isi gaseasca chirie.
Serviciile la fel, curent, apa, telefon, internet etc..fara Credit score.

Singura solutie din Europa, este sa ai un American Express credit card, care se poate preschimba
intr-un American Express american, platile din ultimele 6 luni conteaza pentru Credit Score.

Intrebare: 1. Se poate face American Express in RO si sa platesti cu ea verii facturi? 2. Exista si alte modelitate de a
acumula cit mai repede Credit Score?

#2
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Asta e ca si aia "cautam oameni cu experienta" dar nu angajeaza nimeni incepatorii. GGWP

Cica nu se mai poate, s-au retras din europa de est : http://www.zf.ro/ban...a-zona-16128331

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWestPoint, on 31 mai 2018 - 13:11, said:

Sa presupunem ca ai cistigat la DV-2018 si ai ajuns in state.
Am citi din experienta unei familii germane ajunse in NY ca au intimpinet mari probleme in lipsa
de Credist Score. Nu au putut face nici macar un contract de telefon mobil, daramite sa isi gaseasca chirie.
Serviciile la fel, curent, apa, telefon, internet etc..fara Credit score.

Singura solutie din Europa, este sa ai un American Express credit card, care se poate preschimba
intr-un American Express american, platile din ultimele 6 luni conteaza pentru Credit Score.

Intrebare: 1. Se poate face American Express in RO si sa platesti cu ea verii facturi? 2. Exista si alte modelitate de a
acumula cit mai repede Credit Score?

Se numeste secured credit card. Prin el iti faci credit score.

https://www.google.c...ure credit card

Sunt tutoriale, forumuri care te educa cum sa iti faci un scor in timp.

Mi-as pune problema locuintei inaintea credit score-ului. Daca nu vrei sa ai un landlord indian sau haitian, pregateste-te sa depuna cineva garantii pentru tine sa iei o chirie decenta.

Edited by MembruAnonim, 31 May 2018 - 13:53.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostWestPoint, on 31 mai 2018 - 13:11, said:

Intrebare: 1. Se poate face American Express in RO si sa platesti cu ea verii facturi? 2. Exista si alte modelitate de a
acumula cit mai repede Credit Score?

Da. Pe vremuri facea Bancpost astfel de carduri dar nu stiu daca de credit sau de debit.
La istoricul ala de credit in America iti trebue musai card de credit.

In America, procedura e o cale batuta si greoaie. Iti faci mai intai cont curent, cu card atasat si cont de economii si desfarsori cat mai multe operatiuni prin banca... Dupa vreo 6 luni de job (timp in care te priveste cum te descurci) banca la care ai card de debit, iti trimite un contract sa rulezi salariul prin conturile lor si iti propune un card de credit cu o limita.. Abia atunci incepi sa construiesti istoric de credit.

Daca poti garanta insa cardul de credit cu un colateral in America, bancile americane accepta mai repede sa elibereze cardul de credit ca sunt acoperite de colateral.
Trebuie insa sa ai niste bani pusi deoparte 2000-5000 USD pentru asta, bani care vor fi blocati de banca.

Edited by rosix, 31 May 2018 - 13:56.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
American Express exista in Europa inclusiv Romania, stiu ca la un moment dat chiar era promovata (nu stiu si cit de acceptata ca sa aibe cit de cit vreo sansa). Doar ca nu cred ca it poate influenta in vreun credit score-ul din US, chiar daca are "American" in nume. Oricum nu-i asa mare chestie nasoala, ca doar au si ei destui cu bad credit, faliti, etc. Normal ca trebuie sa bagi depozit la utilitati si nu-ti da nimeni credit (sau nu la dobinzi umane) dar astea sint chestii minore. Credit card in sine cred ca gasesti pe careva sa-ti dea cu o limita mica si daca nu exista preplatit (si oricum poti sa folosesti cardurile pe care le ai deja). Singura problema reala poate sa fie cu chiria, acolo da - daca ai ceva pretentii o sa iti ceara depozit de sa te omoare (plus eventual scrisoare de la vechiul proprietar unde ai fost chirias si alte aberatii). Dar daca n-ai pretentii si ai banuti (nu multi, ma rog corelat cu pretul zonei ca in Silicon Valley poate sa fie 1500$+ chiria la un cotet cu WC-ul impartit cu alte 40 persoane) nu o sa dormi in strada.

#6
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostWestPoint, on 31 mai 2018 - 13:11, said:

2. Exista si alte modelitate de a acumula cit mai repede Credit Score?

Gasit asta acum cateva zile.

Edited by Piscopescu, 02 June 2018 - 20:54.


#7
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postrosix, on 31 mai 2018 - 13:54, said:

Da. Pe vremuri facea Bancpost astfel de carduri dar nu stiu daca de credit sau de debit.
La istoricul ala de credit in America iti trebue musai card de credit.

In America, procedura e o cale batuta si greoaie. Iti faci mai intai cont curent, cu card atasat si cont de economii si desfarsori cat mai multe operatiuni prin banca... Dupa vreo 6 luni de job (timp in care te priveste cum te descurci) banca la care ai card de debit, iti trimite un contract sa rulezi salariul prin conturile lor si iti propune un card de credit cu o limita.. Abia atunci incepi sa construiesti istoric de credit.

Daca poti garanta insa cardul de credit cu un colateral in America, bancile americane accepta mai repede sa elibereze cardul de credit ca sunt acoperite de colateral.
Trebuie insa sa ai niste bani pusi deoparte 2000-5000 USD pentru asta, bani care vor fi blocati de banca.

Problema este ca degeaba iti deschizi un cont si bagi 25k USD acolo, daca nu poti deschide la casa inchiriata si utilitatile.
Furnizorii vor CS pe loc

#8
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Faci secured credit card la Capital One si de-acolo cresti.

Eu mi-am luat casa (pe credit ca, deh) la 2 ani de cand mi-am deschis primul card.

View PostWestPoint, on 18 iunie 2018 - 17:41, said:


Problema este ca degeaba iti deschizi un cont si bagi 25k USD acolo, daca nu poti deschide la casa inchiriata si utilitatile.
Furnizorii vor CS pe loc

Nici chiar asa. In general, daca le platesti in avans n luni sunt mult mai flexibili. Daca nu inchiriezi de la particular, au de obicei majoritatea utilitatilor incluse.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate