Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Un pic de ajutor (hrana pui gaina) va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Salutare, are cineva idee cat malai se pune intr-o punga de concentrate de 5kg PURINA? "beneficiarii" vor fi niste pui de gaina de 3saptamani, nu mi e in clar ce cantitate de malai se pune, doamna de la magazin mi-a spus sa pun malai neaparat, dar nu mi a spus cu exactitate cat, pe punga scrie pe langa pui  si pui de curca, porci si gaini outoare, multumesc anticipat Posted Image
Attached File  33943941_1731774216930463_6737340916052262912_n.jpg   58.59K   17 downloads

Edited by CostyNn96, 31 May 2018 - 13:12.


#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 ginaro, on 15 martie 2013 - 07:44, said:

Am luat concentrat pui faza 1 Purina, saculet de 5 kg, iar vanzatoarea mi-a spus ca se amesteca in proportie de 1 la 4. Pe ambalaj scrie ca se amesteca in proportie de 40%.............. ori eu sunt prost, ori vanzatoarea nu stie matematica

Am mai luat de la ei, dar la kg, dintr-un sac mare. Atunci era o alta vanzatoare, care mi-a spus sa-l amestec cu malai in proportie de 1 la 3

Tata, eu nu mai inteleg nimic
Care folositi Purina, sa-mi spuneti si mie care e concentratia potrivita (nu ca ar fi o tragedie daca e mai diluat sau mai concentrat, nu?).

Gasesti alte informatii probabil utile pe:
Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 poadol, on 31 mai 2018 - 13:14, said:

Multumesc, oricum am pus cam doua kg concentrate si 3kg malai, lucru care scrie si acolo. Posted Image

Edited by CostyNn96, 31 May 2018 - 13:42.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 CostyNn96, on 31 mai 2018 - 12:51, said:

Salutare, are cineva idee cat malai se pune intr-o punga de concentrate de 5kg PURINA? "beneficiarii" vor fi niste pui de gaina de 3saptamani, nu mi e in clar ce cantitate de malai se pune, doamna de la magazin mi-a spus sa pun malai neaparat, dar nu mi a spus cu exactitate cat, pe punga scrie pe langa pui  si pui de curca, porci si gaini outoare, multumesc anticipat Posted Image
33943941_1731774216930463_6737340916052262912_n.jpg
Tre sa scrie si pe eticheta.Daca scrie de ex 35% , pui 2kg de malai la 1 de concentrat.Cat ai pus tu, 3 kg de malai la 2 de concentrat, e prea putin.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Mai am o intrebare  , in cateva zile[1-2 zile] o sa scoata si rata leseasca, pot sa le dau si lor din concentratele acelea chiar daca pe punga nu scrie si pt boboci rata/gasca ?  Multumesc

#6
ioncelmic

ioncelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2018
din cate stiu dc e cpvm 1 cu 3
maxim 1 cu 4 in fct de varsta sacrificare etc.......

teoretic nu ai voie, ca e cpmv, starter ar fi mai bine.
Dc gresesc rog sa ma corectati.
Din ce stiam eu poti sa dai ca si la curcani

#7
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Rață? Încearcă iarbă, îs ceva buruieni frunza mare păroase nu mai știu cum se cheamă sau urzici tăiate astea toate mărunt. Mânca rata de de îneacă garantat, înmoi pisat cu apă și amesteci cu verdeața de-asta tăiată

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 CostyNn96, on 31 mai 2018 - 18:33, said:

Mai am o intrebare  , in cateva zile[1-2 zile] o sa scoata si rata leseasca, pot sa le dau si lor din concentratele acelea chiar daca pe punga nu scrie si pt boboci rata/gasca ?  Multumesc

Quote

Ce mănâncă rațele mute?

Ca orice pasăre domestică, rața leșească are nevoie de o alimentație completă. Hrana de bază o constituie furajele cerealiere ca:
  • grâul, orzul și alte cereale (îndeosebi porumbul);
  • legumele;
  • verdeața;
  • deșeurile de producție (melasa, drojdia furajeră, tărâțele și turtele oleaginoase).
Regimul alimentar al rațelor variază în funcție de sezonul de depunere a ouălor.
Norma furajeră zilnică a unei rațe leșești: .... Tabel cu date



Creșterea rațelor mute (leșești) vă poate asigura un profit lunar de până la 250 de dolari


Habar n-am daca sunt sau nu sunt atat de usor de crescut pe cat scrie pe site.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate