Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pasaport pentru UK?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
In perioada 7-16 iulie urmeaza sa calatoresc in UK. Am pasaportul expirat. Este necesar sa il innoiesc, sau pot merge in continuare doar cu cartea de identitate?

De asemenea, daca e necesar sa-l innoiesc, trebuie sa ma programez neaparat la sediul din judetul de domiciliu, sau pot face pasaportul oriunde in tara?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Cartea de identitate este suficientă.

#3
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
da, e suficienta cartea de identitate.
referitor la cea de-a doua intrebare: stiu ca pasaportul se face doar in judetul in care ai domiciliu.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Merge cu CI. Ba nu are rost sa-ti refaci inca pasaportul...mai stai nitel sa apara in monitor legea aia cu valabilitatea de 10 ani. A fost votata si in camera deputatilor si trimisa spre promulgare. Eu astept sa apara Posted Image

PS: poti face oriunde, in orice judet.

Edited by dreaQ, 31 May 2018 - 11:49.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Poti face pasaportul cam oriunde, in tara sau mai rpecis il poti face la sediul din Pipera, desi nu ai domiciliul in IL sau B.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Poti face pasaportul si la Plaza, i-am facut prietenei in decembrie anul trecut (domiciliul in Rosiori de Vede). A durat cam 20 min sa plateasca taxa si sa faca poza si o saptamana sa i-l dea.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
CI sau buletinul este mai mult decat suficient - deocamdata.
Se poate "face" pasaportul in alt judet daca prezinti motive obiective. Ex. esti student in Timisoara dar esti de loc din Botosani.
ART.15
(1) Paşaportul simplu se eliberează, la cerere, cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate.
(2) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de către solicitanţi, în ţară, la serviciile publice comunitare pentru evidenţa persoanelor ori la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a căror rază de competenţă au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, iar în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.
(3) În cazul în care, din motive obiective, solicitantul paşaportului simplu nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţă, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple."


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Bun, multumesc pentru lamuriri. Sa inteleg ca ar fi mai bine sa mai astept pana se promulga legea cu valabilitate pe 10 ani.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostAnn0nyym0us, on 31 mai 2018 - 11:54, said:

Sa inteleg ca ar fi mai bine sa mai astept pana se promulga legea cu valabilitate pe 10 ani.

NU
Poate se promulga in 2100 - ce faci ? Astepti pana atunci ?
Daca te duci maine dimineta la serviciul pasapoarte, sunt 100% sigur ca va fi gata pana pe 7-16 iulie cand ai nevoie de el.
Succes

Edited by Naijax, 31 May 2018 - 11:59.


#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu as astepta daca doar pentru UK l-ai folosi in imediata perioada. Eu astept probabil ca in doua luni e gata.

#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Si eu astept

#12
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015
Poti merge oriunde.
Eu am mers in iarna in Plaza ca era mai putin aglomerat fata de Amzei (de fapt, nu era nimeni) si nu m-a intrebat nimeni nimic. Le-am zis ca vreau sa-l ridic din Amzei, ca era mai aproape de munca si dupa 2 saptamani am fost sa-l iau. Toate bune, nicio problema.

Si da, poti merge linistit doar cu CI. Avantajul la pasaport e ca scapi mai repede de cozile de la verificare ID.

Edited by danieltudor90, 31 May 2018 - 12:04.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu au iesit inca din UE, deci poti circula fara probleme doar cu cartea de identitate minim inca vreo 2 ani de aici incoace.

Quote

The U.K. will remain in the EU until the end of 2020, but with restricted powers, officials announced Monday.
    During that period, all European laws will continue to apply in the U.K.
    But the British government won't have any say in decision-making that will involve the future of the EU.
https://www.cnbc.com...nd-of-2020.html

Edited by gumball3000, 31 May 2018 - 12:06.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostAnn0nyym0us, on 31 mai 2018 - 11:59, said:


Posted Image  Daca pisica ar darama drobul de sare...

Traim in Romania
Ai incredere in clasa politica ?
Marea problema cu pasapoartele valabile 10 ani este cipul si materialul (policarbonat) care nu sunt garantate decat 5 ani.
Acestea trebuie schimbate cu unele de ultima generatie deci cu garantie mai mare
Asta inseamna alt furnizor, alte masinarii, alte spagi, alte licitatii publice, alte amanari, alte minciuni, etc ...

Azi - 31 Mai 2018 - NU avem nimic din toate acestea dar, la cat de competent este guvernul, eu zic ca se va rezolva cu viteza luminii.

Am zis 2100 ? Scuze.
In 2099, dupa 30 de licitatii anulate si nenumarate spagi in sfarsit - vom avea pasaport electronic valabil 10 ani.

PS - Eu am pasaport valabil 10 ani. Tip - NU e electronic

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Este foarte posibil sa fie cum zici tu dar daca nu ai nevoie neaparata de pasaport in urmatoarele 1-2 luni eu zic ca merita "riscul" de a astepta. Si mie mi-a expirat pasaportul dar am zis sa risc mai ales ca nu am in plan ierisi in tari non-ue sau mai bine zis tari in care e nevoie de pasaport.

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
In afara de perioada de mers in UK, e foarte putin probabil sa am nevoie de pasaport. E ok, am aflat ce-am dorit sa aflu. Restul e irelevant.

#17
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostAnn0nyym0us, on 31 mai 2018 - 11:36, said:

In perioada 7-16 iulie urmeaza sa calatoresc in UK. Am pasaportul expirat. Este necesar sa il innoiesc, sau pot merge in continuare doar cu cartea de identitate?

De asemenea, daca e necesar sa-l innoiesc, trebuie sa ma programez neaparat la sediul din judetul de domiciliu, sau pot face pasaportul oriunde in tara?
1.e de ajuns C.I.
2.poti sa il faci oriunde, si eu cat am stat in cluj mi am facut pasaportul acolo si nu a fost nici o problema desi sunt din Salaj.

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postgumball3000, on 31 mai 2018 - 12:05, said:

Nu au iesit inca din UE, deci poti circula fara probleme doar cu cartea de identitate minim inca vreo 2 ani de aici incoace.


https://www.cnbc.com...nd-of-2020.html
Dupa barfele care circula, s-ar putea lungi pana in 2023.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate