Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Zvonuri Samsung galaxy S10

  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Apropo ce spuneți de Samsung galaxy s10?vor fi schimbari mari?amprenta in display.Si altceva?


Mesaj moderator: Pt a avea un topic de discutii si nu doar intrebari seci, aveti aici un link cu posibile date. Momentan este la nivel de zvon, pana in Februarie 2019 mai este.
Va sugerez sa raspundeti la subiect, nu cu mistouri.

Edited by Dany_Darke, 31 May 2018 - 15:29.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
E prea devreme ca să ne dăm cu părerea. Cel mai probabil va avea nişte iconiţe schimbate, un procesor cu 5-10% mai puternic faţă de S9 + marketing la greu.

#3
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Driftking91 chiar așa m-am gândit si eu.Mare diferență nu va fi de Samsung galaxy s9 și S9 plus.

#4
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Va avea sigur o cameră noua... probabil un sistem dual care sa bată concurența...

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Marginea de jos va disparea cu siguranta si va avea senzor de amprenta sub display...

P.S. Notch-ul cel mai probabil nu va fi copiat pentru ca este brevetat de apple..

Attached Files


Edited by YourFan, 01 June 2018 - 13:11.


#6
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
ar fi excelent așa

#7
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Nu trebuie notch😉

#8
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
http://m.go4it.ro/te...barbie-17278317 ce părere aveți?

#9
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Se pare ca va veni în 3 variante , 2 de 5.8 inch cu o cameră sau cameră duală pe spate si o versiune de 6.2 inch full dotata cu triple camera si senzor de amprenta în ecran . Bineinteles versiunea de 6.2 inch va avea si un pret pe măsură.

#10
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Sa incepem cu inceputul, ipoteza cu 3 variante pentru modelul aniversar era valabila daca renuntau la seria Note, asa avem 2 variante:
S10
S10+

Ca specificatii:

1. Procesor pe 7nm, Snapdragon 855(ARM cortex 76) si Exynos 9820(M4), octa core(4+4/2+2+4), cel mai probabil, cu nucleele de "putere" tactate la peste 3Ghz = performante cu 35% mai bune si consum de energie cu 40% mai mic;

2. Memorie RAM de tip LPDDR5, fabricata pe 10nm, probabil pentru modelul S10 avem diferentiere in functie de stocare(varianta cu spatiu de stocare mai mic va avea 4GB RAM si varianta cu spatiu de stocare mai mare 6GB),  S10+ va avea 8GB RAM.
LPDDR5<=> 50% mai rapid ca LPDDR4(x);
          30% mai eficient.

3. Spatiu de stocare de tip UFS 3.0 <=> 200% mai rapid, si mai eficient energetic cu x(valoare "nestabilita")

S10 va pleca de la 128GB varianta cu 4GB RAM si 256/512 GB varianta cu 6 GB RAM, S10+ va pleca de la 128GB pana la 512 GB.

4. Tehnologia 5G nu este o certitudine, se pare ca va fi (doar) pe Note 10, asa "prevad" unii, eu zic faptul ca va fi prezenta;

5. Conectivitate Wifi cu viteze de transfer mult mai rapide - standardul "AX"(cu 37% mai mare viteza fata de AC), consum de energie mai mic;

6. Imbunatatiri foarte mari la GPU, va fi realizat tot pe 7nm(Adreno/Mali), sau chiar un GPU propriu(tot pe 7nm);

7. Senzor de amprenta(ultrasonic) integrat in ecran;

8. Sunet stereo precum cel de pe S9/S9+ si Note9, si va avea, probabil, ceva imbunatatiri la difuzorul inferior, la cel de deasupra, cam greu(scade marginea de sus);

9. Baterie de 3500 mah pentru S10 si 4000 pentru S10+

10. Camere foto:

Nu cred ca Samsung va alege sa puna trei camere pe spatele lui S10+, ar fi un demers inutil, sau daca se va realiza, va fi adaugata o camera foto wide de 13/16mpx(cu pixelii mici gen 0.8-1 micron) si va putea fi folosita doar pe timp de zi.
Daca se aplica varianta cu 3 camere pentru S10+ atunci S10 va avea si camera foto pentru zoom.

Camere foto pe spate:

*S10 - senzor foto mare, pe spate, cu rezolutie mare, utilizand tehnologia Quad Bayer.
Senzorul va fi capabil de 8k la 30fps, 4K la 90fps, super slow-mo FHD 960FPS.
Senzorul va avea 48mpx(pe timp de zi si 0.8microni pixelul, dar in conditii de luminozitate buna conteaza foarte putin) si noaptea 12mpx(1.6microni sau 1.66microni), va avea implementatat tehnologie Isocell Plus(mai multa lumina pentru senzorul foto, acuratete si detalii mai bune), va fi stabilizat, si este posibil si cu apertura varibila(daca mai este loc), a carei limita superioara(de fapt inferioara dpdv fotografic, 2.4 se va modifica in ceva gen 2.6 sau 2.8);

Practic vorbim de un spor de performanta de 35% in conditii de luminozitate scazuta si 4x rezolutia actuala pe timp de zi, si toate fara sa tinem cont de apertura variabila(duala).

*S10+ va avea senzorul mentionat plus unul telephoto, va fi folosit actualul senzor principal de 1/2.5, 12mpx, 1.4 microni pixelul si cu apertura variabila(duala), dar i se va modifica distanta focala(transforma in senzor pentru zoom), practiz zoomul optic va putea fi folosit si noaptea;

Pe fata:
*2 camere foto cu: Ś un senzor mai mare pentru cea principala, se va pastra marimea pixelului actuala, cresterea marimii pixelului va fi anulata de cresterea numarului de mpx 10-12(cel mai probabil 10mpx pentru ca nu este spatiu - se va reduce bezelul de sus);
Ś un senzor foto cu mai putini mpx(8mpx)ce va fi folosit pentru zoom si altele.

11. Ecran/Design

Se va renunta la marginea de jos, marginea de sus va fi micsorata, difuzorul(pentru ureche/muzica-stereo) va fi mutat la marginea extremitatii superioare a ecranului, cred ca va scadea in inaltime telefonul si nu se va mari suprafata ecranului.

Ecranul va fi "Best in class" ca si pana acum(S9+, Note 9), va fi 4K, rata de raspuns imbunatatita;

12. plus blitz cu "imprastiere"(ca pe S9/S9+/Note), senzor de puls si oxigen, Android 9 si altele...

Edited by i0nut_tt, 23 August 2018 - 20:39.


#11
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Să sperăm că așa va fi.Oricum Iphonistii vor muri de ciudă. 😁

#12
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu au de ce sa moara, nu este vina lor ca nu inoveaza Apple, Samsung doar le arata cum se face "treaba" si cum "arata" un model aniversar, va fi o prezentare lunga...
Oricum sar peste S10+, am butonat in trecut un Note 3 si saptamana trecuta un Note 8, per ansamblu este mai bun S9+ meu, dar tare mult mi-as dori si eu un SPen(editat foto, grafice, desene, chiar si banalul incercuit) asa ca eu astept Note 10. :)
Daca fac toti ca mine iar nu mai vinde Samsung(la fel de mult ca in anii anteriori)  :))

Edited by i0nut_tt, 23 August 2018 - 21:12.


#13
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Atunci mai ai de asteptat aproape un an😀

Edited by precupromulus, 24 August 2018 - 15:07.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.techrada...sung-galaxy-s10

Unii zic ca... 5 camere. Mi se pare aberant.

https://www.go4it.ro...splay-17497025/

Eu imi doresc sa scapam de senzorul de amprenta de pe spate. Desi m-am obisnuit cu el acolo.

#15
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Exact ce spuneam:
S10/S10+ vin ori:
- Unele cu senzorul foto Sony de 48 mpx si 0.8 microni pixelul(ziua)/12mpx si 1.6microni pixelul(noaptea), cu Quad Bayer.
- Unele/toate cu noul senzor Samsung(cu Isocell Plus) care are caracteristici similare.
Tehnologia poarta numele de TetraCell, practic acelasi lucru.



Mai mult, se pregateste ceva "bun" si pentru celelalte camere.

Daca nu va exista o varianta cu 4 camere, nu cred ca o sa urmeze abordarea cu o camera wide, ci:
- Camera normala un pic mai wide;
- Camera pentru bokeh, care are sigur apertura duala(alte valori, mai bune/mare-mic ale f) si filtru ND;
- Camera pentru Zoom.


https://www.sammobil...-camera-phones/

Rezumat:
- procesor pe 7nm utilizand EUV, nu LLP = rapid si eficient
- memorie RAM rapida si mai eficienta(LPDDR5);
- memorie interna rapida - UFS 3.
- modem mai eficient, cu 5G;
- wifi mai rapid si eficient(Wifi AX);
- fingerprint reader utilizand ultrasunete(nu optic) integrat in ecran;
- ecran fara notch(senzorii si camera sunt sub ecran);
- camere super bune;
- posibil baterii cu graphene.

Edited by i0nut_tt, 30 October 2018 - 14:05.


#16
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Cam tare

#17
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Bestial,Iphonisti vor muri de ciudă😉

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate