Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

TV pt gaming 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Salut ,

Astazi am trecut la varianta noua de xbox one , modelul x. Sunt in cautarea unui TV 4K HDR pe care il voi folosi doar pt acest xbox si as dori sa aiba diagonala undeva la 49".
Bugetul este de maxim 600lire(achizitia o voi face de pe amazon uk cel mai probabil).
In trecut am utilizat pt xbox un panasonic de care am fost foarte multumit , dar as vrea sa incerc si altceva. Am gasit ceva alternative la sony si samsung (modelul 6400). Ce parere aveti ? Ce imi recomandati ?

Va multumesc!

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Uite am cautat eu pe amazon uk si am gasit asta.

Pare sa fie exact ce cauti tu. Si-ti ramane si de-o bere pt noi.

#3
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018
Pe asta : https://www.amazon.c...&pf_rd_i=560864

#4
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Jo3y , fiind vorba de jocuri si ultima generatie de consola dedicata jocurilor ar trebui sa cauti/tii cont de urmatoarele pt viitorul tv 4K :
1 - sa aibe OBLIGATORIU panel pe 10bit ( NU 8bit + FRC = 10bit fortat ) pt a putea reda cat mai multe nuante de culori
( 8bit - 16 milioane si ceva de nuante de culori , 10bit - un MILIARD si ceva de nuate de culori )
2 - sa aibe LAG-ul cat mai mic ( LAG = raspunsul dat de o comanda )
cu cat lag-ul e mai mic , cu atat e mai bine in jocuri
3 - sa fie compatibil HDR , mai ales ca noile jocuri in rezolutie 4K au si aceasta caracteristica
e mai bine ca un tv 4k sa aibe HDR , ca il vei folosi sau nu in jocuri , tu decizi in functie de perceptia ta vizuala

Personal nu sunt adeptul tv-urilor 4K cu android din mai multe motive :
- implementare care lasa de dorit a androidului pe astfel de device-uri
- androidul este cam ''deficitar'' ( comparativ cu win-ul ) pe partea de multimedia ( chestia cu platitul diferitelor licente , la care chinezii nu prea se inghesuie )
- 16Gb de flash care de regula e prea mica practic ramanand vreo 10/11Gb si daca mai instalezi si alte aplicatii/jocuri........
stiu ca o sa vina unii si o sa imi raspunda ca exista hdd-uri externe , dar deja ne creem singuri alte potente prb

Mai bine un tv 4K cu soft propietar si care stiu ca pe partea de receptive/monitor a vizualizarii din aproape orice unghi e OK
Sa nu fiu obligat/fortat sa stau doar in fata lui sau daca se joaca doi la acelas tv , calitatea imaginii sa numai fie aceeasi ca si in cazul cand joc singur
Sunt tv-uri 4K care daca nu esti pe centru/perpendicular pe tv si esti putin intr-o parte deja calitatea imaginii are de suferit

Am si eu xbox one x si un Samsung curbat de 48" cumparat in 2016 si tin sa mentionez ca indiferent de unghi calitatea imaginii este aceeasi
Poate si din cauza ca l-am ales curbat si daca nu sunt pe centru , ''curbura'' isi face treaba , fata de un tv normal/drept

#5
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018
Al meu Xbox One X este conectat la un TV - LED LG 152 cm (60") 60UJ634V, Ultra HD 4K

#6
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
in general,tv-urile nu prea sunt de joace + ca in timp iti strica ochii.Totusi daca vrei tv 4k pt jocuri, marca Samsung e cam cea mai buna,avand un input lag rezonabil cam la 20-25ms.Mergi pe Samsung.Eu am un 40ku6092 care are si hdr si merge excellent la jocuri,nu simt lagul.Trebuie sa ai in vedere ca doar pe modul presetat Game mode nu vei simti lagul,acest mod taindu-ti din culoare.Trebuie sa mai iei in calcul ca mai toate tv-urile in segmentul low-mid end mai toate au bleeding la greu,doar modelele high end care costa o caruta se vad lacrima.
Cu 600 lire poti lua tv-ul asta
https://m.emag.ro/te...h/pd/DPTLQ2BBM/

l.E. Vezi ca modelul JU6400 e mai vechi decatKU6092 de exemplu,si pe ala simti lagul chiar si cu modul game activat.Eu am avut ju6400 si e praf si pulbere la jocuri unde e actiune multa,simti lagul la greu.In general la segmentul TV-uri dca vrei sa ai lag mic la jocuri trebuie sa fie minim 2016-2017 an de fabricatie.

 wather, on 31 mai 2018 - 12:10, said:

3 - sa fie compatibil HDR , mai ales ca noile jocuri in rezolutie 4K au si aceasta caracteristica
e mai bine ca un tv 4k sa aibe HDR , ca il vei folosi sau nu in jocuri , tu decizi in functie de perceptia ta vizuala

HDR-ul e super obositor in gaming.Am avut ocazia sa folosesc hdr-ul in Farcry 5,intr-adevar cand il activezi se vede super luminous si stralucitor totul,dar nu duci mai mult de 30 min de gaming cu hdr on.iesi cu o durere de cap imensa,iar Samsungul cu HDR on are niste culori foarte stridente,si prea luminoase parca

Edited by ghost_, 31 May 2018 - 16:34.


#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
HDR-ul e super obositor in gaming - Nu te contrazic , dar e mai bine sa il aibe , decat sa nu il aibe
Mai usor e sa il dezactiveze daca il supari in gaming si poate in vizualizarea prg tv HDR-ul nu e atat de obositor ca in jocuri
Depinde foarte mult de perceptia vizuala a fiecaruia , insa per general e bine ca tv-ul sa stie/aibe si HDR/HDR+ , nu se stie niciodata cand........

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 wather, on 31 mai 2018 - 12:10, said:

1 - sa aibe OBLIGATORIU panel pe 10bit ( NU 8bit + FRC = 10bit fortat ) pt a putea reda cat mai multe nuante de culori

Pe care oricum e putin probabil sa le distingi...

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Depinde pe perceptia vizuala a fiecaruia si oricum cand redai peste UN MILIARD de nuante de culori , fata de 16 milioane si ceva e cam ''imposibil'' sa nu simti o diferenta
Urmareste videoclipul asta si raspunde-mi dupa la intrebarea  - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bU2vpx-_j7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- Crezi/poti vedea diferentele cum se vad in videoclip ?
Bine inteles ca daca ai panel de 10bit la tv poti vedea diferentele , altfel......
E vorba de detalile/claritatea imaginii

Edited by wather, 31 May 2018 - 19:59.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 wather, on 31 mai 2018 - 12:10, said:

1 - sa aibe OBLIGATORIU panel pe 10bit ( NU 8bit + FRC = 10bit fortat ) pt a putea reda cat mai multe nuante de culori
A zis 600 de sterline. Si 49 de inci.
Nu stiu daca poate gasi asa ceva.

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca vrea ceva bun pt jocuri merita sa faca un efort financiar mai mare
Ca doar nu isi cumpara/schimba in fiecare an tv-ul 4k
Dupa mine e pacat sa detii o consola de ultima generatie si sa iti cumperi un tv 4k no true
Mai bine nu iti mai cumperi si joci jocurile doar in 1080p , cat poate un tv fhd

#12
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007

 wather, on 31 mai 2018 - 12:10, said:

Jo3y , fiind vorba de jocuri si ultima generatie de consola dedicata jocurilor ar trebui sa cauti/tii cont de urmatoarele pt viitorul tv 4K :
1 - sa aibe OBLIGATORIU panel pe 10bit ( NU 8bit + FRC = 10bit fortat ) pt a putea reda cat mai multe nuante de culori
( 8bit - 16 milioane si ceva de nuante de culori , 10bit - un MILIARD si ceva de nuate de culori )
2 - sa aibe LAG-ul cat mai mic ( LAG = raspunsul dat de o comanda )
cu cat lag-ul e mai mic , cu atat e mai bine in jocuri
3 - sa fie compatibil HDR , mai ales ca noile jocuri in rezolutie 4K au si aceasta caracteristica
e mai bine ca un tv 4k sa aibe HDR , ca il vei folosi sau nu in jocuri , tu decizi in functie de perceptia ta vizuala

Personal nu sunt adeptul tv-urilor 4K cu android din mai multe motive :
- implementare care lasa de dorit a androidului pe astfel de device-uri
- androidul este cam ''deficitar'' ( comparativ cu win-ul ) pe partea de multimedia ( chestia cu platitul diferitelor licente , la care chinezii nu prea se inghesuie )
- 16Gb de flash care de regula e prea mica practic ramanand vreo 10/11Gb si daca mai instalezi si alte aplicatii/jocuri........
stiu ca o sa vina unii si o sa imi raspunda ca exista hdd-uri externe , dar deja ne creem singuri alte potente prb

Mai bine un tv 4K cu soft propietar si care stiu ca pe partea de receptive/monitor a vizualizarii din aproape orice unghi e OK
Sa nu fiu obligat/fortat sa stau doar in fata lui sau daca se joaca doi la acelas tv , calitatea imaginii sa numai fie aceeasi ca si in cazul cand joc singur
Sunt tv-uri 4K care daca nu esti pe centru/perpendicular pe tv si esti putin intr-o parte deja calitatea imaginii are de suferit

Am si eu xbox one x si un Samsung curbat de 48" cumparat in 2016 si tin sa mentionez ca indiferent de unghi calitatea imaginii este aceeasi
Poate si din cauza ca l-am ales curbat si daca nu sunt pe centru , ''curbura'' isi face treaba , fata de un tv normal/drept


Am gasit in multe topuri un model anterior de TCL , o firma americana ce este intr-o continua crestere si care e foarte laudata.
Ma gandesc sa astept 3 saptamani pt TCL 50DP648 10bit . Nu stiu multe despre ei , dar m-as risca :)

#13
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
TCL nu sunt cei din spatele Philips?

#14
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
TCL e brandul nr 2 al Chinei, dupa Hisense. Acum vreo doi ani am vazut cateva modele in Italia si mi s-au parut copii ieftine dupa LG. Nu prea mi-au inspirat incredere.

https://g.co/kgs/Zz6KSg

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Din pacate pe amazon oferta de tv-uri 4k 10bit e cam slaba - https://www.amazon.c...=price-asc-rank
Singurul la care te-ai putea ''risca'' ar fi asta - https://www.amazon.c...-bin:2752523031
Cu minusurile de rigoare ( panel IPS si 10bit fortat ( 8bit+FRC )) in rest pt pretul tau ( 600 lire sterline ) ar fi OK - https://www.displays...n/model/75d0423
De acea ti-as recomanda sa iti maresti bugetul , mai ales ca e vorba de un tv 4K true pt jocuri
Si jocurile de regula sunt mai ''pretentioase'' , eu am dat pe samsungul meu acum doi ani 5500 lei - https://www.displays...en/model/7b0126
Vrei CALITATE in jocuri , atunci trebuie sa faci un efort financiar destul de mare sau renunti la CALITATE si iti cumperi un tv 4k de banii care ii ai

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate