Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Corzi chitară Fender CD-60

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Bună seara !

Am o chitară acustică Fender CD-60 la care, din cauza corzilor uzate, nu am mai cântat de mai mult de jumătate de an. Da, am acordat-o și nu sună bine deloc. Acum, având în vedere că în localitatea de unde sunt nu mai există un magazin cu astfel de lucruri m-am gândit să-mi comand de pe internet un set nou de corzi.

Îmi place și doresc să continui mai departe cu folk-ul. Ce corzi mai ok din punct de vedere al calității și al prețului îmi recomandați pentru acest gen muzical ?

Mulțumesc anticipat !

#2
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018
Corzi : Aurora / 028 grosime

#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postsound_expert, on 30 mai 2018 - 20:04, said:

Corzi : Aurora / 028 grosime

Sunt bunea astea pentru acustică ?

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postun-simplu-om, on 30 mai 2018 - 20:17, said:

Sunt bunea astea pentru acustică ?

NU! Colegul sound_expert vorbește prostii.


CD-60 e acustică și nu clasică, coardele de clasică nu sunt potrivite pentru chitara ta. Ca opțiuni, ai mai multe.


D'addario EXP coated - Dacă ți le permiți. Astea coated au un înveliș care oprește mizeria să se pună pe coarde așa repede și nici nu mai ruginesc ca cele "goale". Ar ține mai mult decât cele clasice, dar și prețul e mai mare.
Elixir Nanoweb - La fel ca EXP-urile de mai sus, coated, ar ține mai mult, Elixir sunt lăudate de toată lumea, eu unul nu am folosit niciodată de-astea coated, din cauza prețului, dar dacă nu cânți des, e posibil să fie potrivite.

D'addario Bronze - Mai reduse la preț, nu țin la fel de mult ca cele coated, dar sunt coardele clasice, pentru chitare acustice.


Nu știu sigur ce să spun de grosime. În principiu, alea originale de pe chitara ta sunt ori 11-52, ori 12-53. Diferență enormă nu este, poți lua oricare, fără probleme. Eu ți-am arătat în link-uri 11-52, dar te poți uita și la 12-53, vezi pe care le au pe stoc de pe unde le iei.


Ar fi recomandat să faci și un reglaj, la truss rod în primul rând. Uită-te și tu pe net, că e plin de îndrumare. De exemplu ăsta.

Edited by SmurfK, 30 May 2018 - 22:47.


#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
La acustica nu prea am cantat, dar la electrica cel mai incantat am fost de GHS.
Sunt interesante si corzile Fender, poate cele mai moi pe care am pus mana, dar tin destul de putin.

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostSmurfK, on 30 mai 2018 - 22:44, said:

Spoiler

Prefer ceva mai scump dar și de top, Elixir cred că e cea mai bună alegere.

View Postambr0zie, on 31 mai 2018 - 12:48, said:

Spoiler

Sincer, niciodată nu mi-a plăcut să cânt la o chitară electrică. Într-adevăr, diferențele sunt enorme, dar eu prefer să aleg chitarele acustice sau clasice.
Sunt la a doua tură de corzi Fender autentice. Da, la început se aud foarte bine dar după mult timp de zdrăngănit încep să "scârțâie".

Edited by un-simplu-om, 31 May 2018 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate