Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Teste apa acvariu!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Acum 8 luni parca stiai, te-a lovit uitarea?
Deruleaza pagina in sus, sa-ti vezi postarile.

#56
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 dan78rom, on 20 februarie 2019 - 09:12, said:

Acum 8 luni parca stiai, te-a lovit uitarea?
Deruleaza pagina in sus, sa-ti vezi postarile.
Nu m a lovit uitarea..am intrebat si atunci,stiu ce am postat.Ce amabil sunteti,multumesc

#57
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele.

#58
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 RealThing, on 20 februarie 2019 - 11:54, said:

Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele.
Oh wow.Serios?Si atunci colegul cel experimentat de ce a spus NU se spala,NU se clateste?Ca sa invatam corect,si noi,astia care nu ne pricepem.Multumesc pt raspuns.

#59
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 r_murphy, on 04 iulie 2018 - 10:42, said:

eh, din pacate nu am nevoie sa dau sarci, pentru ca stiu. intrebarea era de ce speli TU si de ce scchimbi TU acel siporax, TOCMAI pentru ca respectivul material NU  se spala, NU se schimba,

Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele."....sa inteleg ca domnul nu se pricepe,sau glumeste?

Edited by Miky80, 25 February 2019 - 12:50.


#60
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Din cate stiu, buretele si siporaxul fac filtrari diferite: buretele in principal mecanic (retine murdaria din apa), siporaxul biologic (transforma niste substante rele in substante mai putin rele cu ajutorul unor bacterii care cresc in el). De aceea, buretele trebuie curatat/spalat (dar cu apa din acvariu, pentru ca si in el apar bacteriile cele bune, iar clorul din apa de la robinet le distruge), iar siporaxul nu, pentru ca spalarea ar duce la eliminarea bacteriilor care ne folosesc.

Daca am gresit pe undeva, scuzati.

#61
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Lasa siporaxul nespalat un an asa si vezi dupa aia ce, daca si cum mai circula pe acolo.

#62
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 Miky80, on 25 februarie 2019 - 12:49, said:

Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele."....sa inteleg ca domnul nu se pricepe,sau glumeste?

 r_murphy, on 04 iulie 2018 - 11:32, said:

daca musai vrei sa il speli, spala-l in apa pe care o tragi din acvariu.

 RealThing, on 20 februarie 2019 - 11:54, said:

Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele.

cind 2 oameni itt spun ceva, crede-i ..  dar daca nu sunt ochi, vai de pestii din acvariu ..

#63
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 RealThing, on 18 martie 2019 - 18:19, said:

Lasa siporaxul nespalat un an asa si vezi dupa aia ce, daca si cum mai circula pe acolo.

Deci..., zilnic? saptamanal? lunar? anual? la cincinal? Odata cu buretele? Mai des? Mai rar? Ceva constructiv?

#64
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Miky80, on 25 februarie 2019 - 12:49, said:

Siporax il clatesti usor cu apa din acvariu. Daca ai filtru intern, la fel procedezi si cu buretele."....sa inteleg ca domnul nu se pricepe,sau glumeste?

Pentru mai multa claritate: Siporax-ul NU se clateste IN apa din acvariu. Se clateste CU apa de acvariu care a fost scoasa in vederea schimburilor de apa!

 Sato, on 19 martie 2019 - 15:44, said:


Deci..., zilnic? saptamanal? lunar? anual? la cincinal? Odata cu buretele? Mai des? Mai rar? Ceva constructiv?
schimburile de apa se fac de obicei saptamanal. Clatirea buretelui ( cu aceasi tehnica cum am spus si pt siporax) se face la 1-3-6 luni, depinde f mult de tipul aparatului de filtrare

#65
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Shalom. Vorbesc direct la obiect. Am acvariu de 400 litri. Am 2 canistre externe mari. Una este cu siporax cealaltă este cu zeolit, roca vulcanica și burete. Cea cu Siporax o curat odată pe an. Siporaxul îl spăl ușor cu apă de la robinet. Umplu canistra tot cu apă de la robinet și colonizez cu bacterii. Cea cu zeolit cam odată la 3 luni, din cauza ca trebuie sa schimb zeolitul. Dar am sa renunț la el, s-au gătat saci, și altul nu mai iau. Trec pe rocă vulcanică integral. Cea mai buna filtrare mecanica este roca și siporaxul. Mai am un filtru intern fluval. Are burete. Schimbul de apa l-am făcut automatizat. Schimb la picătură, preaplin, deversare la canal, filtre, robineți, ceasuri de presiune+infuzie de co doi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4nXm3Re_5Qw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TGB, 21 March 2019 - 17:24.


#66
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Sato, on 19 martie 2019 - 15:44, said:



Deci..., zilnic? saptamanal? lunar? anual? la cincinal? Odata cu buretele? Mai des? Mai rar? Ceva constructiv?

Tu poti sa faci la deceniu, nu vezi cand se imbacseste buretele, vrei sa verificam noi?

Plus ca n-am inteles, e filtru intern, extern, are burete oe sorb, nu, ce ai in acvariu, cati, etc. Globul de sticla e in concediu.

#67
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 RealThing, on 21 martie 2019 - 19:50, said:

Tu poti sa faci la deceniu, nu vezi cand se imbacseste buretele, vrei sa verificam noi?
Plus ca n-am inteles, e filtru intern, extern, are burete oe sorb, nu, ce ai in acvariu, cati, etc. Globul de sticla e in concediu.

Nu intelegi, intrebi, daca doresti sa adaugi ceva valoare la discutie. Vezi bogwol si TGB, carora nu le-a cazut tastatura sa spuna cum fac ei, ca sa intelegem cum sa facem noi, in functie de ce avem.

E mai eficient si simplu sa zici: „buretele cand se imbacseste, logic”, decat sa completezi cu misto-uri cu non valoare. Pe scurt: ai ceva bun de adaugat la discutie, ok. Nu, treci mai departe, elegant. Ne descurcam noi.

#68
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am explicat ce si cum. Buretii de pe sorburi ii curat cam la 2 saptamani - dar eu am vreo 30 ciclide africane in un acvariu de 200+ litri. Canistra la 9 luni era ok. Unde ai vazut tu mistouri? Te-ai trezit cu fata la cearsaf?

#69
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

 Sato, on 21 martie 2019 - 20:49, said:

ca sa intelegem cum sa facem noi, in functie de ce avem.
Într-adevăr, contează și setup-ul ce îl ai. Volum, populare, medii de filtrare. Chiar dacă schimbi apa săptămânal și aspiri, mai repede de 6 luni nu aș recomanda sa se umble la canistre, ideal cât mai mare timpul de intervenție la ele. Asta dacă nu este cumva și medii de filtrare tip burete, cu porozitate mai deasa. Alea se încarcă mai repede. Eu recomand sa pui în canistra doar siporax, fără burete. Eventual a doua canistra doar burete. Dar eu recomand ca și a doua canistra sa aibe, dacă nu siporax măcar roca vulcanica. Nici nu va vine sa credeți cât de bine filtrează mecanic mediile astea, plus ca vei umbla la ele foarte rar. (Eu scriu cu marker pe canistra data ultimei revizii). Cel mai bine puneți un filtru în bazin, cu burete, să mai retina resturile de mâncare, de plante, etc. La testele de apa am renunțat de mult. Am doar electrovalva pentru co2, care controlează dozajul. Din când în când mai aspir substratul. Folosesc fertilizanți pentru plante de la ferropol, cât și biotopol. Restul se întreține aproape singur.

Edited by TGB, 21 March 2019 - 21:42.


#70
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Tu ai CO2 pentru ca ai plante, la dracii astia ai mei nu reztista nimic viu in afara de ei :)

#71
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

 RealThing, on 21 martie 2019 - 21:34, said:

Tu ai CO2 pentru ca ai plante, la dracii astia ai mei nu reztista nimic viu in afara de ei Posted Image
Da, stiu. pana si nisipul il muta dintr-o parte in alta.Posted Image

#72
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Zici, le-am pus un bolovan in zona de "plimbare pe plaja" in 2 saptamani au reusit sa-l ingroape :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate