Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Teste apa acvariu!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
Pai daca tu pui intrebari de genul cum ascut stiloul si cum incarc creionul cu cerneala, nu-i normal sa-mi pun intrebarea: omul asta stie ce-i ala creion si stilou?
De ce sa schimbi sau sa speli siporaxul?
Iar te intreb, stii care-i rolul lui in filtru?

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ai mai murphy, ia-l mai usor, e la inceput.

p.s. stii ce fain scrie un creion cu varful inmuiat in cerneala!

Edited by arg, 04 July 2018 - 07:41.


#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
las' ca am scris si cu d'alea chimice, daca stii despre ce este vorba Posted Image
iar cu incepatoria, cind te intreaba cineva de ce spui albului portocaliu, nu-i normal sa-ti pui intrebarea, oare stiu eu bine? nu sa dai cu "hop si tu p'aici" .. Posted Image

imi mentin intrebarile:
De ce sa schimbi sau sa speli siporaxul?
Iar te intreb, stii care-i rolul lui in filtru?

Edited by r_murphy, 04 July 2018 - 08:26.


#40
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 04 iulie 2018 - 08:25, said:

las' ca am scris si cu d'alea chimice, daca stii despre ce este vorba Posted Image
iar cu incepatoria, cind te intreaba cineva de ce spui albului portocaliu, nu-i normal sa-ti pui intrebarea, oare stiu eu bine? nu sa dai cu "hop si tu p'aici" .. Posted Image

imi mentin intrebarile:
De ce sa schimbi sau sa speli siporaxul?
Iar te intreb, stii care-i rolul lui in filtru?
In primul rand esti aici sa faci pe desteptul la fiecare postare a mea.N ai raspuns decat prin intrebari,cred ca postezi ca sa ti bati joc.Nu cred,e sigur.Daca te plictisesti,vezi ca mai sunt forumuri,poti sa iei lumea la misto ,cum se zice,si pe acolo.Astepti dupa mine,?E pierdere de timp.Eu intreb ceva,tu faci misto.Oricum ce am de aflat ,am aflat de pe alte forumuri,unde sunt  amabili ,si care nu si au batut joc,si au stat sa le explice la prosti.Astia inteligentii ,ca tine,nu au ce cauta cu incepatorii.Tu te ai nascut invatat,,in orice domeniu.Eu consider ca "rapunsurile "pe care le ai dat ,sunt bataie de joc.Doar iti bati joc,asta ai urmarit de la inceput.Nu esti pe forum sa dai un sfat,ci sa faci pe desteptul.N ai incercat sa ajuti,ci sa faci bascalie.

De ce sa schimbi sau sa speli siporaxul?
Iar te intreb, stii care-i rolul lui in filtrului?
Daca nu stii ceva,da un search pe google si aflii tot ce nu stii.Astia prostii nu au cunostine.Dar vei gasi pe net raspunsul la intrebarile tale.

Eu folosesc Pur ca si detergent,Fairy e cam puternic,Asa cred eu. ca ar trebui spalat mini siporax.Dar mai bine cauta pe gugal.Numai bine.O zi frumoasa.

#41
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMiky80, on 04 iulie 2018 - 10:20, said:

Daca nu stii ceva,da un search pe google si aflii tot ce nu stii.

eh, din pacate nu am nevoie sa dau sarci, pentru ca stiu. intrebarea era de ce speli TU si de ce scchimbi TU acel siporax, TOCMAI pentru ca respectivul material NU  se spala, NU se schimba,

te intrebam ca sa aflu ce stii tu despre, ce ai fost invatat de catre invavati, pentru ca vad ca nu te-au invatat prea bine.
sa-ti detaliez si de ce nu se spala, nu se schimba? sau stii, pentru ca ti-au spus cei de la magazin?

#42
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 04 iulie 2018 - 10:42, said:

eh, din pacate nu am nevoie sa dau sarci, pentru ca stiu. intrebarea era de ce speli TU si de ce scchimbi TU acel siporax, TOCMAI pentru ca respectivul material NU  se spala, NU se schimba,

te intrebam ca sa aflu ce stii tu despre, ce ai fost invatat de catre invavati, pentru ca vad ca nu te-au invatat prea bine.
sa-ti detaliez si de ce nu se spala, nu se schimba? sau stii, pentru ca ti-au spus cei de la magazin?
E clar..e greu sa te prinzi .Asa e.Chiar nu ma asteptam ca stii,si ca n ai nevoie de gugal Posted Image))))))
Aoleu,vezi ca ai raspuns concret si la obiect.Pacat,Era mai usor sa faci mistouri de altii.Eu spal respectivul material ,cu apa de la robinet,saptamanal,cu schimbul de apa.Pacat ca nu stiai si asta.Ase se obisnuieste

Edited by Miky80, 04 July 2018 - 11:03.


#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMiky80, on 04 iulie 2018 - 10:59, said:

.Eu spal respectivul material ,cu apa de la robinet,saptamanal,cu schimbul de apa.Pacat ca nu stiai si asta.Ase se obisnuieste

si crezi ca saracele bacterii denitrificatoare care abea reusesc sa se formeze in porii siporaxului, iti multumesc pentru aportul saptamanal de apa proaspata, care-i cam "toxic" pentru ele?

daca musai vrei sa il speli, spala-l in apa pe care o tragi din acvariu.

#44
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
La cat de credul esti,o sa incepi sa mi devii simpatic.Posted Image
N are rost sa ti lasi cunostinteleneetalate,mai bine teai face "un rau necesar"La cte cunosti,pacat sa nu arunci cu informatii.Mcar de mila pestilor,ca pt asta suntem cu totii aici.Posted Image

#45
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
for romanian and inteligible romanian please press 1...

din pacate de mila pestilor scriu, daca eu te intreb cit este ceasul iar tu imi spui de cotele apelor dunarii .. babulea intelege. en fin, nu vrei sa intelegi ca toate intrebarile pe care ti le-am pus au avut un rost foarte bine determinat si nu ca sa par mai destept, sa-ti fie de bine!

#46
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 04 iulie 2018 - 14:19, said:

for romanian and inteligible romanian please press 1...

din pacate de mila pestilor scriu, daca eu te intreb cit este ceasul iar tu imi spui de cotele apelor dunarii .. babulea intelege. en fin, nu vrei sa intelegi ca toate intrebarile pe care ti le-am pus au avut un rost foarte bine determinat si nu ca sa par mai destept, sa-ti fie de bine!
4 english press 2
Scuze,space ul nu a functionat si n am vazut ce a iesit..
Eu am inteles perfect de prima data,doar ca e deranjant modul in care ajuti.,.+ de asta cateodata este nevoie de un raspuns care sa te ajute pe moment,nu sa stau sa caut raspuns la intrebarile tale.Asa cautam din prima.Suntem multi care intrebam,pt ca nu gasim raspuns la ce ne trebuie,sau poate nu s a inteles.Si atunci ,parca e mai bine sa mai intrebi si pe altii.Da e deranj mare.

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
In mod ideal, o intrebare trebuie sa primeasca un răspuns la obiect/subiect.
Dar si învățăceii actuali sint dificili, le spui ce este corect, dar ei intorc pe dos raspunsul, vor ei sa inteleaga, etc.

Intelesul mai vine si prin studiu, faci ce a zis cel care stie, apoi te chinui sa intelegi, prin experimentari si observatii directe.

#48
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postcrisstonne, on 05 iulie 2018 - 00:25, said:

In mod ideal, o intrebare trebuie sa primeasca un răspuns la obiect/subiect.
Pai asta spun si eu.De ex cand am spus ce valori are apa si care trebuie modificate,omul radea  si facea misto ca sa mi au ciclide,si ca sunt mai multe feluri,dar stiu?in loc sa zica no2 tre sa fie o,deorece....sau ph e mare deci  trebuie sa faci aia si aia,el sta si rade.
Dar si învățăceii actuali sint dificili, le spui ce este corect, dar ei intorc pe dos raspunsul, vor ei sa inteleaga, etc.
Consider ca m am descurcat fara ajutorul lui ,el face bascalie,si asa am postat si eu exact in stilul lui,la misto.
Intelesul mai vine si prin studiu, faci ce a zis cel care stie, apoi te chinui sa intelegi, prin experimentari si observatii directe.
Exact.De aceea m am descurcat doar cu ajutorul netului,postari facute tot de oameni carevor sa ajute,nu sa raspunda prin intrebari


Edited by Miky80, 05 July 2018 - 07:08.


#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
De ex cand am spus ce valori are apa si care trebuie modificate,omul radea  si facea misto ca sa mi au ciclide,si ca sunt mai multe feluri,

da dragutza, pentru ca respectivele feluri de ciclide, unele vor apa a dracu' de acida, iar celelalte a dracu' de bazica ..
ti-am spus ca fiecare intrebare avea un rost;) era o rascruce, o conditie, in functie de raspuns, urma sfatul urmator.

cind te-am vazut cu cita nonsalanta ai scris .. imi iau ciclide, automat s-a aprins beculetul cu "mai, asta habar nu are ce-s alea, a gasit un vinzator binevoitor care vrea sa-si schimbe stocul si sa te tii "

ia incearca sa-mi raspunzi la toate intrebarile "la misto" pe care ti le-am pus ..

#50
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 05 iulie 2018 - 08:12, said:

De ex cand am spus ce valori are apa si care trebuie modificate,omul radea  si facea misto ca sa mi au ciclide,si ca sunt mai multe feluri,

da dragutza, pentru ca respectivele feluri de ciclide, unele vor apa a dracu' de acida, iar celelalte a dracu' de bazica ..
ti-am spus ca fiecare intrebare avea un rost;) era o rascruce, o conditie, in functie de raspuns, urma sfatul urmator.

cind te-am vazut cu cita nonsalanta ai scris .. imi iau ciclide, automat s-a aprins beculetul cu "mai, asta habar nu are ce-s alea, a gasit un vinzator binevoitor care vrea sa-si schimbe stocul si sa te tii "

ia incearca sa-mi raspunzi la toate intrebarile "la misto" pe care ti le-am pus ..
Iti tot explic ca nu intelegi ca glumeam,ca nu te ai prins...si o tii pe a ta.Cred ca te cam plictisesti,si n ai cu cine vorbi.Vorbim pe chat?:)))

#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMiky80, on 05 iulie 2018 - 11:16, said:

Iti tot explic ca nu intelegi ca glumeam,ca nu te ai prins...
glumeai in timp ce te basicai ca te luam la misto cu niste intrebari cit se poate de pertinente despre acvaristica .. subtiiiiilllll ;)

#52
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 05 iulie 2018 - 13:55, said:

glumeai in timp ce te basicai ca te luam la misto cu niste intrebari cit se poate de pertinente despre acvaristica .. subtiiiiilllll Posted Image
Te cred ca m am basicat cand iti spuneam ca cineva ia sipoaxul la frecat cu detergent..:)))
Daca tu iei la intrebari despre acvaristica,pe niste incepatori,inseamnaa ca ai o problema.Nu e logic ca nu primesti raspuns?cred ca n ai observat ca noi punem intrebarile...hai ca topicul a devenit o porcarie,din cauza inteligentilor ca tine.Vorbeste singur,pune  intrebari si raspuni printr o intrebare :)))

#53
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postr_murphy, on 04 iulie 2018 - 11:32, said:

si crezi ca saracele bacterii denitrificatoare care abea reusesc sa se formeze in porii siporaxului, iti multumesc pentru aportul saptamanal de apa proaspata, care-i cam "toxic" pentru ele?

daca musai vrei sa il speli, spala-l in apa pe care o tragi din acvariu.
Buna seara,la ce foloseste siporaxul,merge clatit cu apa din acvariu?

#54
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Putem clati /spala siporax?ca la burete stiu ca da

Edited by Miky80, 20 February 2019 - 09:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate