Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat etrier bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am un etrier mecanic unix sau ceva de genu pe spate uzat,nu se mai distinge marca.
L-am folosit cam 2-3 zile cu niste placute uzate, franau ok, nu blocau roata insa eram multumit de ele nu se bloca etrierul,totul ok.

Ieri prin trafic am constantat ca placuta care apasa pe disc s-a hotarat sa pareseasca etrierul, nu am mai gasit-o... :(

Maine ma duc la magazinul de piese de bicle si am o dilema:
Sa cumpar etrier ieftin, nou sau sa cumpar doar placute de frana insa nu stiu daca este etrierul defect si sa risc sa pierd din nou o placuta din el.
Am citit pe ceva forumuri ca etrierele mecanice ieftine sunt prastie si ca nu franeaza, ca se blocheaza...bugetul pentru un etrier nou este de 100 lei.

Deci sa cumpar placute noi si sa risc sa pierd din nou una sau etrier nou?
Etrierul meu se poate verifica cumva?
Tipul respectiv cu magazinul de piese are si service

Attached Files


Edited by Spike250, 30 May 2018 - 16:31.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://www.playbike...id_produs=38390

De ce nu iei tu o hidraulica completa?

#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am discu de 140mm se va potrivi?
Nu mai are rost sa intreb de calitate, vad shimano presupun ca nu am probleme cu ea cel putin 1 an

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu marimea discului e problema, ci prinderea, IS sau PM. La tine nu imi dau seama exact ce este, intreaba la un service.

Un etrier PM ieftin, daca nu vrei sa te complici cu hidraulica este asta. Oricum, hidraulica e mai buna :).

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
asa am eu etrierii, ca cel de mai sus. am o problema cu el, la inceput bloca roata, frana foarte bine, dar am inversat manerele si s-a slabit frana. asa ca am tras de sarma la etrier ca sa apropii placutele de disc la maxim, problema e ca acum e foarte aproape de cablu si nici frana nu e foarte buna, nu e ca la inceput. e normal sa am "ciocul" etrierului (cel de care e prins sarma) foarte aproape de cablu?

Edited by 41ex, 30 May 2018 - 19:09.


#6
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postlucifer76, on 30 mai 2018 - 18:41, said:



99 lei vs 140 lei

Daca era 50-60 lei luam mecanica, asa hidraulica :) sper sa nu fiu dezamagit de ea.

Attached Files



#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Vezi daca se potriveste, sa nu iei IS pentru PM sau invers :). Sper ca nu ai manetele schimbatoarelor combo.

#8
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
ala nu e etrier, ai frana mecanica.  desfa mecanismul, e simplu ai 2 bile de rulment care culiseaza inauntru, curata bine, vaselina si daca nu e nicio bila sparta sau lipsa, trebuie sa mearga, ca uns dupa aceea. Sa modifici sa pui hidraulica, te costa mult si vad ca nu te pricepi. Ar trebui sa iti iei placute noi , sa reglezi distanta lor fata de disc. la cea fixa se face cu ajutorul unui inbus, la cea mobila din cablu.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post41ex, on 30 mai 2018 - 19:08, said:

e normal sa am "ciocul" etrierului (cel de care e prins sarma) foarte aproape de cablu?
Vrei sa zici ca s-a micsorat distanta si nu mai trage complet de frana? Trebuie sa ai si la maneta si la etrier butoiase de reglaj,in pozele puse se vad in extremitatea de sus a etrierului. Mai invarti de ele.

View Postplete, on 31 mai 2018 - 00:21, said:

Sa modifici sa pui hidraulica, te costa mult si vad ca nu te pricepi.
Se duce la un service daca nu se pricepe.  Chiar daca da un pic mai mult va avea un sistem de franare mai bun in loc sa mai investeasca intr-unul mai slab, la un pret nu cu mult mai mic. Cu 150 lei cumpera sistemul complet pentru spate, adica maneta, etrierul si conducta, pe cand cu 99 lei ia doar etrierul mecanic.

#10
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View Postlucifer76, on 31 mai 2018 - 06:22, said:


Se duce la un service daca nu se pricepe.  Chiar daca da un pic mai mult va avea un sistem de franare mai bun in loc sa mai investeasca intr-unul mai slab, la un pret nu cu mult mai mic. Cu 150 lei cumpera sistemul complet pentru spate, adica maneta, etrierul si conducta, pe cand cu 99 lei ia doar etrierul mecanic.

atunci daca tu il sfatuiesti sa mearga la un service, de ce mai scrie aici?  poate omul vrea sa invete, sfaturi bune ca al tau, stie orice nene sa dea. Eu am fost mai  multumit de frana mecanica pe disc decat de  hidraulica care o am acum- si e penultima generatie deci lux ca sa zic asa, inafara de uzura uniforma la placute, si o forta mai  mica la apasarea manetei( si care te ajuta daca faci downhill , nu  slalom si sarituri peste borduri in oras) ai numai belele cu ea, cand merge e ok, cand nu.... mergi la service si  decartezi banuti, daca asculti pe forum sfatuitori.Cei de la service sunt tot romani, sti din aia de se pricep la toate si la nimic de fapt, cativa care stiu  ce fac si fac cu pasiune, printre care  ma numar si eu, ca sa ma laud:notangel:
pentru initiator,  daca vrei sa ai o bicicleta cu fel de fel de manete,o strutocamila cu de toate, investeste frate, dar nu mai bine schimbi bicicleta, ca poate  pusul hidraulicei depaseste costul bicicletei, si poate nu  vei fi multumit la final.

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu toti ne nastem invatati, unele probleme ne depasesc la un moment dat si e mai ieftin sa apelam la un profesionist decat sa stricam mai mult.

View Postplete, on 31 mai 2018 - 17:18, said:

pentru initiator,  daca vrei sa ai o bicicleta cu fel de fel de manete,o strutocamila cu de toate, investeste frate, dar nu mai bine schimbi bicicleta, ca poate  pusul hidraulicei depaseste costul bicicletei, si poate nu  vei fi multumit la final.
Sigul, o sa il coste o mana si un rinichi :). E 150 sistemul de franare plus 20-30 manopera. Sau da 100 pe etrier si isi bate capul singur, dar daca nu se pricepe sau nu are scule, in final tot la service ajunge.

#12
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View Postlucifer76, on 31 mai 2018 - 17:48, said:

Nu toti ne nastem invatati, unele probleme ne depasesc la un moment dat si e mai ieftin sa apelam la un profesionist decat sa stricam mai mult.


Sigul, o sa il coste o mana si un rinichi Posted Image. E 150 sistemul de franare plus 20-30 manopera. Sau da 100 pe etrier si isi bate capul singur, dar daca nu se pricepe sau nu are scule, in final tot la service ajunge.


o sa il coste 200, are 100 buget, si o sa ii trebuiasca si placute la hidraulica, deci inca 40 50 ron.De ce nu dai sfaturi pe banii tai?Ca asa stim toti sa sfatuim. Oricum omul a zis ca merge la magazin unde este si service, poate a rezolvat  problema, si noi ne dusmanim pe aici. Eu  nu as investi intr o hidraulica entry , iar una buna, iti poate lua un rinichiPosted Image . Gata nu ma mai  bag, e  inutil topicul, azi ar fi trebuit sa remedieze problema

#13
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am comandat o hidraulica cu disc de 160 mm la 130 lei.
O sa imi ajunga abia luni.

#14
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am luat Hayes target si disc de 160mm la 150 lei
Sunt multumit momentan de ea.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSpike250, on 18 iunie 2018 - 20:27, said:

Am luat Hayes target..
ce e aia ca google nu gaseste, link

#16
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postsirgoofy, on 19 iunie 2018 - 12:12, said:


ce e aia ca google nu gaseste, link

Nu mai stiu acu exact modelul insa vad ca a fost vreo 300 lei cand a aparut acum 2-3 ani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate