Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

rezistenta la apa ceas ( 3ATM)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 andreistefan24, on 30 mai 2018 - 13:51, said:

ce parere aveti?
Trebuie sa fii profesionist sa atingi adancimea aia

Edited by tico18, 30 May 2018 - 15:05.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Supermax, on 30 mai 2018 - 14:40, said:

Hilfiger , Cardin , Boss etc. ceasurile fashion sunt facute de producatori consacrati , ei doar vin cu brandul !
Atentie piata e plina de fake...mai ales la fashion !


Dă și mie un exemplu de producător consacrat care face ceasuri pentru Cardin de exemplu.
Părerea mea e că sunt niște gunoaie ieftine cu un quartz cel mai ieftin cu forme interesante și cu sigla mare de Harmany pe ele Posted Image

Edited by exceswater, 30 May 2018 - 14:43.


#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
m-a rupt cu ceas original pc
macar a pus un rhonda pe el,ceva mai sus nu cred ca ai
poate ai un mecanism miota si ai dat bani aiurea pe el
un ceas frumos consacrat nu se baga in apa,indiferent ce scrie pe capac
trompetele se scufunda

#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Asta e celebra marca SandaPosted Image ... merge bine si dupa ce am bagat mana intr-un bazin cu apa.

Attached Files


Edited by tiestodj20, 30 May 2018 - 15:23.


#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Parerea mea este ca nu are nici o importanta ce scrie pe ceas, atita timp cit nu esti scafandru. Pina si ceasurile rusesti de pe vremea lui Ceausescu rezistau daca te bagai in apa cu ele si nu scria pe ele water resist si nici nu stiu citi bari fantoma, la care oricum nu rezista corpul omenesc, daramite ceasul.
Cam toate ceasurile moderne au garnitura si daca nu le desfaci sa le schimbi bateria si cu ocazia asta sa se strice garnitura,  rezista bine mersi in apa.
Problema la dus este ca apar diferente mari de temperatura intr-o perioada foarte scurta de timp care favorizeaza aparitia condensului si te trezesti ca ceasul condenseaza in interior si dupaia garantat se strica, deoarece datorita etansarilor nu are cum sa se mai evapore condensul aparut in interiorul ceasului (abureste "sticla" pe interior). Deci nu are nici o treaba cu presiunea, ca are treaba cu condensul. Poti avea ceas de scafandru, ca tot nu poti intra iarna cu el sub un dus fierbinte, ca faca condes si se strica, chiar daca rezista la 100 de bari.
Doar ceasurile de plastic (alea ieftine) care au si "sticla" tot de plastic si care sunt electronice, adica cu putin metal in interior, rezista la un dus fierbinte. Alea de firma nu rezista, ca au prea mult  metal Posted Image

Edited by florin71_skoda, 30 May 2018 - 15:45.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 Supermax, on 30 mai 2018 - 14:40, said:

Hilfiger , Cardin , Boss etc. ceasurile fashion sunt facute de producatori consacrati , ei doar vin cu brandul !
Atentie piata e plina de fake...mai ales la fashion !

Da... de producatori consacrati in fabricarea OEM-urilor.
O firma care se respecta nu pune brandul altuia pe ceasul lui ca respectivul sa-l vanda ca "fabricat" de el.

In general brandurile fashion sunt produse in China cu mecanisme de marca ce-i drept - ETA sau Seiko, dar nu foarte scumpe.

 florin71_skoda, on 30 mai 2018 - 15:40, said:

Pina si ceasurile rusesti de pe vremea lui Ceausescu rezistau daca te bagai in apa cu ele si nu scria pe ele water resist si nici nu stiu citi bari fantoma, la care oricum nu rezista corpul omenesc, daramite ceasul.

Eu am avut Vostok - prin anii 70 - scria Water Resist pe el.

Si nu e vorba de rezistenta corpului omenesc. E vorba de rezistenta garniturilor la ceas - nu numai cea de la capacul de pe spate ci si la remontoar si butoane. O mica neetanseitate si apa patrunde in el.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Garniturile alea se schimba la un anumit interval, nu sunt pe viata.

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 eiffel, on 30 mai 2018 - 15:45, said:


Eu am avut Vostok - prin anii 70 - scria Water Resist pe el.

Si nu e vorba de rezistenta corpului omenesc. E vorba de rezistenta garniturilor la ceas - nu numai cea de la capacul de pe spate ci si la remontoar si butoane. O mica neetanseitate si apa patrunde in el.

Ganitura capacului rezista si teoretic cu cit presiunea este mai mare, cu atit rezista mai bine ca preseaza capacul pe ea. In schimb oringul de la remontoar este mai problematic (nu stiam ca se numeste remontoar )
In 70 inca nu eram nascut :D. Primul meu ceas a fost Poljot si stiu ca a muncit o toamna la legat via (la un soi de IAS) ca sa am bani sa mi-l cumpar. Nu aveam inca 14 ani si am mintit ca sint mai mare ca sa ma primeasca la lucru. Cum stiau la cit bate ceasul, m-au fentat si la bani si am luat cam jumate din cit banuiam ca o sa incasez. Era cit pe ce sa nu-mi ajunga pentru ceas.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Supermax, on 30 mai 2018 - 14:38, said:

50 de m inseamna ca poti inota cu el....dar fara sarituri in apa .
Eu personal nu as baga in apa un ceas serios daca nu are 200 m si nici pe asta daca e vorba de apa sarata !
Spor !
Toate ceasurile de 5atm standard de la Decathlon se inoata, plescaie, sare cu ele fara probleme. Anul trecut le dadeam drumul la fundul bazinului de 2.20m ca sa le recupereze fiu meu ca pe cerculetele alea speciale de apa (nu aveam atunci) :)

#28
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 exceswater, on 30 mai 2018 - 14:39, said:

Uite aici un ajutor pentru când mai cumperi ceas.


Daca ai un ceas d-ăsta, ești prost.

In lista aia e Firefox si Nexus. Serios? Exista marcile astea?

#29
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 Supermax, on 30 mai 2018 - 14:38, said:

30 de m inseamna ploaie si spalat pe maini...adica stropi accidentali !
50 de m inseamna ca poti inota cu el....dar fara sarituri in apa .
Eu personal nu as baga in apa un ceas serios daca nu are 200 m si nici pe asta daca e vorba de apa sarata !
Spor !

Il poti baga fara probleme. Suunto-ul meu are WR 100m, a inotat in mediterana, atlantic si marea neagra, n-are nici pe naiba. Daca tot dam bani pe ele, hai sa le si folosim, ca altfel n-are sens. Ma refer la ceasurile normale, nu la raritati.

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Anul trecut am plecat in concediu si mi-am uitat telefonul acasa. Cum nu mai aveam ceas, mi-am luat de acolo un banal Q&Q Quartz Water Resist 5 bar pe la un 15 euro. Din start am intrat cu el in mare si am facut si dus cu el la mina. Nu a patit absolut nimic. Merge si in ziua de astazi, numai ca are putin "sticla" zgiriata ca am mers cu el la lucru (are "sticla" de plastic). De atunci am mai intrat cu el in apa si inca functioneaza.

Edited by florin71_skoda, 31 May 2018 - 09:08.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 LeopardSurd, on 30 mai 2018 - 19:03, said:

In lista aia e Firefox si Nexus. Serios? Exista marcile astea?

Attached File  firefox ceas.jpg   229.95K   12 downloadsAttached File  watch10.jpg   408.81K   12 downloads

#32
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015

 tico18, on 30 mai 2018 - 14:42, said:

Trebuie sa fii profesionist sa atingi adancimea aia
nu neaparat profesionist ...doar pasionat

multumesc mult pt pareri.
ori cum prietena mea nu stie sa inoate . ea doar apreciaza brandul nu calitatea.
Legea Cadoului : trebuie sa ii plac sarbatoritului nu cumparatorului

#33
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 exceswater, on 30 mai 2018 - 14:39, said:

Uite aici un ajutor pentru când mai cumperi ceas.


Daca ai un ceas d-ăsta, ești prost.

Spoiler
Ala care a facut lista e prea prost. Iar ala care crede ca altul e prost daca-si cumpara un ceas din lista aia, e preprostul prostilor.
De ce ? Pai, are sens sa-i explici unui prost de ce e prost ? Ar insemna sa crezi ca-si da seama. Ceea ce ar fi o contradictie intre ce constati despre el si ce astepti de la el.

#34
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 ldpe, on 30 mai 2018 - 13:59, said:

La 30 metri adancime presiunea este 4 bari , 3 bari presiunea apei + 1 bar presiunea atmosferica .
Greu fara antrenament sustinut sa treci de - 20 metri

Ceasul are capacul inchis la presiune atmosferica. Deci zero bar presiune diferentiala intre interior si exterior.

Apoi cand te scufunzi 30 de metri, diferenta de presiune este fix 3 bar, nu 4.

#35
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 izometric, on 09 iunie 2018 - 19:00, said:

Ceasul are capacul inchis la presiune atmosferica. Deci zero bar presiune diferentiala intre interior si exterior.

Apoi cand te scufunzi 30 de metri, diferenta de presiune este fix 3 bar, nu 4.

de asta s-a inventat supapa helium valve sau carcasele supradimensionate gen orient diver. unele modele diver au inclusiv senzor de presiune care indica cu o precizie multumitoare adancimea atinsa..

deja peste un anumit nivel sunt unelte nu ceasuri...

Edited by belogerer, 09 June 2018 - 19:13.


#36
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 belogerer, on 09 iunie 2018 - 19:12, said:

de asta s-a inventat supapa helium valve sau carcasele supradimensionate gen orient diver.

De asta pentru ca ce? Ca nu m-am prins?

Edited by izometric, 09 June 2018 - 19:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate