Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

rezistenta la apa ceas ( 3ATM)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
salutare colegi,

am cumparat prietenei mele un ceas Pierre Cardin (original, garantie,tot) si scrie ca e rezistent 3atm
eu stiu ce scrie in garantie ca este rezistent la contactul accidental cu apa dar vrreau sa va intreb se poate si mai mult de atat?
adica poate sta fara grija ca ii intra apa in el? ea ori cum nu inoata cu el sau merge la pescuit Posted Image  doar activitati casnice.

of topic: eu am un ceas rezistent 5 atm (un tommy h) si m-am scufundat cu el si la mare si in ape dulci la max 12 m deci l-am solicitat si a rezistat. ce parere aveti?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
La 30 metri adancime presiunea este 4 bari , 3 bari presiunea apei + 1 bar presiunea atmosferica .
Greu fara antrenament sustinut sa treci de - 20 metri

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
O parere buna!

Se poate scufunda si ea cu el in apa, dar nu la adancimea la care poti tu, cu ceasul tau.

5 e mai mare ca 3!

Va recomand un bazin de inot, piscina sau o cada...! Sa aveti ceasurile la voi...!

Edited by arab, 30 May 2018 - 14:02.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 andreistefan24, on 30 mai 2018 - 13:51, said:

salutare colegi,

am cumparat prietenei mele un ceas Pierre Cardin (original, garantie,tot) si scrie ca e rezistent 3atm
eu stiu ce scrie in garantie ca este rezistent la contactul accidental cu apa dar vrreau sa va intreb se poate si mai mult de atat?
adica poate sta fara grija ca ii intra apa in el? ea ori cum nu inoata cu el sau merge la pescuit Posted Image  doar activitati casnice.

of topic: eu am un ceas rezistent 5 atm (un tommy h) si m-am scufundat cu el si la mare si in ape dulci la max 12 m deci l-am solicitat si a rezistat. ce parere aveti?
Daca nu are vreun defect de fabricatie se poate si mai mult, insa daca ajunge la garantie plin cu apa, iti vor refuza garantia.E o diferenta intre un ceas pentru scafandri proiectat sa reziste oricat la 3 bari si un ceas normal, proiectat sa reziste accidental la contactul cu apa.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vise umede....30 m Posted Image    

Quote

Water Resistant 3 atm or 30 m Suitable for everyday use. Splash/rain resistant. Not suitable for showering, bathing, swimming, snorkeling, water related work, fishing, and diving.  

deci fara dus ! Posted Image

#6
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
Exact la asta mă refeream duș.. sau la piscină.. .ori cum ea nu stie sa înoate doar balaceala.. .nici vb de scufundării sub -2 metri

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Cu ceasul ala se poate spala la maini. Atat.
Am ceas care merge la "200m" - adica pot inota cu el - conform manualului. Nu ma pot scufunda, daca nu scrie 500m minim.

Ideea e ca astea conform standard se testeaza la presiune statica. Atunci cand dai din main apare si presiune dinamica - mult peste cea statica.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Alea la 3 atm sunt jucării. Atenție, marca WR e una, fizica e alta! Țin la stropiri accidentale, poate la ploaie. Nicidecum duș, ce să mai zicem de scufundări.
Vrei scufundări, iei diver.


Attached File  wr.jpg   125.95K   33 downloads

Edited by ursamajor, 30 May 2018 - 14:18.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu am avut un Casio de-ala numai WR/Splashproof care explicau ca poti sa pui o picatura de apa pe el dar nu cumva sa fie cu putere ca la dus ca se duce naibii. Unul dintre modelele alea de aprox 10$ despre care se spune ca folosesc teroristii pentru bombe si cu care are o poza Osama Bin Laden (desi vorbim de vremuri de dinainte de 9/11).
Aiurea, am facut scufundari si cu butelii cu el, nu mai spun snorkeling la greu. Plus ca l-am desfacut asa doar sa vad ce are in el de cel putin 5 ori (nu ca sa-i schimb bateria, aia de fapt a tinut vreo 12 ani cit l-am avut dupa care cine stie cit ca l-am dat cuiva si l-a pierdut).

Intre timp am vazut small print-uri la casio-urile rezistente la 50, 100, 200m, plus discutii pe forumuri ca de fapt nu sint pentru scufundari, ca-s doar in conditii ideale de presiune, daca stai nemiscat, nu in apa sarata si tot felul de chestii...

Daca e un ceas vag de marca si cu orice rating peste splashproof normal (adica n atm sau zeci de m) nu mi-as face nici o problema pentru uz normal, inclusiv scufundari in bazin, snorkeling.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
3 atm NU merge nici macar pentru spalat pe maini daramite balaceala

Attached Files

  • Attached File  W.jpg   348.37K   35 downloads


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu știam că Hilfiger ăsta și Cardin sunt ceasornicari.

Posted Image

Ceasuri fashion. Dai pe el 100 - 200 de euro, mecanismul din el e 19 euro cu indulgență.
Strănuți spre el gata garanția.

Ceapă nu ceas. Ceapă fashion.

Și eu sunt pasionat de ceasuri. Din păcate tot cepe am că n-am timp nu e vorba de bani aici.
Am 20 la ultima numărătoare.
Nește Swatch-uri, un Police, Breil, un Komandirskie, un Raketa, Esprit, un Orient mai altceva.... Cepe repet.

Quartz = ceapă.
Este exact dar este un manelism de ceas.
Ceasul adevărat a fost cel mecanic.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
30 m nu merge in cada sau la pescuit (presupun ca il porti in parca nu-l folosesti drept momeana). Sa fim seriosi.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
..cred ca 30 de metri trebuie sa fie distanta de cada. Posted Image

#14
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Wikipedia: Water resistance mark

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 f300, on 30 mai 2018 - 14:16, said:

Eu am avut un Casio de-ala numai WR/Splashproof care explicau ca poti sa pui o picatura de apa pe el dar nu cumva sa fie cu putere ca la dus ca se duce naibii. Unul dintre modelele alea de aprox 10$ despre care se spune ca folosesc teroristii pentru bombe si cu care are o poza Osama Bin Laden (desi vorbim de vremuri de dinainte de 9/11).
Aiurea, am facut scufundari si cu butelii cu el, nu mai spun snorkeling la greu. Plus ca l-am desfacut asa doar sa vad ce are in el de cel putin 5 ori (nu ca sa-i schimb bateria, aia de fapt a tinut vreo 12 ani cit l-am avut dupa care cine stie cit ca l-am dat cuiva si l-a pierdut).

Păi Casio e Casio face ceasuri nu Hilfiger sau Cardin ciuri buri...

#16
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
30 de m inseamna ploaie si spalat pe maini...adica stropi accidentali !
50 de m inseamna ca poti inota cu el....dar fara sarituri in apa .
Eu personal nu as baga in apa un ceas serios daca nu are 200 m si nici pe asta daca e vorba de apa sarata !
Spor !

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite aici un ajutor pentru când mai cumperi ceas.


Daca ai un ceas d-ăsta, ești prost.

Spoiler


#18
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 exceswater, on 30 mai 2018 - 14:38, said:


Păi Casio e Casio face ceasuri nu Hilfiger sau Cardin ciuri buri...
Hilfiger , Cardin , Boss etc. ceasurile fashion sunt facute de producatori consacrati , ei doar vin cu brandul !
Atentie piata e plina de fake...mai ales la fashion !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate