Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Securitate android?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 12:17, said:

... de ce cand se apeleaza the1975..com apar toate mesajele text trimise...

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 13:07, said:

* Ar trebui sa-mi multumiti nu sa va ratoiti pentru atentionare!
Fara suparare, da' pentru a iti multumi sau arata recunostinta, ar fi trebuit sa fi scris corect si mai usor de inteles mesajul initial, caci sincer nu stiu cati si-au dat seama despre ce "apelare" ii vorba.
Ori tu, in primul mesaj ai aruncat o "stire bombastica" si apoi ai disparut, apoi ai revenit cu completarea si o imagine atasata.
Asadar, eu unul iti multumesc pentru al doilea mesaj, unde ai explicat mai bine ce si cum, dar pentru primul mesaj nu prea am ce sa-ti multumesc.

#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 mai 2018 - 13:24, said:

Nope, nimic nici la asta.
Depinde ce telefon ai (cine stie ce idiograme trebuie pentru cele mai multe din cele facute (ma refer la "proiectare" (sa nu zic fotografiere)) in china?).

Edited by breitner, 30 May 2018 - 13:32.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
N-apare nimic (ma rog, apar rezultatele cautarii normale pe Google) nici pe tableta (Samsung cu Android 7), nici pe telefon (Xiaomi Mi A1, Android 8 "curat").  Testat si-n browser (Chrome), si-n caseta de cautare / asistent.
Mi-e lene sa mai incerc si pe celelalte tablete si telefoane.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@ciubex
Eu ca un bun (pentru unii) sau rau (pentru altii) coleg m-am limitat doar a atentiona (vad ca multi vor fi mai atenti de acum incolo).
Nu vreau sa nasc polemici (deja internetul este (si va fi) plin cu multe asa zisuri buguri de securitate care sunt de fapt doar metode de supraveghere si aflare de date strict personale).

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce chestie, utilizatorul poate sa isi afle continutul sms-urilor, "date strict personale", nu se poate asa ceva, e un pericol!

#24
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Esti naiv daca crezi asta.
Oricine (cu anumite cunostiinte) poate accesa ce ai aflat azi ca poti si tu.
Oare de ce se mai vand antivirusurile (care si ele sunt aproape frectie cu anticarcel la un picior de lemn pentru cei priceputi)? Nu doar sa te protejeze cat de cat?
Ai mai gandi la fel daca cineva (spre ex.) ti-ar copia baza de contacte si ar trimite mesaje ca esti cel mai bun dintre oameni (sau invers) sau ti-ar goli contul din banca?

Edited by breitner, 30 May 2018 - 14:17.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 14:08, said:

Oricine (cu anumite cunostiinte) poate accesa ce ai aflat azi ca poti si tu.

Asta e o aberatie care demonstreaza ca inca nu iti dai seama ce se intimpla. E ca si cum ai baga in "lupa" din (windows) Explorer "Kaufland" si dupa aia te-ar roade grija ca are toata lumea acces la CV-ul tau pe care l-ai gasit in felul asta (CV-ul tau avind printre altele ca ai lucrat la Kaufland).

#26
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cred ca nu prea stii cum e cu noile reglemetari (care doar incearca sa mai stopeze din furtul datelor private) si vrei sa demostrezi ca orice sistem informatic te protejeaza pe tine.
Bravo tie.
Exact cum am scris a fost doar o atentionare, cine vrea tine cont cine nu treaba lui. Nimic nu e obligatoriu (baremi din ce scriu eu).
Si cum am mai zis nu vreau sa nasc polemici (doar am crezut ca te pot face sa intelegi ca se "sparg" servere ultra protejate d-apoi un biet telefon).

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Este cat se poate de real, am verificat adineaori, in google search cauti the1975..com si iti aduce ultimele sms-uri. Telefonul este un Huawei Y3II, dar nu cred ca are importanta.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 13:07, said:

Sigur este pe pixel 2 si oneplus. Pentru celelalte verificati (sigur sunt dar cu alte trimiteri; asta a fost descoperita intamplator)..
Confirm.
Apare pe OnePlus 5T, si de asemenea si la un coleg cu Nexus 6P.

#29
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am mai incercat odata si eu cu diferite cifre si toate variantele de google search, tot nimic, doar pagina de google cu rezultatele cautarii. Am dat enable si la aplicatia Google sa vad daca pe assistant gaseste ceva dar tot pagina de cautare mi-o da. Tin apliatia disable de obicei, poate de aia.
Poate e vorba si de telefoane sau de varianta de android. Eu am un amarat de LG cu android 7

LE: am incercat si vizela viagens si tot doar rezultatele cautarii cu stirile despre acest lucru...

Edited by Seteh, 30 May 2018 - 14:58.


#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
vizela viagens - acelasi rezultat Android 5

Edited by spooky51, 30 May 2018 - 14:57.


#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
N-am inteles nimic din atentionare. E despre securitate sau intimitate?
Google si intimitate, ca si Andrid si securitate, nu sunt termeni antagonici ?

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 14:34, said:

Cred ca nu prea stii cum e cu noile reglemetari (care doar incearca sa mai stopeze din furtul datelor private) si vrei sa demostrezi ca orice sistem informatic te protejeaza pe tine.

Ce treaba au noile sau vechile sau oricare reglementari si furtul datelor private cu faptul ca telefonul tau de pe care ai trimis si pe care ai salvat anumite SMS-uri culmea ... suspans... gasp... oroare ... iti arata respectivele SMS-uri?!

Nu am facut nici o afirmatie generala despre (sublinierea si ingrosarea mea) orice - am spus ce se intimpla in cazul de fata.

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postbreitner, on 30 mai 2018 - 14:34, said:

se "sparg" servere ultra protejate d-apoi un biet telefon).
Serverele alea prezinta interes, telefonul lui "Barboso de pe SP", nu, nu-si bate nimeni capu' cu asta.
Nu vorbim despre vreo bresa (voita sau nu) din OS sau vreo aplicatie, pe unde s-ar accesa toate telefoanele care-o au, in speranta gasirii vreunei "comori", ci de efortul depus de cineva ca sa "sparga" la intamplare telefoane, individual.

Edited by Barboso, 30 May 2018 - 15:17.


#34
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@ f300, @barboso
ferice de voi (chiar va invidiez)!

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Avantajul de a nu fi persoane asa importante ca tine... nu-si bat hackerii capul cu noi.  :bigwhitegrin:
In alta dezordine de idei, problema semnalata de tine, pe "jucariile" mele, cum ziceam, nu se reproduce.  Oricum, dac-o fi vreo (alta) bresa (nu neg ca-i posibil), mai mult decat nr de la chiloti nu-mi poate fura, nu-mi tin chestii importante pe telefon / tableta.  Tocmai ca sa n-am probleme.  Ca mi se "fura" SMS-urile cu "Ne vedem la ora 16 la birou"... sa le fure !  Ce-or face cu ele...   :habarnam:

#36
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Odata ce pasesti in lumea virtuala, nu mai ai parte de intimitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate