Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Calitatea slaba a imaginii pe canale analogice din grila RCS-RDS

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
baiatul de la rcs a masurat si semnalul optic care ajunge in casa si nu a facut vreun comentariu, insa am sesizat ca a introdus in memoria aparatului, valorile citite. Inca un aspect: la un moment dat, cineva din bloc a vrut sa se aboneze la ei si i s-a spus ca nu mai sunt porturi disponibile. Cu toate astea, a fost instalat, dupa un timp. Posibil sa fie o improvizatie facuta si semnalul optic sa fie la limita.

#38
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Ca proaspat utilizator de RCS si venit de la UPC zic si eu ca pe analogic se vedea mai bine la UPC.
Adica pe RCS am ceva puricei finuti si unele hm.. interferente moire (sa zicem pe vreo 4..5 programe - din care ma deranjeaza ca e fix pe Digi24 treaba si la ala ma uit). Pe un post se vede o interferenta cu alt post (un cadru de imagine peste, care se deplaseaza cam cu 1HZ stanga/dreapta).
Pe digital merge ok.
Mnah, nu e o problema. As da nota 8 fata de 10 la UPC (strict de programele analogice vorbesc).

Reteaua e cu FTTH, convertor din ala mic si cablu in TV (asa a fost montat initial). Apoi o alta fibra mica iese din convertor TV si ajunge in ONT.
Dupa vreo luna am scos cablul UPC din spliter si am bagat semnalul din convertor RCS in reteaua de cablu din casa (pt. 3 TV-uri). Merge fix la fel ca inainte pe tv-ul analogic la care ma uit (adica am avut timp sa analizez diferentele).

ps - din cate m-am uitat pe net, convertoarele astea de la fibra la TV au un reglaj automat al amplificarii - adica ar trebui teoretic sa produca acelasi semnal TV indiferent de lungimea fibrei (ca si pe fibra se pierde); adica si cele mai ieftine convertoare (5..10Eu) au asa ceva

Edited by theMisuser, 01 June 2018 - 07:38.


#39
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Aici  puteti gasi tehnologia folosita de RCS-RDS. Este vorba de scenariul 2 si tehnologia optica de transport folosita este CWDM-ul. Acel lambda de 1550nm e posibil sa fie foarte slab si convertorul din casa insereaza mult zgomot propriu, AGC-ul fiind la maxim. Refuz sa cred ca in headend-ul RCS-RDS, imaginea este atat de proasta.

#40
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Daca masor nivelul optic cu un analizor de DWDM, si constat ca sunt sub limitele admise de converto, pot sa ma duc la ANPC?
Daca imi aduc aminte, parca era ceva pe ecran, de genul - 21, parca. Si daca erau valorile in dBm, avem o mare problema.

#41
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
n-am citit tot topicul, asa ca daca repet o intrebare deja pusa, imi cer scuze ..
televizorul este full hd presupun ..
in cazul asta, cum vrei tu sa vezi clar pe un ecran 1080, imagini transmise cu rezolutie > 650 linii, cit este rezolutia de tub cinescopic?
pune un tv cu tub in locul lcdului si o sa vezi ca ai imagine "cristal" ;)

#42
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Ce m-am gandit eu (dar n-am apucat sa vad) ca ar fi un motiv pt. zgomotele alea (nu mari, o sa fac o poza) ar fi o posibila constructie fara ecranaje metalice prin interior.
Gen fibra->dioda->amplif->mufa. Toate pe un singur PCB si fara separare/ecranare metalica intre etaje.
Daca are cineva un receptor din ala mic si nu-l mai foloseste poate ne face o poza in interior.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu personal am vazut o diferenta la un TV CRT (nu-l mai am), tot pe analogic. Cand am trecut la FTTH RDS de la UPC, programele s-au vazut mai bine, mai ok ca si culori. Cand aveam UPC pe analogic se vedeau decent, dar culorile cam sterse si credeam ca se va strica TV-ul ala, de fapt... uite ca nu era de vina el. Probabil vreo impamantare la reteaua coaxiala stradala face figuri sau alte bube pe traseu.

#44
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 r_murphy, on 01 iunie 2018 - 14:08, said:

n-am citit tot topicul, asa ca daca repet o intrebare deja pusa, imi cer scuze ..
televizorul este full hd presupun ..
in cazul asta, cum vrei tu sa vezi clar pe un ecran 1080, imagini transmise cu rezolutie > 650 linii, cit este rezolutia de tub cinescopic?
pune un tv cu tub in locul lcdului si o sa vezi ca ai imagine "cristal" Posted Image
e un CRT mic, cu diagonala de 31 cred

#45
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Indiferent cat am chinuit telefonul, nu se vede in poze nimic.
Adica nici moire-ul ala si nici puricii. Adica baga telefonul o gramada de purici de la el.

Poza intreaga cu zoom.
Attached File  zoom all.jpg   204.42K   43 downloads
Poza fara zoom si crop pe ecran.
Attached File  crop no zoom.png   2.55MB   39 downloads

Pur si simplu nu se vede nimic in nici o poza. Adica in poze e mult mult mai rau decat real.
Iar puricii si moire-ul ala se vad doar in anumite imagini/momente cu ochiul liber. Si sunt delicati Posted Image
Poate cu ceva aparat profesional daca s-ar vedea da' cu telefonu' meu nici o sansa. Baga telefonul engros rahat de la el din burta (se vede pe langa ecran).

edit - am selectat imagini cu un fond mediu ca luminozitate ca pe el se vede cel mai bine treaba (adica acolo o sesizezi uneori)

Edited by theMisuser, 01 June 2018 - 15:11.


#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
atunci problema e najpa .. :(
daca analog pe crt se vede cu zgomot. ai vre-un aspersor, vre-o pompa, un motor pe trifazic nedeparazitat prin vecini .. poate si o masa slaba la o mufa  poate sa dea paraziti pe imagine.

#47
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 theMisuser, on 01 iunie 2018 - 15:01, said:

Indiferent cat am chinuit telefonul, nu se vede in poze nimic.
Adica nici moire-ul ala si nici puricii. Adica baga telefonul o gramada de purici de la el.

Poza intreaga cu zoom.
zoom all.jpg
Poza fara zoom si crop pe ecran.
crop no zoom.png

Pur si simplu nu se vede nimic in nici o poza. Adica in poze e mult mult mai rau decat real.
Iar puricii si moire-ul ala se vad doar in anumite imagini/momente cu ochiul liber. Si sunt delicati Posted Image
Poate cu ceva aparat profesional daca s-ar vedea da' cu telefonu' meu nici o sansa. Baga telefonul engros rahat de la el din burta (se vede pe langa ecran).

edit - am selectat imagini cu un fond mediu ca luminozitate ca pe el se vede cel mai bine treaba (adica acolo o sesizezi uneori)
Ba se vede si la tine, e clar ca imaginea nu e curata.

#48
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 sonnydellmarco, on 01 iunie 2018 - 15:36, said:

Ba se vede si la tine, e clar ca imaginea nu e curata.
M, daca zici tu ca se vede... Eu m-am gandit ca nu e asa evident care purici sunt pe ecran si care sunt din telefon.

#49
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 MembruAnonim, on 01 iunie 2018 - 14:15, said:

Eu personal am vazut o diferenta la un TV CRT (nu-l mai am), tot pe analogic. Cand am trecut la FTTH RDS de la UPC, programele s-au vazut mai bine, mai ok ca si culori. Cand aveam UPC pe analogic se vedeau decent, dar culorile cam sterse si credeam ca se va strica TV-ul ala, de fapt... uite ca nu era de vina el. Probabil vreo impamantare la reteaua coaxiala stradala face figuri sau alte bube pe traseu.
Ma intreb daca ai facut observatia asta din cauza celor care s-au trezit sa zica ca nu merge ok CATV RCS (me included).
Sper sa nu fiu gresit inteles, e ok, merge bine. Zic doar ca nu e perfect. E posibil sa-mi apara fineturile alea pe acolo si din cauza ca sunt 66 programe fata de 46 si mnah, cine stie, e posibil sa fie chiar tv-ul meu de vina (adica pe anumite frecvente sa nu faca treaba ok).
Oricum, puricii din imaginile puse sunt 99% din telefon. In nici un caz nu se vede asa cu ochiul liber.

#50
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Tre' sa fac o observatie - azi nu mai sunt curbele alea finute pe imagine la Digi24.
Ori s-au reparat ca o fi vazut cineva topicul ori... 'mnezau stie. Dar ma tot uit de dimineata si au disparut :)

#51
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ala bala portocala, zilele astea voi masura semnalul care intra in casa cu un power meter optic, sa vad daca respecta nivelul optic acceptat de ONT-ul CATV. Mai nou, apar si artefacte pe imagine in modul digital, aleator, insa enervant.

#52
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Nu stiu ce sa zic, la mine pare ca s-a rezolvat problema aia cu curbele alea finute pe imagine (in special la Digi24).
Motiv pt. care o sa dau in gat si programul care are peste el un cadru al altui program : National Geografic.
(tot asa, finut si baleiaza pe directia stanga/dreapta)
Deocamdata nota 9 la CATV analogic.
Digital e 10 :)

#53
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 theMisuser, on 05 iunie 2018 - 13:01, said:

Nu stiu ce sa zic, la mine pare ca s-a rezolvat problema aia cu curbele alea finute pe imagine (in special la Digi24).
Motiv pt. care o sa dau in gat si programul care are peste el un cadru al altui program : National Geografic.
(tot asa, finut si baleiaza pe directia stanga/dreapta)
Deocamdata nota 9 la CATV analogic.
Digital e 10 Posted Image
Semnal prea puternic si a intrat la distorsiuni de intermodulatie. Tu ai prea puternic, eu prea slab :)))

#54
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Masurat semnal, pare ok dpdv nivel purtatoare

pe 1310 am -7.1 dBm
pe 1550 am -7.6 dBm
pe 850 am 0 dBm....de unde e lambda asta, nu inteleg

Mai nou, am o discutie "amuzanta" cu Digihelper, in care mi se cer 10 RON pentru interventie daca constata ca e nefondata. Daca constatarea o face o institutie neutra, si nu ochiometric ci cu aparate de masura adecvate, as fi de acord

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate