Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calitatea slaba a imaginii pe canale analogice din grila RCS-RDS

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmhanor, on 30 mai 2018 - 12:22, said:

jadcomp, cum ai ajuns la concluzia că sunt interferențe cu digitalul. Cum se nasc interferențele astea, dacă nu te superi?
Ba e foarte posibil daca modulatoarele digitale genereaza foarte mult zgomot inafara purtatoarei pe care emit. Asa se intampla la echipamente ieftine sau SH. E valabil si la analogic. Modulatoarele pot emite in tot spectrul si se programeaza pe o frecventa anume. Au, evident, un etaj de putere, care amplifica tot spectrul si care introduce zgomot.

Daca cineva de aici locuieste in Bucuresti, poate sa imi confirme/infirme ce am spus eu. Problema se manifesta la orice tv, pe canalele analogice, cu noise reduction dezactivat.

Edited by sonnydellmarco, 30 May 2018 - 12:37.


#20
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Doar speculații. Pune pozele.
https://www.platform...ucture-upgrade/

#21
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Trebuie sa iti confirme cineva care lucreaza la RCS&RDS. Un lucru e sigur. UPC-ul a avut pe analogic calitate mai buna decat RCS intotdeauna. Dar chiar si pe UPC frecventele joase sunt pline de interferente acum cum nu erau inainte in timp ce pe UHF mai ales canalele de jos merge perfect. Si astea cu un cablu din 1994 care e si innadit (cu mufe F) si care clar nu era gandit pentru UHF.

#22
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postjadcomp, on 30 mai 2018 - 12:32, said:

Din cate stiu pe banda de UIF/UHF sunt doar canale analogice si alea merg mai bine, cel mult ultimele se vad "puricos" (adica semnal slab, dar fara interferente).
Problemele sunt in special pe S1-S10 si pe 5-12 deci in FIF/VHF.
Au facut in asa fel incat sa impace si capra si varza si sa inghesuie in spectru si analogicul si digitalul. La calitate au sacrificat analogicul. Tinand cont ca ultimele tv CRT si ultimele tv LCD fara tuner digital au deja 7-8 ani e evident ca azi grosul clientilor folosesc digitalul (care la RCS e 90% necodat). Daca cei de la RCS au verificat instalatia si au spus ca asa functioneaza treaba e clar.
Si atunci de ce la Telekom, se vad bine canalele analogice? Nu ma intelegeti gresit, sunt client fidel RCS RDS, si ma macina impotenta lor in a rezolva problemele.
Se poate mari nivelul semnalului din convertorul fibra coaxial, pe care il am in casa? Pentru ca eu nu sunt pe GPON, sunt pe o solutie FTTH cu un ONT pentru internet plus acest convertor, cascadat dupa primul.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postjadcomp, on 30 mai 2018 - 12:47, said:

Trebuie sa iti confirme cineva care lucreaza la RCS&RDS.
eu v-am spus povestea cu puterea si calitatea pe care o stiu de la tehnicianul venit la interventie,
un vecin daduse la maxim amplificatorul si aveam semnal full dar calitate 70% si vedeam numai patratele.

Edited by arg, 30 May 2018 - 12:52.


#24
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Mininodul pe ieșirea RF scoate în jur de 80dB, dacă puterea optică este optimă. Dacă ajunge 60dB la TV, stau și mă întreb ce cabluri ai în casă, dacă ai un singur splitter, pus de cei de la RCS, după cum ai menționat.

#25
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Stau la bloc, am un splitter pus de catre baietii de la RDS, si de acolo catre prizele din camere, via cablu RG60

View Postarg, on 30 mai 2018 - 12:52, said:

eu v-am spus povestea cu puterea si calitatea pe care o stiu de la tehnicianul venit la interventie,
un vecin daduse la maxim amplificatorul si aveam semnal full dar calitate 70% si vedeam numai patratele.
Asa am patit eu la unul din TV-uri, dadea numai artefacte. Vinovatul era cablul cumparat din Brico, care facea legatura dintre TV si priza din perete. Am pus ohmetrul pe el si tresa era ok, insa firul interior era intrerupt. La gunoi cu el :)

#26
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eh... Deci este mai complexă rețeaua casei. Eventual verifică cum se vede cu TV-ul conectat în mininod, eventual cu splitter conectat pentru atenuare. Fără altă conectică, prize, etc.
Aștept pozele.

#27
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmhanor, on 30 mai 2018 - 13:19, said:

Eh... Deci este mai complexă rețeaua casei. Eventual verifică cum se vede cu TV-ul conectat în mininod, eventual cu splitter conectat pentru atenuare. Fără altă conectică, prize, etc.
Aștept pozele.
Asa se facea corect :) cablu direct din derivatorul de pe hol pana in TV, apoi luate componentele pe rand. Numai ca acum nu mai poti da vina pe cablu intepat cu celebra lita....sau "parul" de la tresa pus intentionat de concurenta in mufa F. Nu mai spun de cuiele din poduri puse pe F11, inainte de ampliful de linie, care prajeau siguranta din telealimentare :)))

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Motivul este acela ca o familie plateste un singur abonament ...si la cablul ala are legate 7 televizoare . Eu am 5 ..par'egzampla...Nu merg toate in acelasi timp , dar cel putin 3 functioneaza .

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsonnydellmarco, on 30 mai 2018 - 13:18, said:

Stau la bloc, am un splitter pus de catre baietii de la RDS, si de acolo catre prizele din camere, via cablu RG60


Asa am patit eu la unul din TV-uri, dadea numai artefacte. Vinovatul era cablul cumparat din Brico, care facea legatura dintre TV si priza din perete. Am pus ohmetrul pe el si tresa era ok, insa firul interior era intrerupt. La gunoi cu el Posted Image
si tot nenea ala de la interventii zicea sa fie cu firul cetral cat mai gros si tare...

#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Daca eu am 60 la un tv, as spune ca am la convertor cam 68-69.

View Postarg, on 30 mai 2018 - 13:59, said:

si tot nenea ala de la interventii zicea sa fie cu firul cetral cat mai gros si tare...
Are dreptate, insa daca cablul e prea rigid, risti sa rupi ceva in selector sau sa te trezesti cu o lipitura rece. Pentru ca mufa de CATV este parte din selector, pinul central legat direct pe cablaj.

#31
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
DE ce nu faci proba cu un TV conectat prin cablu coaxial direct ... cat mai aproape de sursa de semnal a celor de la RCS? In felu' acesta iti dai seama daca-i de la ei sau de la reteaua/TV-ul tau. Personal, tind sa cred ca undeva in reteaua ta exista paraziti in retea si de acolo ai problemele.

Edited by tico18, 30 May 2018 - 15:34.


#32
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Nu ma duc eu direct in Cotroceni la ei la sediu? nu m-as mira sa fie acolo buba

#33
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
am facut toate probele posibile, inclusiv cu alt media converter. la fel se vede.

Attached File  A4696D0D-05E9-48EC-9CCE-79D6E43202A8.jpeg   545.89K   38 downloads

Attached Files



#34
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Eu zic ca claritatea este ok,având in vedere ca este un televizor cu tub. :)

#35
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
primele 4 sunt de pe un crt si restul de pe un LED, aceleasi canale analogice

#36
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
Panasonic-ul ala atat poate. Selectorul de programe e facut cu picioarele la el (ecranare aiurea - sensibilitate prea mare la zgomot - etc - am reparat cateva). Ma mir ca inca mai functioneaza avand in vedere ca are o varsta venerabila si a trecut multa apa pe Dunare de cand a aparut pe piata. LG-ul ala are diametrul mult prea mare pentru rezolutia imaginii analogice (Analogic PAL, SECAM  576 × ~520 / 4:3 / ~299,520 pixeli) si pur si simplu intinde imaginea. Nu are cum sa se vada mai bine de atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate