Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Calitatea slaba a imaginii pe canale analogice din grila RCS-RDS

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Am remarcat ca de cateva luni, calitatea imaginii din grila analogica a operatorului, in Bucuresti, lasa de dorit. Mai exact, imaginea este foarte zgomotoasa, in conditiile in care nivelul semnalului este bun. Nu am de gand sa imi arunc TV-urile analogice pe care le am, nici sa le atarn decodoare cu telecomenzi suplimentare.
Sunt de parere ca, atat timp cat inca ofera acest tip de servicii, ar trebui sa aiba grija de calitatea semnalului. Sunt dezamagit cand vad ca aduc  fibra optica in casa iar semnalule de o calitate indoielnica. Nici la operatorii CATV din rural nu se vedea atat de prost. M-as fi asteptat sa se vada lacrima, la nivelul tehnologiei actuale.

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Daca pana in casa semnalul vine prin fibra optica problema e locala. Pe traseul de la ONT la TV ai ceva splitter, cablu, mufe cu probleme.

#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 sonnydellmarco, on 30 mai 2018 - 11:23, said:

Am remarcat ca de cateva luni, calitatea imaginii din grila analogica a operatorului, in Bucuresti, lasa de dorit. Mai exact, imaginea este foarte zgomotoasa, in conditiile in care nivelul semnalului este bun. Nu am de gand sa imi arunc TV-urile analogice pe care le am, nici sa le atarn decodoare cu telecomenzi suplimentare.
Sunt de parere ca, atat timp cat inca ofera acest tip de servicii, ar trebui sa aiba grija de calitatea semnalului. Sunt dezamagit cand vad ca aduc  fibra optica in casa iar semnalule de o calitate indoielnica. Nici la operatorii CATV din rural nu se vedea atat de prost. M-as fi asteptat sa se vada lacrima, la nivelul tehnologiei actuale.
1. Cu ce ai masurat nivelu de semnal in analogic? de unde ai tras concluzia asta? Ai probleme cu coaxialurile prin casa din moment ce zgomotul de fond se aude tare inseamna ca ai paraziti pe cablu. Verifica-le. La mine toate posturile in analogic se vad luna... da' am cablu si spliter de calitate si mufate cum trebuie cu cleste prin compresie.
2. Vezi daca acei operatori au servicii active in zona unde stai. Analogicul este pe duca si ce-l mai tine inca activ sunt posesorii de televizoare clasice.

 Master_Yoda, on 30 mai 2018 - 11:31, said:

Daca pana in casa semnalul vine prin fibra optica problema e locala. Pe traseul de la ONT la TV ai ceva splitter, cablu, mufe cu probleme.
Nu te complica

Edited by tico18, 30 May 2018 - 11:46.


#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Master_Yoda, on 30 mai 2018 - 11:31, said:

Daca pana in casa semnalul vine prin fibra optica problema e locala. Pe traseul de la ONT la TV ai ceva splitter, cablu, mufe cu probleme.
Nu am vreo problema, cei de la cablu au venit deja de 2 ori si mi-au spus ca mai bine decat atat nu se poate :)

#5
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 sonnydellmarco, on 30 mai 2018 - 11:46, said:

Nu am vreo problema, cei de la cablu au venit deja de 2 ori si mi-au spus ca mai bine decat atat nu se poate Posted Image
Poate sa fie si din TV. Si eu aveam odata un tv cu tub, se stricase mufa in care bagai banana de la cablu si slabisera contactii de pe placa de baza, am chemat un electronist sa-mi schimbe mufa aia ca pierdea semnal, iar eu dadeam vina pe operator

Edited by tico18, 30 May 2018 - 11:50.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,271
  • Înscris: 01.12.2001

 sonnydellmarco, on 30 mai 2018 - 11:46, said:

Nu am vreo problema, cei de la cablu au venit deja de 2 ori si mi-au spus ca mai bine decat atat nu se poate Posted Image
E clar. Asta e calitatea maxima pe analogic. Ai vazut pe undeva pe analogic calitate mai buna? Nu cred.

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 dorin_2k, on 30 mai 2018 - 11:51, said:

E clar. Asta e calitatea maxima pe analogic. Ai vazut pe undeva pe analogic calitate mai buna? Nu cred.
Analogicul este "pretentios", daca n-ai instalatia de cablu OK pierzi din calitatea imaginii si sunetului.

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 tico18, on 30 mai 2018 - 11:44, said:

1. Cu ce ai masurat nivelu de semnal in analogic? de unde ai tras concluzia asta? Ai probleme cu coaxialurile prin casa din moment ce zgomotul de fond se aude tare inseamna ca ai paraziti pe cablu. Verifica-le. La mine toate posturile in analogic se vad luna... da' am cablu si spliter de calitate si mufate cum trebuie cu cleste prin compresie.
2. Vezi daca acei operatori au servicii active in zona unde stai. Analogicul este pe duca si ce-l mai tine inca activ sunt posesorii de televizoare clasice.


Nu te complica
1. Masurat cu un spectrometru analogic, la TV, medie de 60dBµV cu un tilt de 3. Toti conectorii sunt verificati si reverificati, splitter pus de cei de la RCS.

 dorin_2k, on 30 mai 2018 - 11:51, said:

E clar. Asta e calitatea maxima pe analogic. Ai vazut pe undeva pe analogic calitate mai buna? Nu cred.
Pe bune?

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă semnalul este puternic ar trebui să ai imagine şi cu mufa de antenă scoasă şi apropiată la câţiva mm de borna de intrare. Aşa testam eu pe teren nivelul semnalului când era nevoie să reglez AGC-ul din aparat, în absenţa unor instrumente mai precise.

LE 60dBuV nu este foarte mult, înseamnă cam 1mV semnal de intrare.

Edited by mihaicozac, 30 May 2018 - 11:58.


#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 tico18, on 30 mai 2018 - 11:49, said:

Poate sa fie si din TV. Si eu aveam odata un tv cu tub, se stricase mufa in care bagai banana de la cablu si slabisera contactii de pe placa de baza, am chemat un electronist sa-mi schimbe mufa aia ca pierdea semnal, iar eu dadeam vina pe operator
Putin probabil, acelasi zgomot apare si pe LCD-uri pe canalele analogice

 mihaicozac, on 30 mai 2018 - 11:57, said:

Dacă semnalul este puternic ar trebui să ai imagine şi cu mufa de antenă scoasă şi apropiată la câţiva mm de borna de intrare. Aşa testam eu pe teren nivelul semnalului când era nevoie să reglez AGC-ul din aparat, în absenţa unor instrumente mai precise.

LE 60dBuV nu este foarte mult, înseamnă cam 1mV semnal de intrare.

Asa e, e cam la limita

#11
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Pune un amplificator, aproape de sursa de semnal, ceva ai in neregula pe acolo. Cablurile au mufe prin compresie?

Edited by tico18, 30 May 2018 - 12:05.


#12
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Fă o poză, două, ca să ne putem da cu părerea.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 sonnydellmarco, on 30 mai 2018 - 11:23, said:

.... Mai exact, imaginea este foarte zgomotoasa, in conditiile in care nivelul semnalului este bun...
vezi ca semnalul tv are 2 parametrii putere si calitate, cand dai amplificaotrul la maxim ai putere uau dar calitate canci...,
cele digitale se umplu de patratele.
in mod normal o putere de 60-70% e ok, dar calitatea semnalului sa fie 100%, probabil la tine e invers.

Edited by arg, 30 May 2018 - 12:16.


#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 mhanor, on 30 mai 2018 - 12:09, said:

Fă o poză, două, ca să ne putem da cu părerea.
Cred ca asta o sa si fac.

 arg, on 30 mai 2018 - 12:15, said:

vezi ca semnalul tv are 2 parametrii putere si calitate, cand dai amplificaotrul la maxim ai putere uau dar calitate canci...,
cele digitale se umplu de patratele.
in mod normal o putere de 60-70% e ok, dar calitatea semnalului sa fie 100%, probabil la tine e invers.
vorbim de analogic aici, pe DTV semnalul e 100% si BER-ul 0

 tico18, on 30 mai 2018 - 12:04, said:

Pune un amplificator, aproape de sursa de semnal, ceva ai in neregula pe acolo. Cablurile au mufe prin compresie?
Nu voi pune amplificator. Prin sertizare

#15
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Calitatea pe analogic la RCS e slaba din cauza interferentelor cu digitalul. De fapt si la UPC e la fel, sunt unele canale care se vad mai bine si altele nu. Solutie nu exista, au spus-o si ei, daca vrei calitate treci pe digital. Inainte de era digitala semnalul era mai bun pe analogic.

#16
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
jadcomp, cum ai ajuns la concluzia că sunt interferențe cu digitalul. Cum se nasc interferențele astea, dacă nu te superi?

#17
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 jadcomp, on 30 mai 2018 - 12:20, said:

Calitatea pe analogic la RCS e slaba din cauza interferentelor cu digitalul. De fapt si la UPC e la fel, sunt unele canale care se vad mai bine si altele nu. Solutie nu exista, au spus-o si ei, daca vrei calitate treci pe digital. Inainte de era digitala semnalul era mai bun pe analogic.
Pai inseamna ca au probleme in headend. Nu e normal ca purtatoarele digitale sa manjeasca canalele analogice, pe intreg spectrul de emisie.

#18
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Din cate stiu pe banda de UIF/UHF sunt doar canale analogice si alea merg mai bine, cel mult ultimele se vad "puricos" (adica semnal slab, dar fara interferente).
Problemele sunt in special pe S1-S10 si pe 5-12 deci in FIF/VHF.
Au facut in asa fel incat sa impace si capra si varza si sa inghesuie in spectru si analogicul si digitalul. La calitate au sacrificat analogicul. Tinand cont ca ultimele tv CRT si ultimele tv LCD fara tuner digital au deja 7-8 ani e evident ca azi grosul clientilor folosesc digitalul (care la RCS e 90% necodat). Daca cei de la RCS au verificat instalatia si au spus ca asa functioneaza treaba e clar.

Edited by jadcomp, 30 May 2018 - 12:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate