Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Etnogeneza poporului roman

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Noi de la Decebal si Traian ne tragem. Din imperecherea lor am rezultat noi, adica poporul român. Sa stiti ca dacii erau cei mai viteji si drepti dintre traci, dupa cum spunea si Herodot. Romanii au venit sa cucereasca Dacia, iar apoi dacii i-au iertat pe romani, s-au infratit cu ei si apoi ne-au zamislit iar dupa aceea Dacia si-a schimbat denumirea in România, tara in care locuim si pe care o iubim.

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 PopaXXX, on 30 mai 2018 - 11:50, said:

Romanii au venit sa cucereasca Dacia, iar apoi dacii i-au iertat pe romani, s-au infratit cu ei si apoi ne-au zamislit iar dupa aceea Dacia si-a schimbat denumirea in România, tara in care locuim si pe care o iubim.
N-are nici o logica sa te infratesti cu armata de ocupatie. Si nu are nici o logica sa iti uiti limba.

Edited by PlatonX, 30 May 2018 - 11:53.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 Quantum, on 30 mai 2018 - 11:33, said:

Pe toate hartile Europene Dacii figureaza si inainte de imparatul Traian (cu mii de ani)
Cu cate mii?

 PSC, on 30 mai 2018 - 11:34, said:

uitaţi-vă cât de multe cuvinte provin din greacă şi slavă.
2% din greaca si 21% din slava.

#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 Patiserul, on 30 mai 2018 - 11:05, said:

De ce in manualele școlare inca se mai gaseste propaganda comunistă : romanul s-a "nascut" la nord de Dunăre și nu în sud.
Inainte Dunarea avea alt curs, in anii 1000 cursul a fost deviat . De la Portile de fier  o lua prin Timis, Arad, Bihor, Baia Mare, Satu Mare, Maramures, Suceava, Iasi, aici brusc isi schimba directia Neamt, Harghita, Mures, Alba, Hunedoara, Valcea, Arges, Prahova, Buzau, Braila, Tulcea, pana intra in Marea Neagra. Acolo se odihnea, in sfarsit.
Am ratat vreun Consiliu Judetean ?

#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 11:53, said:

N-are nici o logica sa te infratesti cu armata de ocupatie. Si nu are nici o logica sa iti uiti limba.
Nu a fost un proces care s-a intamplat peste noapte, a luat multi ani si treptat dacii i-au acceptat pe romani si au inceput sa le invete limba.

#24
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 11:28, said:


Tu chiar crezi ca te tragi doar din daci si romani?
Nu dar de aici pana la a insista emfatic numai pe nomazi cum faci tu, e cale lunga.
Si unde vezi tu maghiarizati si turciti?

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 PopaXXX, on 30 mai 2018 - 12:18, said:

Nu a fost un proces care s-a intamplat peste noapte, a luat multi ani si treptat dacii i-au acceptat pe romani si au inceput sa le invete limba.
Eu nu prea cred. Nici in America nu s-a intamplat asta. Nu cred ca s-a intamplat nicaieri in lumea asa ceva.
Cum sa te casatoresti cu cei care te-au cucerit, sa iti abandonezi limba si sa imbratiesti complet cultura si limba cuceritorului ? Unde s-a mai intamplat asa ceva ?

Edited by PlatonX, 30 May 2018 - 12:59.


#26
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 11:18, said:




Cumanii, Mongolii,  Pecenegii si Avarii au stat pe la noi vreo 100 de ani fiecare, asta inseamna vreo 4-5 generatii , deci  e imposibil   sa nu fi lasat ceva urme genetice.  Bulgarii parca ne-au ocupat vreo 300 de ani prin secolele VIII-XI


Dar pana la urma, si dacii au fost migratori, impartiti in mai multe triburi, de origine tracica.  

Deci nu e nimeni autohton pe aici.
Din ce spui tu nimeni nu e autohton nicaieri, toti au venit de undeva. De unde si cand au migrat dacii?

#27
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 12:58, said:

Eu nu prea cred. Nici in America nu s-a intamplat asta. Nu cred ca s-a intamplat nicaieri in lumea asa ceva.
Cum sa te casatoresti cu cei care te-au cucerit, sa iti abandonezi limba si sa imbratiesti complet cultura si limba cuceritorului ? Unde s-a mai intamplat asa ceva ?
Si mai ales in 165 de ani. Exemplul clasic al grecilor care si-au pastrat limba dupa vreo 1000 de ani !!!!!! de ocupatie bizantina si vreo 400 de ocupatie otomana. E clar ca in orice limba apar cuvinte preluate de la populatiile vecine asa cum e foarte clar ca orice popor are inglobate populatiile care au venit pe acel teritoriu de-a lungul secolelor. Deci mi se pare normal ca o parte din cuvinte sa fie preluate de la unguri, avari, slavi sau ce-or mai fi fost. Doar ca este ciudat ca un popor autohton superior ca dezvoltare chiar daca era inferior militar sa preia cuvintele migratorilor veniti calare care ... cate cuvinte stiau? Ca nu cred ca dadeau pe dinafara de cultura maghiarii, hunii sau avarii. Si nu in ultimul rand cred ca este autohton cel care se considera turc in Turcia, francez in Franta si da, roman in Romania. Daca intrebi aproape orice om din Romania ce se considera ca este va spune Roman. Exceptie cateva zone ca Harghita, Covasna etc.. Eu sint din maramures. Ca printre genele mele or fi fiind si o țîră de-ale ungurilor, cumanilor sau mai stiu eu ce, nu-i bai. Pur si simplu îs roman si neam de neamul meu a stat pe locurile astea. Ce spui pot sa ma socotesc autohton sau trebe sa-mi cer voie de la urmasii migratorilor sa mai stau pe-aici?

 PopaXXX, on 30 mai 2018 - 12:18, said:

Nu a fost un proces care s-a intamplat peste noapte, a luat multi ani si treptat dacii i-au acceptat pe romani si au inceput sa le invete limba.
Vezi sa nu... ia citeste cate revolte si atacuri ale dacilor liberi au avut loc in Dacia ocupata si o sa afli cat de acceptati au fost romanii.

 cataspo, on 30 mai 2018 - 12:15, said:

Inainte Dunarea avea alt curs, in anii 1000 cursul a fost deviat . De la Portile de fier  o lua prin Timis, Arad, Bihor, Baia Mare, Satu Mare, Maramures, Suceava, Iasi, aici brusc isi schimba directia Neamt, Harghita, Mures, Alba, Hunedoara, Valcea, Arges, Prahova, Buzau, Braila, Tulcea, pana intra in Marea Neagra. Acolo se odihnea, in sfarsit.
Am ratat vreun Consiliu Judetean ?
Ai dat ceva rateuri. Baia Mare e in Maramures, in rest cu curbele de rigoare se poate acoperi cam toata zona Posted Image .

#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 grrrrr, on 30 mai 2018 - 12:27, said:

Nu dar de aici pana la a insista emfatic numai pe nomazi cum faci tu, e cale lunga.
Si unde vezi tu maghiarizati si turciti?
Cultural sudul este foarte orientalizat daca turcizat nu=ti suna bine. Sunt sudist si vad asta f bine.

#29
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 atupi, on 30 mai 2018 - 14:37, said:

Cultural sudul este foarte orientalizat daca turcizat nu=ti suna bine. Sunt sudist si vad asta f bine.
Cultural e una, genetic e alta.
Si si cultural, n-am luat nici religia nici limba de la ei, deci e relativ discutabil.

 arsmundis, on 30 mai 2018 - 13:36, said:

Si mai ales in 165 de ani. Exemplul clasic al grecilor care si-au pastrat limba dupa vreo 1000 de ani !!!!!! de ocupatie bizantina si vreo 400 de ocupatie otomana.
Ocupatie bizantina?
Bizantinii ce erau, hotentoti?
Nikephoros Phocas, Lucas Notaras, Kosmas Indikopleustes iti suna a hindusi sau azteci?

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 12:58, said:

Eu nu prea cred. Nici in America nu s-a intamplat asta. Nu cred ca s-a intamplat nicaieri in lumea asa ceva.
Adica aztecii si incasii vorbeau spaniola si inainte de Columb?
Apasii vorbeau engleza, ca-n filmele western?

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 11:53, said:

N-are nici o logica sa te infratesti cu armata de ocupatie. Si nu are nici o logica sa iti uiti limba.
Astea nu merg dupa logica ci dupa obligatie.

Edited by grrrrr, 30 May 2018 - 14:56.


#30
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 grrrrr, on 30 mai 2018 - 14:46, said:

Adica aztecii si incasii vorbeau spaniola si inainte de Columb?
Apasii vorbeau engleza, ca-n filmele western?
Deci aztecii si nativii americani inca vorbesc limba lor, chiar daca o verbesc in rezevatii. Nu putem compara lumea din anul 2018 cu lumea din anul 100. Astazi asimilarea se face mult mai repede. Eventual putem compara America prin 1800. Faptul ca pe la 1800 nu a disparut limba nativa spune ceva. Limba daca de ce a disparut ?

 grrrrr, on 30 mai 2018 - 14:46, said:

Adica aztecii si incasii vorbeau spaniola si inainte de Columb?
Astea nu merg dupa logica ci dupa obligatie.
Pai unde s-a mai intamplat ca nativii sa se casatoreasca cu cuceritorii si sa renunte complet la limba lor ?

Edited by PlatonX, 30 May 2018 - 15:13.


#31
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 15:12, said:

Pai unde s-a mai intamplat ca nativii sa se casatoreasca cu cuceritorii si sa renunte complet la limba lor ?
Latino-americanii is 90% spanioli pe linie paterna si 80% indieni pe linie materna.
Femeile ie oportuniste.

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 15:12, said:

Deci aztecii si nativii americani inca vorbesc limba lor, chiar daca o verbesc in rezevatii. Nu putem compara lumea din anul 2018 cu lumea din anul 100. Astazi asimilarea se face mult mai repede. Eventual putem compara America prin 1800. Faptul ca pe la 1800 nu a disparut limba nativa spune ceva. Limba daca de ce a disparut ?
Daca spaniolii erau mai duri/mai eficienti ii terminau de tot si atunci le disparea si limba.
Societatile coloniale fiind insa foarte separate pe culoare si origine, ca niste caste, si vaste geografic, au putut supravietui si indienii in nisha lor.
In Europa n-a fost cazul, oamenii fiind mult mai similari si mai densi ceea ce a facut ca si aclimatizarea culturala sa fie mai usoara.
In plus n-au trecut decat 526 ani de la Columb. De la Decebal, 1912.

Edited by grrrrr, 30 May 2018 - 15:38.


#32
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 12:58, said:

Eu nu prea cred. Nici in America nu s-a intamplat asta. Nu cred ca s-a intamplat nicaieri in lumea asa ceva.
Cum sa te casatoresti cu cei care te-au cucerit, sa iti abandonezi limba si sa imbratiesti complet cultura si limba cuceritorului ? Unde s-a mai intamplat asa ceva ?
Pai cam in toate provinciile Imperiului Roman, romanii au fost un factor civilizator in acea vreme, pe unde veneau construiau strazi moderne, apeducte, bai publice, arene cu spectacole in care se luptau gladiatorii, etc... Erau relativi toleranti cu obiceiurile si religia popoarelor cucerite si le ofereau sansa de a deveni cetateni romani daca faceau stagiul militar, bucurandu-se apoi de drepturi depline.
Pe de alta parte popoarele cucerite nu aveau o cultura propriu-zisa, nu aveau un limbaj scris, nu aveau literatura, arta, erau inapoiate in comparatie cu romanii, asa ca multi au imbratisat felul de viata roman, obiceiurile lor si limba latina.

#33
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 05.08.2015
Eo sunt curios cati ati luat bacul? Si nu ma refer la bacul peste Dunare.

#34
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 15:12, said:

Pai unde s-a mai intamplat ca nativii sa se casatoreasca cu cuceritorii si sa renunte complet la limba lor ?
Native Americans vorbesc doar engleza.

Edited by enough1453, 30 May 2018 - 18:27.


#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Numa´ "patiseri" nu aveam pe aici care sa deschida subiecte de flame!  Da´uite ca s-a rezolvat sia asta, in sfarsit!

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 12:58, said:

Eu nu prea cred. Nici in America nu s-a intamplat asta. Nu cred ca s-a intamplat nicaieri in lumea asa ceva.
Cum sa te casatoresti cu cei care te-au cucerit, sa iti abandonezi limba si sa imbratiesti complet cultura si limba cuceritorului ? Unde s-a mai intamplat asa ceva ?

Realitatea este ca asa s-a intamplat cam peste tot. Sa nu uitam ca valorile morale actuale nu au nici o legatura cu valorile morale de acum 2000 de ani sau chiar mai inainte. Acum 2000 de ani , forma cea mai intalnita de organizare sociala era tribul . Cu cateva  exceptii , majoritatea se chinuiam sa mai " uneasca " din triburi pentru a-s i spori importanta. Era ceva frecvent ca femeile triburilor cucerite sa devina sotii ale cuceritorilor . Barbatii care puteau tine arme in maini erau ucisi . Nu exista ideea de "prizonierat ". Nu existau nici un fel de edificii sau metode de a tine in viata , cu mancare si paza barbatii triburilor cucerite. Sa nu fim naivi. Daca nu te dadeai de partea cuceritorului mureai in clipa urmatoare . Resursele erau limitate pe atunci. Oamenii ucideau pentru un mar sau pentru un iepure vanat . Moartea era constanta , nu exceptia . Vremurile au fost extrem de violente si torturile sau crima pentru distractie erau foarte frecvente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate