Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nanotehnologia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018
Cum credeti ca va influenta Nanotehnologia societatea in viitor?

Nanobotii au capacitatea de a se replica si de a forma structuri complexe precum piesele Lego.

Si cred ca s-ar gasi numeroase beneficii in industria militara, in industria computerelor si al roboticii, in domeniul medical, in industria auto, in telecomunicatii, in industria aerospatiala si chiar in industria alimentara. Am putea chiar sa fabricam nano-costume.  
Daca am implanta niste nanoboti care sa ne repare constant tesuturile, oasele si organele, am deveni nemuritori.

I-am putea sa-i trimitem pe nanoboti pe Luna, Marte, poate chiar spre alte sisteme solare, fiind capabili sa calatoreasca rapid cu viteza luminii si la destinatie sa inceapa procesul de replicare pentru a forma orice, de la sonde si rovere pentru explorare pana la roboti bipezi care sa construiasca si sa terraformeze planetele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C7BjkXF2bxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:30.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș trimite niște nanoboți la muncă în locul meu.
Să stau și eu acasă să mă joc pe calculator că sunt sătul de muncă.

#3
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

View Postexceswater, on 30 mai 2018 - 10:38, said:

Eu aș trimite niște nanoboți la muncă în locul meu.
Să stau și eu acasă să mă joc pe calculator că sunt sătul de muncă.
O mica problema.....daca robotii si nanobotii  se duc la munca in locul tau,  tu o sa mai ai bani de curent electric? Dar sa-ti platesti intretinerea?  
Ca nu sunt gratis.



Pe robotii si nanobotii aia  nu-i plateste nimeni sa munceasca, o fac gratis si ba chiar au randament mai ridicat.

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:42.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cumpăr un kil de nanonboți. Îi dresez. Vorbesc la mine la firmă dacă e ok să trimit nanoboții și ei să îmi dea salariul.
Ei sunt de acord.

Eu plec în Maldive, Canare și Seychelles.

Când vin, am mintea odihnită și mai cumpăr o tonă de nanoboți pe care îi dresez să facă diverse.
Îi închiriez cu ziua pe la oameni la săpat la vie la grădină.

Devin bogat.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ești la fel de agreabil cu partidele tale ca o groapă din asfalt pe care o iei cu cauciucurile noi și cu jantele bune.
Ca o carie care te trezește la 3 dimineața cu o durere atroce.

Bine că ești fumător că fumătorii nu apucă să îmbătrânească.

Ți-am dat report. Ca să știi că nu poți face tu kakamaka pe orice topic cu partidele tale.

Edited by exceswater, 30 May 2018 - 10:54.


#6
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

View Postexceswater, on 30 mai 2018 - 10:43, said:

Cumpăr un kil de nanonboți. Îi dresez. Vorbesc la mine la firmă dacă e ok să trimit nanoboții și ei să îmi dea salariul.
Ei sunt de acord.

Eu plec în Maldive, Canare și Seychelles.

Când vin, am mintea odihnită și mai cumpăr o tonă de nanoboți pe care îi dresez să facă diverse.
Îi închiriez cu ziua pe la oameni la săpat la vie la grădină.

Devin bogat.

Poate e o afacere buna , dar ce faci cand  toti  patronii nu mai vor sa fie santajati  si isi cumpara proprii nanoboti si ii pun la munca neplatita ?

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:55.


#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostFrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:14, said:

Cum credeti ca va influenta Nanotehnologia societatea in viitor?
Frectie la picior de lemn, prostia umana nu are limite, nanotehnologia este o nimica toata pe langa ea. Omul este specie autodistructiva, nu mai apuca nanotehnologia sa se dezvolte

Edited by tico18, 30 May 2018 - 10:57.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa ca să îți blochez procesoru, detest toate partidele.
Toți fură așa că nu îi suport pe nici unul.
Dacă tu înjuri partidul ics înseamnă că tu furi cu ceilalți.

Că n-are cum să ai creier și să fii fan-ul vreunui partid. Cel puțin nu în România.

#9
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018
Sunt curios daca s-ar dezvolta nano-criptomonede Posted Image

Sa-ti multiplici bitcoinii...LOL

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postexceswater, on 30 mai 2018 - 10:43, said:

Cumpăr un kil de nanonboți. Îi dresez. Vorbesc la mine la firmă dacă e ok să trimit nanoboții și ei să îmi dea salariul.
Ei sunt de acord.

Eu plec în Maldive, Canare și Seychelles.
Ai grija ce-ti dorest, ca daca se va ajunge intradevar la acel nivel, chiar vei pleca in toate cele 3 destinatiile. In acelasi timp.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Niște nano creiere ar fi mai utile.
Zic

#12
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostFrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:40, said:

O mica problema.....daca robotii si nanobotii  se duc la munca in locul tau,  tu o sa mai ai bani de curent electric? Dar sa-ti platesti intretinerea?  
Ca nu sunt gratis.



Pe robotii si nanobotii aia  nu-i plateste nimeni sa munceasca, o fac gratis si ba chiar au randament mai ridicat.
Cand or aparea nanorobotii sa ne faca treaba sau sa mearga pe alte planete o sa existe free energy si vei putea avea la discretie cele necesare traiului si sa iti dedici timpul dezvoltarii personale si stergerii efectelor porcariilor ce le facem azi pe planeta.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007

View Postexceswater, on 30 mai 2018 - 11:37, said:

Niște nano creiere ar fi mai utile.
Zic

Stai linistit ca sunt o gramada de nano creiere pe aici. Nano, adica mai mic decat micro...

#14
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostFrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:53, said:

Poate e o afacere buna , dar ce faci cand  toti  patronii nu mai vor sa fie santajati  si isi cumpara proprii nanoboti si ii pun la munca neplatita ?

Atunci toata omenirea se poate in sfarsit relaxa. Nu vad unde e problema.

#15
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
nanoboti + AI = bad mix

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Eu zic ca nu ar trebui sa ne aventuram prea tare ca nu stim ce consecinte pot aparea. Black Mirror Fucking Movie. Desigur ca fiecare om doreste sa traiasca bine sa aiba cat mai mult dar daca ai avea totul ai fi fericit cand vezi ca altii nu au ceea ce ai tu? Nu ai dori sa oferi si tu putin din bucuria ta cand vezi ca altii sunt tristi ca nu au ce ai tu? Nu este nimic rau cu Nanoboti, atata timp cat nu reprezinta fiinte reale si nu au discernamant, imagineaza-ti ca Nanobotul ala este un personaj dintr-un Joc video, tu comanzi acel personaj sa faca ce vrei tu, nu mai ca de data asta este diferit personajul este in viata reala si nu mai este in acel joc video.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate