Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mai faceti imprumuturi la banci pentru nevoi personale?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

Poll: Mai faceti imprumuturi la banci pentru nevoi personale? (70 member(s) have cast votes)

Ati facut credite la banci pentru nevoi personale in 2018?

  1. Da (14 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu (56 votes [80.00%] - View)

    Percentage of vote: 80.00%

Aveti un venit stabil pentru a va plati ratele?

  1. Da (58 votes [82.86%] - View)

    Percentage of vote: 82.86%

  2. Nu (12 votes [17.14%] - View)

    Percentage of vote: 17.14%

Vote Guests cannot vote

#109
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2018 - 05:23, said:

Tu sa nu ma crezi, Bancile imi creaza mie avantaje datorita celor ca tine, care le platesc salariile lor, nu datorita celor ca mine
Eu cred ca am lamurit-o deja ca eu am mai multe beneficii de pe urma bancilor decat platesc dobanzi/comisioane cand e vorba de carduri de credit/credite de uz personal, etc. Iar credit ipotecar inteleg ca ai si tu, ca si mine/majoritatea. Deci nu stiu ce incerci sa demonstrezi de fapt, mie faptul ca folosesc serviciile bancilor imi aduce beneficii, iar stresul ca am credite e zero (ma rog, eu sunt si intr-o meserie unde daca vreau gasesc saptamana asta in fiecare zi cate un loc de munca cu salariu de peste 10.000 de lei, iar gradul meu de indatorare e nesemnificativ raportat la venituri). Poate altii or fi mai stresati ca au credite, nu stiu ... eu zic ca ar trebui sa fie mai stresati cei care au chirii in loc de rate la banca, in primul rand pentru ca dau mai mult decat pe o rata si sunt si in crestere chiriile (mai ales in Cluj), in al doilea rand pentru ca nu se aleg cu nimic la final.

Edited by utopium, 04 June 2018 - 07:46.


#110
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 04 iunie 2018 - 07:44, said:

... daca vreau gasesc saptamana asta in fiecare zi cate un loc de munca cu salariu de peste 10.000 de lei, iar gradul meu de indatorare e nesemnificativ raportat la venituri).

:lol:
Atunci iti multumesc pentru intretinerea bancilor si a salariatilor ei..
Unu cu un salariu de €3,000/luna sa aiba nevoie de credit personal si sa plateasca dobanzi mari la cardurile de credit, e ceva. Nu gasesti asa ceva pe toate drumurile.

#111
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2018 - 12:00, said:



:lol:
Atunci iti multumesc pentru intretinerea bancilor si a salariatilor ei..
Unu cu un salariu de €3,000/luna sa aiba nevoie de credit personal si sa plateasca dobanzi mari la cardurile de credit, e ceva. Nu gasesti asa ceva pe toate drumurile.
Tu chiar crezi că cei cu salarii se 3000 de euro pe lună plătesc dobândă la card de credit?

#112
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblotunga, on 04 iunie 2018 - 12:02, said:

Tu chiar crezi că cei cu salarii se 3000 de euro pe lună plătesc dobândă la card de credit?

Ai fi uluit sa stii cati sunt.

#113
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2018 - 12:00, said:

Unu cu un salariu de €3,000/luna sa aiba nevoie de credit personal si sa plateasca dobanzi mari la cardurile de credit, e ceva.
Eu ti-am explicat frumos ca dobanda pe credit card pe care o platesc este zero, nu stiu cum e la voi in SUA (parca acolo esti), dar in Romania e plin de credit carduri care iti dau posibilitatea de a cumpara in rate cu dobanda zero. Si mai faci si puncte bonus. Asa ca trebuie sa fii prost sa nu o faci.

Cam toti pe care ii stiu cu salarii de 5 cifre au gramezi de credite si credit carduri. Pentru ca si le permit, fara stres sau probleme. Nu sta nimeni sa adune 100-200.000 de euro cash ca sa-si cumpere casa/apartament, ia un credit si rezolva problema rapid. Iar cand poti face asta cu o rata de sub 10% din veniturile familiei, de ce ai fi stresat? Si invers, aia fara venituri mai serioase nu prea au credit carduri, ca oricum n-ar primi o descoperire prea mare.

Edited by utopium, 04 June 2018 - 12:28.


#114
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
La casa e cu totul altceva, am mai spus, alternativa ar fi sa stai cu parintii, altfel, chirie trebuie sa platesti oricum, singurul avantaj care ti-o ofera chiria este mobilitatea.
Dobanda "0" si eu folosesc. CUmpar cu cardul de credit tot, si il platesc complet cand vine factura, in rest, la masina cand e vorba de banca producatorului, altfel, ai sa fii surprins de avantajele pe care le ai cand platesti cash.
Din punctul asta de vedere, am preferat masinile sa le platesc cu cacsh si surprusul de bani sa-i pun deoparte.
Habar n-ai ce bine dorm noaptea. Dezavantajele? Da, sa ma dau cu un Focus Titanium de 170 de cai, nou,  paid-off in loc sa ma dau cu un RS sde 350 de cai, tot nou, cu o rata de $800/luna si dobanda zero.

#115
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2018 - 12:29, said:

Dobanda "0" si eu folosesc. CUmpar cu cardul de credit tot, si il platesc complet cand vine factura
Aia nu e dobanda zero, ce zici tu e pur si simplu acoperirea credit cardului care e o chestie de bun simt daca nu vrei sa platesti dobanzi. Dobanda zero inseamna ca iti iei ceva de 1.200 de euro, pui cumparatura in rate pe 6 luni sa zicem si in loc sa ii acoperi la sfarsitul lunii/scadenta pe toti, vei pune doar cate 200 de euro timp de 6 luni.

Sunt carduri in Romania unde orice cumparatura peste vreo 50 de dolari o poti imparti in 6-12-18 rate fara dobanda. Pot sa fie si produse cumparate de la supermarket. Cum ar veni te imprumuti din veniturile tale viitoare, cu dobanda zero. Singura ta grija e sa nu te imprumuti prea mult din veniturile viitoare :)

Edited by utopium, 04 June 2018 - 12:36.


#116
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Normal
Traiesc pe banii bancii

Iau credit si il toc, apoi cand se termina refinantez cu alt credit si tot asa

Evident, imi cresc in timp veniturile si pot sa sustin ratele. Am nevoie de masina nu fac foamea ca saracul cateva mii sa-mi iau um cazan din germania, ma duc la banca si cer banii de masina noua, asa se face in toata lumea civilizata

Am credit carduri cand cumpar ceva nu ma stresez sunt banii bancii, in america e chiar semn de alarma sa nu ai credit score, inseamna ca esti dubios

#117
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 11 iunie 2018 - 21:46, said:

Normal
Traiesc pe banii bancii

Iau credit si il toc, apoi cand se termina refinantez cu alt credit si tot asa

Evident, imi cresc in timp veniturile si pot sa sustin ratele. Am nevoie de masina nu fac foamea ca saracul cateva mii sa-mi iau um cazan din germania, ma duc la banca si cer banii de masina noua, asa se face in toata lumea civilizata

Am credit carduri cand cumpar ceva nu ma stresez sunt banii bancii, in america e chiar semn de alarma sa nu ai credit score, inseamna ca esti dubios

Esti depasit de situatie, ce scrii tu se intampla in filme doar

View Postutopium, on 04 iunie 2018 - 12:35, said:

Aia nu e dobanda zero, ce zici tu e pur si simplu acoperirea credit cardului care e o chestie de bun simt daca nu vrei sa platesti dobanzi. Dobanda zero inseamna ca iti iei ceva de 1.200 de euro, pui cumparatura in rate pe 6 luni sa zicem si in loc sa ii acoperi la sfarsitul lunii/scadenta pe toti, vei pune doar cate 200 de euro timp de 6 luni.

Sunt carduri in Romania unde orice cumparatura peste vreo 50 de dolari o poti imparti in 6-12-18 rate fara dobanda. Pot sa fie si produse cumparate de la supermarket. Cum ar veni te imprumuti din veniturile tale viitoare, cu dobanda zero. Singura ta grija e sa nu te imprumuti prea mult din veniturile viitoare Posted Image

Si pana dai banu' cine plateste?
Cineva tot plateste, nu?
Si "imprumutul ala ti-l baga-n pret.

#118
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 12 iunie 2018 - 05:33, said:

Si pana dai banu' cine plateste?
Cineva tot plateste, nu?
Si "imprumutul ala ti-l baga-n pret.
Nu stiu cine plateste (cel mai probabil comerciantii care au interesul sa vanda cat mai mult), dar sigur eu nu platesc extra (fata de cumpararea cash/fara rate) :) Asta e singura chestie relevanta, eu dau aceeasi bani, dar nu ii dau deodata ci in timp. Si nu vad de ce nu as folosi o astfel de oportunitate.

#119
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 12 iunie 2018 - 08:35, said:

Nu stiu cine plateste (cel mai probabil comerciantii care au interesul sa vanda cat mai mult), dar sigur eu nu platesc extra (fata de cumpararea cash/fara rate) Posted Image Asta e singura chestie relevanta, eu dau aceeasi bani, dar nu ii dau deodata ci in timp. Si nu vad de ce nu as folosi o astfel de oportunitate.

Si eu o folosesc. Negociez pretul ala in jos.
La rate nu ocazia asta, la cash, se poate si inca bine.
Pentru ca gogorita cu 0% e de fapt atractia comerciala.
Cineva e clar ca plateste pentgru ca tu sa ai [rodusul ala fara sa fie platit. SI aia o fac comerciantii, dar dobanda lor o baga in pretul tau care, bucuros ca nu platesti nimic, pui botu si cumperi, :lol:

#120
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Nu toti sunt negociatori ca tine ... eu prefer sa achizitionez fara batai de cap cu plata cat mai tarziu si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate