Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Mai faceti imprumuturi la banci pentru nevoi personale?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

Poll: Mai faceti imprumuturi la banci pentru nevoi personale? (70 member(s) have cast votes)

Ati facut credite la banci pentru nevoi personale in 2018?

  1. Da (14 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu (56 votes [80.00%] - View)

    Percentage of vote: 80.00%

Aveti un venit stabil pentru a va plati ratele?

  1. Da (58 votes [82.86%] - View)

    Percentage of vote: 82.86%

  2. Nu (12 votes [17.14%] - View)

    Percentage of vote: 17.14%

Vote Guests cannot vote

#1
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018
Sunt curios daca  acum in 2018  mai sunt romani   ca-n 2008 care fac credite la banci  fara numar   si  mai cumpara  plasme, vile si masini cu buletinul si singurul bagaj pe care il luau in excursii prin alte tari straine  era doar cardul.
Ma refer strict la genul asta de nevoi, nu la urgente medicale la care nu ai ce sa faci si trebuie sa faci imprumut ca sa-ti salvezi viata.

Eu personal n-am facut niciodata si nici nu vreau sa o fac vreodata, adica mai degraba rabd cateva luni si imi strang bani ca sa-mi cumpar ceva sau sa calatoresc undeva decat sa ma indatorez si sa obtin tot ce vreau instant, ca mai tarziu sa nu-mi mai pot cumpara nimic sau sa nu mai calatoresc nicaieri.....cum au facut multi romani de altfel de au ajuns la sapa de lemn. Multi dintre ei au ajuns la 3 metri sub pamant si asta datorita bunastarii artificiale si a unui trai nesustenabil bazat pe datorii.

Recunosc, nu am job stabil cu salariu mare, nu am locuinta proprie, nu am nevasta/iubita,  nu am vazut decat Romania, nu am haine, mobilier si electronice de lux, nu am masina, nu am prieteni pe interes,  si totusi nu ma consider un ratat.
Fiindca sunt la inceput de drum si am tot timpul din lume sa muncesc , sa  castig si sa economisesc sa obtin toate astea prin a strange avere si sa investesc in educatie constanta.

Ratati sunt aia care se imprumuta sa obtina  lucruri inutile  care nu le  merita si pentru care n-au muncit si nici nu investesc inteligent, ci doar cheltuiesc.

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:25.


#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu este OK ca ma sune banca sa imi faca o oferta. Daca am eu nevoie de credit ii caut eu, nu trebuie sa ma sune ei sa imi propuna credit.

Si inca ceva: din cauza celor care nu isi platesc ratele la timp trebuie sa plasteasca ceilalti mai mult. Cei care sunt buni platnici trebuie sa plateasca rate mai mari din cauza celor rau platnici.

Edited by PlatonX, 30 May 2018 - 10:10.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
In momentul de fata ar fi cel mai avantajos sa iti faci un credit pentru nevoie personale. Dobanda este aproape inexistenta in momentul de fata, eu cred ca acum este momentul creditului.
In 2008 s-au imbogatit bancile pe prostie oamenilor.

Eu personal nu sunt un fan al creditelor si datoriilor bancare in general, decat daca vorbim de ceva imobiliar.

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 PlatonX, on 30 mai 2018 - 10:10, said:

Nu este OK ca ma sune banca sa imi faca o oferta. Daca am eu nevoie de credit ii caut eu, nu trebuie sa ma sune ei sa imi propuna credit.

Si inca ceva: din cauza celor care nu isi platesc ratele la timp trebuie sa plasteasca ceilalti mai mult. Cei care sunt buni platnici trebuie sa plateasca rate mai mari din cauza celor rau platnici.
Cine te-a mintit cu asta? bancile? Tu stii ca asa zisii "rai platnici" ai bancilor in instanta, foarte multi din ei au castig de cauza? Faptul ca-n Romania nu se produce mai nimic si tot ce se cumpara sa face in mare parte cu credite, face ca creditele sa fie scumpe. Unde este cerere mare intotdeauna o sa existe si pretentii mari. N-am facut niciodata credit la o banca si nici n-am sa fac, cu toate ca veniturile le am stabile. Am preferat, de fiecare data, sa strang bani sa-mi cumpar ceva decat sa le platesc rate bancilor, camatari cu acte-n regula care profita de credulitatea si situatia financiara mai precara a omului de rand, ca unul cu bani trage tepe la banca si uita sa le mai plateasca.

Edited by tico18, 30 May 2018 - 10:21.


#5
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

 business11, on 30 mai 2018 - 10:13, said:

In momentul de fata ar fi cel mai avantajos sa iti faci un credit pentru nevoie personale. Dobanda este aproape inexistenta in momentul de fata, eu cred ca acum este momentul creditului.
In 2008 s-au imbogatit bancile pe prostie oamenilor.

Eu personal nu sunt un fan al creditelor si datoriilor bancare in general, decat daca vorbim de ceva imobiliar.
Se aude ca bate o noua recesiune la usa totusi.

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:14.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Epoca asta a consumerismului se bazează pe credite.

Băncile din asta fac bani din credite date săracilor cărora li se vinde iluzia de bunăstare.
Toți săracii au acum mașină, plasmă. smartphone și laptop / desktop, internet, etc.

Pentru care muncesc până le crapă ficatul.
Urăsc ratele și pe cât posibil am evitat. Am bani iau nu am lasă că strâng.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Bah, eu nici nu mi-am mai luat salarii din cauza birocratiei, traficului, si vreti sa ajung sa platesc rate la timp? :D

Astea sunt aberatii pt cine n-are ce face...

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011
Nu am facut niciodata imprumuturi si nici n-am de gand. Prea mare stresul pentru mine.

#9
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

 exceswater, on 30 mai 2018 - 10:17, said:

Epoca asta a consumerismului se bazează pe credite.

Băncile din asta fac bani din credite date săracilor cărora li se vinde iluzia de bunăstare.
Toți săracii au acum mașină, plasmă. smartphone și laptop / desktop, internet, etc.



Pai da, ei se lauda ca si-au luat produse de lux, dar tot raman niste saraci si mor saraci asa cum s-au nascut.

Nu vor ajunge niciodata bogati fiindca nu stiu sa gandeasca, sa traiasca, sa economiseasca si sa munceasca ca unul.

Bogatii  nu cheltuiesc, ci economisesc si asa fac averi.
Ei fac imprumuturi doar pentru a investi si asta cu riscuri mari.
A fi un bogat autentic (din ala care munceste, nu beizadea) e foarte stresant. N-ai timp sa respiri.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Singurul imprumut facut este pentru casa. Atat. In rest m-am intins cat mi-a permis plapuma sa nu imi inghete picioarele.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:00, said:

vile si masini cu buletinul
Eu cred ca aiurezi, creditele cu buletinul se dadeau pt electrocasnice, mobilier etc, deci sume modeste, nicidecum pt vile si masini.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:14, said:

Se aude ca bate o noua recesiune la usa
Nu sintem acasa. Go back.

#13
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

 Ion_de_la_Raion, on 30 mai 2018 - 10:24, said:

Nu sintem acasa. Go back.
Si ce faci daca iti intra fortat in casa cum s-a intamplat prin 2010?



Am un deja-vu acum, ca si in 2008 avem cea mai mare crestere economica din UE, romani care se indatoreaza la greu, avem aceiasi politicieni mancatori de cacat ca Tariceanu la carma tarii, si o recesiune care sta sa inceapa prin America.

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:27.


#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Eu sunt din cei care-si fac credit sa-si cumpere chestii scumpe, sa moara fraierii de invidie Posted Image

Edited by laffin, 30 May 2018 - 10:28.


#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 tico18, on 30 mai 2018 - 10:13, said:

Cine te-a mintit cu asta? bancile? Tu stii ca asa zisii "rai platnici" ai bancilor in instanta, foarte multi din ei au castig de cauza? Faptul ca-n Romania nu se produce mai nimic si tot ce se cumpara sa face in mare parte cu credite, face ca creditele sa fie scumpe. Unde este cerere mare intotdeauna o sa existe si pretentii mari.
De ce crezi ca la IFN-uri comisionaele sunt astronomice ? Tocmai pentru ca riscul de a nu primi banii la timp este mare.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:00, said:

Eu personal n-am facut niciodata si nici nu vreau sa o fac vreodata

 business11, on 30 mai 2018 - 10:13, said:

Eu personal nu sunt un fan al creditelor si datoriilor bancare in general

 tico18, on 30 mai 2018 - 10:13, said:

N-am facut niciodata credit la o banca si nici n-am sa fac, cu toate ca veniturile le am stabile

 exceswater, on 30 mai 2018 - 10:17, said:

Urăsc ratele și pe cât posibil am evitat.

 sandel1, on 30 mai 2018 - 10:19, said:

Nu am facut niciodata imprumuturi si nici n-am de gand. Prea mare stresul pentru mine.

 tehnics, on 30 mai 2018 - 10:23, said:

Singurul imprumut facut este pentru casa. Atat. In rest m-am intins cat mi-a permis plapuma

Numai bogatani pe aici...

#17
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018

 laffin, on 30 mai 2018 - 10:27, said:

Eu sunt din cel care isi face credit sa-si cumpere chestii de lux, sa moara fraierii de invidie Posted Image
Si apoi te trezesti somer sau incapabil sa-ti platesti ratele,  ajungi sa-ti vinzi chestile alea de lux la juma de pret si tot mai ai de platit.
Si te uiti la altii bogati care traiesc in lux, care doar au investit si au adunat averi, fara sa faca imprumut si sa iroseasca.  

Cine moare de invidie?

 Ion_de_la_Raion, on 30 mai 2018 - 10:28, said:

Numai bogatani pe aici...

Poate ne explici tu ce inseamna sa fii  un imbogatit pe baza de imprumuturi si cheltuieli aiurea, fara a investi deloc in ceva care sa-ti aduca extra-profit pentru a-ti asigura sustenabilitatea.

Edited by FrankPrice, 30 May 2018 - 10:30.


#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 FrankPrice, on 30 mai 2018 - 10:29, said:

Si apoi te trezesti somer sau incapabil sa-ti platesti ratele,  ajungi sa-ti vinzi chestile alea de lux la juma de pret si tot mai ai de platit.
Si te uiti la altii bogati care traiesc in lux, care doar au investit si au adunat averi, fara sa faca imprumut si sa iroseasca.  

Cine moare de invidie?

Decat toata viata fraier, mai bine o zi rege Posted Image

Edited by laffin, 30 May 2018 - 10:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate