Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Distanta legala fata de hotar a unui container, fara fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Teoretic, daca nu e gardul de la drum, atunci poate avea 2.5 metri inaltime, iar in interiorul lui poti pune baraca chiar si lipita pentru ca nu e mai inalta decat gardul

Singura restrictie reala sunt cei 60 cm din Codul Civil, masurati de la limita proprietatii

Iar daca nu e bine, poate fi mutata oricand

Edited by Oxigen1234, 30 May 2018 - 09:27.


#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Ce te retine sa faci una pe roti ? pui monoaxa si o duci pe unde vrei , nu mai ai nevoie nici de fundatie , boltari etc, 4 butuci de lemn si gata - cu ea poti aplica mai multe planuri de amplasare .
Este o idee ...

#21
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostOxigen1234, on 30 mai 2018 - 09:13, said:

Daca nu ai fereastra in container spre vecin, poti sa pui fara grija la 60 cm, unii pun chiar si o casa cu 4 etaje la 60 cm de gard.
Desi ar fi bine sa lasi putin mai mult ca la nevoie sa poti intra mai usor sa dai o pensula de vopsea, o bidinea, ceva reparatii si intretinere

View Postldpe, on 30 mai 2018 - 09:18, said:

Trebuie lasata o distanta de minim 1 metru intre gard (limita) si baraca , asta asa, omeneste .

Nu are ferestre pe nici o parte, doar o usa mare pe o laterala.
Planul meu e sa las 1.5 m pana la hotar. Cum gardul va fi integral pe terenul nostru, vor fi cam 1.3 m pana in gard.

View Postflorin1008, on 30 mai 2018 - 09:09, said:

Sunt pe avocatnet.ro topicuri. Era unul in care cineva povestea de un conflict cu un vecin. Se tot sicanau intre ei si spunea ca a plantat cateva flori langa gard. Vecinul i-a spus ca nu are voie si ca ii face reclamatie. Omul nu a crezut si a intrebat pe site-ul mentionat. A venit cineva cu un articol dintr-o lege si l-a lamurit ca nu ai voie sa pui nici o panseluta acolo. Nu am salvat link-ul la bookmark-uri si din pacate nu am timp acum sa il caut.

Cred ca sunt art. 612-613 din Codul Civil. Orice creste mai inalt de 2 m trebuie plantat la cel putin 2 m de gard, iar ce creste mai scund de 2 m trebuie plantat la minim 60 cm de gard. Dupa lege, nici iarba n-are voie sa creasca langa gard Posted Image.
Destul de stupid, ma gandesc... daca vreau gard viu cum fac? Sau un sir de tuia lipiti de plasa de gard, cum am vazut in foarte multe locuri...?


View PostOxigen1234, on 30 mai 2018 - 09:13, said:

Recomand sa ii faci un acoperis intr-o apa, inclinat spre tine la vreo 15 grade, cu 2 scanduri si o tabla de tigla metalica, insa mare atentie sa nu se umple de cuiburi de vrabii si de viespi
Buna ideea Posted Image.

View PostOxigen1234, on 30 mai 2018 - 09:26, said:

Teoretic, daca nu e gardul de la drum, atunci poate avea 2.5 metri inaltime, iar in interiorul lui poti pune baraca chiar si lipita pentru ca nu e mai inalta decat gardul
Singura restrictie reala sunt cei 60 cm din Codul Civil, masurati de la limita proprietatii
Iar daca nu e bine, poate fi mutata oricand
Noua certificatul de urbanism ne spune ca max. 2 m poate avea gardul lateral, deci mai scund decat containerul.

Poate fi mutat (buna si ideea cu monoaxa), acum de exemplu vrem sa-l mutam cu o macara. Este la drum si vrem sa-l ducem mai la vale, spre mijlocul terenului...

Edited by mariachi', 30 May 2018 - 09:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate