Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Internet de la Digi dar cu IP de Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2018 - 22:28, said:

da comanda arp -a noteaza-ti adresa MAC ce apare in dreptul IP-ului ce se termina cu 1
Daca e spoofat (mim attack) nu are relevanta ca nu o sa le raspunda. Si ip-ul meu e dat ca fiind la ICI/RNC la baza de date aberanta (stii tu care)... iar in altele e dat corect la isp-ul meu. AS-ul evident e de la isp.
Ultimul lucru in care sa ai incredere, geolocatie ip...

Edited by andreic, 30 May 2018 - 08:09.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGeth, on 30 mai 2018 - 03:54, said:

Dezbaterea de aici nu e despre cui e atribuit teoretic ip-ul, ci daca ip-ul in sine poate zice ceva concret despre isp-ul si locatia utilizatorului care acceseaza aceste site-uri care pretind sa zica ceva despre ip. Iar topicul de fata demonstreaza ca nu.
Om bun daca o aplicatie / site / alt drac iti zice ca tu folosesti IP X a lui Y inseamna ca asa e. In cazul initiatorului am si explicat de ce ii apare acolo un IP de Telekom. Pur si simplu el a accesat acel site folosind chiar reteaua Telekom nu reteaua RDS. Da, el este client RDS si nu are treaba cu Telekom si reteaua lor. Insa odata conectate 2 retele diferite la layer 1 (nivelul fizic) ele devin una in cazul in care conectarea aia e facuta fara cap si ai DHCP de la X care ajunge in retea la Y sau invers. Ca si chestie DHCP-ul e la Layer 3, e protocol IP, ai nevoie de broadcast (trafic trimis la toate dispozitivele IP) si broadcast-ul e oprit doar de un dispozitiv layer 3 adica de un router. Daca interconectezi doua retele cu un switch atunci, am zis si pe pagina anterioara, cele 2 domenii de broadcast diferite vor deveni unul singur si atunci traficul curge de colo colo. A si initiatorul a dorit sa stie de ce ii apare IP de Telekom cand el este client RDS. Intrebarea lui a primit deja raspuns de pe pagina 1. Restul sunt explicatii pentru cei care vor sa inteleaga ceva din ele. Nu a zis nimeni ca daca iti apaare un IP de la ISP X esti client X, in 99% din cazuri chiar esti. In restul de 1% din cazuri esti client al lui Y insa cineva a interconectat pe X cu Y. Simplu, Logic, De inteles.

View Postandreic, on 30 mai 2018 - 08:07, said:

Daca e spoofat (mim attack) nu are relevanta ca nu o sa le raspunda. Si ip-ul meu e dat ca fiind la ICI/RNC la baza de date aberanta (stii tu care)... iar in altele e dat corect la isp-ul meu. AS-ul evident e de la isp.
Ultimul lucru in care sa ai incredere, geolocatie ip...
1. Sa le raspunda cine? Spoofeaza tu MAC-ul tau  intr-o retea layer 2 managed si vezi ce se intampla. O sa fii contactat de cineva sa te intrebe de sanatate daca faci prostii in acea retea. Fa acelasi lucru si cu IP-ul, nu o sa iti functioneze nimic dar se va intampla acelasi lucru. Te vor gasi.
2. Nu am zis o secunda ca am incredere in ce zic serviciile de geolocatie. Am zis doar ca obiectele route, person, organization, as, as-set sunt corecte. Nu intotdeauna obiectele inetnum sunt aduse la zi tot timpul. Mai ales de cand cu problemele legate de epuizarea adreselor IPv4. ISP-ul mai aloca in reteaua lor subneti si in alte zone decat zona pe care apare un subnet ca ar fi. Ca face ce vrea cu el in reteaua lui.

PS: Cand, ca si ISP, aloci un subnet unui client atunci la RIPE creezi un inetnum pentru acel subnet si il treci ca fiind alocat acelui clinet. Acel obiect inetnum e legat de un obiect route, asta o face baza de date whois automat, care obiect route are un camp obligatoriu, identifica a cui este agregatul, Si asta e pentru a putea fi anuntat acel agregat in BGP in tabela globala. Altfel faci ceva pe acel agregat ca o sa poti comunica doar cu dispozitive (IP-uri) din acelasi AS / AS Set. Internet... pauza.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2018 - 11:53, said:

PS: Cand, ca si ISP, aloci un subnet unui client atunci la RIPE creezi un inetnum pentru acel subnet si il treci ca fiind alocat acelui clinet. Acel obiect inetnum e legat de un obiect route, asta o face baza de date whois automat, care obiect route are un camp obligatoriu, identifica a cui este agregatul, Si asta e pentru a putea fi anuntat acel agregat in BGP in tabela globala. Altfel faci ceva pe acel agregat ca o sa poti comunica doar cu dispozitive (IP-uri) din acelasi AS / AS Set. Internet... pauza.
Asa se face si la isp-ul meu, are AS-ul lui dar cand verifici ip-ul pe ripe e corect. Cand fac speed test ce crezi ca apare alt isp, ICI Posted Image IP-ul a apartinut de RNC acu vreo 12 ani.

Edited by andreic, 30 May 2018 - 13:37.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca nu vrei sa zici macar clasa din care ai IP aici in public poti daca vrei sa mi-l dai pe PM. Nu o sa fac public nimic doar ca sa vada ochiul meu despre ce e vorba.

PS: RNC e si LIR asa ca acea clasa nu a apartinut RNC-ului acum 12 ani ci inca apartine:

Quote

a. În anul 1992, ICI-București a creat primul registru local IP (LIR) din România care a furnizat adrese IP de conectare la Internet atât utilizatorilor săi cât și altor instituții care au început să-și creeze propria infrastructură de Internet. Pentru o perioadă de mulți ani, ICI-București a fost singurul registru de alocare adrese IP în România;
A si RNC nu e doar LIR pentru Romania, mai este si detinatorul TLD-ului .ro:
ghost@Shouryuu ~ $ dig @8.8.8.8 rcs-rds.ro in ns +trace | grep ns
; <<>> DiG 9.10.3-P4-Ubuntu <<>> @8.8.8.8 rcs-rds.ro in ns +trace
;; global options: +cmd
ro.			172800	IN	NS	dns-at.rotld.ro.
ro.			172800	IN	NS	dns-ro.denic.de.
ro.			172800	IN	NS	sns-pb.isc.org.
ro.			172800	IN	NS	sec-dns-a.rotld.ro.
ro.			172800	IN	NS	sec-dns-b.rotld.ro.
rcs-rds.ro.		86400	IN	NS	ns2.rdsnet.ro.
rcs-rds.ro.		86400	IN	NS	ns1.rdsnet.ro.
;; Received 82 bytes from 192.162.16.20#53(sec-dns-a.rotld.ro) in 1 ms

ghost@Shouryuu ~ $ dig @8.8.8.8 rotld.ro in ns +trace | grep ns
; <<>> DiG 9.10.3-P4-Ubuntu <<>> @8.8.8.8 rotld.ro in ns +trace
;; global options: +cmd
ro.			172800	IN	NS	sns-pb.isc.org.
ro.			172800	IN	NS	dns-ro.denic.de.
ro.			172800	IN	NS	sec-dns-b.rotld.ro.
ro.			172800	IN	NS	dns-at.rotld.ro.
ro.			172800	IN	NS	sec-dns-a.rotld.ro.
rotld.ro.		26993	IN	NS	ns-a.rnc.ro.
rotld.ro.		26993	IN	NS	ns.rnc.ro.
;; Received 245 bytes from 192.162.16.20#53(sec-dns-a.rotld.ro) in 2 ms

ghost@Shouryuu ~ $ whois rotld.ro | grep -v %





  Domain Name: rotld.ro
  Registered On: Before 2001
  Expires On: 2027-05-30
  Registrar: ICI - Registrar
  Referral URL: http://www.rotld.ro

  DNSSEC: Active
  DS Keytag #1: 20965
  DS Algorithm #1: 8-RSASHA256
  DS Digest Type #1: 1-SHA1
  DS Digest #1: 74aa60f9c3deac684623dba62643d423f77fc54f
  DS Keytag #2: 20965
  DS Algorithm #2: 8-RSASHA256
  DS Digest Type #2: 2-SHA256
  DS Digest #2: 67b90fd5a1f11f1b10d207914c2696582d4068bc65165457fadf91ca022a82f6

  Nameserver: ns-a.rnc.ro
  Nameserver: ns.rnc.ro

  Domain Status: OK



#41
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Cautand azi ceva pe net am vazut ca iar m-au trecut pe Telekom.
O sa sun la ei....parca vad ca incep cu intrebarile...."aveti router?"..."va rog sa-l deconectati"...normal ca dupa deconectare va trece pe Digi...caz rezolvat pentru ei Posted Image

Attached Files


Edited by alexa32, 30 August 2018 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate