Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Iasi/Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
La cat se construieste acum eu zic ca arhitectura si constructii e pe val. In jurul orasului Iasi se construieste in prostie, case peste case, cartiere intregi, imense.

#38
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Kroghy, on 29 mai 2018 - 18:44, said:

La cat se construieste acum eu zic ca arhitectura si constructii e pe val. In jurul orasului Iasi se construieste in prostie, case peste case, cartiere intregi, imense.
Acum da.Dar eu termin peste 4 ani, se schimba multe pana atunci.Daca ar fi sa  aleg altceva as alege Facultatea de Instalatii.

#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Si in 2008 cand a venit criza tot asa se spunea ca nu o sa se mai construiasca ca pana atunci. Intre timp domeniul constructiilor a explodat.

#40
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Kroghy, on 29 mai 2018 - 18:49, said:

Si in 2008 cand a venit criza tot asa se spunea ca nu o sa se mai construiasca ca pana atunci. Intre timp domeniul constructiilor a explodat.
Dar care e scopul constructiilor avand in vedere ca toata lumea emigreaza.Citeam undeva ca in medie, 10 oameni parasesc pe ora Romania definitiv.

#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Prostii. In orasele mare populatia creste pe zi ce trece. Traficul e din ce in ce mai aglomerat si cartierele din primele sate in jurul oraselor au explodat.
Cauta pe internet despre cea mai bogata comuna din Romania care este Miroslava. O mare parte din populatia din Iasi s-a mutat la case in Miroslava.

Edited by Kroghy, 29 May 2018 - 18:55.


#42
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Kroghy, on 29 mai 2018 - 18:55, said:

Prostii. In orasele mare populatia creste pe zi ce trece. Traficul e din ce in ce mai aglomerat si cartierele din primele sate in jurul oraselor au explodat.
Cauta pe internet despre cea mai bogata comuna din Romania care este Miroslava. O mare parte din populatia din Iasi s-a mutat la case in Miroslava.
In cazul asta si geotehnicii se cauta avand in vedere ca nu poti sa construiesti fara sa ai avizul lor.Ma gandesc ca daca nu imi gasesc intr-o mina/sonda sa ma axez pe acest domeniu.

Edited by carturarulobosit, 29 May 2018 - 19:12.


#43
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Cel mai bun prieten al meu este la Geologie la iasi, din spusele lui si a cunostintelor lui cel mai bine este la ploiesti. La iasi stau foarte slab cu dotarea si practicam, in schimb este diversitate mare in materii

#44
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Muf, on 29 mai 2018 - 20:16, said:

La iasi stau foarte slab cu dotarea si practicam, in schimb este diversitate mare in materii
Si oras frumos, curat si civilizat.
[ http://iasifun.ziaruldeiasi.ro/wp-content/uploads/2018/04/Palas-Iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://iasifun.ziaru.../Palas-Iasi.jpg

Edited by Kroghy, 29 May 2018 - 20:19.


#45
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Muf, on 29 mai 2018 - 20:16, said:

Cel mai bun prieten al meu este la Geologie la iasi, din spusele lui si a cunostintelor lui cel mai bine este la ploiesti. La iasi stau foarte slab cu dotarea si practicam, in schimb este diversitate mare in materii
Ce perspective are dupa ce termina facultatea?

#46
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 carturarulobosit, on 29 mai 2018 - 19:04, said:

In cazul asta si geotehnicii se cauta avand in vedere ca nu poti sa construiesti fara sa ai avizul lor.Ma gandesc ca daca nu imi gasesc intr-o mina/sonda sa ma axez pe acest domeniu.

nici unu la suta din geologi nu lucreaza la mina, iar la sonda nu ai job. tu ce crezi ca geologu sta langa sonda cand pompeaza aia petrol?
geologul trebuie sa se miste. el e la sonde. la drilling. staiu 1 saptamana, 1 luna la una, alte trei luni la alta. sa nu crezi ca ai sa gasesti o sonda aproape de casa la care ai sa lucrezi 12 ani.

apoi, totusi, trebuie sa ai o oaresce placere, dorinta, inclinatie cand alegi o facultate. imi pare aiurea sa ti se recomande sa alegi: incearca la medicina ca se fac bani, dar la fel de bine arunca o privire si la aeronautica, ca e de viitor...

 Muf, on 29 mai 2018 - 20:16, said:

Cel mai bun prieten al meu este la Geologie la iasi, din spusele lui si a cunostintelor lui cel mai bine este la ploiesti. La iasi stau foarte slab cu dotarea si practicam, in schimb este diversitate mare in materii

ploiesti, intr'adevar. acolo e geologia romanesca.

 carturarulobosit, on 29 mai 2018 - 20:50, said:

Ce perspective are dupa ce termina facultatea?
mari. cam la 114 grade orizontal si vedere periferica pe la 40 de grade.

#47
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 argentum, on 29 mai 2018 - 20:53, said:


nici unu la suta din geologi nu lucreaza la mina, iar la sonda nu ai job. tu ce crezi ca geologu sta langa sonda cand pompeaza aia petrol?
geologul trebuie sa se miste. el e la sonde. la drilling. staiu 1 saptamana, 1 luna la una, alte trei luni la alta. sa nu crezi ca ai sa gasesti o sonda aproape de casa la care ai sa lucrezi 12 ani.

apoi, totusi, trebuie sa ai o oaresce placere, dorinta, inclinatie cand alegi o facultate. imi pare aiurea sa ti se recomande sa alegi: incearca la medicina ca se fac bani, dar la fel de bine arunca o privire si la aeronautica, ca e de viitor...



ploiesti, intr'adevar. acolo e geologia romanesca.


mari. cam la 114 grade orizontal si vedere periferica pe la 40 de grade.
Pai am o oarecare atragere spre domeniu.Vreau o munca dinamica, de teren.Ma uitam si peste cursuri si eram atras de ceea ce citeam.Daca ar fi sa aleg ceva ce nu-mi place m-as duce la politehnica.

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Naijax, on 29 mai 2018 - 18:09, said:

S-o credeti dumneavoastra
Daca lucrezi intr-o intreprindere, cunosti tot ce misca pe orizontala si verticala + pe tanti femeia de servici si nea Gigi de la scularie.
Crezi ca suntem in lagare de munca separate ?
Daca "intreprinderea" are 30 de oameni da, daca are 30,000 mai rar Posted Image

iar geologii sunt in general in Upstream

Edited by Octavian_SK, 29 May 2018 - 22:16.


#49
Allex_0

Allex_0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2017
toti isi dau cu parerea , sunt curios totusi cati sunt si geologi :)
Salut cumetre , sunt student in anu 3 la geologie iasi . Ce pot sa zic , se face carte serioasa insa stam cam prost un pic cu dotarile dar si cu practicile , bugetul facultatii este foarte mic ... Totusi, profii fac treaba buna , ai si unii care's dificili dar important e ca ramai cu cv in cap .
In legatura cu viitorul geologilor ..mm ,pretul barilului de petrol era mic cand am intrat eu la facultate 2015 , acum insa a crescut binisor , am prieten la master care si lucreaza ... se deschid sonde in draci si e nevoie de oameni , deocamdata ...viitorul nustiu cum o sa sune , oricum aici inveti si geotehnica , se mai fac banuti si din asta dar nu asa multi , cel putin nu la noi .
Mai cunosc cativa de pe la Ploiesti , din ce am vazut eu baietii sunt dotati bine , insa e foarte greu sa intri acolo , iti trebuie note mari , peste 9 sa speri la buget . Eu de Cluj nu m-am documentat niciodata , nustiu nimic cum  si ce . Mai este facultate de genu si la Bucuresti , acolo treaba se axeaza pe geofizica ( e un pic complexa ) dar utila . Nici ce fac aia pe acolo nu prea stiu asa ..
Eu unu nu prea sunt multumit ca nu avem dotarile pe care le meritam si de faptul ca nu prea se face asa multa practica , o sa ai in anu 1 si anu 2 practica de sfarsit de semestru , in rest o iesire 2 maxim ... putin pt asemenea domeniu , parerea mea .
Suntem putini la Iasi , noi cei din anul 3 suntem cei mai multi , vreo 39 , anu 2 cam 20 ... , la specializarea geochimie anu 3 , cam vreo 23 , asadar suntem putini fiindca multi se lasa , e un pic dificila facultatea , dar nu imposibila . Geologia e frumoasa , dar in Romania faceai bani frumosi cu geologia ( in petrol , ca aici is cei mai multi bani )  cam acu 10 ani sa zic asa ...  Dar pe viitor nu se stie , fa ceva sa-ti placa . daca vrei tinem legatura pe un facebook ceva ... BAFTA

#50
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Allex_0, on 29 mai 2018 - 22:51, said:

toti isi dau cu parerea , sunt curios totusi cati sunt si geologi Posted Image
Salut cumetre , sunt student in anu 3 la geologie iasi . Ce pot sa zic , se face carte serioasa insa stam cam prost un pic cu dotarile dar si cu practicile , bugetul facultatii este foarte mic ... Totusi, profii fac treaba buna , ai si unii care's dificili dar important e ca ramai cu cv in cap .
In legatura cu viitorul geologilor ..mm ,pretul barilului de petrol era mic cand am intrat eu la facultate 2015 , acum insa a crescut binisor , am prieten la master care si lucreaza ... se deschid sonde in draci si e nevoie de oameni , deocamdata ...viitorul nustiu cum o sa sune , oricum aici inveti si geotehnica , se mai fac banuti si din asta dar nu asa multi , cel putin nu la noi .
Mai cunosc cativa de pe la Ploiesti , din ce am vazut eu baietii sunt dotati bine , insa e foarte greu sa intri acolo , iti trebuie note mari , peste 9 sa speri la buget . Eu de Cluj nu m-am documentat niciodata , nustiu nimic cum  si ce . Mai este facultate de genu si la Bucuresti , acolo treaba se axeaza pe geofizica ( e un pic complexa ) dar utila . Nici ce fac aia pe acolo nu prea stiu asa ..
Eu unu nu prea sunt multumit ca nu avem dotarile pe care le meritam si de faptul ca nu prea se face asa multa practica , o sa ai in anu 1 si anu 2 practica de sfarsit de semestru , in rest o iesire 2 maxim ... putin pt asemenea domeniu , parerea mea .
Suntem putini la Iasi , noi cei din anul 3 suntem cei mai multi , vreo 39 , anu 2 cam 20 ... , la specializarea geochimie anu 3 , cam vreo 23 , asadar suntem putini fiindca multi se lasa , e un pic dificila facultatea , dar nu imposibila . Geologia e frumoasa , dar in Romania faceai bani frumosi cu geologia ( in petrol , ca aici is cei mai multi bani )  cam acu 10 ani sa zic asa ...  Dar pe viitor nu se stie , fa ceva sa-ti placa . daca vrei tinem legatura pe un facebook ceva ... BAFTA
Ce ti se pare cel mai dificil la facultate?Ma uitam peste cursurile din anul 1 si mi se pareau interesante de invatat.

#51
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 carturarulobosit, on 29 mai 2018 - 16:49, said:

Va salut!
M-am decis sa urmez facultatea de Geologie, mai exact inginerie geologica.
Intrebarea mea este urmatoarea: care facultate este mai bine pregatita?UBB din Cluj sau UAIC din Iasi?
Multumesc anticipat!

Daca intrebi strict de facultate, e acelasi lucru oriunde in lumea asta, fie ca e Iasi sau Cluj, fie ca e India sau America. Toate sunt iluzii. :) Ti-as sugera sa te orientezi dupa orase si oameni. Iasiul s-a schimbat dramatic in ultimii ani, s-a facut foarte frumos. Clujul de asemenea e frumos, fiind oras austro-ungar. Depinde de ce preferi. Viziteaza inainte ambele orase si vezi care iti place mai mult.

 Kroghy, on 29 mai 2018 - 18:44, said:

La cat se construieste acum eu zic ca arhitectura si constructii e pe val. In jurul orasului Iasi se construieste in prostie, case peste case, cartiere intregi, imense.

Aia nu-i arhitectura. Arhitectura nu mai exista in ziua de azi. Azi se construiesc doar ghetouri. Noroc cu centrul: Stefan cel Mare, Palas, alea chiar au devenit frumoase. Restul e doar decadere.

#52
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 dark, on 29 mai 2018 - 16:58, said:

pui carul înaintea boilor,
cel care trebuie să fie bine pregătit, ești tu!
Nu ai dreptate aici.
Perceția dificultății este influențată de mediu
și fără grad de comparație ești ca o busolă în gol.

Să zicem că ești la facultatea X, unde tu dai efortul care ție ți se pare maxim.
Și mai iei și note bune.
Care va fii percepția ?
Că ești bine pregătit și tare.

Dar în realitate, facultatea X este slabă, tu dai tot ceea ce crezi că ai de dat,
iei niște note care crezi că reflectă nivelul la care ești,
și așa se formează o diplomă pe o percepție falsă.

Autoevaluarea nu este pentru toți;
de fapt doar foarte puțini sunt în stare s-o facă în mod obiectiv.
De asta există facultăți, că altfel am putea toți să mergem doar la bibliotecă și să citim și să ne scriem singuri diplomele.

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cam in orice domeniu studiezi, poti gasi carti/materiale in domeniu din lumea larga. Daca iei cateva si nu intelegi nimic din ele, dar la facultate ai doar note de 9 si 10, poti incepe sa-ti pui cateva intrebari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate