Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Salariu real pentru junior in Robotica?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postbiogood, on 29 mai 2018 - 16:17, said:

Pentru o persoana care a terminat anul asta facultatea, e sefa de promotie, a a avut nenumarate burse si in general e foarte bine pregatita, chiar daca pentru inceput doar teoretic (nici nu are cum altfel, pentru moment), 2500 - 3000 lei sunt o insulta pe fatza si cu adresa.
3000 de lei net inseamna cam 6000 de lei total costuri lunare (brut + taxe + alte costuri). Intr-un an inseamna 72.000 de lei.
Oricat de bun ar fi, un absolvent de facultate nu produce intr-un an nici jumate din banii astia.
Daca il mai lasi si singur, fara indrumarea unui senior ... e si mai rau.

#20
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Bine, atunci lasa sa produca mult mai mult pentru un angajator din strainatate.

Edited by biogood, 29 May 2018 - 16:53.


#21
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View Postbritneysbitch, on 29 mai 2018 - 16:42, said:

Eu mă gândeam că e vorba de Euro.

Un inginer șef care "supraveghează" niște roboți care dozează și partiționează capsule medicale câștigă aproape 16,000 lei pe lună.

Sigur, e șef, e cu vreo 20 de ani de experiență în spate și responsabilitate destulă, dar 3000 de lei mi se pare ridicol, chiar și pentru un începător, mai ales că-i vorba de Cluj.


Sunt total de acord ca 3000 lei e o suma relativ mica raportat la domeniu mai ales ca e vorba de R&D. Eu ma gandeam la un starting point de undeva la 1k euro pentru inceput de negociere. Desigur exista si alti factori care ar putea sa impinga suma in jos dar aia vor fi luati in calcul ulterior. E.g. shares in firma, sistem de bonusare.


View Postaflorin27, on 29 mai 2018 - 16:46, said:

3000 de lei net inseamna cam 6000 de lei total costuri lunare (brut + taxe + alte costuri). Intr-un an inseamna 72.000 de lei.
Oricat de bun ar fi, un absolvent de facultate nu produce intr-un an nici jumate din banii astia.
Daca il mai lasi si singur, fara indrumarea unui senior ... e si mai rau.

E R&D. Produce produsul in sine. Daca se materializeaza vanzari pentru acel produs sau nu, nu mai tine de persoana care s-a ocupat de R&D.

Edited by MeT4L, 29 May 2018 - 17:04.


#22
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Titlurile sunt frecție, contează complexitatea produsului pe care îl dezvolți. Una e sa faci un hrănitor automat de câini și alta e sa faci o proteza medicala controlabila printr-un implant nervos.

Skill urile persoanei respective în ce domeniu sunt de fapt? Programare, design hardware (electronica), mecanica?

Un junior bun în programare ia începând de la 1000 de euro net.

#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postfigo1988, on 29 mai 2018 - 17:10, said:

Un junior bun în programare ia începând de la 1000 de euro net
Eu stiam de minimu' pe economie..

Edited by YourFan, 29 May 2018 - 17:35.


#24
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View Postfigo1988, on 29 mai 2018 - 17:10, said:

Titlurile sunt frecție, contează complexitatea produsului pe care îl dezvolți. Una e sa faci un hrănitor automat de câini și alta e sa faci o proteza medicala controlabila printr-un implant nervos.

Skill urile persoanei respective în ce domeniu sunt de fapt? Programare, design hardware (electronica), mecanica?

Un junior bun în programare ia începând de la 1000 de euro net.

Termina facultatea de robotica. Automatizare, design CAD, design industrial si alte nebuneli ce mai fac ei pe acolo. Din pacate nu pot sa spun produsul, dar creand o scara bazat pe ce ai spus tu cam aici se situeaza proiectul pe care va lucra. Asta e asa, o aproximare relativ grosolana.

Hranitor caini --------------------------------------------ce va face ea------------------------>implantul nervos


Am facut acum un calcul si sansele sa angajezi un sef de promotie de la oricare facultate care ar putea avea relevanta pe domeniul Robotica, in Cluj, sunt de 0.88%/an. Presupunand ca un salar in R&D - Robotica are "x" salar, un sef de promotie mi se pare ca ar trebui sa aiba macar +20-25% in plus fata de un absolvent normal.

Edited by MeT4L, 29 May 2018 - 17:36.


#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Intotdeauna se pune intrebarea ce poate sa faca cu adevarat persoana respectiva. E o mare diferenta intre facultate si industrie. Ca si programator o mai scalzi daca esti din-ala speriat de bombe, stai cu capu-n ecran si clampacesti toata ziua.

Cind vine vorba de Product Owner sau Project Manager, facultatea este fix pix, conteaza alte skilluri, si anume tre sa fii pizdos, al dracului, sa stii sa zici nu si du-te dracului, mars, ba, chestii din-astea. Io ma pis de ris la noi cind se incing aia, o iau pe germana, ca sa vorbeasca mai repede ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta. Un produs nu se creaza de niste oameni in halate albe care vorbesc politicos unii cu altii, asta e doar pentru pozele de marketing. Cind se impute treaba e de belea.

Eu am avut colega de care auzisem ca a fost la nus cite olimpiade etc, au trimis-o prostii de la noi in Franta, impreuna cu alti juniori, sa preia un proiect de tot cacatul si i-au facut praf aia. Le-au zis ca nu stiu nimic, ca-s varza etc. Vorbea la telefon cu cineva de-acolo si dup-aia a inceput sa plinga...

#26
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostMeT4L, on 29 mai 2018 - 17:33, said:

Termina facultatea de robotica. Automatizare, design CAD, design industrial si alte nebuneli ce mai fac ei pe acolo. Din pacate nu pot sa spun produsul, dar creand o scara bazat pe ce ai spus tu cam aici se situeaza proiectul pe care va lucra. Asta e asa, o aproximare relativ grosolana.

Hranitor caini --------------------------------------------ce va face ea------------------------>implantul nervos


Am facut acum un calcul si sansele sa angajezi un sef de promotie de la oricare facultate care ar putea avea relevanta pe domeniul Robotica, in Cluj, sunt de 0.88%/an. Presupunand ca un salar in R&D - Robotica are "x" salar, un sef de promotie mi se pare ca ar trebui sa aiba macar +20-25% in plus fata de un absolvent normal.
de ce zici asta? sa zicem ca tu esti sef de promotie si ai ajuns inginer, eu tot inginer dar nu am fost sef de promotie, noi facem aceeasi treaba si tu sa iei cu 20-25% mai mult? nu e corect deloc.
exceleaza la locul de munca si cum a zis un coleg mai sus sa faci ceva mai wow si care sa aduca beneficii firmei si tu sa primesti un bonus, mai corect mi se pare asa.

#27
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View PostMosotti, on 29 mai 2018 - 18:17, said:

Intotdeauna se pune intrebarea ce poate sa faca cu adevarat persoana respectiva. E o mare diferenta intre facultate si industrie. Ca si programator o mai scalzi daca esti din-ala speriat de bombe, stai cu capu-n ecran si clampacesti toata ziua.

Cind vine vorba de Product Owner sau Project Manager, facultatea este fix pix, conteaza alte skilluri, si anume tre sa fii pizdos, al dracului, sa stii sa zici nu si du-te dracului, mars, ba, chestii din-astea. Io ma pis de ris la noi cind se incing aia, o iau pe germana, ca sa vorbeasca mai repede ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta. Un produs nu se creaza de niste oameni in halate albe care vorbesc politicos unii cu altii, asta e doar pentru pozele de marketing. Cind se impute treaba e de belea.

Eu am avut colega de care auzisem ca a fost la nus cite olimpiade etc, au trimis-o prostii de la noi in Franta, impreuna cu alti juniori, sa preia un proiect de tot cacatul si i-au facut praf aia. Le-au zis ca nu stiu nimic, ca-s varza etc. Vorbea la telefon cu cineva de-acolo si dup-aia a inceput sa plinga...

Total de acord. Aici in schimb situatia e putin diferita. Atat persoana angajata cat si angajatorul invata. Proiectul incepe de la 0. Nu exista perioada de buffer in care se bate cu seniori sau cu altii care deja au acel rol si stiu ce fac pentru ca au experienta in firma respectiva si pe produsul respectiv. Iar legat de faptul ca businessul e agresiv si fast paced, asta il face sa fie frumos.

View PostHailztorm, on 29 mai 2018 - 19:30, said:

de ce zici asta? sa zicem ca tu esti sef de promotie si ai ajuns inginer, eu tot inginer dar nu am fost sef de promotie, noi facem aceeasi treaba si tu sa iei cu 20-25% mai mult? nu e corect deloc.
exceleaza la locul de munca si cum a zis un coleg mai sus sa faci ceva mai wow si care sa aduca beneficii firmei si tu sa primesti un bonus, mai corect mi se pare asa.

Da, pentru ca automat triezi persoane si vezi daca ai de a face cu cineva care stie ce face, sau doar a trecut prin facultate. Mi se pare ca prea putina lume incurajeaza excelenta. Din punct de vedere al unui angajator, as plati in plus pentru top of the class. In momentul in care iei pe cineva din facultate, singura modalitate prin care poti sa "triezi" sunt notele, internshipurile, bursele si exchangeurile in strainatate (erasmus, etc.). Evident, datoria angajatorului e sa identifice daca chiar si-a meritat acel top of the class sau e doar cineva care a "tocit". In momentul de fata acest top of the class este justificat avand in vedere ca are toate calitatile pe care le-am enumerat mai sus.

Edited by MeT4L, 29 May 2018 - 20:41.


#28
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sincer vorbind, eu cred ca pentru firma aia nu e un proiect cu adevărat serios. Nu iei pe cineva de pe băncile facultății și îl pui sa facă TOT produsul. În primul rand pentru ca oricat de bun e absolventul, tot va dura al naibii de mult. În al doilea rând, după cum zicea mosotti, Skill urile unde un product owner/project manager face diferența nu se învață sau măsoară în facultate.

Ar fi nevoie de mai multe detalii, măcar despre firmă. Eu înțeleg ca ei se ocupa de cu totul altceva și acum patronul vrea sa facă robotica. Cat de mare va fi echipa pe care o va conduce? Domeniul de activitate al firmei are vreo legătură cu utilizarea produsului sau e conex cu programare / CAD ETC?

PS: Nici o firma mare nu recrutează sau plătește după notele de la școală. Ba chiar mie, ca angajator, mi-ar spune sa fiu atent la interviu dacă persoana respectiva are vreo nișă in care excelează și de care e pasionata sau doar a alergat după note.

#29
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Am o fosta colega care, șefa de promoție fiind, a stat șomeră mai bine de un an, pe când avea vreo 25..

Și tot în Cluj, și nu facultatea de poezie duioasă..Li se rupe angajatorilor de notele tale din facultate..Aici nu e SUA

#30
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMeT4L, on 29 mai 2018 - 16:16, said:

Te referi ca cei 3k lei ar fi prea mult? sau cei $2.6k?
Cei 3k pot fi prea mult, dar incercarea moarte n-are, doar ca poate fi interpretata gresit.

Acuma depinde cum pune problema candidatul la angajare, ca in bancul cu preotii fumatori: :D

* Un tânăr novice şi un călugăr se plimbau prin grădina mânăstirii, citind şi comentând împreună diferite pasaje din Biblie. La un moment dat au simţit nevoia unei ţigări, dar, neştiind dacă încalcă sau nu vreo regulă fumând în timpul studiului, s-au hotărât să-l întrebe pe părintele stareţ. A doua zi, când s-au întâlnit, călugărul fuma liniştit, spre nedumerirea novicelui.
- Frate, îi spuse acesta, mie stareţul mi-a interzis să fumez, ţie cum ţi-a permis ?
- Nu ştiu... Tu ce i-ai zis ?
- I-am cerut să-mi dea voie să fumez în timp ce citesc Biblia.
- Vezi, aici ai greşit. Eu i-am cerut să-mi dea voie să citesc Biblia în timp ce fumez.
MORALA: Răspunsul pe care-l primeşti depinde de întrebarea pe care o pui. De exemplu, îi poţi spune şefului: “Pot să lucrez la proiectul acesta în concediu ?” dar nu “Pot să mă duc în concediu în timp ce lucrez la acest proiect ?” *

View Postaflorin27, on 29 mai 2018 - 16:46, said:

3000 de lei net inseamna cam 6000 de lei total costuri lunare (brut + taxe + alte costuri). Intr-un an inseamna 72.000 de lei.
Oricat de bun ar fi, un absolvent de facultate nu produce intr-un an nici jumate din banii astia.
Daca il mai lasi si singur, fara indrumarea unui senior ... e si mai rau.
Probabil ti-a scapat esentialul, este "vorba" despre domeniul roboticii si conexe.

#31
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Pentru un absolvent de top in domeniul roboticii un salariu de 3000Ron nu ar fi mult deloc mai ales daca are si internship deci nu pleaca chiar de la 0.
Daca vorbim de 2600- 3000E, in Ro sansele sunt extrem de mici, spre nule, pentru un debutant.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMeT4L, on 29 mai 2018 - 15:28, said:

Junior Project Owner/Manager in Robotica

Inteleg sa angajezi un junior intr-o pozitie tehnica, il pui intr-o echipa cu n altii care lucreaza la acel produs astfel incat sa aibe de unde invata, iar mai tarziu va ajunge productiv in acea echipa.

Nu pot insa intelege de ce ar angaja cineva un project owner sau project manager care nu doar ca nu a mai practicat aceasta meserie, dar nici nu a fost vreodata subordonat unuia sa vada cum se pune problema. De la cine va invata cum se practica managementul? Angajezi un manager experimentat doar pentru a indruma junoriul? Apoi ce faci, stiind ca n-ai nevoie de 2 manageri?

#33
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
1. Notele eventual pot fi criteriu de departajare în ciuda unuia cu note mai slabe dar altfel oarecum egal, nu și de salariu.
2. Manager proaspăt absolvent? M-aș gândi de trei ori înainte. Dar n-ar fi imposibil dacă experiența anterioară cumva îl recomandă (skill de leadership demonstrabil cumva).
3. Salariul l-aș vedea în același ton cu IT, eventual nișă de IT, deci nu cât i-ai da la unul care face javascript că din ăia găsești pe orice colț de stradă ci să zicem unul care știe C++ ca lumea, chiar dacă e junior. Probabil pe la mia de euro net aș oferi la început și în funcție de performanță mărit la 1500 la anul.

#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Mult prea putin la ce prost va ocupa. Posted Image

Fara 2k Euro salariu de la inceput nici nu te-as baga in seama sa fiu in locul aluia.

E vorba de robotica viitorul "de aur" al omenirii.

#35
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View Postneagu_laurentiu, on 29 mai 2018 - 15:43, said:

Stie angajatorul daca poate suporta o suma propusa de viitorul angajat, nu-l plange pe el intr-ale negustoriei.
Cat timp nu-ti poti evalua costurile si te uiti la capra vecinului atunci nu vei avea o viata fericita. Iar eu, angajator, nu-s fericit cu oameni care nu-s infipti in realitatea cotidiana si se uita dupa cai verzi.

Am facut o greseala in primul post, doar acum am vazut. E product owner, nu project owner. Intradevar o sa "managerieze" alti oameni dar are oricum un "scrum master" peste. Oamenii pe care urmeaza sa ii managerieze i-a manageriat si in programul de intership la firma la care urmeaza sa se angajeze. Practic, departamentul va fi creat din proaspat absolveti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate