Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

exercitarea autoritatii parintesti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015
In urma unei relatii de concubinaj cu fosta a rezultat un copil. Relatia nu a rezistat si ne-am despartit anul trecut, stabilind initial de comun acord ca nu are rost sa ne complicam cu procese pentru custodie si altfel de birocratii, insa in ianuarie anul acesta am fost dat in judecata pentru pensie alimentara si dreptul de exercitare al autoritatii parintesti. Instanta de judecata a decis: "Dispune exercitarea autorității părintești exclusive de către reclamantă asupra minorei. Stabilește locuința minorei la mamă, cu limitarea accesului pârâtului de a o vedea pe minoră."
Intrebarea mea este daca formularea aceasta inseamna ca nu mai am drept de vizita sau pot cere sa vizitez minora conform unui program.
Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti cere vizitarea dupa un program.

Dreptul de vizita nu ti se poate lua decat daca esti decazut din drepturile parintesti. Adica sa faci ceva foarte grav legat de copil.

Edited by pasilla, 29 May 2018 - 12:50.


#3
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Omule, limitare nu inseamna anulare. Inseamna ca nu te poti duce cand vrei tu pe capul femeii sa-ti vezi copilul. Trebuie sa faceti de comun acord un program de vizitare a minorului, sa stabilesti cate weekend-uri poti sa-l iei la domiciliul tau, cate saptamani in vacanta si altele. Discuta cu un avocat si puneti totul pe hartie.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Limitare <> (adica diferit, nu egal) interzicere.
Deci, poti sa vizitezi copilul, dupa un program stabilit de comun acord / instanta / habar am cum.
Tu nu ti-ai luat un avocat ?!

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai exista "autoritate parinteasca", "decat" abuzuri si violenta domestica!
Limitare nu inseamna interzicere. Ca nu-i tot aia.

Edited by myshyk, 29 May 2018 - 12:59.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cere în instanță program fix. Au ei model gen două weekenduri pe lună, o săptămână în vacanța cutare etc...

Nu merge aia cu de comun acord că acest de comun acord se transformă în "când vrea mușkiu ei".

Dacă ai program fix te duci cu miliția jandarmeria pompierii și tot vezi copilul că altfel e nașpa pentru ea.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ dan_rromu
si uite asa se leaga unii la cap fara sa-i doara.
pana acum nu cotizai cu bani la cresterea copilului (cel putin nu oficial), fosta a vrut bani ok, ii va avea un % procent din ce castigi (daca lucrezi la negru sau la gri o sa ia firmituri).
DAR, acum ai cadru legal sa ceri copilul, poti merge cu el in vacanta, il poti luat in weekend fara ca fosta sa aiba prea multe de zis (din puct de vedere legal).

p.s.
faza asta e similara cu ce am patit eu cu niste vecini.
ei aveau drepturi bla bla bla, pana cand am chemat politia sa le explice problema si cu greu au scapat fara amenda.

Edited by arg, 29 May 2018 - 13:26.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 dan_rromu, on 29 mai 2018 - 12:29, said:

ca nu are rost sa ne complicam cu procese pentru custodie si altfel de birocratii,
Adica de ce te-ai ferit nu ai scapat.
Cand este un copil la mijloc jocul se complica din simplul motiv ca cel care pleaca fara copil nu mai doreste sa plateasca, sa intervina in educatia lui etc .
Trebuie stabilit cand poti sa-ti vezi copilul, ia legatura cu un avocat , se face un program si gata dar exista o terminologie legala pe care doar un avocat o cunoaste si te poate scoate la lumina.

Edited by ldpe, 29 May 2018 - 13:32.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 arg, on 29 mai 2018 - 13:23, said:

p.s.
faza asta e similara cu ce am patit eu cu niste vecini.
ei aveau drepturi bla bla bla, pana cand am chemat politia sa le explice problema si cu greu au scapat fara amenda.

Și tu ai un copil cu niște vecini ? Și vecinii te-au dat în judecată pentru pensie alimentară?


On topic

Nu ai nevoie de un avocat. La înfățișarea la procesul deschis pentru pensie alimentară ceri și stabilirea dreptului la vizită și a programului. Genul a ceea ce am zis mai sus.

Insistă pentru ceva specific, chiar dacă se poate și de comun acord, nu va fi ok pentru tine mai târziu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate