Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

ANCOM: 99,6% dintre gospodariile din Romania sunt abonate la servicii TV

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 06.03.2018

Attached File  poza comunicat_CATV_2018.png   213.7K   22 downloads



„Statisticile noastre arată că, la finalul lui 2017, existau 99,6 abonamente la servicii TV la fiecare 100 gospodării. Cele mai utilizate rămân rețelele de cablu, care aveau 5 milioane de abonați și își continuă creșterea, dar nu putem să nu remarcăm creșterea accelerată, cu 24%, a abonamentelor prin tehnologia IPTV. Această evoluție se datorează și faptului că, în contextul unei rate de penetrare de aproape 100%, furnizorii de servicii trebuie să propună oferte cât mai atractive, pentru a câștiga abonați noi. Iar concurența pe această piață are ca principal beneficiar utilizatorul, ale cărui interese sunt în centrul preocupărilor noastre, ca reglementator al pieței”, a declarat Sorin Grindeanu, Președintele ANCOM.



În anul 2017 s-a înregistrat o creștere cu aproape 3% a numărului de abonați la servicii de retransmisie TV furnizate contra-cost, până la 7,45 de milioane. În mediul urban, rata de penetrare era de 103,9 la 100 gospodării, în timp ce în rural era de 94,0 la 100 gospodării. În funcție de numărul de abonați la sfârșitul anului 2017, liderul pieței de servicii TV avea o cotă de piață de 48%, principalul competitor 20%, următorul competitor 18%, ceilalți furnizori însumând 14%. Raportul complet realizat de ANCOM poate fi accesat aici. Infografic abonați TV aici.

Suport de recepționare
Din numărul total de 7,45 de milioane de abonați, cei mai mulți - 5 milioane - sunt abonați prin rețele de cablu (+5% față de 2016), 2,3 milioane sunt abonați prin rețele satelit – DTH (-4%), iar 120 mii sunt abonați prin IPTV.
În mediul urban, serviciile TV cu abonament sunt recepționate îndeosebi prin rețele de cablu (82% dintre abonați), urmate de recepția prin satelit - DTH (15%). În schimb, în mediul rural sunt utilizate mai mult rețele satelit de tip DTH (54%), iar cele de cablu sunt utilizate de 45% dintre abonați.

Abonați TV în format digital
Cele 4,7 milioane abonamente în format digital reprezentau 63% din numărul total de abonați la servicii de retransmisie TV. Deși numărul lor este în scădere, abonamentele prin rețele satelit – DTH aveau o pondere de 49% în numărul total de abonamente în format digital, cele prin cablu digital 48%, iar abonamentele prin IPTV reprezentau 3%.

Raportul de date statistice
Raportul de date statistice privind piața de comunicații electronice din România pentru anul 2017 este realizat de ANCOM pe baza datelor statistice raportate semestrial de furnizorii care au obligația de a transmite către ANCOM valorile indicatorilor corespunzători categoriilor de servicii conform Deciziei nr. 333/2013 și este disponibil aici.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Yay! Sunt special! N-am cablu tv de 10 ani....

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Halucinant.
Indobitocirea poporului in masa.

#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Inseamna ca eu ma aflu intre cei 0,4%.

Edited by borhot, 29 May 2018 - 09:38.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
La TV sunt multe alte posturi in afara de antene. Eu ma uit la posturile de muzica si la cele de filme. E cumva si asta indobitocire?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si mult, mult, mult mai putini buda in casa. Sau apa calda. Sau folosesc pasta de dinti sau sapunul. Deh, prioritati.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSeiren, on 29 mai 2018 - 09:22, said:

În mediul urban, rata de penetrare era de 103,9 la 100 gospodării,

Nu am inteles niciodata acest gen de afirmatii Posted Image

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu credeam ca pe masura ce patrund serviciile de video la cerere precum Netflix, HBOGo sau Amazon Video sau Antena Play, lumea se uita cand vrea fara reclame la ce vrea, nu mai sta sa astepte ora cand se difuzeaza emisiunea si inghite si reclamele.

View Postadisz, on 29 mai 2018 - 09:49, said:

Nu am inteles niciodata acest gen de afirmatii Posted Image
Mai multe tlevizioare si mai multi furnizori in aceeasi casa ?

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Probabil din cauza ca sunt multe pensiuni peste tot pe unde mergi Posted Image

E necesar un abonament la tv, nu va tot manifestati atata. Exista si altceva de vazut in afara de mircea badea si gadea sau manele.
History HD, toate programele DIGI (WORLD, LIFE, etc), Nationalurile... si inca ceva canale, care sunt foarte ok.
Iar pe A1 emisiunea chefi la cutite imi place, cand am ocazia ma uit. Posted Image

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Mai multe televizoare grantat nu.Cred ca in mediul urban exista cel putin doua televizoare in 99,99% din apartamente.
De asemenea,nu cred ca exista o singura locuinta in Romania care sa aiba in casa mai multi furnizori.Ar putea fi cei cu parabolicele ramase,dar ma indoiesc de acest lucru.

View PostPlatonX, on 29 mai 2018 - 09:54, said:

Mai multe tlevizioare si mai multi furnizori in aceeasi casa ?

Dar pana la urma era vorba de 103,9% raportat la 100%

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,491
  • Înscris: 20.10.2006
Bleah. Oribil, televiziune la tot poporul, mai trebuie ani buni se pare pana sa scapam de flagelul numit televizor.

View PostAlexEn, on 29 mai 2018 - 09:46, said:

La TV sunt multe alte posturi in afara de antene. Eu ma uit la posturile de muzica si la cele de filme. E cumva si asta indobitocire?
Partial da. Si asta pentru ca e vorba de inapoiere tehnologica, in epoca internetului sa folosesti tv-ul pentru filme.

View Postadisz, on 29 mai 2018 - 09:49, said:

Nu am inteles niciodata acest gen de afirmatii Posted Image
Unii au cate 2 abonamente la calbu, la 2 provideri diferiti. Cunosc si eu persoane. Vor back-up ori posturi ce nu apar in grila celuilalt operator.

View Postadisz, on 29 mai 2018 - 11:11, said:

Mai multe televizoare grantat nu.Cred ca in mediul urban exista cel putin doua televizoare in 99,99% din apartamente.
De asemenea,nu cred ca exista o singura locuinta in Romania care sa aiba in casa mai multi furnizori.Ar putea fi cei cu parabolicele ramase,dar ma indoiesc de acest lucru.
Si daca am apartament fara nici un tv cred ca sunt cel putin ciudat :)). Cunosc persoane ce au mai multi furnizori de tv in casa. Dealtfel in orasele mici/monoindustriale, populate de babalaci in mare parte placerile vietii se reduc pentru multi la una singura: tv-ul. Si deseori chiar daca au posibilitatea de a folosi si tv digital, mai avansat folosesc doar analogic. Trec pe digital doar cand e vorba de vreun post anume ce altfel nu il prind.

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postadisz, on 29 mai 2018 - 11:11, said:

Dar pana la urma era vorba de 103,9% raportat la 100%
Avem o locuinta in care locuiesc doua familii: parintii(socrii) si fiul(nora). Parintii (socrii) au televizor cu factura separata, fiul si nora au televizor cu factura separata. Deci statistic sunt 200% pentru ca este o singura casa (100%) si gradul de ocupare este dublu (2 abonamente intr-o singura casa (intr-un singur intreg)).

Cate locuinte avem ? - 1 locuinta.
Cate abonamente avem ? 2 abonamente.

Daca ar fi fost 1 singur abonament ar fi fost 100%, daca sunt doua abonamente la o casa este 200%.
Daca s-ar fi luat doua case si doar una avea un singur abonament ar fi fost 50%.
Se ia numarul de abonamente din Romania si se imparte la numarul de case din Romania.

Edited by PlatonX, 29 May 2018 - 12:17.


#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este mai ieftin un abonament TV ca netu' ! ...

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Rahat! N-o cred.
Nici eu n-am TV si,evident, nici abonament pentru unul. Nu cred ca suntem singurii din Romania care nu au, asa ca procentul ala e scos din...

Edited by sorin147, 29 May 2018 - 12:46.


#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,491
  • Înscris: 20.10.2006
Se compenseaza cu unii care au cate 2 abonamente.

#16
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postsorin147, on 29 mai 2018 - 12:46, said:

Rahat! N-o cred.
Nici eu n-am TV si,evident, nici abonament pentru unul. Nu cred ca suntem singurii din Romania care nu au, asa ca procentul ala e scos din...

+1 (Nu mai am TV de 7 ani, am un monitor de 28 inch la care ma uit la filme/seriale)

Nu cred ca suntem doar 0,4%. Sa fim seriosi, cand gasesti totul online, trebuie sa fi putin cam naiv sa platesti abonament la tv, cand poti sa iti alegi singur contentul (gratuit sau platit - Netflix, HBO GO).

Edited by ovtd, 29 May 2018 - 13:13.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlatonX, on 29 mai 2018 - 12:14, said:

Avem o locuinta in care locuiesc doua familii: parintii(socrii) si fiul(nora). Parintii (socrii) au televizor cu factura separata, fiul si nora au televizor cu factura separata. Deci statistic sunt 200% pentru ca este o singura casa (100%) si gradul de ocupare este dublu (2 abonamente intr-o singura casa (intr-un singur intreg)).

Cate locuinte avem ? - 1 locuinta.
Cate abonamente avem ? 2 abonamente.

Daca ar fi fost 1 singur abonament ar fi fost 100%, daca sunt doua abonamente la o casa este 200%.
Daca s-ar fi luat doua case si doar una avea un singur abonament ar fi fost 50%.
Se ia numarul de abonamente din Romania si se imparte la numarul de case din Romania.

Inseamna ca exista doua contracte distincte (cu titulari diferiti) daca vin doua facturi.
Daca vin doua facturi se considera doua gospodarii (familii) chiar daca traiesc sub acelasi acoperis,sau in aceeasi camera.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu cred ca rapoartele au rezultatele reale (mai bine zis, rezultatele nu sunt conforme cu realitatea). Daca la 100 de gospodarii, sunt 99 de abonati, inseamna ca una nu are? Nu cred, ori toti, ori mai putin.

Ar fi bine sa stim cate gospodarii au doua abonamente (DIGI+UPC, TELEKOM+UPC, etc). Am fost in weekend la bunicii sotiei si o casa din 5-6 nu avea parabolica, deci un procent destul de insemnat. Da, cand imaprti 7.5 abonamente la 7.49 gospodarii, iese calculul, dar la aceeasi adresa cati sunt? UPC are analogul prin cablu, chiar daca nu ai aboanment tv, ci doar de internet sau telefonie fixa. Se contorizeaza si ala?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate