Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum schimb numerele la display

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, am o mica problema sa zic asa.
Mi-am conectat pc-ul la televizor printr-un cablu HDMI, chestie care ma deranjeaza, de fapt ma frusteaza este ca monitorul este numarul 2 si televizorul este numarul 1, chiar daca monitorul este principal calculatorul ia ca "second monitor" monitorul in sine.
In fine, aveti idee cum as putea sa schimbe aceste numere? Montorul sa aibe numarul unu si televizorul 2.

Attached Files



#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Numere nu au nicio relevanță. Poți să muți displayurile cu drag and drop.

Dacă vrei musai să ai numerele în ordine trebuie să umbli în regiștri. Nu recomand, dar dacă vrei neapărat, uite cum:

1. Backup la regiștri
2. Deconectezi toate monitoarele în afara de primary
3. Ștergi:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Systems\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Connectivity
HKEY_LOCAL_MACHINE\Systems\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Configuration
4. Conectezi monitoarele în ordinea în care vrei să apară

Ordinea ține de obicei până la următorul restart. Am patru monitoare și înțeleg că te lovește în OCD, dar nu avem o soluție deocamdată.
Nu umbla la regiștri dacă nu știi ce faci.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Dar nu functioneaza DRAG & DROP intre cele 2 pictograme ale monitoarelor? Adica click si tii apasat pe 1 si tragi peste 2 si eliberezi mouse-ul!
Ca la mine merge!

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 viceroy56, on 29 mai 2018 - 16:43, said:

Dar nu functioneaza DRAG & DROP intre cele 2 pictograme ale monitoarelor? Adica click si tii apasat pe 1 si tragi peste 2 si eliberezi mouse-ul!
Ca la mine merge!

Calypsso vrea să schimbe numerele de pe pictograme, nu poziția.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Vreau sa schimb pentru ca uneori nu tot timpu cand selectez Second Windows din "semnul windows" + P imi ia numarul 2 desi numarul 2 este monitorul principal, intelegeti ce vreau sa zic? de aia vreau ca numarul 1 sa fie monitorul principal, desi este, si numarul 2 sa fie televizorul.
@viceroy56 da stiu ce zici, initial chiar asa mi s-au dereglat acele numere sa zic asa, din gresala am mutat tabelul cu televizor in stanga si s-a facut 1. dar acuma nu mai vrea nici cum, oricat le-as aranja. sau cum le-as pune.

Edited by Calypsso, 30 May 2018 - 00:01.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Fi-miu are 3 "monitoare" - 2 fizice si un TV. Un VGA, un DP si un HDMI-TV-ul. Toate pe aceeasi placa video, Windows 10 oficial, upgrade de la W7 cu licenta.
Le-a aranjat cu drag&drop asa cum a vrut si nu s-au mai "reasezat" singure de foarte mult timp.
La un moment dat le-a reasezat el, manual, pentru o scurta perioada de timp, apoi a revenit la setarile initiale. Niciodata nu s-au schimbat singure intre ele monitoarele.
Eu am un laptop HP EliteBook 8470p cu docking station cu 2 monitoare atasate la docking. Le-am setat cum am vrut si s-au pastrat setarile. Windows 10 oficial, upgrade de la W8 cu care am cumparat laptop-ul.
Daca nu se pastreaza setarile, nu stiu ce sa zic. De la Windows neoficial? Putin probabil, dar mai stii ce au modificat cei ce au "tunat" kit-ul?
La serviciu avem W 10 PERSONALIZAT, Enterprise, imagine .iso pe care o instalam pe PC/laptop-urile din dotare.
Azi am constatat ca desi sunt toate driverele oficiale instalate, nu functioneaza reglarea volumului pe iesirea de sunet de pe placa de baza. Adica indiferent de pozitia slider-ului de volum, in difuzoarele laptop-ului sunetul are volum maxim. Am sa mai sap zilele urmatoare sa vad de unde provine problema, dar mai mult ca sigur voi obtine rezultatul: is not a bug, it is a feature!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate