Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Schema de cablu IDE -> USB

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Exista cablul vandut ca accesoriu pt. hdd-rack intern.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
este intrebare sau constatare? nu m-am prins :drac:

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Am vazut si eu rackuri care au pe ele emblema USB desi sincer nu cred ca va functiona pe USB. Am studiat atent circuitul rackului si nu prea imi vine a crede...

#4
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Am cautat inebunit vreo schema ceva pe net dar nu am reusit nimic. Poate gasiti voi ceva.

Schema e destul de simpla trebuie doar sa stii cum sa legii pinii intre ei.

Nu e nici o placa nimic , cum ma asteptam dealtfel, dar nici viteza nu cred ca e prea grozava !

Bafta. (Cumperi un  HDD-rack intern si il faci extern si de diferenta de bani mai bei si tu vreo 10 lazi de bere )

#5
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by worm
Am vazut si eu rackuri care au pe ele emblema USB desi sincer nu cred ca va functiona pe USB. Am studiat atent circuitul rackului si nu prea imi vine a crede...

Il poti desena, explica si pt noi?

#6
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Iata ce am gasit eu legat de acest subject: sursa www.usb.org

"Q4: Can I use game port, serial, parallel, or PS/2 devices on USB?
A4: These devices use different electrical signals than the ones used for USB, so you can't plug them into USB directly. However, a variety of manufacturers make USB devices that will convert game port, serial, parallel, or PS/2 devices into USB signals. With these, you can actually attach many more non-USB devices to your PC than you could without USB. Note that some devices support multiple connections to the PC, and therefore come with special adapters that let them connect to USB or another port. These adapters don't perform any signal translation, so nothing will happen if you take one of these adapters and put it on another device that doesn't support USB.

Q5: Will using a USB to serial or parallel adapter free up interrupts on my system?
A5: Yes, but you'll probably have to manually disable the serial or parallel ports in your BIOS before something else can use the IRQ.

Q6: What about EIDE, SCSI and network adapters?
A6: USB to EIDE, SCSI-2, and Ethernet adapters are also made.
"

#7
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
bah, omor pe cineva pana in decambrie la sfarshit daca nu apare schema asta!

ma invart dupa ea de o groaza de timp....

#8
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
v3l0, de curiozitate, la ce-ti foloseste o astfel de schema? Ai acasa instalatie de lipit cu aer cald? Ai posibilitatea de a realiza PCB-uri cu trasee de 0.3mm? Zic asta pentru ca circuitul care reprezinta driverul USB e 99% sigur un SMD in capsula TQFP.

#9
Moromete

Moromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2001
Prietene Alcatelu,
ceea ce vrei tu sa faci - connectarea la PC a unui HDD tip IDE folosind intrarea USB doar prin intermediul unui cablu  - este IMPOSIBIL (De ce este imposibil - simplu si pe intelesul tuturor: informatia care vine de la conectorul IDE este in limba chineza iar conectorul USB intelege numai limba engleza). Pt a realiza aceasta connectie ai nevoie de o interfata (hai sa-i zicem adaptor IDE la USB) care sa faca transferul de date. Daca vrei sa construiesti singur interfata, atunci arunca o privire  aici (http://www.smsc.com/...vb97c202sch.pdf) sau aici(http://www.necel.com...29EJ2V0UM00.pdf).
Baftos :yeah baby

#10
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Se pare ca un cablu de genul asta exista.
Vezi la http://www.sys-net.r...et...1&valuta=$
  :coolspeak:

Have fun!

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si nu este un cablu simplu... este o interfata USB->IDE/ATAPI care are atasate si cablurile respective . Raspunsul a fost mentionat de Moromete in postul precedent... B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate