Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Wi-Fi se deconectează aleatoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
În urmă cu 1-2 săptămâni, mi-am dus calculatorul la un service autorizat și mi-au pus reinstalat windows 10. Din acea zi, până în prezent, nu se întâmplă să nu îmi pice internetul de minimum 20 de ori/ zi. Lucru foarte enervant de altfel. Am căutat pe net soluții, am încercat orișice, însă fără un rezultat pozitiv. Ce este de făcut? Țin să menționez că PC-ul este conectat la internet prin fibră optică, deci nu văd care ar fi problema. Înainte de a reinstala windows-ul nu am avut astfel de probleme; tot windows 10 am avut.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
vrei sa zici ca pc-ul este conectat la router via wi-fi, iar routerul e conectat la internet prin fibra, e cu totul altceva, vezi sa nu cada netul nu conexiunea wifi

#3
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View Postxcit, on 28 mai 2018 - 12:56, said:

vrei sa zici ca pc-ul este conectat la router via wi-fi, iar routerul e conectat la internet prin fibra, e cu totul altceva, vezi sa nu cada netul nu conexiunea wifi
Pe orice alt dispozitiv funcționează în parametrii optimi. Pe telefon/ laptop/ alte telefoane din casă nu s-a întâmplat o singură dată să pice conexiunea. Nu știu de ce se întâmplă acest lucru.

View Postxcit, on 28 mai 2018 - 12:56, said:

vrei sa zici ca pc-ul este conectat la router via wi-fi, iar routerul e conectat la internet prin fibra, e cu totul altceva, vezi sa nu cada netul nu conexiunea wifi
De fapt acum mi-am dat seama. PC-ul nu este conectat la router, ci prin fibră optică. PC-ul nu este conectat la wi fi.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
atunci se cheama ca iti pica conexiunea wifi, vezi driverele placii in primul rand, sa fie de la producator neaparat

sau daca e cu cablu, verifica driverul placii de retea ethernet, posibil si conflict de ip cu alt dispozitiv conectat in momentul ala, asta doar in cazul in care ai setate ip-uri fixe in router

View PostDarkrai4102, on 28 mai 2018 - 13:00, said:

PC-ul nu este conectat la router, ci prin fibră optică. PC-ul nu este conectat la wi fi.
dar la ce e conectat daca nu la router? la satelit cumva?

#5
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View Postxcit, on 28 mai 2018 - 13:04, said:

atunci se cheama ca iti pica conexiunea wifi, vezi driverele placii in primul rand, sa fie de la producator neaparat

sau daca e cu cablu, verifica driverul placii de retea ethernet, posibil si conflict de ip cu alt dispozitiv conectat in momentul ala, asta doar in cazul in care ai setate ip-uri fixe in router


dar la ce e conectat daca nu la router? la satelit cumva?
Nu mă pricep, de aceea am ales să cer ajutor aici. Până să îmi instaleze iar windowsul nu aveam nicio problemă, nu mi s-a întâmplat o dată să pice. Acum nu trece o oră și pică de câteva ori. Chiar zeci de ori uneori.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
fa o poza din spatele pc-ului sa vedem cum e conectat, ca vad ca nu stii nici macar ce conexiune ai

sau un printscreen daca ti-e mai usor

apropos, sa ne luam dupa titlu sau nu?

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mai bine o poza cu spatele PC-ului. Sigur este conectat prin UTP si mufe RJ45... ca doar n-o intra fibra in calculator, mai da-l dreacu'! Urmareste firul,sigur pleaca dintr-un port LAN al routerului catre placa de retea al PC-ului.
Fa poze si la router in spate si la PC in spate!

Edited by Tehnicianul1970, 28 May 2018 - 13:23.


#8
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Aceasta este

Attached Files


Edited by Darkrai4102, 28 May 2018 - 13:32.


#9
Cobr@18

Cobr@18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 14.08.2007
Poate mai ai ceva dispozitiv cu acelasi nume in retea si intra in conflict cu el. vreun laptop, calculator sau chiar telefon...

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Da,este o conexiune prin cablu normala.
Verifica driverele placii de retea.De unde ai net,ce provider? RDS,UPC,Telekom,AKTA, alt provider? Fa si o poza la router,ONT sa ne dam seama daca acel cablu pleaca de la acele echipamante catre calculator!

View PostCobr@18, on 28 mai 2018 - 13:31, said:

Poate mai ai ceva dispozitiv cu acelasi nume in retea si intra in conflict cu el. vreun laptop, calculator sau chiar telefon...
Doar n-o fi routerul atat de "tampit" sa aloce prin DHCP, 2 IP-uri identice! Poti sa ai acelasi nume pe toate dispozitivele.Alocarea NU se face prin nume de dispozitiv ci prin MAC si numar de dispozitive detectate.

Edited by Tehnicianul1970, 28 May 2018 - 13:35.


#11
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View PostCobr@18, on 28 mai 2018 - 13:31, said:

Poate mai ai ceva dispozitiv cu acelasi nume in retea si intra in conflict cu el. vreun laptop, calculator sau chiar telefon...
Cum verific acest lucru?

View PostTehnicianul1970, on 28 mai 2018 - 13:33, said:

Da,este o conexiune prin cablu normala.
Verifica driverele placii de retea.De unde ai net,ce provider? RDS,UPC,Telekom,AKTA, alt provider? Fa si o poza la router,ONT sa ne dam seama daca acel cablu pleaca de la acele echipamante catre calculator!


Doar n-o fi routerul atat de "tampit" sa aloce prin DHCP 2 IP-uri identice!
Unde verific driverele plăcii? Provider-ul meu de internet este RDS.

#12
Cobr@18

Cobr@18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 14.08.2007
nici nu trebuie sa fie asa tampit. daca ai posibilitatea incearca cu 2 laptopuri sa pc-uri sa pui la computer name acelasi nume, si vei vedea despre ce vorbesc...adica eu am patit asa, si calculatoarele aveau ip-uri diferite, si tot intrau in conflict

#13
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View PostDarkrai4102, on 28 mai 2018 - 13:29, said:

Aceasta este
Mie nu imi deschide poza a doua, o pot vedea doar mica, in schimb pot vedea ca in calculator iti intra o mufa transparenta, in router iti intra o mufa galbena. Cablul cu mufa galbena sigur este cumparat mufat si trebuia sa aiba si cealalta mufa, cea care intra in calculator, tot galbena. Sau din router tu mai duci cablul in altceva si de acolo tragi in calculator?

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostTehnicianul1970, on 28 mai 2018 - 13:20, said:

Mai bine o poza cu spatele PC-ului. Sigur este conectat prin UTP si mufe RJ45... ca doar n-o intra fibra in calculator, mai da-l dreacu'! Urmareste firul,sigur pleaca dintr-un port LAN al routerului catre placa de retea al PC-ului.
Fa poze si la router in spate si la PC in spate!
Pentru o clipa am avut impresia ca e youtuber-ul Linus, ca nu mai ala avea 5 fire de fibra optica direct conectate in PC.
Apoi am citit si restul mesajului si mi-am dat seama ca n-are cum sa fi el.

#15
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postm0rpheus, on 28 mai 2018 - 13:38, said:

Mie nu imi deschide poza a doua, o pot vedea doar mica, in schimb pot vedea ca in calculator iti intra o mufa transparenta, in router iti intra o mufa galbena. Cablul cu mufa galbena sigur este cumparat mufat si trebuia sa aiba si cealalta mufa, cea care intra in calculator, tot galbena. Sau din router tu mai duci cablul in altceva si de acolo tragi in calculator?
Posibil sa fie acelasi cablu cumparat si ulterior remufat la capatul dinspre computer.
Rog pe initiator sa ne spuna daca intre ONT-ul de la RDS si computer,este acel cablu din poza.Sau pe traseu mai este intercalat alt router!

#16
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View PostTehnicianul1970, on 28 mai 2018 - 13:45, said:

Posibil sa fie acelasi cablu cumparat si ulterior remufat la capatul dinspre computer.
Rog pe initiator sa ne spuna daca intre ONT-ul de la RDS si computer,este acel cablu din poza.Sau pe traseu mai este intercalat alt router!
? nu prea înțeleg întrebarea

#17
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Urmareste frate daca firul de la cutia alba a RDS-ului este acelasi cu cel ce-ti intra in calculator. Ia urma si uita-te unde naiba se duce? Ce-o fi atat de greu!

#18
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View PostTehnicianul1970, on 28 mai 2018 - 13:49, said:

Urmareste frate daca firul de la cutia alba a RDS-ului este acelasi cu cel ce-ti intra in calculator. Ia urma si uita-te unde naiba se duce? Ce-o fi atat de greu!
Nu este de la router

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate