Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Xiaomi MiBand 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
575 replies to this topic

sckorpiyon

sckorpiyon

Junior Member

• Grup: Members
E a treia zi de cand o port si am observat ca monitorizeaza calitatea somnului doar noaptea... Asa este sau există vreo setare care trebuie făcută?

Edited by sckorpiyon, 15 July 2019 - 19:42.

milibey

milibey

Member

Se pare ca doar asa merge. Ar mai fi o posibilitate la profil/etichetarea comportamentului si acolo ai somn. Asta presupune cand doresti sa dormi, etichetezi comportamentul si cam asta e.

primuministru

primuministru

Senior Member

• Grup: Senior Members

Mai dau odata postul meu de acum ceva timp.

primuministru, on 24 ianuarie 2019 - 22:25, said:

Moft sau nu, fiecare ii gaseste cate o utilitate. Cat despre functii, aici e discutabila treaba, cat de utile sau cat de exacte sunt, cu exceptia ceasului. Dar sa dezvolt putin subiectul pentru cateva din functiile principale .
Pedometru : acuratete de aproximativ 98-99%. Senzorul citește scuturarea dispozitivului, transformându-l Ă®n impulsuri electrice. ĂŽn astfel de dispozitive sunt instalate accelerometre cu microprocesoare. Un pedometru electronic, asa cum are si bratara,  poate exclude mișcările inutile din calcul, spre exemplu, dacă te-ai oprit să bei apă sau să te legi la șireturi.
Daca aveti dubii privind numarul de pasi inregistrati de bratara, instalati o app cu pedometru pe telefon si confruntati datele.
Distanta parcursa : e calculata in functie de datele utilizatorului si numarul de pasi. As spune ca acuratetea este de aproximativ 95% (o eroare de aprox 2-3m la 1km). Si aici se pot confrunta datele din aplicatie cu o alta aplicatie cu GPS. Dar se stie ca nici GPS-ul nu este foarte exact, asa ca nu ne ramane decat sa ignoram eroarea.
Caloriile : se calculeaza automat in functie de datele utilizatorului si de activitatile sau exercitiile efectuate. E normal ca in timp ce te plimbi lejer sa arzi un numar mic de calorii, iar cand folosesti banda de alergare/bicicleta/jogging etc sa arzi un numar mai mare de calorii.
Pulsul (frecventa cardiaca) : nu stiu cat este de exact, nu am cu ce sa-l compar. Pentru mine e inutil. Poate fi util pentru cei care au o viata activa si presteaza diverse activitati sportive comparand informatiile furnizate de diverse aparate cu cele de pe bratara. Cu cateva pagini in urma cineva spunea ca bratara ii raporta aceleasi date ca si aparatul respectiv. Aici
Notificarile : sunt utile ca notificari/vibratii in situatia in care nu poti folosi telefonul. Necesita conectivitate cu bluetooth activa ceea ce duce la un consum mai rapid al bateriei si implicit al autonomiei.
Am setat notificari doar de la cateva aplicatii care presupun o atentie imediata (apeluri, mail, whats-app, skype) .De la restul nu ma intereseaza notificarile. Asta nu inseamna ca daca primesc o notificare de la una din aplicatiile mentionate, gata, imi arunc imediat ochii pe bratara aia pentru a citi un mesaj scris cu TimesNewRoman de 3 ! Nu, tot pe telefon ma uit.
Alte activitati/exercitii : sunt presetate 18 functii (Iin MiFit)pentru a cronometra diverse activitati cum ar fi : ciclism, urcatul scarilor, plimbare, badminton, basket, ping-pong, transport in comun etc..Se ofera si un istoric al activitatilor. Util sau mai putin util.
Alarme/remindere : se pot seta diverse alarme sau remindere din aplicatia instalata pe telefon. Avantajul e ca nu necesita conexiune bluetooth activa.
Vremea : mi se pare a fi cea mai inutila functie de pe bratara. Daca vreau sa vad cum va fi vremea azi/maine, ma pot uita pe telefon, unde am atat un display mare cat si informatii detaliate.
Nu vad niciun rost sa afisezi asemenea informatii pe un display mic cat unghia falsa a unei pitipoance.
Monitorizare/calitate somn : e o functie foarte controversata atat pe bratarile de fitness cat si pe smartwatch-urile scumpe. De cele mai multe ori nu ofera informatii exacte, ci doar orientative. Monitorizarea se face numai pe timpul noptii. Daca te asezi pe canapea si te uiti vreo 2h la un film, o sa-ti spuna ca ai avut un somn usor. Daca obisnuiesti sa mai dormi ziua...nu inregistreaza nimic.Unii afirma ca datele ar fi exacte, altii spun ca nu. Oricum nu cred ca poate fi considerata o informatie relevanta.
Alte observatii : rezista la apa. Se poate folosi la dus sau la psicina. Nu se recomanda a se folosi in sauna sau la scufundari.
Am incercat sa prezint succint cateva caracteristici ale functiilor de baza. Astept si alte pareri pro si contra.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

sckorpiyon, on 15 iulie 2019 - 19:42, said:

E a treia zi de cand o port si am observat ca monitorizeaza calitatea somnului doar noaptea... Asa este sau există vreo setare care trebuie făcută?
Vezi ca in optiune la somn ai edit. Poti sa editezi de la cat la cat ai dormit, chiar si pe timpul zilei. O sa iti apara in statistici, insa nu stiu cat de precisa va fi informatia, comparativ cu cea de noapte.

Edited by MembruAnonim, 20 July 2019 - 11:04.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Pe GearBest aproape zilnic este promotie la MiBand 3, care se vinde la 9.99 dolari (toate taxele incluse).

Edited by MembruAnonim, 20 July 2019 - 11:31.

skyspot1

skyspot1

Member

Mi s.a rupt cureaua.  La cat costa o curea, mai bine iau un Miband 3 nou.

crazyalex86

crazyalex86

Member

La cat de ieftine sunt pe aliexpress, nu merita. Eu mi-am comandat anul trecut 7 bratari cu 0.61 euro bucata, culori diferite si nu am probleme cu ele. In acest moment am una alba si o port in fiecare zi, de cel putin 2 luni. Am fost si in vacanta cu aceeasi bratara, apa, curenti, coafura rezista. Cand fac treburi casnice se mai agata de cate ceva, dar nimic. Sotia foloseste aceeasi curea tot ce cateva luni.

an_tonica

an_tonica

Member

primuministru, on 15 iunie 2019 - 18:08, said:

S-a mai scris despre functia monitorizare/calitate somn. Si aici si pe alte topicuri straine. Am scrtis si eu in postul asta despre acuratetea functiilor din bratara.
E o functie foarte controversata atat pe bratarile de fitness cat si pe smartwatch-urile scumpe. De cele mai multe ori nu ofera informatii exacte, ci doar orientative. Sper ca nu aveti mari asteptari de la o bratara ieftina.

Probabil ca s-a mai scris dar eu ma refeream ca la Mi Band 2 era mai exacta functia de monitorizare. De obicei ma uitam la ceas de fiecare data inainte sa adorm si de fiecare data cand ma trezeam si nu imi adauga minute aiurea ba din contra era destul de exacta. Idem si la minutele de awake din timpul noptii ca patesc si asa ceva cateodata. De ce nu au pastrat-o si la Mi Band 3 functia?
Si da, stim ca informatiile nu sunt exacte dar stim de asemenea ca Mi Band 2 putea mai bine deci se poate. Apropos, foarte detaliata descrierea functiilor la postul tau nr. #525.

PS: Foloseste cineva functia Cycling din aplicatie? La mine cand ies cu bicicleta si o activez, la inceput merge si incepe sa monitorizeze datele, continui cu plimbatul iar cand ma intorc acasa dupa 25-30 minute sa vad datele imi arata ca aplicatia a dat crash. Ce naiba? A mai patit cineva? O fi de la versiunea aplicatiei? Am versiunea 4.0.0.

Edited by an_tonica, 04 August 2019 - 18:46.

an_tonica

an_tonica

Member

primuministru, referitor la functiile descrise de tine in postul #525:
Pedometru: da este exacta functia cum ai descris; eu am comparat cu distanta parcursa pe GPS pe care o iau ca referinta chiar daca nu e exacta nici asta; de exemplu saptamana trecuta la mare cand am facut pe bratara 19480 de pasi sau 12,8km (foarte aproape de adevar), S Health din telefon mi-a aratat 22026 pasi sau 17,61km (cam prea mare diferenta la distanta);
Distanta parcursa: nu bag in seama eroarea ci ma multumesc cu estimarea data de GPS; nu trebuie sa fie la precizie de centimetri;
Calorii: nu prea ma intereseaza ca vad ca nici nu ma ingras dar nici nu slabesc; cred ca am o viata constanta in ce priveste anumite tabieturi;
Pulsul: nu stiu sa spun in procente dar destul de exact cat sa-ti faci o idee daca dormi pe tine sau gafai de la urcatul pe scari; personal compar cu un tensiometru de brat (bratul superior) si bratara poate arata cu 2-3 pana la 5 unitati in plus sau in minus;
Notificari: nici eu nu sar imediat sa le citesc dar sunt utile atunci cand esti intr-o situatie cand nu poti folosi telefonul, de exemplu intr-o sedinta;
Alarme/remindere: pentru mine foarte utile; mi-am setat 2 alarme si 3 notificari pentru activitati importante care se repeta lunar si acum nu mai am grija lor ca le voi uita;
Vremea: iti dau dreptate, e inutila dar mie mi se pare interesant ca e acolo; o mai folosesc cand imi e lene sa scot telefonul din buzunar;
Monitorizare somn: Mi Band 2 putea mai bine, nu e placebo deci se poate;
Alte observatii: o folosesc la inot dar nu la dus sau sub apa fierbinte; am folosit-o pe plaja dar nu in apa sarata, nu ca n-ar suporta dar se degradeaza mai repede cureaua.

PS: acum imi pare rau ca m-am grabit si am luat versiunea 3 de bratara cand preturile la 4 sunt acceptabile. Am dat 200 lei pe a mea si am vazut azi oferte cu putin peste 200 lei la versiunea 4.

ct10dre, on 15 iulie 2019 - 05:04, said:

Trebuie sa fii  cumplit de prost sa spui de cineva ca e gay doar pentru ca poarta ceva ce tie nu-ti place.  By the way ..ti-au tras-o cativa gay ce purtau bratara asta ?
Eu i-am tras-o lui Dany_91 desi nu sunt gay; purtam doar bratara. L-a durut popoul dupa si a dat vina pe bratara!Posted Image

Edited by an_tonica, 04 August 2019 - 19:35.

ct10dre

ct10dre

Senior Member

an_tonica, on 04 august 2019 - 19:23, said:

primuministru, referitor la functiile descrise de tine in postul #525:
Pedometru: da este exacta functia cum ai descris; eu am comparat cu distanta parcursa pe GPS pe care o iau ca referinta chiar daca nu e exacta nici asta; de exemplu saptamana trecuta la mare cand am facut pe bratara 19480 de pasi sau 12,8km (foarte aproape de adevar), S Health din telefon mi-a aratat 22026 pasi sau 17,61km (cam prea mare diferenta la distanta);
Distanta parcursa: nu bag in seama eroarea ci ma multumesc cu estimarea data de GPS; nu trebuie sa fie la precizie de centimetri;
Calorii: nu prea ma intereseaza ca vad ca nici nu ma ingras dar nici nu slabesc; cred ca am o viata constanta in ce priveste anumite tabieturi;
Pulsul: nu stiu sa spun in procente dar destul de exact cat sa-ti faci o idee daca dormi pe tine sau gafai de la urcatul pe scari; personal compar cu un tensiometru de brat (bratul superior) si bratara poate arata cu 2-3 pana la 5 unitati in plus sau in minus;
Notificari: nici eu nu sar imediat sa le citesc dar sunt utile atunci cand esti intr-o situatie cand nu poti folosi telefonul, de exemplu intr-o sedinta;
Alarme/remindere: pentru mine foarte utile; mi-am setat 2 alarme si 3 notificari pentru activitati importante care se repeta lunar si acum nu mai am grija lor ca le voi uita;
Vremea: iti dau dreptate, e inutila dar mie mi se pare interesant ca e acolo; o mai folosesc cand imi e lene sa scot telefonul din buzunar;
Monitorizare somn: Mi Band 2 putea mai bine, nu e placebo deci se poate;
Alte observatii: o folosesc la inot dar nu la dus sau sub apa fierbinte; am folosit-o pe plaja dar nu in apa sarata, nu ca n-ar suporta dar se degradeaza mai repede cureaua.

PS: acum imi pare rau ca m-am grabit si am luat versiunea 3 de bratara cand preturile la 4 sunt acceptabile. Am dat 200 lei pe a mea si am vazut azi oferte cu putin peste 200 lei la versiunea 4.

Eu i-am tras-o lui Dany_91 desi nu sunt gay; purtam doar bratara. L-a durut popoul dupa si a dat vina pe bratara!Posted Image

Testai precizia HR in timp ce  ?

an_tonica

an_tonica

Member

In timp ce gafaiam pe scari. Glumesc. Am testat in conditii de relanti si in conditii de efort cat de exacta este in comparatie cu un aparat profesional. Oricum am comandat varianta 4 asa ca varianta 3 o sa o vand.

overseas

overseas

Guru Member

Am una grea pentru voi: din app am setat ecranul "More" sa NU se afiseze; acum imi da eroare de conectare si ma pune sa resetez banda, reset care se face - ati ghicit - din ecranul "More" ?!?!?
De ce puii m-a lasat sa scot ecranul/ meniul More daca nu am de unde sa fac alt gen de reset ?
Am vreo solutie ?

crazyalex86

crazyalex86

Member

Din aplicatie ai incercat reset? Ce folosesti, Mi Fit sau notify?

overseas

overseas

Guru Member

Mi Fit, cand incerc sa ma conectez din aplicatie imi spune sa resetez banda. Iar pe banda, cum am zis, am dezactivat meniul More. Nu vad in app alta optiune. Am instalat, dezinstalat appul etc

Edited by overseas, 13 August 2019 - 14:07.

crazyalex86

crazyalex86

Member

Intri in Mi Fit - Dispozitivele mele - selectezi bratara - Setari afisaj - Elemente ascunse si muti (tinand apasat pe ce le 3 linii) "mai mult" la ce este vizibil - Salveaza,

overseas

overseas

Guru Member

crazyalex86, on 13 august 2019 - 14:29, said:

Intri in Mi Fit - Dispozitivele mele - selectezi bratara

Tocmai asta e cercul vicios Posted Image
Nu se mai conecteaza la bratara si iti cere sa resetezi bratara. De unde, daca mi-au permis sa dezactivez meniul More...

SmurfK

SmurfK

Senior Member

Pulsul mi se pare pe lângă în marea parte a timpului. Cel puțin în timpul alergării, e foarte greu să încerci să menții un puls anume cu ajutorul brățării, pentru că până afli cât ai pulsul în momentul ăsta, pe brățară, mai trebuie să treacă ceva minute. Deci nu poți alerga decât în trecut oarecum, să știi cât ai avut pulsul acum vreo două minute.

Ce mi se pare mai ciudat, e că acest senzor merge extraordinar de prost în timpul mersului, mai prost decât în timpul alergării. Mi s-a întâmplat să merg, să-mi arate pulsul pe brățară, dar după ceva timp să nu mai înregistreze nimic și să nu-mi mai arate nimic. Trebuia să resetez sesiunea de mers din telefon și să încep alta ca să-și revină.
Cel puțin în timpul mersului, dacă vreau să-mi verific pulsul, am două șanse. Ori primesc o valoare absurdă, 65 bpm, în condițiile în care am mers de vreo 20 de minute în continuu la un ritm alert, ori eroare. Când pui frână și stai pe loc, măsoară, dar nici atunci, nu sunt două măsurători la fel.

Aplicațiile de pe telefon, care folosesc blitzul și camera, sunt mult mai bune și apropiate de adevăr.

Sunt destul de dezamăgit din cauza asta, e o funcție pe care aș fi vrut s-o folosesc, dar nu e suficient de bună pentru cum o folosesc eu.

Ideea e că S Health are un reglaj specific a lungimii pasului, 0.8m, iar pe brățară, îți calculează treaba asta, cu toate că nu prea știu cum. Eu am o lungime a pasului de 0,76m, în medie. Asta înseamn că, la 20.000 de pași, aș parcurge 13,4 km pe brățară, dar 16 km pe S. Health.

În mare, e ok, pentru prețul ei, chit că-ți măsoară pașii, distanța parcursă, îi găsesc utilitatea, o folosesc, chiar dacă are neajunsuri. Cu toate că aș avea astea și pe telefon, dar știi cum e, parcă te simți nașpa când robotești prin casă, iar telefonul îți zice că nu te-ai mișcat deloc. Dacă ar avea un senzor de puls mai bun și GPS inclus în brățară, mi s-ar părea a fi tot ce-mi trebuie.

razvan_3asy

razvan_3asy

Member

Este normal sa se descarce asa repede? Pulsul este setat la 30 min.
Este conectata la un iphone 6..

Attached Files

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate