Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

subwoofer / căști Shure 1540 / Creative X7

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Credeți că e posibil să adaug un subwoofer mic, pt a avea ceva mai mult bas, la căștile Shure 1540?
Căștile sunt conectate la placa de sunet, Creative X7.
Mulțumesc anticipat

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai unde sa-l adaugi?
Eu am niste ragalii de Superlux HD440 mult mai ieftine ca ale tale dar nu ma plang de bass!

Edited by neagu_laurentiu, 27 May 2018 - 23:40.


#3
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu cred ca sunt chiar atat de proaste castile alea incat sa nu aiba bass deloc. Ai incercat cu alte surse? un dac+amp cat de cat sau altceva pur si simplu? ai incercat cu formate de inalta calitate?

Vezi ca o pereche buna de casti nu inseamna numai bum-bum, castile considerate "bune" au o tonalitate echilibrata prin care sa poti auzi toata plaja de frecvente. Si da, unele au mai mult bass decat altele, dar SH1540 sunt considerate de fapt accentuate pe bass. Deci ori sunt defecte ori ai combinatia format audio + surse iesire e slaba.

#4
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu știu ce sa zic, mi-ar fi plăcut să aibă puțin bas în plus
@bluesnake, la ce te referi cu " surse ieșire e slaba"?

#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
adica asculti de pe un telefon, sau la o unitate/laptop cu audio slab. O sursa audio proasta o sa sune slab pe orice casti. Un Amp/Dac de inceput te ajunge aproape 100 euro, dara macar stii ca nu lasi casti de 3-400 de euro sa huruie pe audio integrat.

P.S. vezi ca modelul taude casti, e un model destul de scump si bun. La o cautare rapida sunt laudate de multa lume.

Sfatul meu: testeaza-le pe altceva mai bun, cu fisiere de calitete. Daca nu gasesti Flac, sau formate bune, cauta muzica pe Sound Cloud, unde e gratis si calitatea e mai mult decat ok.

Iar legat de intrebarea ta: nu, este (aproape) imposibil sa adaugi subwoofer la casti. De unde stiu: nimeni pana acum nu a mai incercat asta cu succes.

Edited by bluesnake, 29 May 2018 - 20:31.


#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu e vorba de flac vs mp3, ci doar puțin bas în plus
Le ascult la PC
De exemplu, pt telefon mobil am o pereche de căști SKULLCANDY Crusher wireless, au un bas exceptional, dar la calitatea sunetului, Shure 1540 îmi plac mai mult.
Probabil din cauza basului mai pronunțat, SKULLCANDY au o calitate inferioară a sunetului?
Întreb doar...


#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu neaparat din cauza bass-ului. Insa multe casti mai ieftine ascund lipsurile din gama de frecvente pe care le pot reda prin bass mult, gros, noroios.

Pot sa-ti recomand sa cauti si sa instalezi APO equalizer. Este gratuit, si iti tii frecventele joase la 0, pe toate celelalte le reduci cu 1, 2, 3 in functie de cat consideri, si apoi scazi gain-ul ca, sa nu ai nici o frecventa peste 0 per total. Ridici un pic volumul si voila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate