Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

cum sa construiesti o casa pe roti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2018 - 20:48, said:


Se fac gropi de 60 cm iar la talpa se folosesc ori pietre ori pavele de beton . Nu ai voie sa torni beton, incalci legea constructiilor .In jurul pilonilor pietre si pamant. Se fixeaza super, mai ales ca sunt 36 la numar. .

Nu ai nevoie de autorizatie .
Si deci cineva de la primarie sau orice alta agentie a vazut casa si nu au comentat ?

View PostHunor_66, on 29 mai 2018 - 00:01, said:

Nu, dar poti ingropa in pamant blocuri de beton, turnate separat in cofrage. Posted Image

Sigur 100% e legal sa bagi forme de beton in pamant ? Poate cineva, arhitect etc,sa confirme acest lucru ? Deja devine ne-mobila, deci din mobila care necesita doar autorizatie de amplasare, se transforma in semi-mobila ?!?


View PostBaxon, on 29 mai 2018 - 00:03, said:

Pune o poza reala nu una de pe net ..
On: nu stiu legislatie pe dincolo insa in Ro daca e " mobila " nu trebuie autorizatie . Deci indiferent ca o faci fixa , pune niste roti de forma ..
Iarasi, daca poate confirma un arhitect sau cineva care stie sigur ca nu se incalca legea....daca are roti trebuie doar autorizatie amplasament, dar daca ii bagi rotile in gropi in pamant....se face fixa...deci nemobila ?!?

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Orice bagi in pamant piloni/suporti etc deja e necesar de autorizatie de construire ( definitiva ) ; daca doar asezi pe pamant atunci ai nevoie de autorizatie de amplasare ( provizorie ).
La " tara " merge cu declaratie pe propria raspundere de amplasare ( container cu destinatia magazie scule, unelte ) la primarie . Ulterior poti cere in baza acestei declaratii , bransament electric ( daca stalpul de curent e in apropiere ) .
Nu-s povesti , eu asa am procedat , deci se poate ; acuma , probabil ca depinde si de primarie ( daca-s oameni buni sau imputiti ) ....

#39
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 21:30, said:

Si deci cineva de la primarie sau orice alta agentie a vazut casa si nu au comentat ?


Sigur 100% e legal sa bagi forme de beton in pamant ? Poate cineva, arhitect etc,sa confirme acest lucru ? Deja devine ne-mobila, deci din mobila care necesita doar autorizatie de amplasare, se transforma in semi-mobila ?!?



Iarasi, daca poate confirma un arhitect sau cineva care stie sigur ca nu se incalca legea....daca are roti trebuie doar autorizatie amplasament, dar daca ii bagi rotile in gropi in pamant....se face fixa...deci nemobila ?!?
Tot satul a vazut, primar, viceprimar si alti de la primarie au venit sa vada in detaliu cum am construit. Nu se incalca legea daca nu torni beton suprafata serioasa. Depinde si zona, e altceva daca construiesti la oras si altceva la tara. Depinde si de amploarea constructiei. Dar legal nu incalci in ce priveste necesitatea unei autorizatii.


Am spus, eu nu am turnat nimic beton, doar amestec de piatra si pamant in jurul pilonilor, 36 la numar , randuri de 6 x 6 . Insa am consumat peste 30 kg electrozi sudura.

Edited by pacopaco1967, 27 December 2018 - 14:23.


#40
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postpacopaco1967, on 27 decembrie 2018 - 14:23, said:

Tot satul a vazut, primar, viceprimar si alti de la primarie au venit sa vada in detaliu cum am construit. Nu se incalca legea daca nu torni beton suprafata serioasa. Depinde si zona, e altceva daca construiesti la oras si altceva la tara. Depinde si de amploarea constructiei. Dar legal nu incalci in ce priveste necesitatea unei autorizatii.


Am spus, eu nu am turnat nimic beton, doar amestec de piatra si pamant in jurul pilonilor, 36 la numar , randuri de 6 x 6 . Insa am consumat peste 30 kg electrozi sudura.

Totusi e cumva o zona gri ? Sau posibil sa fie totus iilegal fiindca nu e ''mobila'' in practica decat dupa multe ore de munca, dupa ce ridici cateva sutekg/tone de piatrasi pamnt din jurul pilonilor. Pilonii ce grosime, material ? Teava dex cm ?

Apoi Baxon zice '''Orice bagi in pamant piloni/suporti etc deja e necesar de autorizatie de construire ( definitiva ) ; daca doar asezi pe pamant atunci ai nevoie de autorizatie de amplasare ( provizorie ).''

#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Asa e natia asta. Ar face orice sa ocoleasca legea, care e oarecum interpretabila in acest caz. O fi rezultatul comunismului. Nu ca as fi eu mult mai breaz... dar incerc! :)
Un caz discutat aseara cu o cunostinta: vrea sa isi ia o masina turism cu motor de 3000 pe care s-o treaca pe numele lu tac-su, care are certificat de handicapat, sau diabet, si sa nu plateasca impozit si sa aiba reducere la asigurari. I-am zis ca mie mi-ar fi rusine, apoi s-a suparat...

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai nu se mai poarta inmatricularea pe Bulgaria? Posted Image

#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbobitzaaa, on 30 decembrie 2018 - 09:27, said:

Asa e natia asta. Ar face orice sa ocoleasca legea, care e oarecum interpretabila in acest caz. O fi rezultatul comunismului. Nu ca as fi eu mult mai breaz... dar incerc! Posted Image
Un caz discutat aseara cu o cunostinta: vrea sa isi ia o masina turism cu motor de 3000 pe care s-o treaca pe numele lu tac-su, care are certificat de handicapat, sau diabet, si sa nu plateasca impozit si sa aiba reducere la asigurari. I-am zis ca mie mi-ar fi rusine, apoi s-a suparat...
Am aflat ca in irlanda taxa de autorizatie e undeva la 100 euro, iar in Ro unde salariul minim net pe economie e undeva la 300 euro , apuca-te frate sa faci ceva. Ca sa nu mai spun ca taxele sunt exagerate pentru nivelul de venituri .
Banuiesc ca tu te scalzi in bani de ti-e rusine sa procedezi astfel. Atat  timp cat statul e format din infractori si hoti recurgi la orice metoda de a evita suprataxarea.

Edited by pacopaco1967, 30 December 2018 - 14:40.


#44
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Statul este reprezentarea exacta, dupa forma si asemanare, a cetatenilor sai.

Edited by Kendo, 30 December 2018 - 14:44.


#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ma scald in bani. Faptul ca vreau sa se respecte niste legi, reguli nu ma face bogat, din contra. Esti liber sa emigrezi in Irlanda, de ce nu o faci? Acolo e mai ieftin, mai bine, mai soare.

#46
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Poate s-ar respecta legi daca erau pe model englez, cu acte de lege, clare si concise, nu pe modelul retardat franco belgian unde ai 5632 legi cu 132 articole fiecare care se bat cap in cap 15% din cazuri.

Edited by 77777-7, 30 December 2018 - 22:28.


#47
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
In orice tara oricat de civilizata, lumea cauta portite "legale" pentru a fenta legea .

#48
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 21:30, said:

Sigur 100% e legal sa bagi forme de beton in pamant ? Poate cineva, arhitect etc,sa confirme acest lucru ? Deja devine ne-mobila, deci din mobila care necesita doar autorizatie de amplasare, se transforma in semi-mobila ?!?
Mie mi-o spus arhitecta ca, daca vreau sa fac o terasa betonata, nu e cazul sa cer autorizare.
Asa ca, am facut o terasa din beton, de inaltime cca. 50 cm, lipita de casa.
Or venit de la primarie pentru receptia lucrarilor, or vazut terasa, si n-or zis nimic.
Am facut receptia si cu asta, basta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate