Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Golf 5 ? Samsar sau din afara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018
Salutare!

In curand doresc sa achizitionez un VW Golf V, un 2.0 140 CP. As vrea sa stiu ce varianta din aceasta motorizare este mai fiabila si ceva informatii despre cum se comporta la drum, daca se gasesc posesori pe aici.

O alta dilema este legata de achizitie. merita sa o iau de afara, sau de la un samsar? Cam ce costuri apar daca ma duc in afara si o aduc pe roti?

Multumesc anticipat!

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
daca mergi in Germania dupa ea, te va costa cam 500 de euro sau mai mult in functie de cate zile stai sa cauti(presupunanad ca nu ai rude pe acolo si dormi la pensiune nu in parc pe banca)

Edited by dan1980_25, 27 May 2018 - 19:35.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
1. Golf 5 nuprea gasesti cu 2.0TDI de 140 de cai, marea majoritate sunt cu 1.9TDI de 105 cai.
2. O masina ca cea din discutie costa undeva pe la 4-5 mii euro. Daca tu esti dispus sa dai inca 1 mie de euro numai ca sa o aduci tu din Germania atunci esti invitat sa incerci. Eu iti recomand sa alegi una deja adusa, e mai ieftin si mai putina bataie de cap.

Edited by Kroghy, 27 May 2018 - 19:41.


#4
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

 Kroghy, on 27 mai 2018 - 19:40, said:

1. Golf 5 nuprea gasesti cu 2.0TDI de 140 de cai, marea majoritate sunt cu 1.9TDI de 105 cai.
2. O masina ca cea din discutie costa undeva pe la 4-5 mii euro. Daca tu esti dispus sa dai inca 1 mie de euro numai ca sa o aduci tu din Germania atunci esti invitat sa incerci. Eu iti recomand sa alegi una deja adusa, e mai ieftin si mai putina bataie de cap.

Esti in cunostiinta de cauza? Nu prea cred. Aceasta motorizare exista si chiar se gaseste, nici nu e 4-5 mii afara si nici adusul nu ma duce 1000 de euro.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
nici nu mai sta pe gînduri
caută un transportator şi mergi cît mai în nord. 200-250 ioro
posibil să ai noroc la primul parc...să dai de ceva ieftin. fac prinsoare că vei găsi alte modele şi vei cumpăra cu totul altceva decît ai de gînd în acest moment....mai bun, desigur... ei renunţă la multe modele bune...le-au intrat electricile în neuronul schingiuit de dizălare...
cheltuiala oricum este egală cu capacul pus de samsar, oboseala fiind a ta...dar rămîi cu excursia!
mai pierde o zi două şi vizitezi....eu era s-ajung în Franţa... şi sincer, îmi pare rău....n-am mai ajuns niciodată!
faci direct actele pe numele tău şi nu mai ai probleme la rar, numere...etc...

Edited by sarac.lipit, 27 May 2018 - 20:01.


#6
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
''Afară, afară Posted Image cu samsarii din țară!'' Așadar mergi în Germania și nu te mai întoarce Posted Image spre binele tău!

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 TheStarkestTruthMatters, on 27 mai 2018 - 19:58, said:

''Afară, afară Posted Image cu samsarii din țară!'' Așadar mergi Ă®n Germania și nu te mai Ă®ntoarce Posted Image spre binele tău!

Esti samsar?

#8
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

 sarac.lipit, on 27 mai 2018 - 19:57, said:

nici nu mai sta pe gînduri
caută un transportator şi mergi cît mai în nord. 200-250 ioro
posibil să ai noroc la primul parc...să dai de ceva ieftin. fac prinsoare că vei găsi alte modele şi vei cumpăra cu totul altceva decît ai de gînd în acest moment....mai bun, desigur... ei renunţă la multe modele bune...le-au intrat electricile în neuronul schingiuit de dizălare...
cheltuiala oricum este egală cu capacul pus de samsar, oboseala fiind a ta...dar rămîi cu excursia!
mai pierde o zi două şi vizitezi....eu era s-ajung în Franţa... şi sincer, îmi pare rău....n-am mai ajuns niciodată!
faci direct actele pe numele tău şi nu mai ai probleme la rar, numere...etc...
Da, dar pe mine m-ar interesa sa scap mai ieftin, sincer nu prea am timp de pierdut.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:07, said:

Da, dar pe mine m-ar interesa sa scap mai ieftin, sincer nu prea am timp de pierdut.
Ieftin acum si probleme mai tarziu...tot te va costa timp.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Au nemtii o vorba:" nu tot ce e scump, e bun, dar tot ce e ieftin e sigur prost". Daca vrei sa castigi timp, cumperi de la samsari. Daca vrei masina, te duci tu dupa ea.

Edited by myshyk, 27 May 2018 - 20:10.


#11
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

 tehnics, on 27 mai 2018 - 20:08, said:

Ieftin acum si probleme mai tarziu...tot te va costa timp.

Stai putin, de ce zici asta? Adica vrei sa zici ca samsarii aduc masini mai bune decat as putea gasi eu acolo?:) Tin sa te contrazic, dobitocii astia aduc numai cazaturi pe care le fardeaza putin si ti-o dau de buna.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:11, said:

Tin sa te contrazic, dobitocii astia aduc numai cazaturi pe care le fardeaza putin si ti-o dau de buna.
Si eu tin sa te contrazic. Sunt si multe masini bune aduse la pret mai mic decat poti sa aduci tu.
Se numeste diviziunea si specializarea muncii.
In orice domeniu de activitate experienta ajuta foarte mult si fii sigur ca un samsar experimentat aduce o masina mai buna si la pret mai mic decat reusesti tu.

Edited by Kroghy, 27 May 2018 - 20:15.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ai impresia ca nemtii nu au "samsarii" lor? Pregatitori de masini pentru est? Posted Image

#14
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

 Kroghy, on 27 mai 2018 - 20:13, said:

Si eu tin sa te contrazic. Sunt si multe masini bune aduse la pret mai mic decat poti sa aduci tu. Se numeste diviziunea si specializarea muncii.

Nu cred ca se duce nimeni caine surd la vanatoare. Plec cu om care are ceva cunostiinte in domeniul auto.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Mai ai varianta sa cauti masina pe net si cineva sa ti-o aduca. In principiu serviciul de aducere e cam 500 euro.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:15, said:

Plec cu om care are ceva cunostiinte in domeniul auto.
Succes. O sa-ti aduci o masina care nu e nimic mai buna fata de ce aduc samsarii si o sa platesti cu 1000-1500 euro mai mult. Raportat la valoarea masinii nu se justifica dar tu stii mai bine. Reparatii o sa fie nevoie oricum, sa nu crezi ca gasesti masina de 10 ani in stare de noua si in final o sa ajungi cu costuri sensibil mai mari doar pt. ca te-ai dus personal.

Edited by Kroghy, 27 May 2018 - 20:24.


#17
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

 myshyk, on 27 mai 2018 - 20:14, said:

Si ai impresia ca nemtii nu au "samsarii" lor? Pregatitori de masini pentru est? Posted Image

In primul rand, daca te duci sa iei masina din afara, eu, unul, nu as opta perntru parcuri. Sunt ale turcilor, arabilor samd care mananca acelasi rahat (si nu, nu turcesc). Sincerm-as duce la privat, si nu la unul, imi "marchez" 4-5 masini si ma duc sa vizitez. Acum din alea 4-5 n-oi da de 4 samsari ca doar nu e act organizat.

 Kroghy, on 27 mai 2018 - 20:19, said:

Succes. O sa-ti aduci o masina care nu e nimic mai buna fata de ce aduc samsarii si o sa platesti cu 1000-1500 euro mai mult. Raportat la valoarea masinii nu se justifica dat tu stii mai bine.

Scuza-ma ca te intreb, cu ce te ocupi? Din prima nu mi-ai dat impresie de samsar daca m-ai luat cu motorizari rare Posted Imagedar acum cred ca ma razgandesc, probabil esti un samsar debutant :))

Iar daca nu esti, crezi ca ei au 3 maini sau cum? De ce ei pot aduce masini "bune" la pret mic si eu n-as putea, avand in vedere ca plec cu un om care e mecanic foarte bun pe meseria lui de 20 de ani? Chiar nu-ti inteleg agresivitatea asta contrariala :)) Ce sa zic... Cumpara masini de la ei, eu o sa-mi aleg o varianta mai tarziu.

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:19, said:

imi "marchez" 4-5 masini si ma duc sa vizitez. Acum din alea 4-5 n-oi da de 4 samsari ca doar nu e act organizat.
Asta costa minim 500 euro, cel mai probabil 1000 euro pentru ca o sa ai nevoie de 2-3 zile de cazare, mancare si transport.

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:25, said:

Scuza-ma ca te intreb, cu ce te ocupi?
Programator.

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:25, said:

De ce ei pot aduce masini "bune" la pret mic si eu n-as putea
Pentru ca cu asta se ocupa, urmaresc licitatii, le aduc prin firme si "scapa" de tva, etc. Cand a probleme cu dintii te duci la dentist sau ti-i repari singur in oglinda? Asa e si cu masinile. Fiecare e expert in meseria lui.

 D-Ovidiu, on 27 mai 2018 - 20:25, said:

plec cu un om care e mecanic foarte bun pe meseria lui de 20 de ani?
Mai bine lasa-l acasa, nu se pricepe la masini moderne pline de electronica. O sa ramai in drum daca iei masina la sfatul unui mecanic de Dacie.

Edited by Kroghy, 27 May 2018 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate