Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alergie la Plop?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

De cateva zile a inceput sa fie prin aer puf de plop in locul unde stau + ca aerul e mai poluat decat in Bucuresti. Mentionez ca inainte stateam in Ro, intr-un oras linistit, fara plopi si poluare mare.

Eu si prietenii mei am inceput sa stranutam si sa avem nasul infundat. Am momente cand stranut de 4-5 ori la rand si nasul "ma gadila".

N-am patit niciodata lucruri de genul, nu am (aveam?) nicio alergie / astm inainte.

Ce as putea face?

Multumesc.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Hay fever/rinita alergica/"febra fanului"

https://www.metoffic...ollen-forecast/

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Medic de famile, teste de alergie,recomandare alergogenice

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Hay fever is usually worse between late March and September, especially when it's warm, humid and windy. This is when the pollen count is at its highest.
Check if you have hay fever

Edited by gumball3000, 27 May 2018 - 19:15.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Aerius sau Dasselta sunt salvarea...seara cate o pastila timp de 30 zile si nu mai ai probleme in aceasta perioada cu plopul, teiul sau ambrozia...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 May 2018 - 19:18.


#6
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 myshyk, on 27 mai 2018 - 19:14, said:

Medic de famile, teste de alergie,recomandare alergogenice
Exista teste care sa dea rezultate sigure? Dupa cum stiu, testele cutanate dau si rezultate false. Intreb pentru ca si eu sint interesat de problema.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Medicatie Antihistaminica.
2. Alergiile nu se mai determina cutanat, se dozeaza anticorpii specifici din sange.
Mult mai rapid si mai bine, dar destul de costisitor.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu sunt alergic la puful de plop. Cu Claritine am rezolvat problema.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar ca nu se aplica la toti.... Din pacate. Dar, poate incerca.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu pana la 30 de ani in 2015 nu stiam ce e aia alergie, de atunci tot sezonul cald imi curge nasul, ma mananca ochii, stranut repetat. Partea aiurea e ca nu stiu la ce anume fac alergie, incepe inca din aprilie, e clar ca si la polen, la florile de tei in iunie desi imi place mult mirosul lor si inainte nu eram alergic la ele. O fi crescut ambrozie prin terenurile din apropiere.

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015

 Villefort, on 27 mai 2018 - 19:06, said:

Salut,De cateva zile a inceput sa fie prin aer puf de plop in locul unde stau + ca aerul e mai poluat decat in Bucuresti. Mentionez ca inainte stateam in Ro, intr-un oras linistit, fara plopi si poluare mare.
Eu si prietenii mei am inceput sa stranutam si sa avem nasul infundat. Am momente cand stranut de 4-5 ori la rand si nasul "ma gadila". N-am patit niciodata lucruri de genul, nu am (aveam?) nicio alergie / astm inainte. Ce as putea face? Multumesc.
Posted Image Doar nu locuiești în Berlin, lângă „Unter den Linden“ :signher: https://en.wikipedia...nter_den_Linden ? Claritine sau Aerius ori ceva cu adevărat homeopatic, sunt destule farmacii naturiste pe acolo Posted Image sau nu ?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Villefort, on 27 mai 2018 - 19:06, said:

Salut,

De cateva zile a inceput sa fie prin aer puf de plop in locul unde stau + ca aerul e mai poluat decat in Bucuresti.

N-am patit niciodata lucruri de genul, nu am (aveam?) nicio alergie / astm inainte.

Ce as putea face?

Multumesc.

Esti sigur ca e de la plop? Pentru ca sunt mai multe tipuri de polen in aer in aceasta perioada. Sa nu fie de la tei sau altele.

#13
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017

 xmanyacs77, on 27 mai 2018 - 19:17, said:

Aerius sau Dasselta sunt salvarea...seara cate o pastila timp de 30 zile si nu mai ai probleme in aceasta perioada cu plopul, teiul sau ambrozia...Posted Image
In 30 de zile trece de la sine puful.

#14
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 rosix, on 27 mai 2018 - 21:08, said:

Esti sigur ca e de la plop? Pentru ca sunt mai multe tipuri de polen in aer in aceasta perioada. Sa nu fie de la tei sau altele.

Habar nu am sincer. Am avut tei in fata blocului 18 ani si nu am avut probleme cu el.

#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si eu sunt alergic la polen, am fost ieri la padure am oprit langa niste salcami si pana nu am plecat de acolo nu ma opream din stranutat. Trebuie doar sa treaca praful asta de polen dupa care nu mai am nicio problema. Problema severa este doar o luna sau doua pe an dupa ce infloresc copacii si florile, nu iau nicio pastila petru ca este mai bine asa, se curata plamanii si sistemul respirator.

Edited by Benderbut, 28 May 2018 - 06:30.


#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa nu dai in astm mai incolo, ca nu mai e bine asa...!

#17
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 arab, on 28 mai 2018 - 08:18, said:

Sa nu dai in astm mai incolo, ca nu mai e bine asa...!

Daca nu iei medicatie poți da in astm? De ce?

#18
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Sfarsitul lui mai inceputul lui iunie corespunde perioadei de inflorire a gramineelor si altor ierburi de genul (ovaz, grau, secara, chestii care au in general spice si fara flori evidente). Polenul de secara e un alergogen puternic. De asta sufer si eu in perioada asta. Confirmat la alergolog. Simptomatologia e destul de tipica: rinoree cu senzatie paradoxala de nas uscat dar infundat, iritatie conjunctivala.
Medicatia antihistaminica ar trebui sa ajute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate