Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

topicul elucubratiilor stiintifice

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu sint boss, sint doar un om simplu.

#38
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 28 mai 2018 - 01:29, said:

sint doar un om simplu.
lasa modestia. fata de mine, tu esti educat si ai cultura

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nicicum", imi dau altii nana de nu ma văd.
Plus ca, nu vinez lumea ca sa o judec.
Imi dau si eu cu parerea, nu atac pe nimeni.

Nu sint responsabil pentru nefericirile altora, am mai spus asta, nici pentru inchipuirile altora.

Edited by crisstonne, 28 May 2018 - 02:44.


#40
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
bine boss, mersi de laude atunci

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 27 mai 2018 - 19:59, said:

Karax, hai sa mai postam, motorul nepoluant.....unde legai butoiul la teava de esapament, sau balonul care genera energie electrica ieftina.....
Sa fie balonul:





Au aparut deja, si nu pe fun  Posted Image Posted Image
Pai daca suntem pe fun putem sa dezbatem elucubratia asta aici?
Uite eu zic ca exista materiale care in urma unei forte care actioneaza sppre deformarea lor , inmagazineaza energie cinetica si o elibereaza. Stai sa gasesc cum se numesc materialele
iata aici
https://en.wikipedia...pe-memory_alloy
Balonul ala in ridicare poate produce caldura, deformezi materialul (two way memory effect) , miscarea se opreste , exista o racire , materialul se intoarce la loc. Poate fi facuta chestia asta si cu baloane in aer.

Sau avem si asa
https://en.wikipedia...iezoelectricity
Combinat cu muschiul artificial...

Uite raspunsuri pe quora
https://www.quora.co...ectrical-energy

Edited by karax, 28 May 2018 - 09:16.


#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sau check this out , alimentam masina cu substante chemiluminiscente si luminam o bucata de panou fotovoltaic cu densitate de energie mare si gata, am terminat cu combustibilul fosil....

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
chemiluminescenta are lumina de intensitate redusa insa avand o densitate extrem de mare cred ca se preteaza la un https://en.wikipedia...onic_generation
daca avem un material separator pe frecvente si apoi un "combinator" cu oglinzi.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
gataaaa...mi-a venit alta idee de elucubratie stiintifica....
Va amintiti cum se scotea vinul din damigeana cu furtunul sau orice alt lichid? Tragand mai intai lichidul cu gura si apoi lasandu-l sa curga ....s-ar putea face asta automat la un dispozitiv aflat in  mare/ocean. Ar fi o singura problema...unde depozitezi apa pe care ai scos-o? Singura solutie pe care am gasit-o este sa fie pusa intr-un bazin al carui pamant sa fie foarte permeabil si sa permita absorbtia apei....Nu stiu daca la fundul marii/oceanului sau mai aproape de tarm merge chestia asta si nu cumva apa infiltrata in nisip s-ar ridica la nivelul scurgerii blocand-o. Deci probabil ca adancimea scurgerii in nisip ar trebui sa fie cel putin 10 metrii sau ceva.....

sau de ce nu un mecanism automat ca la tuburile din copaci care evapora apa si fac lichidul sa urce prin presiunea osmotica
https://en.wikipedia...smotic_pressure

daca nici asta nu merge imi bag picioarele in astea cu energia ...ma apuc de altceva....

Edited by karax, 31 May 2018 - 14:27.


#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
check this out: energie electrica cu ajutorul quantum entanglement.
https://en.wikipedia...um_entanglement
Adica mai bine zis se iau niste particule , se misca, perechea lor aflata in masina personala sau in uzina locala de producere a energiei electrice se misca si ea , prin miscare produce caldura sau chiar direct energie electrica prin actiunea asupra unui conductor. Ai putea avea acasa un aparat care are perechile unor particule, in masina personala particulele> energie electrica pe distanta nelimitata  ......
Iar in felul asta putem elimina firele si astfel pierderile in retea..... la o hidrocentrala se produce curent electric , curentul electric e folosit sa miste niste particule, particulele la randul lor sunt imperecheate pe grupuri cu cele de la uzinele ce sunt exact langa un grup de localitati , sau chiar langa fiecare localitate in parte, acolo perechile respective creeaza energie electrica prin efect termoelectric sau incalzire a apei si evaporare sau actiune directa asupra particulelor dintr-un conductor....
Cum vi se pare asta?

Am avea o frecventa de rezonanta imensa cu chestia asta. Astfel cu putin am putea avea energie cat vrem. In plus sa ne gandim ca nici o localitate nu va mai fi izolata indiferent de conditiile de vreme.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
later edit....se pare ca sistemul propus de mine se potriveste mai bine bateriilor de masina. Faci acasa o serie de entanglementuri intre particule, mergi cu masina, in timp aceste particule se pierd (caci exista ceva similar paradoxului lui schrodinger) insa daca aplici calcule de probabilitate si incerci sa maximizezi timpul de interactiune micsorand dimensiunea interactiunilor cu mediul inconjurator particulelor din interiorul masinii s-ar putea sa obtii o distanta mare, suficient de mare incat sa iti permita sa te deplasezi eficient. Aceeasi metoda poate fi incercata si intre uzine aflate la distanta numai ca periodic o cantitate mare de particule va trebui sa fie inlocuite exceptand poate faptul daca nu cumva exista ceva de genul "entanglizare la distanta a particulelor" nefiind nevoie sa deplasezi particulele. Dar ma indoiesc de asta.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
deci s-ar putea sa mearga cu o conditie: aceea a limitarii interactiunii cu mediul inconjurator a particulei pereche. Astfel ar trebui stabilite niste "limite de potential " sau ceva in genul in care fortele din jurul particulei entanglizate sa nu depasaeasca o valoare anume maxima de la care in sunt particula sa aiba asupra sa influente ce ii determina parasirea sistemului sau cel putin parasirea sistemului intr-un ritm prea rapid a particulelor. Asta se obtine prin controlul precis al influentei exercitate asupra particulei pereche.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ar fi o singura problema...aia ca nu stiu cum se comporta particulele entanglizate in miscare in un container. O sa intreb

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
deocamdata am gasit ca exista ceva numit entanglement swapping care ar permite entanglementul la distanta a noi si noi particule in asa fel incat sa poate avea o masina practic energie nelimitata.
https://en.wikipedia...lement_swapping

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dupa ceva cercetari descopar ca nu e chiar asa. Poti afecta o particula entangled la distanta insa doar intr-un mod aleator.
Although you can do some things to one particle to try to cause a change in its partner particle, you can't use this (by itself) to send information from one particle to another because it is only possible to control how likely the change will happen. The outcome of whatever measurement you make on a single particle is completely random, and so is the change that results in the partner particle. In other words, changing one particle may change its partner particle, but you cannot guarantee exactly which way you will influence them. Because scientists cannot control exactly what changes between entangled particles occur, it is not possible to use quantum entanglement alone to send messages. If you also send information about the state of the single particle classically (by phone, radio, carrier pigeon, etc.), you can use the entanglement they share to teleport the quantum state of one particle to another particle.

Si asta banuiesc ca e din cauza mediului care influenteaza diferit fiecare particula in parte. Poate atunci fi lucrat in mod probabilistic? De exemplu "lovesc particula a cu ceva iar particula b are probabilitatea de atat% sa se indrepte spre punctul x si atat% sa se indrepte spre punctul y" si in functie de asta sa faci de asa natura incat sa produci energie electrica. banuiesc ca e exact ca la orbitalii electronilor exista o  zona de probabilitate mai mare. De fapt quantum entanglement am citit ca este legat de principiul lui heisenberg. Si iti trebuie mult mai putina precizie ca in cazul quantum data pentru ca poti pune particulele intr-un container in care orice dierctie random ar apuca ar incalzi sau interactiona cu peretii.

Deci banuiesc ca partial se poate...practic...e mult de munca...

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Se pare ca ar merge chestia asta cu o singura conditie. Din cauza no cloning theorem nu se poate face energie la infinit cu aceieasi particule. Singura sansa este imperfect cloning
https://en.wikipedia...Quantum_cloning
Insa asta ar presupune sa iei de undeva electroni sau sa ai de asa natura sistemul incat recicleaza electroni pe care sa ii entanglizeze la locatia de langa orase/sate

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Deci o parere ceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate