Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Panasonic TX-40ES400E vs TX-40ES500E

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Conform comparatiei singurul diferenta este cea legata de caracteristica BMR (Backlight Motion Rate) si anume:

- TX-40ES400E = 400 BMR ----> 1440 lei

- TX-40ES500E = 600 BMR ----> 1750 lei
Chiar daca dupa denumirea lui TX-40ES500E, ma asteptam sa aiba 500 BMR, se pare ca are 600. O fi vreo greseala a site-ului care ofera pentru comparatie specificatiile?. Nu am gasit pe niciunde ceva clar in acest sens pentru modelul asta.

In concluzie, merita + 310 lei in plus dati pe TX-40ES500E?
Daca merita, de ce?

Edited by addumi, 27 May 2018 - 16:27.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
N-are rost sa iei serie FHD. Mai bine mai pui ceva banuti si iti iei un 40EX600, e mult mai ok pe imagine. Si te mai alegi si cu 5 ani garantie.

LE: Ma rog, ai parte si la FHD-uri de 5 ani garantie.

Edited by iZet, 27 May 2018 - 16:50.


#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Da, teoretic ai dreptate, asta are 1300 BMR-ul, si este aproape la acelasi pret (+30 lei) cu TX-40ES500E.
Ramane insa intrebarea, ce-i atat de special si daca il voi simti la vizionarea de programe TV, acest BMR?

Da, toate sunt acum cu 5 ani garantie.

Edited by addumi, 27 May 2018 - 17:03.


#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Toate au panou nativ pe 60Hz, insa la ala 4K imaginea in miscare e mai ok si culorile sunt mai bune. Smartul e acelasi.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
BMR-ul? Ce este cu specificatia asta? Merita bagati bani in asta, sau diferentele sunt sesizabile doar la continut super/ultra/mega special ca sursa.
Sunt sanse extrem de reduse sa folosesc altceva ca sursa decat semnalul din cutiuta care este conectata la antena parabolica.
Asadar?

Edited by addumi, 27 May 2018 - 17:58.


#6
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
In teorie, imaginea in miscare ar fi mai ok cu cat procesarea e mai buna (prin Backlight Motion Rate s-ar adauga cadre pentru imagine mai fluida). In practica... FHD-urile sunt trase pe linie moarta, nu merita in 2018 sa mai cumperi asa ceva.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Mai bine uitati de 4K la tv-urile sub 4000 lei , ala nu e un tv 4k cu o imagine buna/calitativa
Daca un tv 4k pana in 2000 lei credeti ca este OK , atunci de ce oare sunt tv-uri 4K si peste 10.000 lei
Care credeti ca se va vedea mai bine in domeniul 4K :
- cel de pana in 2000 lei sau
- cel de 10.000 lei , sau macar incepand de la 4000 lei
La tv-urile pana in 2000 lei cumparati-va un tv FHD ''capabil'' decat un tv 4K ''necapabil'' de 4K
La un tv 4K , rezolutia nu inseamna totul , mai trebuie sa aveti in vedere si alti factori/caracteristicii dedicate domeniului 4K

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Tocmai asta este si tinta mea!
NU vreau 4K si ale K-uri. Nu as vrea nici smart, dar nu prea mai gasesc fara.....
Plecasem de la o diferenta de cca 300 de lei intre doua produse Panasonic si de la acea diferenta a caracteristicii BMR,
Constat ca nimeni, inca, nu stie despre ce este vorba in clar si daca merita bani in plus pentru ceva care este posibil sa nu fie sesizabil pentru sursa satelit, cablu....etc.

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
@wather: Ce FHD capabil vrei, de indata ce producatorii consacrati renunta la astfel de tv-uri? Vrem, nu vrem, tehnologia evolueazi si trebuie sa ne adaptam. Normal ca un 4K ieftin nu va vedea ca unul la 10000 lei (e ca si cum ai spune ca Loganul nu e bun, ca doar Mercedes-ul de 100000 euro e ok). Dar un 4K ieftin va vedea mai bine ca un FHD (in 90% din cazuri). Cel putin 40EX600 vede mai bine comparativ cu 40ES500.

@addumi: Ti-am zis ce e BMR: un sistem de adaugare cadre pentru o imagine mai fluida. Dar cum toate au panou nativ pe 60Hz nu vei vedea mare diferenta intra 400BMR si 500BMR. Dar nu iti poate da nimeni mura-n gura pana nu le testezi si vezi daca merita banii. Pentru mine, nu merita. 40ES400 e slab din pct meu de vedere si, daca vrei Panasonic, iti iei minim 40EX610.

Edited by iZet, 27 May 2018 - 18:50.


#10
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Bun acum am inteles cum stau lucrurile. Prin urmare musai 4K, desi inclin sa cred ca pentru nevoile pe care le am este suficient acel 400 BMR.
Cu naiba s-or fi descurcat oamenii cu FHD pana acum nu pot sa inteleg..... Si cum se descurca cei care inca au FHD si aparatele sunt inca perfect functionale. Ma gandesc ca pot vedea decent filme, stiri, sport, etc. Ca doar nu le-or arunca cu totul.
Chiar s-au realizat atat de multe modificari in emisia canalelor TV, incat sa fie de vazut musai cu aparate 4K, altfel imaginea sacadeaza, sau te ia cu dureri de cap? Nu prea cred.

Edited by addumi, 27 May 2018 - 19:11.


#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
iZet , nu e chiar asa ( Dar un 4K ieftin va vedea mai bine ca un FHD )
Odata ce ti-ai cumparat un 4k ieftin , automat ai tendinta sa cauti/vizualizezi si filme 4K si de aici incep neplacerile
Te asigur ca nimeni nu isi cumpara/va cumpara un tv 4K ieftin doar pt a vizualiza Filme/surse FHD , hai sa fim realisti
E cea mai mare capcaca cand scrii ce ai scris , fiindca oricum acel tv 4K ieftin poate avea un panel mult mai slab decat si un tv FHD capabil
Comparatii intre cele doua modele date de tine - https://www.displays...rison/ab8f20a2b
Si cu toate ca in teorie EX-ul 600 ( 10bit = 8bit + FRC ) ar fi mai bun ca ES-ul 500 ( 8bit ) , practic e tot un 8bit fortat sa mearga in 10bit
A daca avea un panel de 10bit ''curat'' ( nu fortat ) , iti dadeam dreptate , asa insa........


Addumi , uite aici comparatiile intre cele doua serii de ES ( ES400 vs ES500 ) - https://www.displays...rison/afde1fa37
Cred ca cel mai bine te duci intr-un magazin unde sunt ambele modele si rogi un vanzator sa iti redea/puna acelas material video pe ele cu aceleasi setari pe video
Si care iti place mai mult cum se vede , pe ala il cumperi , in rest aici vei gasi pareri subiective in functie de doleantele/cunostiintele fiecaruia
Pana la urma cumperi ceva care sa iti placa tie , in rest.......

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
@wather: Pe hartie asa e, insa daca pui EX610 langa un ES400 vei vedea diferentele. Daca vei pune un LG UJ620 langa un ES400 nu prea te-ai gandi ca merita 4K-ul. Nici daca vei pune un Sony FHD langa unul 4K, pana cand incep imaginile in miscare, unde FHD-ul sufera. Cand existau FHD-uri cu panouri pe 100HZ le recomandam cu mare drag, ca erau bune. Acum sunt istorie astfel de tv-uri.

@addumi: Nu trebuie sa arunci tv-ul FHD pe care-l ai. Si eu am tot un FHD, din serie 2015 si inca vede cu mult peste unele 4K-uri din seriile 2017. Dar daca ar da ortu' popii, nu as avea ce FHD sa cumpar, as opta tot pentru un 4K.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pai prin ce mi-ai raspuns , e clar ca e vorba de PERCEPTIA VIZUALA A FIECARUIA si nu de ce tip de panel foloseste
Sunt convins ca daca a-ti merge impreuna cu Addumi la un magazin si a-ti vizualiza amandoi acel tv 4K de care scrii , sigur vor exista DIFERENTE in perceptia vizuala a voastra
De acea eu i-am recomandat sa nu cumpere un tv 4k ieftin , fiindca va da bani de pomana si sa mearga si sa isi aleaga modelul care ii va place cel mai mult cum se vede , dintre cele doua de care intreaba la inceputul threadului
Fiecare avem o PERCEPTIE VIZUALA DIFERITA de celalalt si de aici si impresiile/parerile diferite , insa totusi trebuie sa plecam de la niste caracteristicii tehnice ( de pe hartie/site-uri dedicate ) si apoi sa alegem

Edited by wather, 27 May 2018 - 19:54.


#14
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Nu vreau sa fiu nepoliticos, insa asta chiar e prea de tot.
Cum sa ai un TV din 2015 si sa spui ca nu poti gasi un echivalent decent in "ultimele" serii de FHD care se gasesc in acest moment pe piata.
Ok, am inteles ce era de inteles, oricine tinde spre a puncta ceea ce lui ii place.
Multumesc tuturor pentru explicatii si pareri.

Edited by addumi, 27 May 2018 - 20:12.


#15
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Nu e prea de tot, pentru ca in cazul televizoarelor FHD s-a atins punctul maxim de tehnologie iar acum producatorii dezvolta 4K-ul (fie prin tehnologii de imagine, fie prin tehnologii ale panourilor). Cate serii FHD erau inainte, si cate au mai ramas? Cate unul, maxim 2 modele per producator consacrat. Restul sunt serii 4K, mai bune sau mai slabe.

Sony avea inainte W75/W80, FHD-uri cu panouri pe 100Hz si Android. Acum are modele doar pe 60Hz si Opera Apps. Inainte Samsung avea J6200/J6300, tv-uri cu panouri pe 100Hz, acum are doar pe 60Hz. Toti producatorii au procedat la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate