Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

chestie simpla pentru masinile electrice

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dupa cum se stie masinile electrice merg cu baterii electrice, insa acestea se descarca destul de repede asa ca autonomia bateriei e foarte mica. Insa eu am o mica idee usor de implementat. Presupunem ca suntem undeva la munte/deal si avem o panta de coborat. Atunci cuplam alternatorul , oprim motorul, atat cel electric cat si cel pe benzina pentru cele hibride si mergem din inertie. Nu stiu exact in cat timp poate un alternator sa incarce o baterie de masina electrica , insa avand in vedere ca avem munti si vai cat cuprinde avem destule locuri pe care sa ne incarcam masina electrica. Mai naspa e pentru cei ce stau la campie , pentru ei nu am alta solutie decat aia a pantelor usor inclinate. Asta daca strazile s-ar construi din start cu  o panta minora de 1-3%. Dar in majoritatea cazurilor nu au aceasta panta.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deja s-au gandit multi la multe solutii, dar cum ar face profit producatorii ?

#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Buna idee! Sa fie toate drumurile in panta sa mergem numai la vale, nici nu ne trebuie motor. Sau sa stam pe loc ca oricum se invarte pamantul.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postomuspan, on 27 mai 2018 - 13:56, said:

Buna idee! Sa fie toate drumurile in panta sa mergem numai la vale, nici nu ne trebuie motor. Sau sa stam pe loc ca oricum se invarte pamantul.
Cei din sens opus trebuie sa urce, ori sa fie toate drumurile cu sens unic ?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vyctoras mama, o masina electrica foloseste un motor electric, care ce sa vezi, cand se infraneaza masina, curentul nu mai pleaca din baterie spre motor pt a fi consumat, ci insusi motorul devine un generator care alimenteaza bateria.

mai studiaza putin fizica si apoi vino cu idei de genul. esti cu cel putin cateva sute de ani in urma la studiul electricitatii

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postomuspan, on 27 mai 2018 - 13:56, said:

Buna idee! Sa fie toate drumurile in panta sa mergem numai la vale, nici nu ne trebuie motor. Sau sa stam pe loc ca oricum se invarte pamantul.
Si cum le urci? Eu vorbesc de portiuni calculate de drum de asa natura incat sa iti incarci bateria. Evident cei din sens opus vor consuma. Pe de alta parte chestia asta ar fi buna pentru hibride pentru ca ai putea sa urci panta cu combustibil si in rest full electric.

View PostDany_Darke, on 27 mai 2018 - 13:58, said:

vyctoras mama, o masina electrica foloseste un motor electric, care ce sa vezi, cand se infraneaza masina, curentul nu mai pleaca din baterie spre motor pt a fi consumat, ci insusi motorul devine un generator care alimenteaza bateria.

mai studiaza putin fizica si apoi vino cu idei de genul. esti cu cel putin cateva sute de ani in urma la studiul electricitatii
Calculul se poate face rational.

View PostMembruAnonim, on 27 mai 2018 - 13:58, said:

Cei din sens opus trebuie sa urce, ori sa fie toate drumurile cu sens unic ?
Ai avea 4 benzi fiecare banda cu panta pusa invers...in asa fel incat sa coafeze pe toti participantii in trafic Posted Image

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 14:01, said:

Ai avea 4 benzi fiecare banda cu panta pusa invers...in asa fel incat sa coafeze pe toti participantii in trafic Posted Image

fa un desen cu asta, vreau sa rad in zilele ploioase.

#8
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
:)) Chiar daca, prin absurd, ar functiona (ca toate strazile sa fie inclinate, si sa poti sa cobori incontinuu fara sa urci niciodata) tot ar fi incredibil de scump de implementat...

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 14:01, said:

Si cum le urci?

La edec cu magarul!

#10
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 14:01, said:

Si cum le urci? Eu vorbesc de portiuni calculate de drum de asa natura incat sa iti incarci bateria. Evident cei din sens opus vor consuma. Pe de alta parte chestia asta ar fi buna pentru hibride pentru ca ai putea sa urci panta cu combustibil si in rest full electric.


Calculul se poate face rational.


Ai avea 4 benzi fiecare banda cu panta pusa invers...in asa fel incat sa coafeze pe toti participantii in trafic Posted Image

Nu are cum sa functioneze din cauza randamentului, mereu o sa consumi mult mai multa energie sa urci o panta decat poti genera coborand aceeasi panta.

Edited by Buleandra94, 27 May 2018 - 14:05.


#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 13:48, said:

Insa eu am o mica idee usor de implementat.
Tu ai multe idei insa toate sunt proaste. :|

#12
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Mai bine ai cauta o solutie ca masina sa incarce si la urcare (unde orice ar consuma acea masina, consuma mult) dar si la coborare. Sau cum ti s-a zis si mai sus, de la miscarea pamantului sa se incarce, ar fi si gratis si are si ceva viteza planeta, s-ar incarca rapid.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDany_Darke, on 27 mai 2018 - 14:02, said:


fa un desen cu asta, vreau sa rad in zilele ploioase.
O sa fac asteapta nitel

#14
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostDarkman48, on 27 mai 2018 - 14:05, said:

Mai bine ai cauta o solutie ca masina sa incarce si la urcare (unde orice ar consuma acea masina, consuma mult) dar si la coborare. Sau cum ti s-a zis si mai sus, de la miscarea pamantului sa se incarce, ar fi si gratis si are si ceva viteza planeta, s-ar incarca rapid.
Daca am avea cumva o sursa de energie foarte puternica care ar sta toata ziua pe cer si am putea cumva sa ii captam aceasta energie. Asta chiar ar fi o idee luminata!

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBuleandra94, on 27 mai 2018 - 14:03, said:

Posted Image) Chiar daca, prin absurd, ar functiona (ca toate strazile sa fie inclinate, si sa poti sa cobori incontinuu fara sa urci niciodata) tot ar fi incredibil de scump de implementat...
Dar toate masinile electrice pe drumuri.

View PostDany_Darke, on 27 mai 2018 - 14:02, said:


fa un desen cu asta, vreau sa rad in zilele ploioase.
PS: solutie , deviatie in stanga/dreapta pentru o portiune cu drum normal urmand ca portiunea inclinata sa aiba doar cativa kilometrii cat sa incarci bateria

#16
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 14:01, said:


Ai avea 4 benzi fiecare banda cu panta pusa invers...in asa fel incat sa coafeze pe toti participantii in trafic Posted Image

Urci la vale, cobori la deal...noaptea mintii

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDarkman48, on 27 mai 2018 - 14:05, said:

Mai bine ai cauta o solutie ca masina sa incarce si la urcare (unde orice ar consuma acea masina, consuma mult) dar si la coborare. Sau cum ti s-a zis si mai sus, de la miscarea pamantului sa se incarce, ar fi si gratis si are si ceva viteza planeta, s-ar incarca rapid.
Clepsidra cu apa? NU n-ar merge. Dar nici nu trebuie ideea initiala e destul de buna

Edited by karax, 27 May 2018 - 14:08.


#18
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postkarax, on 27 mai 2018 - 13:48, said:

Dupa cum se stie masinile electrice merg cu baterii electrice, insa acestea se descarca destul de repede asa ca autonomia bateriei e foarte mica. Insa eu am o mica idee usor de implementat. Presupunem ca suntem undeva la munte/deal si avem o panta de coborat. Atunci cuplam alternatorul , oprim motorul, atat cel electric cat si cel pe benzina pentru cele hibride si mergem din inertie. Nu stiu exact in cat timp poate un alternator sa incarce o baterie de masina electrica , insa avand in vedere ca avem munti si vai cat cuprinde avem destule locuri pe care sa ne incarcam masina electrica. Mai naspa e pentru cei ce stau la campie , pentru ei nu am alta solutie decat aia a pantelor usor inclinate. Asta daca strazile s-ar construi din start cu  o panta minora de 1-3%. Dar in majoritatea cazurilor nu au aceasta panta.

Exista asa ceva dinainte de masinile hibride sau electrice: https://auto.howstuf...ive-braking.htm
Nu-s cu alternator cum vrei tu, ca folosesc motorul electric pe post de generator.
La cum iti pui tu problema, tare mi ca si de data asta te-ai gandit ca o sa faci mai mult energie la coborarea dealului decat la urcarea lui.
Poate, da-l urci pe capilaritate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate